Otomobilinizin zaman içerisinde yıpranan veya zarar gören parçalarını değiştirmenize imkân sunan oto yedek parçalar, aracınızın daha iyi bir performans elde etmesine yardımcı olur. Geniş ürün seçenekleriyle aracınızın iç ve dış pek çok parçasını değiştirmenize olanak sağlayarak otomobilinizin kullanım ömrünü artırır. Aracınızın hem verimliliğini artırırken daha güvenli bir yolculuk yapmanızı sağlayan oto yedek parça modelleri, işlevselliğini yitiren ve aşınan parçaları değiştirmenize imkân sunar. Otomobilinizi ilk günkü performansı ile kullanmanıza olanak sağlayarak diğer parçaların zarar görmesini engeller. Aracınızın hem teknik aksamında yer alan hem de dış bölümde yer alan parçaları değiştirmenize yardımcı olan yedek parçalar; fitrelerden izolatörlere, buji takımından dikiz aynasına kadar pek çok parçayı yenilemenize imkân sağlar. Sürüş sırasında verimli bir performans elde etmek isteyen otomobil kullanıcıları için üretilen oto yedek parçalar, pek çok araç modeline uygun ürün çeşitleriyle arabanızın tüm ihtiyacınızı karşılar.

Güvenli ve Verimli Bir Sürüş Deneyimi

Seyir halinde oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçerek daha iyi bir performans elde etmenizi sağlayan oto yedek parçalar hem sizin hem de trafikte yer alan diğer sürücü ve yayaların güvenliği için önemlidir. Motor için önemli parçalardan biri olan yağ filtresi gibi pek çok parça, motoru aşınmaya ve yıpranmaya karşı korurken motorunun ana parçalarının zarar görmesini engeller. Pek çok araç modeli için üretilen filtre bakım setleri, otomobilinizin yağ, hava, polen ve mazot filtrelerini temizlemenize olanak sunarak daha iyi bir performans deneyimi yaşamanızı sağlar. Özellikle hava ve polen filtresi arabanızın klimasını tozlardan ve zararlı maddelerden koruyarak araç kabininde daha temiz bir hava oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca ses izolasyonu sağlayan kaput altı izolatörleri, yüksek ısıya dayanıklı yapısıyla alev almaz, tazyikli sudan etkilenmez. Aracınızı çalıştırmanıza olanak sağlayan buji takımlarının da aralarında bulunduğu oto yedek parçalar, zarar gören araç parçalarınızı yenilemenizi ve değiştirmenizi sağlayarak fonksiyonel olarak daha iyi çalışmasına olanak sunar.

Otomobilinizin İhtiyacı Olan Her Şey

Çeşitli markaların tasarladığı pek çok araç modeli için üretilen yedek parçalar, otomobillerin modellerinde ve üretim tarihlerine göre sınıflandırılarak büyük kolaylık sağlar. Birbirinden farklı özelliklere sahip birçok parça, seçim aşamasında çeşitli seçenekler sunarak zarar gören parçalarınızı yenilemenize imkân sunar. Otomobilinizin kullanma kılavuzunda yer alan bilgiler doğrultusunda aracınızın bazı parçalarının belirli bir kilometre veya zaman aralığında değiştirilmesi gerekir. Özellikle aracınızın iç aksamında yer alan parçaların zamanında değiştirilmesi güvenlik ve araç performansı açısından önemlidir. Sürüş sırasında herhangi bir sorun yaşamanızı önlemeye yardımcı olan oto yedek parçalar, aracınızı verimli ve keyifli bir şekilde kullanmanıza imkân sunar. Aracınızın stabilizesini koruyarak oluşabilecek zararların önüne geçer. Ayrıca iğneli rulman ve trigger seti gibi pek çok yedek parça modeli, otomobilinize uygun olan doğru parçaları seçmenize olanak sağlar. Yağmurlu ve karlı hava koşullarında cam yüzeyindeki suyu temizleyerek görüş açınızı artıran silecek takımlarıyla da seyir halinde herhangi bir sorunla karşılaşmanıza engelleyerek güvenli bir sürüş deneyimi sunar.

Oto Yedek Parçaları Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Aracınızda yer alan diğer parçaların zarar görmesini engellemek için otomobilinizin kullanma kılavuzunda yer alan bilgiler doğrultusunda yedek parça seçmeniz önemlidir.
