Oto Yedek Parça

Yolculuk esnasında sizin güvende olmanız araçta yer alan mekanizmaların doğru ve etkili bir şekilde çalışması ile olur. Bu sayede trafikte yer alan tüm sürücülerin, yayaların can güvenliği sağlanarak belirli kurallar yerine getirilmiş olur. Oto yedek parça setleri değişim zamanı gelmiş ürünleri kolaylıkla bulabilmeniz için çeşitli özelliklerde sunulur. Bütün araçların modellerine uygunluk gösterecek kadar fazla çeşitte yapılan ürünler fiyat bakımından bütçenize uygun parçalarla karşılaşmanızı kolaylaştırır. Bazı parçalara çok daha nadir ihtiyaç duyulurken bazı ürünlerin sıklıkla değiştirilmesi gerekir. En çok kullanım sağlanan ve alımı gerçekleştirilen ürünler arasında ampuller ve filtreler yer alır. Filtreler mekanizmaların doğru bir şekilde çalışabilmesi bakımından temizlenerek işleyişi sürdürülür. İçerisine kaçan birtakım cisimler sebebiyle tıkanıklık meydana geldiğinde de görevini yerine getiremez. Uzmanlar tarafından yapılan kontroller sonrasında özellikle bu noktaya dikkat çekilmesi önemlidir. Küçük arızalar önemsenmediğinde büyük parçaların zarar görmesine sebep olur. Belirgin dönemleri takip ettiğinizde geniş fiyat aralığında sizlere sunulan pek çok markaya ait ve Tofaş yedek parça grubunda yer alan ürünlerle karşılaşabilirsiniz. Mazot filtreleri de belirli periyotlarla değiştirilmesi gereken bölümlerdendir. Polen filtreleri alerjik reaksiyonların artmasını önlerken sağlık bakımından araç içerisinde olumlu etkiler bırakır. Temiz bir havaya sahip olarak yolculuklarınızı gerçekleştirebilir, araç içerisindeki tüm bireylerin sağlığını koruyabilirsiniz. Filtre setlerini incelerken araç bakım ürünleri çeşitlerine de göz gezdirerek tüm bakımlarınızı tamamlayabilirsiniz. Parçaları aldıktan sonra cam sileceklerinin değişimini yapabilirsiniz. Ancak egzoz ve fren sistemleri ile alakalı parçaların değişimi için uzmanlardan destek almanız uygun olur. Aşınmalar gözlemlendiği andan itibaren uygun fiyatlı ürünleri belirleyerek alabilirsiniz. İndirim dönemlerindeki parçalar, daha fazla miktarda temin edilerek ihtiyaç anında kullanmanıza imkan tanır.

Konforlu Yolculuk İçin Oto Yedek Parça Değişimi

Araç hareketinin sağlanabilmesi için aksamlarda yer alan parçaların düzenli bir şekilde kontrolünün sağlanması gerekir. Kullanıcı tarafından yapılan bu işlem titiz bir davranış sergilemeyi gerektirir. İhtiyacınız olan oto yedek parça online satış imkanından yararlanarak temin edebilir ve uzmanlardan alacağınız destek sayesinde titizlikle yerleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Kaliteli parçalar aracın gücünün artması konusunda en önemli etkenlerdendir. Verim sağlanamadığı durumlarda mevsimsel değişikliklerde de araç olumsuz yönde etkilenebilir. Değiştirilmesi öngörülen parçanın yenilenmediği durumlarda arızalar başka noktalara sıçrayarak motor yanmalarına kadar ulaşabilir. Geniş ürün seçenekleri değişim konusunda size pek çok kolaylık sunar. Fiyat aralığındaki değişiklikler bütçenize uygun ürünleri bulabilmenizi de kolaylaştırır. Aşınan ve yıpranan parçaları kolaylıkla yenileyebilir, araç yapısına uygun tasarımları bulabilirsiniz. Markaların geniş ürün seçenekleri istediğiniz ürünü alabilmenizi sağlar. Böylelikle doğru ürünlerle karşılaşma ihtimaliniz artarken kaliteli tasarımlara da göz gezdirebilme imkanına sahip olursunuz. Zaman içerisinde kullanımdan ve yıl olarak yıpranmışlık yaşanmasından dolayı verimde düşüş yaşanır. Araba parçaları setlerini inceleyerek yapacağınız alımlarla performans bakımından belirli bir seviyeye kadar araçların gücünü yükseltebilirsiniz. Yağ filtreleri motorun sorunsuz bir şekilde çalışması için önemli noktalardan biridir. Sıklıkla kontrol edilmesi gereken filtrelerin arızası durumunda motor yanması sorunları ortaya çıkabilir. Hava filtrelerinin değişimi de önemli olan diğer önemli işlemlerdendir. Her mevsim klima çalıştırılması gözenek bölümlerinin zamanla tıkanmasına sebep olur. Biriken kirli hava araç içerisinde yer alan kişiler tarafından tekrardan solunur. Sağlık açısından uygun olmayan bu durum filtrelerin değişimini gerektirir. Işıkların parlak tasarımlarından ve iki kat daha fazla parlaklık sunan modellerinden kullanım sağlayabilirsiniz. Ford yedek parçaları ve diğer markaların sunduğu tüm parçalara Hepsiburada üzerinden ulaşarak incelemelerde bulunabilirsiniz. Kampanya dönemlerini takip edebilir, kaliteli araç parçalarını indirimli fiyatlar üzerinden alarak avantajlı fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Güvenli Bir Sürüş Deneyimi Sunan Oto Yedek Parçaları

