Benzinli

Bahçe makineleri içinde önemli bir yere sahip olan tırpan, çimleri biçmek ya da mahsulleri toplamak için kullanılan bir tarım aletidir. Benzinli tırpan ise bahçe işlemlerinin daha pratik bir şekilde yapılmasını mümkün kılan bir çeşididir. Bahçenin her yerine kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlaması ile öne çıkan benzinli tırpanlar, pratik kullanımı ile de dikkatleri üzerinde toplar. Budama gibi işlemlerin daha pratik bir hale gelmesini sağlaması ile profesyonel olarak bu işlerle uğraşan kişiler arasında da oldukça popüler bir alettir. İster hobi olarak bahçe ile uğraşın isterseniz de profesyonel olarak meyve yetiştiriciliği yapın, iyi bir benzinli tırpan hayatını daha kolay bir hale getirir. Rahatlıkla yönetilebilir bir alet olmasıyla güvenilir hale gelen benzinli tırpanlar ile dilediğiniz işlemi kısa süre içinde gerçekleştirebilirsiniz. Gücünü benzinden alması sayesinde herhangi bir kablo bağlantısına ihtiyaç duymayan ürünler, böylece daha geniş bir hareket alanı sunar. Zorlu görevler sırasında kablo gibi engelleyici unsurlar barındırmaması, kullanıcıların işlemi daha kolay bir şekilde yapmasını mümkün kılar. Uzun otları ve sert yabanileri kesmek için de kullanışlı olan ürünler, pek çok farklı avantaja sahiptir. Bahçelerinizi daha düzenli bir yer haline getirirken aynı zamanda bu işlemi pratik bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız benzinli tırpan modellerini inceleyebilirsiniz.

Benzinli Tırpan Kullanmanın Avantajları

Benzinli tırpanlar pratikliğinin yanı sıra içerdiği birtakım özellikler ile kullanıcılarına pek çok farklı avantaj sunar. Genellikle çoğu elektrikli modele göre daha büyük bir motora sahip olan benzinli tırpanlar, güçlü olması sayesinde yoğun bitki örtüsünün olduğu yerlerde rahat bir kesim yapılmasını mümkün kılar. Küçük bir motor ile yabani otları kesmeye çalışırken zorlanabilirsiniz ama benzinli tırpan sahip olduğu güçlü motor sayesinde bu işlemin kolay bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Ot biçme tırpanı benzinli olduğunda kablo gibi sınırlayıcı elementlerden ayrışır. Böylece köşeleri dolaşmak ve bahçenin derinliklerine ulaşmak için kablonun önünüze engel olması söz konusu olmaz. Kablosuz bir tasarıma sahip olmasından dolayı bir yerden bir yere taşınması da kolaydır.

Güç ve hareket alanı, benzinli tırpanların öne çıkan özellikleri arasında bulunur. Kullanımının kolay olması da benzinli tırpanları pek çok kişi tarafından tercih sebebi haline getirir. Çoğu benzinli tırpanın titreşim önleme mekanizması bulunur. Böylece aletin titremesi kaynaklı yaşayabileceğiniz problemlerin de önüne geçmiş olur. Benzinli motorlar doğası gereği gürültülü olsa da titreşimi azaltan modeller daha rahat bir şekilde işlemi gerçekleştirmenize imkan tanır. Benzinli tırpanlarda büyük ve ağır bir batarya olmadığı için ağırlık bakımından katlanabilir ölçüdedirler. Akülü modellere göre daha hafif bir yapıya sahiptirler. Çoğu benzinli tırpan en az 4 kilo ağırlığındadır. Bununla birlikte bazı modellerde kollarınızdaki gerginliği azaltmaya yardımcı olacak bir omuz askısı ya da destek bölgesi bulunabilir. Böylece bahçede uzun saatler boyunca çalışmanız gerekse bile kollarınızda ağrı hissetmenizin önüne geçer.