 • Teknik aksamda yer alan bazı yedek parçaların kontrollü ve titiz bir şekilde alanında uzman kişiler tarafından yerleştirilmesi gerekir.
 • Üretim yılına ve modeline göre değişiklik gösteren yedek parçalar arasından doğru ve kaliteli parçaları seçmeniz, aracınızı korurken performansını artırır.
 • Yedek parçaları uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanmak için belirli aralıklarla bakım yaptırabilirsiniz.
ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Oto Yedek Parça

+10.000 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Renault Oto Yedek Parçalar
  2. Opel Oto Yedek Parçalar
  3. Bosch Oto Yedek Parçalar
  4. Cey Oto Yedek Parçalar
  5. Wolcar Oto Yedek Parçalar
  6. Ferodo Oto Yedek Parçalar
  7. Delphi Oto Yedek Parçalar
  8. Filtron Oto Yedek Parçalar
  9. Dega Oto Yedek Parçalar
  10. Parçazamanı Oto Yedek Parçalar
  11. BSG Oto Yedek Parçalar
  12. MGA Oto Yedek Parçalar
  13. Mann Oto Yedek Parçalar
  14. PGT Oto Yedek Parçalar
  15. NGK Oto Yedek Parçalar
  16. Teknorot Oto Yedek Parçalar
  17. Valeo Oto Yedek Parçalar
  18. Mkm Oto Yedek Parçalar
  19. Bross Otomotiv Oto Yedek Parçalar
  20. Rapro Oto Yedek Parçalar
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Araç Markası A-Z
 5. Araç Modeli A-Z
 6. Fotoğraflı Değerlendirme
 7. Güncel Değerlendirme
 8. Fırsat Ürünleri
 9. Satıcı A-Z
Oto Yedek Parçalar Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Katalizör Günümüzde hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden biri, motorlu cihazlardan havaya salınan egzoz gazlarıdır. Özellikle kalabalık şehirlerde ciddi bir sorun hâline gelen egzoz gazı kaynaklı hava kirliliği, başta solunum problemleri olmak üzere önemli sağlık sorunlarının en büyük tetikleyicileri arasında yer alır. Trafik problemi olan şehirlerde bu sorunu azaltmak amacıyla ilk defa 1975 yılında araçlarda katalizatörler kullanılmaya başlanmıştır. Katalizatör, araçlardaki zehirli gaz emisyonunu azaltmak üzere egzoz borusuna bağlanarak kullanılan çelik bir kutudur. Katalizatörlerin yapısı ve çalışma prensibi, oldukça basittir. Karbonmonoksiti, hidrokarbonları, azot oksitleri ve zehirli gazları alevsiz şekilde yakan cihaz, bu elementleri azot, su buharı ve oksijen gibi zararsız maddelere dönüştürür. Bir diğer adı "katalitik konvertör" olan bu dönüştürücülerin gözenekleri, seramikten üretilen ve katalitik etkiye sahip olan maddelerle kaplıdır. Bu sayede cihazın içinden geçen zararlı gazlar kolayca reaksiyona girer ve zararsız maddeler olarak dışarı çıkar. Katalizatörlerin yapısında platin, radyum ve palladyum bulunur. Oksidasyonu sağlama görevini, platin üstlenir. Radyum, konvertörün indirgenmesinde kullanılır. Stabilizasyonu sağlama sürecinde ise palladyum rol alır. Katalitik konvertör kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunların başında araçlarda kullanılan benzinin niteliği gelir. Konvertörlü araçların kurşunsuz benzin ile çalıştırılması gerekir. Diğer benzin türleri, katalizatörde geri dönüşü olmayan sorunların oluşmasına neden olur. Bunun yanı sıra konvertörlerin her beş yılda bir değiştirilmesi önerilir. Bir dönüştürücünün ömrü, ortalama 80 bin kilometredir. Katalitik konvertör, insan sağlığı için oldukça zararlı olan renksiz ve kokusuz karbon monoksit gazını arındırması açısından oldukça etkilidir. Yanmamış yakıttan kaynaklanan hidrokarbonlardan ve sinir sistemi üzerinde negatif etkisi olan nitrojen oksitlerden de katalitik konvertör ile kurtulmak mümkündür. Katalizatör sayesinde zararlarından arındırılan ve temizlenen gazlar, aracın egzozuyla kolaylıkla dışarı atılır. Bu şekilde hava kirliliğinin önüne geçmek kolaylaşır.
