Motosiklet, ulaşım aracı kullanırken aynı zamanda macera ve özgürlük arayışında olan bireyler için vazgeçilmez bir tutku olarak biliniyor. Üstelik, yakıt fiyatları yükseldikçe, daha ekonomik çözümler yaratan motosikletler, otomobillere karşı cazip bir alternatif sunuyor. Arabaların aksine, motosikletler binicilerin sürüş deneyimiyle çok daha yakından bağlantı kurmasını sağlıyor. Motosiklet deneyimini katlamak isteyen macerasever ruhların tercihi ise touring motorlar oluyor. 

Motosiklet Nedir?

Genellikle bisiklet, motorsiklet veya ya da motorlu bisiklet olarak adlandırılan motosiklet; iki veya üç tekerlekli bir motorlu araç türü olarak ifade ediliyor. Motosiklet tasarımı, kullanım amaçlarına uygun olarak büyük farklılıklar gösteriyor. Uzun mesafe seyahat, işe gidip gelme, seyir, yarış, spor ve off-road olarak pek çok motosiklet çeşidi bulunuyor. Motosikletler, yalnızca bir veya iki biniciyi taşıyabiliyorlar. Genel olarak, bir motosikletin sadece iki tekerleği bulunuyor. Yer ile temas halinde olan dört tekerlekten daha az herhangi bir araç da motosiklet olarak sınıflandırılabiliyor. Motosikletin üç tekerlekli varyasyonları arasında "hack" (motosiklet artı yan sepet) ve "trike" (motortricycle için kısa) bulunuyor.

Motosikletler Nasıl Çalışıyorlar?

Modern motosikletin düzeni 1914'te kurulduğu zamandan beri temelde değişmeyerek çalışma prensiplerini koruyor. Bir motosikletin genel yapısı ve işlevi oldukça basit olarak görülüyor. Motosikletler de arabadaki motor gibi dönme hareketini dönüştüren pistonlu benzinli motorlardan oluşuyor. Otomobillerde olduğu gibi motosikletlerde de iletim sistemi bu hareketi arka tekerleğe iletiyor. Arka tekerlek dönerken, motosikleti öne doğru itiyor. İki el kolu, sürücünün debriyajı ve ön freni çalıştırmasını sağlarken, iki ayak pedalı ise dişlilerin vites değiştirmesini ve arka freni kontrol etmesini sağlıyor. Bu sayede motosiklet hareketi gerçekleştiriliyor. Motor hacmine ve gücüne bağlı olarak sürüş deneyimi farklılaşıyor.

Motosiklet Çeşitleri Nelerdir?

Motosiklet tiplerini sınıflandırmak için motosikletlerin nasıl kullanıldığını, tasarımcının niyetini veya ikisinin bazı kombinasyonlarını çok iyi şekilde analiz etmek gerekiyor. Genel olarak motosikletleri sınıflandırmak için altı ana kategori yaygın olarak kabul ediliyor. Bu altı ana kategori; kruvazör, spor, scooter, standart, çift amaçlı ve touring şeklinde belirtiliyor. Standart, basit görünümlü düz motosikletleri ifade ediyor. Kruvazör, daha yüksek tasarımlı motosikletlerden oluşuyor. Spor kategorisi ise yarışlar için özel olarak tasarlanmış motosikletler anlamına geliyor. Scooter, pratik ve hafif seçenekli motosikleti ifade ediyor. Çift amaçlı motosiklet ise off-road sürüş için tasarlanıyor. 

Touring Motosiklet Nedir?

Son yıllarda motosikletin tur ve macera segmentleri önemli ölçüde gelişme kaydediyor. Büyük perdeler, geniş bagajlar, sportif tasarım ve performansla bütünleşen touring motosiklet modelleri, kullanıcılarının sürüş deneyimlerini katlıyor. Hem off-road yetenekleri sunan hem de uzun yolculuk konforu sağlayan touring modeller, motosikletin "Station Wagon"tarı şeklinde ifade ediliyor. Touring segmenti modeller, macera turları yapmaktan keyif alan özgür ruhlu motosiklet sevenler tarafından oldukça büyük ilgi görüyor. 

Touring Motosiklet Kimler Tarafından Tercih Ediliyor?

Touring motosiklet modelleri, genellikle uzun yol yapmaktan keyif alan, yeni yerler keşfetmeyi seven ve özgürlüğüne düşkün bireyler tarafından tercih ediliyor. Geniş hacmi, kullanım kolaylığı ve benzersiz sürüş deneyimiyle yolculuğu hayat tarzı haline getirenler için touring motosiklet, eşsiz fırsatlar sunuyor. Hava koşullarına karşı koruma sağlaması, yolcu ve eşya taşıma konusunda sunduğu çözümler ve müzik sistemleriyle donatılması gibi özellikleri de sürücülerin motosiklet deneyiminden elde ettiği keyfin artmasını sağlıyor. Böylece yolculuk, konforlu bir deneyim haline geliyor. 

Maceracı ve özgür ruhunuza uygun birbirinden farklı touring motosiklet modellerini kategori üzerinden inceleyebilir, bütçenize uygun pek çok farklı alternatif arasından dilediğinizi satın alabilirsiniz. 

Touring Motor Modelleri

6 ürün var
 1. Markalar
  1. KUBA
  2. Mondial
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Motor Tipi
 4. Renk
 5. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/60008737/80405013
BAŞA DÖN