Motor Yağı

Motorlu araçların daha iyi bir performans göstermesini sağlayan motor yağı, parçalar arasında kaygan bir tabaka oluşturarak sürtünme ve aşınma gibi korozyonun önüne geçiyor. Ayrıca parçaların temizlenmesine yardımcı olan ürün, motorun ömrünü uzatarak verimliliğini artırıyor. Ham petrolün bazı katkı maddeleri ile birtakım işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen motor yağları, makine yağı ve madeni yağ olarak da adlandırılıyor. Motorun çalışırken yağın köpürmesine engel olan katkı maddeleri, sıcaklığı optimize ederek motoru koruyor. Akıcılık değeri ve nitelikleri doğrultusunda çeşitli kategorilerde sınıflandırılan ürünler, hemen hemen her araç motoruna uygun pek çok alternatif sunuyor. Hareketli yüzlerce parçadan oluşan karmaşık bir yapıya sahip olan motorların, uzun süreli kullanımlarda aşırı ısınmasını önleyerek aracınızın performansını iyileştiriyor. Parçaların birbiri arasındaki sürtünme kuvvetini en aza indirerek daha az enerji ile çalışmasını sağlayarak yakıt tasarrufu sağlıyor.

Motor Yağı ile Daha İyi Bir Performans

Motor parçalarının ısısını düşürürken sıcaklığını dengeleyen motor yağları subap, piston, segman gibi pek çok parçanın üzerinde toz, kir ve benzeri yabancı maddelerin oluşmasına engel oluyor. Motorun ana parçaları arasında yer alan bu parçalar, çalışma esnasında çok yüksek ısı derecelerine ulaştığı için belirli aralıklarla bakım yapılması gerekiyor. Bu noktada motor yağının düzenli olarak değiştirilmesi hem verimli bir performans elde etmenizi sağlıyor hem de parçaların ömrünü uzatıyor. Ayrıca motor içinde oluşabilecek kompresyonun düşmesini engelleyen motor yağları, motor gücünün azalmasını ve çekişin düşmesini engelliyor. Motor içerisinde yer alan silindirlerin üzerinde bulunan yağ, ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren segman ile yuvası arasında koruyucu bir tabaka oluşturarak kompresyon kaçağına karşı sıvı conta görevi görüyor.

Motor Yağı Çeşitleri

Genel olarak mineral, tam sentetik ve yarı sentetik olmak üzere üç farklı türde üretilen motor yağları, pek çok motor modeli için çeşitli seçenekler sunuyor. Motor parçalarını yağlayarak koruyucu bir kalkan görevi gören ürünler, özellikle yüksek devirli sürüşler sırasında performansınızı artırmanıza yardımcı oluyor. Damıtılan ham petrolün içerisine viskozite geliştirici, aşınma önleyici ve deterjan gibi katkı maddelerinin eklenmesiyle üretilen mineralli motor yağları, eski model kamyon, tır, iş makinesi, otobüs ve jeneratörlerde kullanılıyor. Özel katık teknolojisi ile geliştirilen yağlar, motorun kritik aksamlarında üstün koruma sağlıyor. Birtakım kimyasal işlemler ile formüle edilen tam sentetik yağlar ise aşırı sıcak ve soğuk iklimlerde aracın verimliliğini artırıyor. Ağır sürüş şartlarında etkili bir temizlik sağlayan motor yağı, saf ve kaliteli yapısıyla motorun ömrünü uzatıyor.

Yarı Sentetik Motor Yağları

Motora ek performans kazandırmak amacıyla mineral ve sentetik yağların birleştirilmesiyle elde edilen yarı sentetik yağlar, kesintisiz temizleme performansıyla motorunuzun yeni gibi kalmasına yardımcı oluyor. Genel olarak %20 ve %30 aralığında sentetik yağ ile %70 oranında mineral yağın karıştırılmasıyla üretilen motor yağı, sık sık dur- kalk yapmanın oluşturduğu olumsuz etkileri azaltıyor. Motor özelliklerinin yanı sıra yakıt tipi ve araç türüne göre pek çok seçenek sunan motor yağları, yakıt kaçağını engelleyerek güvenli bir kullanım deneyimi sunuyor. Motorun içinde oluşan karbon atıklarını da temizleyen motor yağlarını seçerken aracınızın kullanım kılavuzunda yer alan bilgileri dikkate almanız gerekiyor. Ayrıca daha iyi bir performans elde etmek için motor yağınızı belirli aralıkla kontrol etmeniz ve değiştirmeniz de dikkat etmeniz gereken önemli kriterler arasında yer alıyor. Motor yağını yenilemek; motorun çeşitli koşullara dayanmasını sağlayarak ömrünü uzatıyor. Farklı litrelerde teneke ve bidon seçenekleri ile kullanıma sunulan motor yağlarının değişim aralığı aracınızın modeline ve kullandığınız yağın türüne göre değişiklik gösteriyor.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Motor Yağı

2214 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Miktar
Toplam 24 / 2214 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/26005/80531050