Buji Araçlarda buji, yanma kısmına alınan hava ve yakıt karışımının kıvılcım oluşturmasını, yanmasını sağlamaktadır. Ateşleme bobininden gelen enerji, buji tırnaklarından geçerek kıvılcım oluşturur. Yüksek gerilme sayesinde tırnaklardaki hava iyonlaşarak kıvılcımı oluşturur. Tüm benzinli, LPG'li araçlarda buji yer alır. Benzinli motor, çalışmak için ateşleme bujisinden yararlanır. Dizel araçlarda ise bu parça bulunmaz. Dizel motorların özelliği, kıvılcım ile değil; hava sıkışması ile çalışmalarıdır.  Porselen gövdesi olan bujiler, kıvılcımların geçeceği artı ve eksi yüklü uçlar bulundurur. Buji tırnaklarının inceliği ve sivriliği, kıvılcımın gücünü belirler. Burun porseleni ebatları farklılık gösterebilir. Kısa burunlu bujilere "soğuk buji" adı verilir. Kısa burunlu bujilerde yanma odasındaki sıcağın temas yüzeyi de daha kısıtlıdır ve buji, daha az ısınır. Soğuk bujilerin ısı kapasitesi, diğerlerine göre daha fazladır. Sıcak bujilerde ise burun, daha uzundur.  Bujinin en iyi performansla çalışabilmesi için alt sıcaklık sınırı 450 derecedir. Bu sıcaklıkta buji, kendini temizler. 450 derecenin üzerindeki sıcaklıkta biriken kurum, yakılarak ortadan kalkar. Sıcaklığın daha az olması, kurum parçalarının birikmesi anlamına gelir. Kıvılcım oluşması zorlaşabilir; hatta aracın topraklanması sorunu bile oluşabilir. 850 derecenin üzerinde ise izolatör fazla ısınmış olur. Kontrolsüz ateşlemeler meydana gelebilir ve motor hasar alabilir.  Doğru buji seçildiğinde ve doğru kullanıldığında aracın yakıt harcaması azalır ve performansı güçlenir. Yanlış buji ve yanlış kullanım ise aracın fazla yakıt yakmasına, motor performansının azalmasına neden olur.  Bujinin dayanıklı olması, gaz kaçağının olmaması, korozyona dayanıklılığı, uygun boyutlarda bulunması, erken ateşleme yapmaması, akım kaçağı oluşturmaması önemlidir. Günümüzde binek araçlarda genellikle 12 ve 14 mm çapında bujiler kullanılır. Buji tırnak aralıklarının klasik sistemlerde 0,6 ve 0,8 mm arasında olması, elektronik sistemlerde ise 0,8 ile 1,1 mm civarında bulunması gerekir.
Termostat Termostat, ısıtıcı veya soğutucu sistemlerde kullanılan aksamdır. Sıcaklığı istenilen derecede tutmayı sağlayan termostatlar, hem ısıtma yapan cihazlarda hem de soğutma yapan cihazlarda bulunabilir. Isıtıcı sistemlerde sıcaklığın istenen derecenin üstüne çıkmasını engeller; soğutucularda kompresörü istenen soğukluğa ulaşıldığında devreden çıkarır. Böylelikle gereksiz elektrik tüketiminin veya kısa devrenin önüne geçer. Ortam etkisine göre konum değiştiren röleler, ısı üreten cihazlarda, klimalarda, fotokopi makinelerinde kullanılır.  Termostatlar, yapısal olarak üç grupta incelenir: Bimetal, gazlı ve cıva tüplü termostatlar bulunur. Kullanım yerine göre ev termostatı, ticari termostat ve klima termostatı olarak sınıflandırılabilir. Gerilim seviyesi üzerinden hat gerilimli, düşük ve mili volt gerilimli olarak üçe ayrılır. Bimetal termostatlar, içinde ısıtıcı bulunan cihazlarda yer alır. Isıtma sistemi, bimetalin üzerine sarılır. Saç kurutma makinesi, ütü gibi cihazlarda ısı kontrolü böylelikle gerçekleşir. Gazlı modellerde gaz deposu, körük gibi parçalar yer alır. Isı ile genleşen gaz, körük ile kontakların konum değiştirmesini sağlar. Cıva tiplilerde ise ısı etkisi ile bimetal genleşir ve büzüşür. Cıva hareketlenerek kontaklar arasındaki iletimi keser.  Otomatik termostat ise ısı seviyesine erişildiğinde otomatik olarak kapanır. Otomatik çalışabilme özelliği de vardır. Otomatik özellik, tasarruf edilebilmesine yardımcı olur. Analog ve dijital termostatlar bulunabilir. Her iki model de yaygındır; ancak dijital özellikli termostatlar, programlanabilir özellikleri sayesinde kazandıkları kullanım kolaylığı ile öne çıkar.  Günümüzde dijital termostatlar akıllı özelliğe de sahip olabilir. Evin kablosuz İnternet ağına bağlanan termostatlar; cep telefonu, tablet veya bilgisayar üzerinden kumanda edilerek ayar yapabilmenizi mümkün kılar. Akıllı termostatlar, kilometrelerce öteden bile evinizin ısısını ayarlamanıza yardımcı olur. GPS özelliği olan ürünler, eve yaklaştığınız zaman otomatik devreye girebilir. Kombinin çalışma süresi, ısısı, dış hava sıcaklığına göre otomatik ayarlanabilir.