Güvenli bir sürüş gerçekleştirmeniz adına belirli periyotlarda değiştirilmesi gereken araç parçaları araç modeline ve markasına göre hazırlanır. Teknik olarak önemli aksamlara sahip parçaların kaliteli modeller arasından seçilmesi güvenlik açısından kıymetlidir. Parçaların aracın başka bir yerinde arıza oluşturmaması ilk amaçlar arasında yer alır. Orijinal ve aracın modeline göre seçilen ürünlerle bu tarz sorunların yaşanması riski çok düşüktür. Bu sayede güvenli sürüş deneyimini yaşayabilir, huzur içerisinde uzun yolculuklarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Her aracın yapısı ve işleyiş sistemi farklıdır. Bu duruma ürünlerin trafiğe çıktığı tarihler ve kullanılmaya başladığı dönem de etki eder. Aynı zamanda sürücü hataları ve farklılıkları da birçok yapı değişikliğini ve araçlarda bozulmaları meydana getirir. Mekanizmaların yapısındaki farklılıklar ürünlerin çeşitliliği konusunda seçenekleri karşınıza çıkarır. Seçenekler markaların farklı şekilde yaptığı üretimlerden kaynaklanır iken aynı zamanda fiyat aralığının değişiklik göstermesinin etkisi de vardır. Renault yedek parça setlerini en uyum sağlayacağı araçlar için kullanılır. Ateşleme sistemleri her aracın yapısından dolayı farklıdır, bundan dolayı bujiler çeşitli kodlarla sunulur. Set halinde olanlardan veya teklilerden seçim yapabilirsiniz. Teknolojik aletler ile bağlantı kurabilen arıza tespit cihazı, her türlü problemi şema şeklinde bilgisayara yansıtarak nasıl çözüm bulacağınızı belirtir. Balata ve filtre takımları en çok ihtiyaç duyulan ve kısa süre içerisinde değiştirilmesi gereken ürünlerdendir. Sürücü hatası olarak öne çıkan balata ve filtre sorunu aracın düzensiz kullanımından kaynaklanır. Oto yedek parça isimleri arasında iç ve dış bölümde yer alan pek çok ürün yer alır. Yağmurlu günlerde silecekler, yol kenarlarına park edildiğinde katlanır aynalar, gece görüşünü kolaylaştıran farlar, geriden gelen aracın mesafesini kontrol etmenizi sağlayan dikiz aynası bu isimler arasında sayılabilir.

Oto Yedek Parça Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araçların kullanım kılavuzunda da yer aldığı gibi belirli periyotlarda bazı parçalarının değiştirilmesi gerekir. Değişim zamanı geldiğinde ertelenen ve tamiri yapılmayan parçalar ilerleyen dönemlerde büyük sorunlar oluşturabilir. Zamana bağlı olmadan belirli bir kilometreye ulaştığında da değişim yapılması yine kullanım kılavuzlarında yer alan maddelerdendir. Yolculuk esnasında pek çok dış etkene maruz kalınması, araçların bakımlarının ertelenmemesi gerektiğini ortaya koyar. Tüm parçalar güvenli bir sürüş deneyimi yaşanabilmesi açısından önemli işlevlere sahiptir. Parçaların seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken maddeler şu şekildedir:

