En Ucuz ve Kaliteli Metal Dedektörleri

Metal Dedektörü

Metal dedektörü kendisine en yakın durumdaki metali algılayarak varlığını tespit etmeye yarayan bir cihazdır. Pek çok alanda kullanılan metal dedektörleri yeraltında veya sualtında gömülü metal parçaları veya diğer maddeler içinde saklı bulunan metalleri tespit etmek için kullanılır. Ayrıca endüstriyel sektörlerde ve güvenlik amaçlı kontrol aşamalarında da sıklıkla kullanılır. 

Metal Dedektörü Modelleri

Metal dedektörü çeşitli şekillerde kullanılmakta olup farklı kullanım alanları için değişik ebat ve modelde tasarlanmaktadır. Toprak altında gömülü olan metallerin aranması için genellikle uzun, ergonomik bir gövde yapısının alt kısmında yer alan hassas sensör probu şeklinde tasarlanmıştır. Hassas sensörler algıladıkları metal parçalarını LED ekran üzerinde farklı hareketlilik ile belli eder. Çeşitli şekilde çalışan metal dedektörlerinin bazıları saklı bulunan metal parçalarını algıladıkları anda ibre üzerinde yaklaşma frekansı gözlemlenirken bazı dedektörler ses, ışık ve frekans aralığı uyarılarının hepsini kullanır. Tüm bu uyarı sistemleri ile saklı bulunan metale olan uzaklık en az sapma oranlarıyla yaklaşık olarak tespit edilebilir. İster tek bir para, takı, ufak bir metal parçası hangisi olursa olsun zemin ayarı sonrası hemen sinyal vermeye başlar. Dış etkenlere karşı korumalı olarak tasarlanmış metal dedektörlerini güvenle kullanabilirsiniz. Uzun model metal dedektörlerin sap kısmı kullanıcıların boy ölçülerine göre ayarlanabilir. Rahat kumanda edilebilmesi için geniş tutmaçlar ilave edilen bazı ağır dedektör modellerinde omuz ve sırt askıları ile desteklenerek rahat ve ergonomik kullanım kolaylığı sağlanmıştır.

Metal Dedektörü Ne Kadar Güvenlidir?

Kapı geçişlerinde kullanılan; kapı görünümlü sabit platformlar üzerindeki metal dedektörü daha çok güvenlik konulu alanlarda kullanılmaktadır. Manyetik alan ve darbe indüksiyon sistemi ile çalışan bu sabit platform metal dedektörleri, aldıkları sinyalleri ışık ve ses yoluyla ilgililere uyarı olarak iletir. 

Özellikle toplu kalabalıkların bulunduğu alanlar veya güvenlik önlemlerinin gerekli olduğu sabit platformlar, otogar, havaalanı, spor karşılaşmaları, etkinlik ve konser alanları, hastane, AVM girişleri, adliye gibi alanlarda sabit geçiş kapısı dedektörlerinin yanında el dedektörleri de kullanılmaktadır. Yüksek hassasiyete sahip, kullanımı kolay, düşük güç tüketimine sahip, pil devrede olduğu andan itibaren alarm verebilen, açma kapama sesi ileti fonksiyonu, harici pil şarj edebilme özelliği ile el dedektörleri pek çok modeli ile üst arama (altın-gümüş-metal) ihtiyaçlarına cevap vermektedir. El dedektörlerini hafif ve ergonomik tasarımlarıyla kolay ve yorulmadan kullanabilirsiniz.

Endüstriyel metal dedektörler ise genellikle üretim aşamalarında kullanılan modellerdir. İlaç, gıda, tekstil, madencilik, ahşap ürünler, kimya, plastik gibi sektörlerde üretimin titizlikle tamamlanabilmesi için sıklıkla kullanılır. Makinelerden yayılabilen metal parçalar ve üretim aşamasındaki çevresel faktörler dolayısıyla ürünlerin metal detektörlerle denetlenmesi bir zorunluluk haline gelmiştir.

Gıda sektöründe kullanılan metal dedektörler üretim bantlarına sabitlenerek olası bir metal parçası, çapak, vida, pul gibi zararlı bir maddeyi anında tespit ederek üretimi otomatik olarak durdurmak veya algılanan metal parçasını anında yok etmek için kullanılmaktadır.

Hazır giyim sektöründe üretilen ürünlerin üzerinde kalabilecek herhangi bir iğne, raptiye, metal parçası gibi istenmeyen maddelerin anında tespiti için metal detektörlerden geçirme işlemi yapılır.

Metal dedektörlerin sualtı ve sahillerde arama ve metal bulma çalışmalarında kullanılmak üzere tasarlanmış su sızdırmaz ve su geçirmeyen modelleri de vardır. Bu cihazlar sayesinde sualtında, sahillerde ve ıslak zeminlerde gerekli ayarlamalar yapılarak kolaylıkla ve güvenle metal araması yapabilirsiniz.

Metal Dedektörü Devresi

Metal dedektörü devresi tasarımları algılanacak metalin gömülü veya saklı olduğu yerin yüzeye yakınlığı ile ilgili değişkenlik göstermektedir. Metal dedektörü devresi ayrı bir kit halinde satın alınabilir. Kitin içinde yüksek hassasiyet yüksek kararlılık doğrultusunda montaj kılavuzu, devre kartı, sensör bulunur. Yeni güçlendirilmiş modül 3 metreye kadar derinlik tespiti yapabilmektedir. LED gösterge paneli ayarlanabilir çok tonlu ses tasarımlıdır. Çalışma koşulları hava sıcaklığı ve atmosfer basıncına göre ayarlıdır. 