Şanzıman Motorun hareketini tekerlere aktaran sistem, "şanzıman" adını alır. Türkçesi "hız değiştirme kutusu"dur. Şanzıman, viteslerin küçülmesini, büyümesini etkiler ve aracın hızı ile direkt ilişkilidir. Doğru vites değişimi yapmamak, şanzıman arızalarına neden olur. Vitesi tam değiştirmemek de sorunların bir diğer nedenidir. Oldukça hassas olan aksam, kolaylıkla arızalanabildiği için şanzıman sorunları ile sık sık karşılaşılır. Manuel vitesli araçlar için önem arz eden sistem, otomatik vitesli araçlarda ise otomatik formda bulunur. Ancak, otomatik vitesli araçlar da şanzıman sorunları yaşayabilir.  Şanzıman sorunları, balata dişlilerinden; yıpranma ve aşınmadan dolayı olabilir. Balata dişlileri düzeltilebilir; ancak, yıpranma ve aşınma sorunu varsa kutunun tamamen değişmesi gerekir. Otomatik vitesli şanzımanların fiyatı, düz vitesli şanzımanlardan daha yüksektir. Şanzımanın daha uzun ömürlü olması için yağ ve filtre bakımının rutin olarak yapılması gerekir. Yokuş aşağı araç park ederken önce el freninin çekilmesi tavsiye edilir. Vitesleri tam olarak değiştirdiğinizden emin olmanız, olası birçok şanzıman probleminin önüne geçmenize yardımcı olur.  Motordan gelen hareket enerjisini yönlendiren şanzımanlar üçe ayrılır: Manuel, yarı otomatik ve otomatik şanzımanlar piyasada yer alır. Manuel şanzıman, en çok kullanılan türdür. Vites, kullanıcı tarafından değiştirilir; debriyaj serbest bırakılır. Yeni vites seviyesinin güç ayarları tekerleklere iletilerek sürüş devam eder. Yarı otomatik şanzıman, "DSG" olarak anılır. Açılımı, "Dual Shift Gear Box"tır. Yağsız olan bu şanzımanlar, "kuru şanzıman" olarak da tanınır ve yağ değişimine ihtiyaç duymaz. Araçlarda iki krank mili yer alır. Biri 1., 3. ve 5. viteslere geçerken, diğeri 2. 4. ve 6. viteslere geçişi sağlar. Otomatik şanzıman ise vitesin otomatik değiştiği türdür. Tork konvertörü aracılığıyla değişim tamamlanır. Kullanım kolaylığı sebebiyle otomatik şanzıman sistemi tercih edilir. Hassas olan bu sistemlerin arızalanma potansiyeli, manuellerden daha yüksektir.