Benzinli tırpanlar vasıtası ile bahçenizden böcekleri rahat bir şekilde uzak tutabilirsiniz. Bahçenizde meyve yetiştirmeyi düşünüyorsanız ya da halihazırda meyve bahçeniz varsa benzinli tırpanlar sayesinde böcek ilacı kullanmanıza gerek kalmaz. Dalları ve çimleri kolay bir şekilde kısaltarak altında böcek ya da fare gibi istemediğiniz hayvanların barınmasını engelleyebilirsiniz. Çim biçme tırpanı benzinli olduğunda büyük bahçelerin de pratik bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur. Bahçenizin boyutu büyük de olsa küçük de olsa iyi bir tırpan ile çoğu ihtiyacınızı gerçekleştirebilirsiniz. Meyve yetiştiricileri için önemli bir alet olan benzinli tırpanlar, bitki örtüsünü istenildiği gibi düzeltmeye ve yabani otları canlı bitki parçalarından ayırmaya yarayan kritik bir alet olma özelliği gösterir. Bahçe bakımını pratik ve kolay hale getirmesi ile profesyonellerden kendi bahçesinin bakımını üstlenen kişilere kadar herkese hitap eder. Benzinli tırpan, çim biçme makinesinin ulaşamadığı alanlarda çim ya da yabani otları kesmek için de idealdir. Manevra yapılması zor olan alanları ulaşılabilir kılması ile öne çıkan alet, tam anlamıyla bahçe temizliği yapmak istiyorsanız bulundurmanız gereken ürünler arasındadır. Daha fazla torka sahip olması sayesinde güç konusunda kullanıcılarına tatmin edici bir performans sunar. Güçlü bir etki sağlayan veya değiştirilebilir güç aksesuarlarının çok yönlülüğünü sunan bir tırpan arıyorsanız benzinli tırpan modelleri sizin için iyi bir seçim olabilir. Aynı zamanda bisiklet kolu ya da omuz askısı gibi aksesuarlara sahip olması ile boyun ve sırt bölgesinde oluşabilecek ağrıların önüne geçerek kullanıcılarına büyük bir konfor sunar. Bahçelerinizde pratik bir şekilde iyi bir bakım yapmak istiyorsanız modeller inceleyebilirsiniz.

Benzinli Tırpan Kullanımı

"Benzinli tırpan nasıl kullanılır?" diye merak ediyorsanız oldukça kolay olduğunu bilmek sizi rahatlatabilir. Çizgi düzeltici olarak da bilinen çok yönlü bir araç olan benzinli tırpan çeşitleri, ağaçlar ve bahçe süsleri gibi zorlu arazileri kırpmak ve büyük alanları temizlemek için mükemmeldir. Asi kaba bitki örtüsü karşısında iyi bir performans sergileyen cihaz, kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlar. Cihazı kullanmadan önce doğru koruyucu ekipman takmanız önerilir. Dakikada 3000 devire kadar dönen bir düzeltme çizgisine sahip olan cihaz, kişisel koruyucu ekipmanınızı ciddiye almaya değer hale getirir. Göz ve yüz koruması oldukça önemlidir. Bir çift sert eldiven ve sağlam ayakkabı şiddetle tavsiye edilir. Hava koşullarından bağımsız olarak da uzun bir pantolon giyinmeniz önerilir. Çünkü en iyi muhafaza edilen bahçeler bile yüzeyin hemen altında gizlenen bir sürprize sahip olabilir.

