Yangın Söndürme Tüpleri

Araçlarda çeşitli sebeplerden dolayı yangın çıkabilir ve çıkan yangınlara kısa sürede içinde müdahale etmek yangının büyümemesi açısından oldukça önemlidir. Yangın araçlara ve içindeki eşyalara zarar vermenin de ötesinde araç içindeki kişilerin can güvenliği konusunda büyük tehlike oluşturur. Araçta yangın tüpü bulundurulması bu tür tehlikeli durumlar için büyük bir güvencedir ve acil durumlarda müdahale edilebilmesine olanak tanır. 

Problem Büyümeden Müdahalede Bulunun

Araçlarda yanıcı özelliğe sahip çeşitli maddeler bulunur. Sıcaklık değişimlerine uğrayan araç bölümleri de yangın için birer tehdit oluşturur. Örneğin; karbüratöre gelen benzin hortumları zamanla aşınabilir ve bu nedenle sıcak motorun üzerine yakıt sızdığı anda yangın çıkma ihtimali çok yüksektir. Fren balatalarının aşırı ısınması da yangın çıkarabilecek bir unsurdur. Bunun gibi farklı birçok ihtimal vardır, bu yüzden araçlarda yangın çıkması oldukça muhtemeldir ve küçük kaza durumlarında bile aracın sıkıntı oluşan yerlerinde alevlenme meydana gelebilir. Tüm bu ihtimaller göz önünde bulundurularak yangın için çeşitli önlemler alınması gerekir çünkü ufacık bir kıvılcımla başlayan problem çok kısa süre içinde büyüyerek çok ciddi can ve mal kayıplarına neden olabilir.

Yangın tüpleri içerikleri açısından farklıdır ve yangın çıkan yerdeki ana kaynağa uygun olan yangın tüpünün kullanılması gerekir. Genellikle amaç ortaya çıkan ateşin oksijenle temasını kesmektir çünkü yangını besleyen en önemli unsur oksijendir. Bu amaç kapsamında üretilen farklı içerikteki yangın tüpleri yangın fark edildiği an kullanılıp tüp içindeki madde yangına doğru püskürtüldüğünde yangın çok kısa bir süre içinde durdurulabilir. Bu sayede problemin büyümesi önlenebilir ve herhangi büyük bir hasarla karşılaşılmaz. Araçlarda yangın tüpü bulundurulması güvenlik açısından oldukça önemli olmasının yanı sıra yasal bir zorunluluktur ve aracın sınıfı ile yolcu sayısına bağlı olarak belirli ağırlıkta yangın tüpü araçta muhakkak bulundurulmalıdır.

İhtiyacınıza Uygun Yangın Tüpünü Edinin

Yangına sebep olan çok sayıda faktör vardır. Gaz, elektrik, yanıcı herhangi bir madde gibi farklı unsurlar yangının temel sebebini oluşturabilir. 5 adet yangın tipi vardır ve bunların her birinin sebebi farklıdır. Bu yangınların her biri için uygun olan söndürücü madde farklılık gösterir. Kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri elektrik ve metal yangınları dışında tüm yangınlarda etkilidir ve en yaygın şekilde kullanılan yangın tüpü çeşididir. Karbondioksitli yangın tüpleri kâğıt, ahşap ve kumaş yangınlarında etkili olmazken elektrik yangınlarında en çok tercih edilen yangın söndürücülerdir ve kullanım sonrası herhangi bir kirlilik bırakmaması avantajına sahiptir. Köpüklü yangın söndürücüler su bazlı olduğu için elektrik yangınlarında asla kullanılamaz ancak özellikle benzin, mazot yangınlarında oldukça etkilidir.

Diğer bir çeşit olan halokarbonlu yangın tüpleri yanıcı ve parlayıcı sıvı ile gazların sebep olduğu yangınlarda kullanılabilir. Yangına kolayca müdahale edilebilmesi için doğru içeriğe sahip yangın tüplerinin kullanılması çok önemlidir. Köpüklü yangın tüplerinin elektrik yangınlarında kullanılması gibi hatalar olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle yangın meydana geldiğinde doğru yangın söndürücünün kullanılması büyük önem taşır. İhtiyaç durumuna göre her tür yangın tüpü farklı boyutlarda tedarik edilebilir. Tüplerin yanı sıra yangın söndürme spreyi, topu gibi farklı seçenekler de mevcuttur.

Yangın Tüpü Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • İhtiyacınıza uygun içerik ve miktardaki yangın tüpünü kullandığınızdan emin olun.
  • Yangın tüpünü dik konumda muhafaza etmeniz en idealidir, aksi takdirde gaz boşalması söz konusu olabilir.
  • Tüp üzerinde bulunan kontrol etiketinde yazan son kullanım tarihine dikkat etmeniz önemlidir.
  • Acil durumlar dışında kullanımı ve gaz boşalmasını önlemek için pimi yerinden çıkarmayın.
  • Basınç göstergesini sürekli takip edin ve göstergenin sol kırmızı bölgede olmadığından emin olun.

Aracınızda ve yaşadığınız her alanda ortaya çıkabilecek yangınlara direkt müdahale edebilmek için hemen bir yangın tüpü satın alarak kendinizi de eşyalarınızı da güvenceye alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yangın Söndürme Tüpü

124 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 124 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/26008