Meyve Sebze Toplama Makinesi

Meyve sebze toplama makinesi gibi mekanik hasat sistemleri, hasat mevsimi boyunca meyve ya da sebzelerin toplu olarak kaldırılmasını sağlar. Mekanik hasadın temel avantajı, makinelerin meyve ve sebzeleri kısa sürede hasat edebilmesidir. Örneğin, fındık ya da zeytin silkme makineleri ile birkaç dakika içinde ağaçtaki meyvelerin çoğunu toplayabilirsiniz. Meyve silkeleme, gövde silkeleme, havayla püskürtme ve robotik hasat gibi farklı meyve toplama makineleri bulabilirsiniz. 

Dal ve Gövde Silkeleme Makineleri

İşlenmek üzere hasat edilen çoğu meyve için silkeleme makineleri kullanılır. Örneğin turunçgiller, kayısılar, kuru erikler, şeftaliler ve vişneler dal silkeleme makinesi kullanılarak hasat edilir. Bazı modeller operatör kolundan uzaktan kontrol edilebilir. Silkeleme makineleri dallara düşük bir frekansta uzun vuruşlar uygulayarak yüksek oranda meyve silkelemede etkilidir. Bu yöntemde ağaçta kabuk ve uzuv hasarları meydana gelebilir ve olgunlaşmamış meyveler toplanabilir. Bu nedenle silkeleme makinesi ile hasat sisteminin verimliliği, meyve bahçesindeki çeşitlere ve çalışma koşullarına bağlıdır. Gövde silkeleme makineleri meyveleri, özellikle yaprak döken meyveleri, zeytinleri, kabuklu yemişleri ve turunçgilleri toplamak için kullanılır. Genellikle traktöre monte edilen makineler, elde tutulan modellere kıyasla daha fazla meyve çeşidinde kullanılabilir. Genel olarak traktöre monteli silkeleme makineleri elde tutulan modellere kıyasla daha etkilidir.

Hava Üflemeli Meyve Toplama Makineleri

Üflemeli meyve toplama makinelerinde, meyveyi ağaçtan koparmak için güçlü bir hava patlaması kullanılır. Bu sistemde salınımlı hava üfleme makineleri kullanılarak, üfleme hızı ile meyve sıyrılma oranı maksimize edilir. Hava üflemeli bir hasat makinesinin performansı, ağaç yapısı, boyutu, meyvenin ağırlığı ve ağaçların meyve yükü gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Teleskopik Meyve Toplayıcı

Teleskopik meyve toplayıcılar, yüksek dallardaki meyvelerin güvenli bir şekilde toplanmasına yardımcı olur. Hafif ve uzun bir direk, örneğin bir elma ağacının üst dallarına erişmeye yetecek kadar uzun olan 4 metre yüksekliğe erişebilir. Sepetli modellerde sepetin kenarında yer alan plastik sivri uçlar, meyveleri kavrama ve koparma konusunda iyi bir iş çıkarır. Bazı modellerde inatçı meyvelerin saplarını kesmek için sepetin kenarına yerleştirilmiş keskin bir bıçak vardır. Daha az bir hassasiyet ile hasat yapmak için meyve toplama aletinin sepet ekini bir dal kancası ile değiştirebilir ve meyve yüklü dalları iyice sallayabilirsiniz.

Meyve Toplayıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meyve toplama aracınızı seçerken, bazı faktörleri göz önünde bulundurmak doğru seçimi yapmanıza yardımcı olur. Erişim, alet ya da makine seçiminde en önemli husustur. Meyvelerin toplanacağı ağacın yüksekliğine bağlı olarak, çeşitli uzunluğa sahip meyve toplayıcılar bulabilirsiniz. Piyasada bulacağınız aletlerin çoğunda teleskopik direkler bulunurken, direğin ulaşabileceği maksimum uzunluğu dikkate aldığınızdan emin olmalısınız. Çoğu durumda ihtiyaçlarınızdan daha uzun bir direk almak daha iyidir. Tüm meyveler aynı büyüklükte değildir. Toplamak istediğiniz meyve veya meyvelerin türü, aradığınız sepetin boyutunu belirler. Temel olarak direğe takılan sepetin meyvenin büyüklüğünü rahatça tutacağından emin olmanız gerekir. Ağırlık özellikle toplayacak çok sayıda meyve varken yorulmanıza neden olabilir. Ağır bir toplama aletine sahip olmak hasadı zorlaştırır.

Soru 1: Meyve sebze toplama makinesi kullanmanın avantajları nelerdir?

Cevap 1: Meyve sebze toplama makineleri ile hasadı hızlandırabilir, iş gücünü etkin bir şekilde kullanabilir ve hasat maliyetini düşürebilirsiniz. 

Soru 2: Yüksek dal meyve toplama aleti nasıl olmalı?

Cevap 2: En iyi meyve toplayıcılar, hafif ve dayanıklı malzemelerden yapılır. Yukarıya doğru çalışılması nedeniyle toplayıcıların ağır olmaması gerekir. Bu nedenle kaliteli meyve toplama aletlerinde güçlü, dayanıklı ve hafif bir malzeme olarak çoğunlukla alüminyum kullanılır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Meyve Sebze Toplama Makinesi

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 385 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/465415/60003568