Debriyaj Debriyaj, arabayı hareket ettiren en temel parçalardan biridir. Debriyajın yanlış kullanımı, araç aksamında sistemsel sorunlara yol açabilir. Düz vites araçlarda debriyaj, manuel kullanımlıdır. Araçlarda vites değiştirmeyi sağlayan debriyaj, vites kutusu ile motor arasındaki bağlantıyı organize eder. Aracın sarsılmadan kalkması; yokuşta, inişte veya vites değişikliği gerektiren hızlanmalarda doğru viteste hareket edilmesi debriyaja bağlıdır.  Düşük hızdan yüksek hıza geçerken veya yavaşlarken aracın sorun yaşamaması, debriyajın doğru kullanımı ile mümkündür. Kullanım esnasında sürücünün debriyaja uygulayacağı kuvvetin iyi dengelenmesi, hayati önem taşır. Debriyaja sol ayakla basılır. Ayak çekilirken devir saati kontrol edilmelidir. Saat değiştiğinde ve arabada sarsılmalar olduğunda kavrama noktasına ulaşılmış anlamına gelir. O an ayağın sabitlenmesi önemlidir. Bu esnada sağ ayak frenden çekilmeli ve yavaşça gaza basılmalıdır. Aracın sorunsuz kalkışı bu hamlelerle gerçekleşir. Gaz verilirken debriyaj yavaş yavaş bırakılır.  Debriyajın görevi üç başlıkta toplanabilir. Aracı çalıştırırken motor hareketini aşamalı olarak tekerleklere ulaştırarak sansıntısız kalkış sağlamak, debriyajın birinci görevidir. Araç çalışır hâldeyken vites değiştirildiğinde motordan vites kutusuna hareket akımını keserek kolaylık sağlamak ikinci önemli görev olarak sıralanır. Son olarak gerekli durumlarda motor ile güç aktarma donanımları arasındaki bağı kesmek gerekebilir. Bu işlemi debriyaj gerçekleştirir.  Aracın kavrama noktasına geç ulaşması veya ulaşmaması, debriyaj kontrolünün gerekli olduğunun işaretidir. Hiçbir sorun olmasa dahi belli aralıklarla araç bakımı yapılmalı ve bakım esnasında debriyaj da kontrol edilmelidir. Debriyajın yanlış kullanımı debriyajda sık sık bozulmalara neden olabilir. Debriyaj balatasının eski veya bitmek üzere olduğu; araç titremesinden, hızlanmada zorlanmadan, aracın atak olmamasından, motor sıcakken vites geçişinde sorun olmasından anlaşılabilir. Bu tür problemlerde ihmal edilmeden araç servisi ile görüşülmelidir. Debriyaj problemi araç konforundan motor sağlığına birçok farklı başlıkta sorun yaşamanıza neden olur.
Röle Üzerinden akım geçtiğinde çalışmaya başlayan elektromanyetik devre elemanlarından biri olan röle, düşük değerli alıcı ile yüksek akımlı cihazlar arasında anahtarlama görevinde kullanılır. Röle, enerji aldığında mıknatıslanan bobin armatürünü hareket ettirerek kontakların birbirine temasını sağlar ve böylece devreler arasında iletişim sağlanmış olur. Temelde elektronik devrelerin akım yolunu açıp kapatarak sistemin çalışmasını düzenler. 1835 yılında Joseph Henry tarafından icat edilen devre elamanı, AC ve DC’de çalışmak üzere tasarlanır. DC röleler elektronik sistemlerde kullanılırken AC röleler akım ve gerilim kontrolünde kullanılır. Rölenin en büyük avantajlarından biri birden fazla kontağa sahip olmasıdır. Tek bir elemanda birden fazla kontak ile birden fazla yükü açıp kapayabilir olması ile avantajlı bir kullanım sunar. Röle bağlantısı ise röle üzerinde bulunan sabit ve yön değiştiren kontak bağlantılarının ayarlanması ile yapılır. Rölenin yapısına ve çalışma prensibine bakıldığında ise bobin, demir nüve, yay, kontaklardan meydana geldiği görülür ve rölelerin çalışma prensibi de modeline göre değişiklik gösterir. Genellikle röleler, "anahtar" ve "ölçen" olarak değişir. Röle çeşitleri, kullanım amacına göre ise zaman ve koruma röleleri olarak değişir. Zaman röleleri kumanda devrelerinde önceden ayarlanan zamanı çalıştırmak ve durdurmak için kullanılır. Koruma röleleri ise aşırı akım, sıcaklık, yüksek gerilim gibi durumlardan sistemi korumak için geliştirilen röle çeşitleridir. Zaman ve koruma röleleri dışında kullanım alanına göre reed, termik, solid, kaçak akım röleleri bulunur. Röle kullanım alanlarına bakıldığında ise otomasyon sektöründe ağırlıklı olarak kullanıldığı görülür. Çeşitli sensörlerden alınan sinyaller ile sistemdeki elemanların çalıştırılması veya durdurulmasında görev alır. Ayrıca rölelerin elektronik devrelerin giremediği bazı hava ve sıvı sistemlerinde kullanılması tavsiye edilir. Röleler hızlı anahtarlama yapamadıkları için yavaş anahtarlama yapan uygulamalarda kullanılır ve aynı zamanda transistör görevi görür.
