Elektrik Sayacı

Hidroelektrik, güneş veya rüzgâr santrallerinde üretilen elektrik enerjisi, yüksek gerilim kabloları, trafolar, tesisat kabloları, sigortalar ve sayaçlar gibi çeşitli üniteler üzerinden geçerek ev ve iş yerlerimize kadar gelir. Duvar yüzeylerinde veya yer buatlarında bulunan prizlerde sonlanan elektrik enerjisi, çeşitli hesaplara tabi tutulur. Bundan dolayı elektrik sayacı, sigortalar, motor koruma şalterleri, sigorta kutuları, elektrik panoları, kaçak akım röleleri gibi elektrik tesisatı alanına giren tüm ünitelerin doğru bir şekilde seçilmesi gerekir.

Elektrik Sayacı Çeşitleri Nelerdir?

Sayaçlar kullanılacağı yere göre çeşitlilik gösterir. Elektrik enerjisi AC akım ise AC sayaç, DC akım ise DC sayaçlar seçilir. Elektrik sayaçları yapısal olarak elektronik ve mekanik olarak ikiye ayrılır. Mekanik sayaçlarda bobinden geçen akımın oluşturduğu gerilim farkı diski döndürür. Dönme hızı da kullanım miktarını gösterir. Elektronik sayaç türünde ise entegre devrelerle daha detaylı ölçümler yapılır. Bağlantı türüne göre ise direkt bağlanan ve referanslı çalışan sayaç türleri vardır. Akım trafosu yardımıyla bağlanan x/5 alçak gerilim sayaçları ile akım ve gerilim trafosuyla bağlanan x/5 orta gerilim sayaçları referans yöntemiyle bağlananlar grubundadır. Sayacın direkt bağlantı yapmasının sakıncalı olduğu durumlarda; akım trafosu referans akım değerinin ve gerilim trafosu referans voltaj değerinin alınmasını sağlar. Böylece gerçek değer sayaç içerisinde hesaplanır. Bunun dışında, kullanılan faz sayısına göre monofaze veya trifaze sayaçlar mevcuttur.

Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Sigortalar, devre üzerinden geçen akımı belirlenen bir üst sınıra kadar geçirir. Aşırı akım durumunda sigorta düşer ve devreyi açar. Böylece elektrikle çalışan cihaz korunmuş olur. Bıçaklı, otomatik, cam ve yüksek gerilim sigortası gibi çeşitleri vardır. NH diye de adlandırılan bıçaklı sigortalar yüksek akımlı uygulamalarda kullanılır ve aşırı akımdan sonra yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Düşük akımlarda kullanılan otomatik sigortalar üst sınır geçildiğinde düşer ve kaldırılarak tekrar kullanılabilir. W otomat da denilen ve 2 A’dan 120 A’ya kadar değerleri olan anahtarlı otomatik sigortalar piyasada sıklıkla kullanılır. Otomatik sigortaların faz sayısına göre monofaze veya trifaze çeşitleri vardır. Açma süresi kısadan uzuna doğru B, C ve D tipleri olarak değişiklik gösterir. B tipi aydınlatma ve priz tesisatlarında, C tipi klima ve buzdolabı gibi endüktif karakterli cihazlarda ve D tipi ise anlık aşırı akıma sebep olan cihazlarda kullanılabilir. Cam sigortalar, elektronik devreleri korumada kullanılır ve patlayınca yenisiyle değiştirilir. Yüksek gerilim trafolarında içi ark engelleyici kum ile dolu olan yüksek gerilim sigortaları kullanılır.

Kaçak Akım Rölesi ve Diğer Elektrik Tesisat Malzemeleri

2 kutuplu tek faz veya 4 kutuplu 3 faz çeşitleri olan kaçak akım koruma röleleri elektrik dağıtım kutularında hayat kurtaran eleman olarak karşımıza çıkar. Tesisatlarında faz hattı üzerinden çıkan akım cihaza gider. Daha sonra cihaz üzerinden geçen akım nötr hattından dönüş yapar. Elektrik devrelerinde giren akım çıkan akıma eşittir. Dolayısıyla cihaz üzerinde veya tesisatın herhangi bir yerinde kaçak oluştuğunda fazdan giden akım nötr hattı üzerinden ya hiç dönmez ya da akımın yalnızca bir kısmı döner. Kaçak akım rölesi nötr hattı ile faz hattını karşılaştırır. Böylece kaçak akım durumunda devreyi açmış olur. Elektrik çarpmaları için 30 mA ya da olası yangınlar için 300 mA seçenekleri ile sunulan kaçak akım röleleri çeşitli Amper değerleri ile satışa sunulur. Kullanılacak tesisatın yüküne göre bu Amper değeri seçilir.

Motor koruma şalterleri ise tek veya üç fazla motorları aşırı akımdan korurlar. Motor koruma elemanları motorun çekeceği maksimum akım değeri temel alınarak seçilmelidir. Aşırı yüksek bir akım değeri seçilirse motor, koruma işlemi yapamaz. 3 veya 2 konumlu pako şalterler ise genelde kontrol panolarında aç kapa işlemi için tercih edilir. Metal veya plastikten imal edilen sigorta kutuları ise montaj şekline göre sıva altı veya sıva üstü şeklinde üretilir. İçerisinde belli sayıda monofaze veya trifaze otomatik sigorta barındırabilirler. Aynı şekilde sıva altı veya sıva üstü elektrik panoları da bünyelerinde sayaç, sigorta, şalter gibi elemanları barındırmak için kullanılabilir.

Yapı ve hırdavat ürün çeşitliliği ile dikkat çeken Hepsiburada.com aracılığıyla sizin için hayati önem taşıyan elektrik sayacı seçeneklerini inceleyebilir ya da farklı boyutlardaki sigorta kutuları arasından ihtiyacınıza uygun olanı satın alabilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Elektrik Sayacı

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 5312 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/80571082/60002662