En Ucuz ve Kaliteli Metal Dedektörleri

Metal dedektörü, kendine yakın metallerin varlığını tespit temek için tasarlanan elektronik cihazlardır. Yer altındaki gömülü metaller ya da farklı nesneler içinde saklı metal parçalarını bulmak için kullanılır. Ergonomik kullanım için tasarlanan uzun gövde yapısının hemen altında geniş sensör probu yer alır. Hassas algılayıcılara sahip olan sensör metal bir parçaya yaklaştığında, gösterge üzerinde farklı hareketler gözlemlenir. Bazı dedektörlerde ibre üzerine yaklaşma frekansı aktarılırken; bazı modellerde de hem frekans aralığı hem de ses ve ışıklı uyarı sistemleri yer alır. Özellikle sesli uyarı mekanizması kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlar. Kademeli olarak artan ses sayesinde, metale olan uzaklık, kabaca tahmin edilebilir.

İlk endüstriyel metal dedektörleri 1960'lı yıllarda maden arama ve diğer endüstriyel uygulamalarda kullanılmak için dizayn edilir. Zaman içinde mayın tespiti, jeofizik prospeksiyon, arkeoloji ve hazine avcılığı gibi farklı alanlarda da vazgeçilmez bir ekipman haline gelir. Saplı, el tipi, sabit ve otomatik gibi çeşitli modelleri bulunur. Sabit platformlar ve el metal dedektörleri; havaalanı, otogar, alışveriş merkezleri, banka, cezaevi ve adliye gibi güvenlik ihtiyacının yüksek olduğu yerlerde sıklıkla kullanılır. Sabit dedektör sistemleri, kapıyı andıran bir kabin ve merkezi sisteme bağlı bir kontrol ünitesinden oluşur. Bu cihazlar ile kişiler üzerinde elle arama yapmadan silah ve bıçak gibi zarar verici eşyaların tespiti sağlanabilir. El dedektörleri ise; çanta, bavul ve bagaj tarzındaki eşyaların çevresel kontrolünün yapılabilmesine imkan tanıyan ürünler içinde yer alır.

Yeni nesil metal dedektör modelleri ile daha hassas arama yapabilmek için, cihaz üzerine mono veya stereo ses çıkışı sunan kulaklık jagları da eklenir. Çevresel seslerden izole olarak arama yapmak ve ses detaylarını daha net bir şekilde duyabilmek, özellikle geniş alanlarda çalışırken büyük avantaj sağlar. Bazı modellerde, LCD veya panel ekran üzerinden de gerekli ayarlamalar yapılabilir. Karışıklığa neden olmaması amacıyla, paslı metal parçaları ya da yoğun olarak karşılaşılan metallerin sesleri izole edilerek daha verimli arama çalışmaları yapılabilir. Cihazın uzun sap kısmı, kullanıcının boyuna göre rahatlıkla ayarlanabilir. Özellikle yüksek ağırlığa sahip dedektör modellerinde, kullanımı kolaylaştıran omuz askıları ve geniş tutamaçlara da yer verilir.

Endüstriyel metal dedektörleri ise; ilaç, gıda, içecek, tekstil, hazır giyim, plastik, kimya, kereste, madencilik ve paketleme gibi sektörlerde kullanılır. Makineler ve çevresel faktörlerden kaynaklanan metal parçaları nedeniyle, gıda kontaminasyonu sektörde önemli bir güvenlik sorunu olarak kabul edilir. Üretim hattı üzerine entegre edilen metal dedektörler, gıda alanında yaygın olarak kullanılır. Gıda güvenliği için tasarlanan dedektörler, olası bir metal parçasının tespiti esnasında, üretim bandını durdurabilir veya bant üzerine yerleştirilen güçlü mıknatıslar yardımıyla metal eleminasyonu gerçekleştirilebilir. Hazır giyim veya konfeksiyon tesislerinde dikilen giysiler de, herhangi bir metal kirliliğinin (iğne, raptiye, çapak vb.) olup olmadığını kontrol etmek için metal dedektörlerinden geçirilir.

Metal Dedektörü Fiyatları

Metal dedektörü fiyatları; cihazın markasına, modeline, fonksiyonlarına, kalitesine, kullanım alanına, donanımlarına ve üzerinde taşıdığı aksesuarlara bağlı olarak farklılık gösterir. Metal tanımlama özelliği, derinlik ve hassasiyet ayarları, sesli hedef gösterme ve ergonomik kullanım yapısı da fiyat üzerinde etkilli olan hususlar arasında yer alır. Dedektör üzerinde bulunan Led bilgi ekranının genişliği ve menü detayları da arama sürecini önemli ölçüde kolaylaştırır. Özellikle toprak ve zemin altı aramalarda daha derine ulaşabilmek için, arama frekansının yüksek olması beklenir. Frekans değerleri geniş olan ve üzerinde yeni nesil arama teknolojilerini taşıyan modeller, geleneksel modellere kıyasla daha yüksek fiyat aralığına sahip olabilir.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Metal Dedektörü

Toplam 24 / 1177 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003083/60006733