Bobin Temel görevleri otomobillerin elektrik sistemlerinde ateşleme yapmak olan bobinler, çekiş verimliliğine ve yakıt harcamasına da doğrudan etki ediyor. İdeal düzeyde ateşleme voltajı sağlayan oto aksesuarı, titreşim ve sıcaklık direncini de sürekli hâle getiriyor. Çok yönlü etkiye sahip olan bobinler, kıvılcım sürelerini artırıyor; yakıt tüketiminin ve zararlı egzoz emisyonunun azaltılmasına katkı sağlıyor. Mekanik bir parça olan bobin, benzinli motorlu otomobillerde silindir içerisinde sıkıştırılmış vaziyetteki hava ve yakıt karışımının ateşlenmesini sağlıyor. Oto aksesuarı, aküden gelen düşük gerilimin yüksek gerileme dönüştürülmesinde son derece kritik bir rol oynuyor. Bobinin çalışma prensibi, iki sargısı sayesinde manyetik alan etkisini değiştirip buji tırnakları arasında kıvılcım meydana getirmesine dayanıyor. Bobinler, genellikle demirden koruyucu bir nüve içerisine yerleştirilmiş olan sargılardan meydana geliyor. Bir bobin içerisinde birbirinden yalıtılmış olarak yerleştirilmiş iki adet sargı bulunuyor. "Primer sargı" olarak da adlandırılan ilk sargı, 0,7 ile 1 mm kalınlık arasında değişen ve ortalama 200 sarımlı telden; "sekonder sargı" olarak da adlandırılan ikinci sargı ise 0,03 ile 0,07 mm kalınlık arasında değişen ve ortalama 20.000 sarımlı telden oluşuyor. Primer sargıda bakır tel kullanılıyor. Bobin üzerinde üç adet uç bulunuyor ve bağlantılar, uçlar aracılığıyla yapılıyor. Uçlardan ilki kontak anahtarına, ikincisi distribütör girişine, sonuncusu ise distribütör kapağının merkezine bağlanıyor. Sonuncu kablonun bağlantısı, buji kablosuyla yapılıyor. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir oto aksesuarı olan bobin, marka ve model özelinde farklı performanslar göstermekle beraber ortalama 70.000 kilometre boyunca kullanılabiliyor. Bobin kaynaklı sorunlar, otomobilde yakıt tüketiminin belirgin biçimde artmasına neden oluyor. Değişim yapılmak suretiyle sorun gideriliyor. Hızlı ve sorunsuz bir şekilde takılıp çıkarılır olması nedeniyle bobin değişimi kolayca gerçekleştiriliyor.
Triger Kayışı Triger kayışı, araçlarda krank mili ile eksantrik mili arasındaki hareket iletimini sağlar. Triger kayışını iki mil arasında doğru hizada geren ise gergi bilyesidir. Kayış sistemini tamamlayan son parça da devridaim pompasıdır. Motorun güvenliği ve performansı için önemli bir parça olan kayış, kopması hâlinde ciddi sorunlara neden olabilir. Motor soğutma sıvısının sistem içinde ilerlemesini sağlayan triger kayışıdır. Devridaim pompası, gücünü kayıştan alır.  Triger kayışının ömrü, kullanım süresine, kullanılan mesafeye ve son kullanım tarihine göre değişiklik gösterir. Belli aralıklarla kayışın kontrolü şarttır. Markaya ve modele göre araçların triger kayışının kullanım süresi farklılık gösterse de kayışların ömrü ortalama 3 senedir. Süre dolduğunda hasarsız dahi olsa kayış değiştirilmelidir. Değişiklik işlemi, uzmanlarca yapılır. Bir kayışın ortalama ömrü, 90.000 ile 100.000 kilometrede arasındadır.  Triger kayışları; kauçuk, çelik, tel, kumaş malzemeden üretilen bir parçadır. Kompozit yapıda kevlar, aramid ve karbon fiber malzemeler de yer alabilir. Özel parça, kaymayı önleyen özelliği ile dayanıklılık vadeder. Triger kayışı yerine triger zinciri de kullanılabilir; ancak pek tercih edilmez. Zincirde uzun mesafede aşınma olabilir Zincir, zamanla uzayabileceği için motor sesine ek bir gürültüye sebep olabilir. Zinciri uzun süre gergin tutmak, raylara ve dişlilere de zarar verebilir. Yıpranma oluşabilir.  Triger kayışının kopması, motorun da ciddi zararlar görmesi anlamına gelir. Motor iflas edebilir. Supap zamanlamasının bozulması, açık kalması, pistonlara çarpması, sipopların eğilmesi, tüm parçaların zorlanması ve gürültü oluşması, bu sorunun sonucudur. Kayış koptuğunda yapılabilecek en doğru hamle, aracı kenara çekip uzman yardımı almaktır. Kaputu açıp motora bakıldığında kayışın durumu görülebilir. Motordan ses gelmesi, egzozdan siyah duman çıkması da triger kayışında bir sorun olduğunun işareti olabilir.