Taş gibi küçük parçalar kolaylıkla birinin gözüne batabilir. Koruma ekipmanları bu tip istenmeyen durumlara karşı önlen alınmasına yardımcı olur. Benzinli el tırpanı benzinden güç alarak çalıştığı için etrafa duman saçabilir. Sıvı yakıtın olduğu her yerde egzoz emisyonları olur. Karbon monoksit zehirli ve görünmez bir gazdır. Bu nedenle benzinli tırpanınızı asla gazların toplanabileceği kapalı bir alanda kullanmamalısınız. Aynı zamanda benzinli tırpan çapa kullanırken düzenli aralıklar ile mola vermeniz gerekir. Titreşim ve aletin gürültüsünden dolayı kendinizi yorgun hissedebilirsiniz ve bu ikisi de uzun bir süre boyunca maruz kalındığında operatöre zarar verebilir. Doğru koruyucu ekipmanı giymek, iyi bir duruş sergilemek ve kol desteği sağlayan aksesuarlardan kullanmak vücudunuzdaki gerginliği azaltmanıza ve rahatça işlem yapmanıza yardımcı olur. Vücudunuzun dinlenmeye ihtiyaç duyduğunu hissettiğiniz anda çalışmayı durdurup biraz mola vermeniz gerekir. Talimatları iyi bir şekilde okuduğunuza emin olmalısınız. Her benzinli tırpanın çalışma mekanizması farklılık gösterebilir. Bunun için de aldığınız aletin kullanım talimatlarını iyi bir şekilde incelemeli, kullanmadan önce hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bahçenizi de işleme hazır hale getirmelisiniz. Örneğin, etrafta bahçe mobilyası varsa zarar görmemesi için farklı bir yere taşımanız önerilir. Güvenlik ekipmanlarınızı giydikten ve kişisel korumanızı gerçekleştirdikten sonra benzinli tırpanı kullanmaya başlayabilirsiniz. Rahat ve pratik bir kullanıma sahip olan benzinli tırpan ile bahçelerinizde etkileyici alanlar yaratabilir, güvenli bir şekilde işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Benzinli Tırpan Çeşitleri

Benzinli tırpan çeşitleri kendi içinde işlevsel olarak birtakım özellikleri bakımından ayrılır. Benzinli sırt, yan, ot tırpanı gibi pek çok farklı seçenek ile karşınıza çıkar. Sırt benzinli tırpan makinesi aletin çanta gibi bir askı vasıtası ile sırtınıza takıldığı modellerdir. Ağırlık noktasını omuz bölgesinde dengeli dağıtan sırt tırpanları, rahat ve pratik kullanımlarından dolayı sıklıkla tercih edilir. Taşıma kolaylığı sunması ve dilediğiniz yere zorlanmadan götürebilmeniz, sırt tırpanlarını çekici bir parça haline getirir. Engebenin yüksek ve düz alanların oldukça az olduğu düzensiz bahçelerde ortamın zorluklarından çok fazla etkilenmeden işlem yapılmasını mümkün kılar. Sırt çantası gibi taşınan motorundan dolayı zorlu arazilerde kullanışlı hale gelir. Alanınız hem büyük hem de düzensiz bir yapıya sahipse sırt tipi benzinli tırpan tavsiye edilir. Böylece bahçenizi daha kısa sürede ve daha kolay bir biçimde toparlayabilir, engebe problemlerinden kaçınabilirsiniz. Yan tırpan ise taşıma bakımından sırt tırpanlarından oldukça farklıdır. Yandan askılı olarak kullanılır. Uzun saatler boyunca çalışılması gereken durumlar için idealdir. Omuz çantası gibi yan tırpanı yanınızda taşıyabilir, ağırlık tek omzunuzda olsa da ergonomik kriterlere uygun olarak tasarlanan modeller ile herhangi bir problem yaşamazsınız. Benzinli tırpan markaları kalite ve konfor bakımından kendi içinde farklılık gösterse de genellikle aletlerini rahat olacak şekilde üretir. Böylece her tecrübe seviyesindeki kullanıcının rahat bir şekilde kullanabileceği aletler ortaya koyar.

