İngiliz Anahtarı

Kurbağacık olarak da bilinen İngiliz anahtarı, gündelik tamir işlerinde sıklıkla tercih edilen el aletleri arasında yer alır. Bir somunu veya cıvatayı gevşetmek ya da sıkmak için işlevsel ağız aralığı sunan İngiliz anahtarı, farklı boy ve ölçüler içinden tercih edilebilir. Kurbağacık; su borularının, doğalgaz tesisatlarının, makine parçalarının pratik bir şekilde yerinden sökülmesi ve takılması için kullanılabilir.

İngiliz Anahtarı Nedir?

İngiliz anahtarları, geleneksel anahtarlardan farklı olarak ayarlanabilir bir çeneye sahiptir. Numaralı anahtarlar sadece belirli bir boy somunda kullanılabilirken, İngiliz anahtarları farklı somun boylarına uyum sağlayabilecek şekilde kullanılabilir. Kurbağacığın baş kısmına eklenen manuel ayar vidası sayesinde somun sıkma anahtarının ağız genişliği farklı ölçülere uygun olarak ayarlanabilir. İdeal genişlik için istenilen açıklık, vidayı saat yönüne veya tersine çevirerek belirlenebilir. Çok yönlü bir yapıya sahip olan kurbağacık modelleri, altıgen cıvataları veya somunları kolayca yerinden çıkarabilir.

Kapalı formda tasarlanan İngiliz anahtarları; çelik, karbon, magnezyum gibi sert ve dayanıklı metallerden üretilir. Isıl işlem ile güçlendirilen İngiliz anahtarı modelleri, korozyondan korunabilmesi ve daha uzun süreler boyunca çalışabilmesi için kobalt ve benzeri ekstra materyaller ile kaplanabilir. Her alet kutusunda mutlak olması gereken kurbağacık, numaralı anahtarlar ile sökülemeyen katılaşmış ya da yüzey ile kaynaşmış cıvataların veya somunların yerinden sökülebilmesi için kullanılabilir. Milimetrik olarak ayarlanabilen kurbağacık ağzı, hassas parçalar üzerinde çalışırken de işinizi kolaylaştırır.

İngiliz Anahtarı Çeşitleri Nelerdir?

Ayarlı, cırcırlı, tırnaklı, sabit ve armatür tipi gibi çok sayıda İngiliz anahtarı modeli mevcuttur. Manuel ayarlı İngiliz anahtarları, en çok kullanılan kurbağacık çeşitleri içinde gösterilebilir. Somun numarasının bilinmediği durumlarda doğrudan İngiliz anahtarı ile çalışabilmek mümkündür. Ayarlı kurbağacıkların boyutları, İngiliz ölçü sistemi whitworth cinsinden derecelendirilir. Kullanım ihtiyacınıza uygun olarak tasarlanan 4, 6, 8, 10, 12, 15 ve 24 inç gibi çeşitli boyutlarda ayarlı kurbağacık modeli bulunur. Kurbağacığın boyu büyüdükçe ağız genişliği ve uygulama direnci de artış gösterir.

Sabit anahtar veya anahtar setleri, her bir somun için ayrı bir anahtarın kullanımını gerektirir. Büyükten küçüğe doğru sıralanan anahtarlar içinden en uygun anahtar kolaylıkla seçilebilir. Lokma takımı olarak da adlandırılan cırcırlı kurbağacıklar ise daha çok mekanik tamirat işlerinde tercih edilir. Cırcırlı İngiliz anahtarı, genellikle set halinde sunulur. Kurbağacık sabit kalırken somun için gerekli olan parçalar isteğe göre değiştirilebilir. Geniş ağız ve alttan ayar sekmesine sahip olan İngiliz anahtarı modelleri de tesisat borusu ve büyük makine somunlarını sökmek için idealdir.

İngiliz Anahtarı Nasıl Kullanılır?

Diğer anahtarlara yarımcı olarak kullanılan İngiliz anahtarı, ölçekli ağız yapısı sayesinde birden fazla işi başarıyla gerçekleştirir. İngiliz anahtarı çalışma prensibi oldukça basittir. İngiliz anahtarının ağız açıklığı; anahtarın üstünde, yanında ya da altında bulunan ayar vidası üzerinden küçültülüp büyültülebilir. Kurbağacığın ağzında bulunan ölçek numaralarından da açıklığın hangi noktada sabitlenmesi gerektiğine kolayca karar verebilirsiniz. Vidayı gevşetirken veya sıkarken ağız aralığını eş zamanlı olarak kontrol edebilir, ideal ölçüyü tahmini olarak da seçebilirsiniz.

Kurbağacık ile çalışırken ilk olarak vida mekanizması çevrilerek anahtar ağzı açılır. Açılan çene, somun veya vidanın dış yüzeylerine zarar vermeyecek şekilde sabitlenir. Vida yüzeylerini çizmemek ve daha hızlı bir şekilde çalışmak için somun ölçüsünden biraz daha fazla açıklık bırakılması önerilir. Açık ağzı somuna kaydırarak oturttuktan sonra, ayar vidasını saat yönünde çevirerek sıkabilirsiniz. İşiniz bittikten sonra ayar vidasını saat yönünün tersine çevirerek gevşetebilir ve kurbağacık ağzını somundan kolayca kurtarabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

İngilizce Anahtarı Fiyatları

1225 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 38 / 1225 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?