V Kayışı V kayışı, motorlu araçlarda krank milinden aldığı gücün, vantilatör, şarj dinamosu ve su pompasına ulaştırılmasını sağlayan lastik aksamdır. Alternatör kayışı olarak da adlandırılan bu aksam, araçların klima ve ısıtma sistemlerinin çalışmasında büyük önem arz eder. V Kayışının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? V kayışları, aracın en çok çalışan parçaları arasında yer alır. Çok sık tamir ve bakım gerektiren aksamlar olmamakla birlikte aşınma ve oksitlenme gibi sorunlar nedeniyle ömürlerini tamamlayabilirler. Bununla birlikte V kayışı; aşınma, gevşeme gibi durumlara karşı belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Her aracın kendine uygun değişim süresi olsa da ortalama 50-60 bin kilometre aralığında triger seti ile birlikte V kayışının da değiştirilmesi önerilir. V Kayışı Fiyatları Ne Kadardır? V kayışları fiyatları, ait olduğu aracın markası, modeli ve üretici firmaya göre değişiklik gösterir. Binek araçlar için üretilen ürünlerin boyutları daha kısa olduğu için fiyatları da daha uygundur. Minibüs, otobüs gibi büyük araçların V kayışları ise hem daha uzun hem de daha kalın olmaları nedeniyle binek araçlara göre 2-3 kat daha pahalıdır. V Kayışı Ayarı Nasıl Yapılmalıdır? Eski ve kullanılamayacak durumda olan V kayışları, orijinal ve son kullanma tarihi geçmemiş ürünlerle değiştirilmelidir. Değişim sırasında kullanılan yeni kayış, bağlantılı olduğu vantilatör, şarj dinamosu ve su pompasını düzenli şekilde çalıştırmalıdır. Kayış, parçalara tam oturmalı; boşluk olmadan dönüşü etkilemeyecek gerginlikte olmalıdır. V Kayışı Tamiratını Kim Yapmalıdır? V kayışının yenilenmesi ve takılması işlemleri, otomobil servisleri ve oto sanayilerde bulunan konusunda uzman kişilerce yapılmalıdır. Bu parçaların sökülmesi ve takılması kolay gibi durmakla birlikte yerine tam oturtulamaması ya da gerginlik ayarının istenilen seviyede olmaması durumunda kayışın kopması veya ses sorunları gibi kusurlar ortaya çıkabilir.