Metal Dedektörü Çalışma Prensibi

Metal dedektörü çalışma prensibi uygulama alanlarına göre değişkenlik göstermektedir. İlk tasarımların yapıldığı yıllarda maden arama ve endüstriyel uygulama çalışmalarında kullanılmıştır. 

Daha sonra mayın arama çalışmaları, jeofizik alanında, arkeolojik kazılar ve define arama çalışmalarında yaygın olarak yer almaya başlanmıştır. Günümüzde gelişen sanayi, endüstriyel üretimler, sosyal yaşam, güvenlik ihtiyaçları sonucu yaşamımızın her alanında artık metal dedektörler ile sık sık karşılaşıyoruz. 

Güvenlik amaçlı metal dedektörü; sabit platformlarda ve elle yapılan aramalarda kullanılıyor. Sabit platformlarda bulunan dedektörler içlerinden geçen kişilerin üzerinde olan silah, bıçak, diğer kesici ve delici aletler gibi zarar verici maddeleri elle aramadan daha hızlı ve kolaylıkla tespit etmek için kullanılıyor. El dedektörleri de aynı şekilde gezici olarak benzer tespitleri yapmak için kullanılmaktadır.

Gelişen teknoloji ile yeni nesil metal dedektörler daha detaylı arama yapabilmeleri için kulaklık jakları ile güçlendirilmişlerdir. Stereo ve mono ses çıkışı yapabilen bu jaklar ile özellikle açık alanlarda daha hassas arama yapılabilmekte ses sinyalleri detayları daha sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmektedir. Açık ve geniş alanlarda büyük avantaj sağlayan jaklar sayesinde paslı ve yoğun metallerin sinyal sesleri izole edilerek daha başarılı bir arama yapılması sağlanır. Metal dedektörlerin üzerinde bulunan LED bilgi ekranının geniş ve menü açısından zengin olması daha detaylı ve hassas bir arama yapılmasında etkili faktörlerden biridir.

Yeni nesil metal dedektörler teknik donanımları sayesinde kişilerin tercihlerine göre ayarlanarak cihazın kişiselleştirilmesi olanağını sunmaktadır. Bu teknik özellikler sayesinde algılanan metallerin arasında istenmeyenlerin engellenmesi, uyarı bildirim şeklinin değiştirilmesi, bildirim sesinin yeniden seçilmesi, titreşim uyarı sistemi gibi özellikler kullanıcıların tercihine göre düzenlenebilmektedir.

Sualtı Metal Dedektörü

Sualtı metal dedektörü sualtı ve sahillerde arama faaliyetlerinde kullanılan elektronik bir cihazdır. Sahillerde ve sualtında bulunan çeşitli cins metallerin yerinin tespiti için kullanılır. Bu dedektörler genellikle halk arasında sualtı metal define dedektörü olarak da bilinir. Su altında herhangi bir metal bulması halinde tasarımına göre sesli ya da görüntülü sinyal vermektedir. Bu cihazların metal ayırma özelliği olduğundan gerekli ayarlar yapılarak istenmeyen metalleri araması engellenebilir. Su altı ve sahillerde istenilen metalleri aramak için kullanılan bu elektronik cihazlar ses, görüntü, titreşim sayesinde gerekli uyarıları yaparlar.

Su altı metal dedektörleri modelleri kullanım amacına göre değişkenlik göstermektedir. Su altı cihazları teknik özelliklerine göre de kategorilere ayrılmaktadır. Profesyonel seviye, orta ve basit seviye çalışmaları için farklı ürünler tasarlanmıştır. Kullanım alanları ve seviye dışında metal ayırma özelliği ve su direnci gibi teknik özellikler de sualtı metal dedektörü satın alma tercihlerinizi etkileyebilir. 

Metal Dedektörleri Fiyatları 

Metal dedektörleri fiyatları cihazın kullanım özelliklerine, ebat, kalite, üretici firma, marka, model gibi etkenlere göre değişkenlik göstermektedir. Metal dedektör fiyatı belirlenirken cihazın donanımı, teknik özellikleri ve üzerinde bağlı bulunan aksesuarlara göre de farklılıklar göstermektedir. 

Metal dedektörü fiyatları konusunda önemli etkenlerden biri de metal tanımlama, derinlik ayarı, hassasiyet, sesli hedef göstermesi gibi detaylardır. Cihazın ergonomik yapısı da fiyatını etkileyen özellikler arasındadır. 

Sualtı Metal Dedektörü Güvenli midir?

Su geçirmezlik özellikleri bulunan bu cihazları sualtı çalışmalarınızda güvenle kullanabilirsiniz. 

Metal Dedektör Fiyatları Nasıldır?

Yeni nesil metal dedektörler son teknolojik donanımlara sahip olduğundan geleneksel özelliklere sahip detektörlerden daha farklı fiyat seçeneklerine sahiptir. 

Metal Dedektörü Nerelerde Kullanılır?

Endüstri, gıda, hazır giyim, sualtı, güvenlik gibi pek çok alanda kullanılır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Metal Dedektörü

286 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 286 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003083/60006733