Benzinli misinalı, motorlu, tekerlekli tırpan modelleri de görebileceğiniz seçenekler arasında yer alır. Kesim yeri misinadan yapılan modeller, keskin ve sert bir performans elde edilmesini sağlar. Çalışma prensibi bakımından motorlu modellere göre biraz daha basit olsa da ihtiyaçları karşılaması bakımından iyi bir performans sergiler. Tekerlekli benzinli tırpan makinesi alt bölümünde bulunan tekerlek mekanizması sayesinde bahçe işlerini daha pratik ve kolay bir hale getirir. Tekerlek ağırlık katmadığı ve aletin daha rahat bir şekilde sürülebilmesini sağladığı için kullanıcıların en çok tercih ettiği modellerdendir. Çim biçme makinesi ile tasarımsal olarak benzerlik gösteren tekerlekli benzinli tırpanlar, kolay kullanımı ve pratikliği ile bahçe işleri ile uğraşan herkesin bulundurması gereken parçalar arasında yer alır. Engebesi çok olmayan bir bahçe için benzinli tırpan önerisi arıyorsanız tekerlekli modeller sizin için ideal olabilir. Hem kullanım açısından hem de işlevsellik bakımından sunduğu özellikler ile zorlu olmayan arazilerde iyi bir performans sergilemeyi başarır. Düz şaftlı benzinli tırpan ise tasarımsal açıdan biraz daha farklılık gösterir. Şaft, motor ile bir bütün haline geldiği için genellikle bu tip tırpanlar uzun bir kola benzeyen bir şekilde üretilir. Kullanım ömrü iyi olması ile beraber kolunuza ağırlık yüklediği için uzun saatler boyunca bu ürün ile rahat bir şekilde çalışamayabilirsiniz. Basit anlamda uzun bir sopa benzeri bir tasarıma sahip olduğu için kolda ağırlık yapma ihtimali yüksektir. Şaftlı tırpan modellerinin ağırlığı ortalama 5 ya da 6 kilo olsa da uzun saatler işlem yapıldığında problemler ortaya çıkarabilir. Bu tip istenmeyen durumların önüne geçmek için ise tırpanı omzunuza asarak kullanmanız tavsiye edilir. Böylece yükü vücudunuzda daha dengeli bir şekilde dağıtabilir, ağırlık dengesini daha iyi bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Benzinli Tırpan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Benzinli tırpan genel anlamda benzin ile çalışan bir cihaz olsa da kendi içinde çeşitli özellikler bakımından farklılaşır. Sizin için uygun olan tırpanı belirlemeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birtakım kriterler vardır. Benzinli tırpan kullanımı rahat bir alet olsa da dikkat edilmesi gereken bazı parametreler bulunur. Örneğin, benzinli tırpanı kullanmayı düşündüğünüz arazinin büyüklüğü ve yapısı önemli bir faktördür. Engebeli bir araziyse farklı düz bir yeşillikse farklı bir tırpan tercih edebilirsiniz. Benzinli tırpanlar farklı güçte iki zamanlı motorlar ile çalışır ve bunlar cc olarak tanımlanır. Yüksek cc daha güçlü budama anlamına gelir. Genel anlamda güçlü bir performans sunan benzinli tırpanlar, kendi içinde farklı seviyelerde güç sunması ile de her türlü kullanıcının ihtiyacını karşılayacak çeşitliliği barındırır. Ortalama büyüklükteki bir bahçede çalışmayı planlıyorsanız 25cc civarında olan modeller sizin için yeterli olabilir. Daha büyük çimler ve fırça seçeneği ile gelen modeller ise en az 32cc civarında olmalıdır. Bir model seçiminde bulunurken iki veya dört zamanlı motorlar ile karşılaşmanız muhtemeldir. Fark, yağ ve benzinin karışım oranlarından gelir. Çoğu benzinli tırpan motoru 2 zamanlı olur. Bu da 2 zamanlı motor yağı ile karıştırılmış normal kurşunsuz benzin aldıkları anlamına gelir. 4 zamanlı benzinli tırpan modelleri ise biraz daha profesyonel işler için tercih edilir. Büyük bir alanınız varsa ya da meyve yetiştiriciliği ile uğraşıyorsanız 4 zamanlı benzinli tırpan çeşitleri de sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Benzinli tırpanınızın kesme yönünü bilmeniz de oldukça önemlidir. Çimlerin uçma şekli, makaranın dönüş yönüne bağlı olacağı için işlem esnasında hangi yönde döndüğünü kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Çünkü bir kenar boyunca kesim yapıyorsanız kestiğiniz yeşilliklerin öbür tarafa doğru atılması gerekir. Aksi halde işlemi yaparken fazlalık yaparak kafa karıştırabilir. Kesme yönünü bilirseniz kestiğiniz yeşillikleri ters yöne doğru atabilirsiniz. Kesim hattını belirlemezseniz malzemeyi kesme yolunuza atmaya, kupürleri biriktirmeye, aleti aşağı çekmeye ve potansiyel olarak işlemi başarısız bir şekilde gerçekleştirmeye neden olabilirsiniz. Bir benzinli tırpan tüm kesimi yapmak için yüksek hızlı merkezkaç kuvveti kullanır. Yani, ne kadar hızlı dönerse kesme potansiyeli o kadar yüksek olur. Kesme gücünü bilmek de potansiyelinizi anlama üzerinde fikir verebilir. Kırpma hattının uçlarından itibaren güçlü bir alet ile daha kısa sürede işlemi gerçekleştirebilir, zorlu alanları kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Benzinli tırpanlar ile işlem yaparken genel anlamda kenar, sivriltme, tırpan ve şap olmak üzere dört farklı kesim tekniği bulunur. Kenarlık tekniğini çimleriniz ve sürüşünüz arasında veya çiçek yatağı sınırları çevresinde kullanmak isteyebilirsiniz. Bu görünümü elde etmek için tırpanı düz ve yere paralel bir şekilde tutmanız gerekir. İdeal kesim yüksekliğinde düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz. Sivriltme tekniği ise yeşilliklerin bir bölümünün kademeli olarak yüksek bırakılması işlemidir. Düzensizlik içerdiği için doğal bir his verir. Diğer teknikler ise çatlaklardan ya da veranda levhaları arasında yetişen sinir bozucu yabani otlar içindir. Aşırı büyümenin önüne geçilmesine yardımcı olan metotlardır. Oldukça sağlam bir el gerektirirler ve güvenle manevra yapacak kadar hafif bir tırpana ihtiyacınız vardır. Benzinli tırpan yorumları ve değerlendirmelerini inceleyerek kullanıcıların yorumlarından istifade edebilirsiniz. Birbirinden farklı benzinli tırpan fiyatları arasından ihtiyaçlarınızı karşılayacak modeli anında bulabilirsiniz.