Bijon Anahtarı Araba tekerleğini kapamaya yarayan; tekeri diske bağlayan, sabitleyen cıvatalar, bijon adıyla anılır. Bijonları açmak için kullanılan ve farklı boyutlarda çeşitleri bulunan anahtarlara ise "bijon anahtarı" denir. Anahtar ile cıvata ve bijon somunu kolaylıkla sökülebilir. Bijon anahtarı, tekerlek çıkarmak ve takmak için kullanılır. Cıvatalar tek tek sökülerek bijonlar açılır, tekerler çıkarılır; yenisi takılıp yine anahtarla sabitlenir. En sık kullanılan bijon anahtarı çeşitleri; altı köşeli ağızlı, ıstavroz tipi, T kollu ve pipo tipi bijon anahtarlarıdır. Ağır hizmet tipi araçların tekerlerinin sökülüp takılması için altı köşe ağızlı bijon anahtarına ihtiyaç vardır. Yüksek kaliteli çelikten imal edilen bu anahtarlar, oldukça dayanıklıdır ve ağır araçlar için uygundur. Kolu yardımı ile moment artırılarak yüksek kuvvet uygulanır. Istavroz tipi anahtar, artı şeklindedir ve en yaygın kullanılan modeldir. Krom-vanadyum çelikten yapılır. Tüm araçların lastikleri için kullanılabilir. T kollu bijon anahtarı, adını şeklinden alırken; pipo tipi ise tek kollu görünümü ile farklılaşır. Pratik ve az yer kaplayan bu tip anahtarların kullanımı, oldukça kolaydır.  Tekerleklerin çalınmasını önlemek amacıyla bazı markalar, şifreli bijonlar ve şifreli bijon anahtarları üretmiştir. Tekerlekleri sökebilmek için şifreli anahtara sahip olmak gerekir. Aracın bijonu şifreliyse ve bijon anahtarı kaybolursa kullanıcılar zor durumda kalabilir. Şasi numarasının servise verilmesi ile işlemler yapılabilir. Bijonları sökmek için anahtar yerine kaynak veya çekiç kullanmak, aracın beynine, takımlarına zarar verebilir. Tek ve en güvenli yol, anahtar ile bijonları çıkarmaktır.  Her aracın bagajında bir bijon anahtarının bulunması gereklidir. Acil durumlarda araç kriko ile kaldırıldıktan sonra tekerlek de anahtar yardımı ile sökülüp, yedek lastik rahatlıkla takılabilir. Takılma esnasında anahtarla bijon somunlarının iyice sabitlendiğinden emin olmak gerekir. Güvenli bir sürüş, ancak böylelikle mümkün olabilir.
Kaporta Kaporta, araçların sac bölümüne verilen isimdir. Arabayı kaplayan sac yapı, kabinin dış kısmını oluşturur. Aracın motorunun bulunduğu açılır kapanır kaput bölümü de halk arasında "kaporta" olarak adlandırılabilir; ancak kaporta, aslında aracın tüm dış kasası anlamına gelir.  Kaporta durumu, ikinci el araç fiyatını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Aracın kaporta hasarı, fiyat değişiminin en önemli nedenlerinden biridir. Aracın sağlamlığı, estetiği, kaportanın dayanıklılığına ve hasarsızlığına bağlıdır. Kaporta hasar aldığında uzmanlarca yapılan tamiratın ardından kötü görünümü ortadan kaldırmak için lokal veya genel boya işlemlerine başvurulabilir. Ayrıca, kaportadaki ufak çizikler bile araç için sorun teşkil etmektedir.  Kaportanın amacı, olası kazalarda aracın motorunu ve kabini korumaktır. Hafif ancak dayanıklı malzemeden imal edilen kaportalar, aracın ön ve arkasında tamponlarla desteklenir. Son yıllarda kullanılan kaportalar, genellikle alüminyum ve karbon fiberden yapılmıştır. Kaportanın dayanıklılığının yanı sıra estetik görünümü için de farklı materyallerle şekillendirmeler yapılabilir. Yuvarlak veya sivri hatlar verilerek kaportaların şekli değiştirilir ve markalar, araçlar birbirinden ayrılır. Kimi markaların kaporta özellikleri ikoniktir. Bazı markalar, araçların kaporta şeklinden rahatlıkla ayırt edilebilir.  İkinci el araç alım satımında uzmanlarca kaporta kontrolü yapılır. Bu kapsamda boyanan parça kontrolü, değişen parça kontrolü, gövde, tampon travers, çamurluk, arka bagaj, tavan, kapılar, iç direk, marşpiye, stepne havuzu, panel ve araç şasi kontrolleri gerçekleştirilir. Test esnasında hassas cihazlarla ölçüm alınır. Araca fabrika dışında boya yapılıp yapılmadığı, parça değişikliği olup olmadığı belirlenerek rapor hazırlanır.  Kazalar sonucu kaportada oluşan ağır hasarlar, yolcu ve sürücü güvenliğini tehdit etmektedir. Sürücülerin, araçlarının kaporta sağlamlığından emin olması ve ikinci el alım-satım esnasında kaporta durumunun göz önüne alınması tavsiye edilir. Kaporta parçalarında değişikliğe ihtiyaç olduğunda ise bu işlemlerin hepsi de uzmanlarca gerçekleştirilmelidir.
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812
Başa dön