Bir silindir içerisine özenli bir şekilde yerleştirilen ve ileri geri hareketlerini disk şeklinde gerçekleştiren parçaya "araba pistonu" adı verilir. Bu parça genel olarak pompa, kompresör ve motor gibi makinelerde; silindirden taşan biyel koluna bağlı olarak çalışır. Araba için oldukça önemli bir yere sahip olan pistonların pek çok görevi vardır. Bu görevler arasında şunlar yer alır;

- Birbirinden uzak iki nokta arasında ileri-geri hareketlerini gerçekleştirerek zamanları oluşturmak,

- Elde edilen ısıyı silindir yüzeyine iletmek,

- Yanma odasının hareketli olan cidarını meydana getirmek,

- Bu bölümde bulunan sıvıyı sıkıştırmak

- Kullanılmayan ve araç için artık atık durumunda olan yağları, supaplar yolu ile dışarı atmak.

- Piston pimi ve biyel kolu aracılığı ile yanma basıncını krank miline göndermek.

Pistonlar genellikle, yumuşak dökme çelikten, hadde demirinden, alüminyum alaşımdan, gri dökme demirden ve krom-nikel karışımı çeliklerden yapılır. Aşınmaya dayanıklı ve kullanım ömrü uzun olan gri dökme demirden yapılan pistonlar, en çok tercih edilenler arasında yer alır. Gri dökme demire, bir miktar çelik eklenerek elde edilen pistonlar ise; yumuşak çeliğin ortaya çıkması ve direncin artması sayesinde tercih edilen diğer ürünlerdendir. Bu ürünlerin daha çok rağbet görmesinin bir diğer sebebi ise diğerlerine göre daha hafif olmasıdır. 

Çelik döküm ve dökme demirden yapılan pistonlar, dayanıklılığı fazla olan ürünler olduğundan ağır hizmet veren traktör ve yol makinelerinde kullanılır. Bunun nedeni ise; bu motorların düzenli çalışması ve ani devir değişimlerinin yaşanmamasıdır. Pistonun ağır olması, bu tarz hizmet veren makinelerde sorun ya da risk teşkil etmemektedir. Buna ek olarak alüminyum alaşım kullanılarak yapılan ürünlerde, ısı iletme özelliği olduğundan, bu aşamada ısıdan etkilenmeden geçiş sağlanır ve daha düşük sıcaklıklarda performans elde edilir. Bu alaşım kullanılarak yapılan pistonlarda genleşme katsayısı en üst düzeylerde olduğundan diğer dökme demir pistonlar ile karşılaştırıldığında daha fazla boşluk olduğu görülür. Fakat bu durum piston sıkışması gibi sorunların meydana gelmesine izin vermez. Bazı üretim firmaları tarafından çeşitli termik deneyler yapıldıktan sonra satışa sunulan bu ürünlerde sorun meydana gelmez. Genel olarak bakıldığında düz ve bombeli olarak yapılan piston başlarının dizel motorlarda çanak şeklinde yapıldığı da görülür.

Araba Piston Fiyatları

Benzinli motorlarda kullanılan piston çeşitleri; T yarıklı, oto termik, U yarıklı, düz etekli ve düz diyagonal yarıklı olmak üzere 5 farklı grupta toplanır. Dökme demirden ya da krom-nikel karışımı demirden yapılan düz etekli pistonlar, nadir olsa da alüminyum alaşımdan da yapılır. Düz etekli pistonların en büyük özelliği ise; etek kısmında yatay ya da dikey olmak üzere hiçbir yarığın olmamasıdır. Fakat nadiren de olsa karşılaşılan alüminyum alaşımlı pistonlarda; sıkışma ve şekil değişikliği yaşanmadan rahatça hareketin sağlanması adına pistonun üzerine dikey veya yatay yarıklar eklenir. T ve U yarıklı pistonlar ise genel olarak benzinli araçların motorlarında kullanılır. Yarıklı olan pistonlar oval şekilde yapılır ve pistonun pim yönündeki büyüklüğü, pime dik yönde olan çapa göre daha küçük kalır. Bu yarıklar; pime dik olan tarafta yer alır. T yarıklı pistonların eteklerinde pime dik kalacak şekilde bir yatay yarık bulunur.

Pek çok nedenden dolayı meydana gelen piston arızaları; çoğu zaman tamamen değişim ile sonuçlanır. Makinenin dengesiz çalışması, pistonların silindire uygun ebatlarda olmaması, anormal soğutma suyu hareketi, piston kafasının çatlaması, yanma odasına yabancı maddenin girmesi, pistonların aşınması ve segmanların sarması gibi sorunlarda çözüm bulunamadığı taktirde yeni bir araba pistonu almak zorunda kalabilirsiniz. Ürünlerin çeşidine ve içerisinde kullanılan materyallere göre araba piston fiyatları da değişim gösterir. Aracınız için yeni piston alırken uyumlu bir ürün almak adına kesinlikle yetkili servisin önerilerini almalısınız.

Araba Pistonları

226 ürün var
 1. Markalar
  1. Cey
  2. GOETZE
  3. Iss/Nural
  4. KOLBEN
  5. YENMAK
  6. Toto
  7. OEM
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60007200
BAŞA DÖN