1.Benzinli tırpan kullanışlı mıdır?

Kablo aracılığı ile elektrik bağlantısına ihtiyaç duymamasından dolayı oldukça kullanışlı bir üründür. Rahat bir şekilde taşınabilmesi bahçe bakımında kolaylık sağlar. Çeşitli ağırlıklarda olmasından dolayı da herkesin kendisine uygun tırpanı bulabileceği çeşitliliğe sahiptir.

2.Benzinli tırpan nasıl seçilir?

Arazinizi ve ihtiyaçlarınızı iyi bir şekilde belirledikten sonra benzinli tırpan modelleri arasından gereksinimlerinizi karşılayacak parçaya anında ulaşabilirsiniz. Bahçenizin yapısı, düzeni ve sahip olduğunuz beceriler, hangi tip tırpanı tercih edeceğiniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Nasıl bir ürün istediğinize karar verdikten sonra seçenekler arasından aradığınızı hemen bulabilir, bahçelerinizde istediğiniz düzeni kurmaya başlayabilirsiniz.

3.Benzinli tırpanın parçaları nelerdir?

Benzinli tırpanın başlığı, misinası, bıçakları ve testeresi bulunur. Farklı ağız yapılarına sahip bıçaklar vardır. Bahçenizin büyüklüğüne göre seçenekler arasından bir tercihte bulunabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Benzinli Tırpan Fiyatları

1343 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 24 / 1343 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/465415/451580/34001221