  • Araçların doğru ürünlerle buluşturulması ve uygun parçalarla tamiratının yapılması en önemli unsurlardandır.
  • Oto yedek parça orjinal olması beklediğiniz performansların karşılanabilmesi bakımından oldukça önemlidir. Orijinali belgelerle kanıtlanan ve birebir eşdeğer olan parçalarla değişim yapılması ürünlerden duyacağınız memnuniyetin artmasında etkilidir.
  • Otomobiller çalışan aksamlara sahip olduğu için seçilecek ürünün öncelikle kalitesinin iyi bir değere sahip olması gerekir. Hem yol arızalarında hem otoparkta duruş esnasında gerçekleşen arızalarda kaliteli aparatlarla değişim önemlidir.
  • Araçların sadece markasına değil modeline, üretim yılına, kilometresine göre pek çok farklı değerlendirmeler göz önünde bulundurularak parça seçimi yapılması uygunluk sağlaması bakımından gereklidir.
  • Yağmurlu havalarda yol görüşünüzü artıran silecekler ve gece yolculuklarında önünüzü aydınlatan far sistemleri seçiminde oldukça özenli olunması önemlidir.
  • Özel parçalar eklemeyi düşündüğünüzde öncelikli olarak güvenlik açısından bir sorun teşkil edip etmeyeceği göz önünde bulundurulabilir.
  • Aracın verimliliğini artıran aksesuarlar arasından seçim yapılması performansı etkileyeceği için keyifli bir yolculuk geçirmenize katkı sağlar.
  • Sürüşü destekleyen ve yolculuk esnasında her türlü kolaylığı sağlayan aksesuarların alımına özen gösterilebilir.
  • Online oto yedek parça alımlarında ürünlerin belirtilen detaylarını dikkatli bir şekilde incelemeniz ve ihtiyacınız olan ürünler arasından seçim yapmanız doğru olur. Ebatların önemi bu aşamada oldukça önemlidir.
Oto Yedek Parça Aksesuarları

Otomobillerin performansından hiçbir şey kaybetmeden aynı hızla ve güçle hareketlerinin sağlanabilmesi açısından belirli aralıklarla bazı parçalarının değiştirilmesi gerekir. Bu parçalar aracın hareket etmesini tamamen durdurmasa da güç kayıplarından kaynaklı olarak iyi bir çalışma performansı sergilemesini engeller. Oto yedek parça aksesuar ürünleri arasında aracın iç dizaynında yer alan ve motor mekanizmasına bağlı olarak çalışan pek çok aparat vardır. İç dizaynında yer alan parçalar çoğunlukla aydınlatma, ısıtma, soğutma sistemleri ile alakalı ürünlerdir. Elektronik ve kalorifer bölümleri motora bağlı olarak çalışan parçalardan oluşur. Ürünlerin işleyişinin doğru bir şekilde devam edebilmesi bakımından otomobillerin markası ile ürünlerin uyumunun sağlanması gerekir. Aksi halde arızalanmalar artış gösterirken ürünler hiçbir işlev göstermez. Hyundai yedek parça bu marka adı altında geçen araçla uyum sağlar. Birçok araba markası çeşidinin bulunması parçaların markalaşmasında da etkili olur. Bu sebeple çeşitli markalar arabalar için pek çok parça tasarlayarak sürücülere sunarlar. Araçların sadece markası değil bunun yanı sıra modeller ve üretildikleri yıllarda önemli bir noktadır. İğneli rulman, triger kayış seti, silecek takımları, sinyal lambaları, iç ve dış aynalar, kapı kollarının iç ve dış mekanizması, ekran yüzeyleri, gösterge panelleri, ısıtıcı ve soğutucu petekler sürüş esnasında herhangi bir sorunla karşılaşmadan ilerlemenizi sürdürmenize yardımcı olur. Aracınızın düşük performansı uzun yolculuklar esnasında sürüş keyfini yaşamanızı önleyeceğinden dolayı parçaların zamanında ve yıllık bakımları esnasında değiştirilmesi önemlidir. En ucuz araba parçaları değişim esnasında bütçenize katkıda bulunur.

En Sık İhtiyaç Duyulan Oto Yedek Parça Ürünleri

Zaman içerisinde yıpranmışlıktan veya anlık gelişen arızadan kaynaklı olarak otomobillerin yedek parçaları değiştirilir. Ne zaman ve nasıl arızalandığı konusunda bir fikir oluşturulamadığı durumlar da olur. İç aksamdan motor mekanizmasına kadar tüm ürünler yedek parça kategorisinde yer alır. Tüm parçalara her an ihtiyaç duyulabilir. Eskimeden, kaza gibi olumsuz durumlardan ve anlık arızalardan dolayı gelişen değiştirme durumunda yeni bir parça arayışı içine girilir. Oto yedek parça listesi incelendiğinde filtreler, ampul, tampon, kapı fitili, dolum kapağı, regülatör, izolatör, kapı kolları, koltukları, koltuk başlığı, klima kontrol paneli, buji, porya, görüş aynası, bluetooth mekanizması, arıza tespit cihazı, piston ve dişliler yer alır. Her birinin görevi farklı olmasından kaynaklı olarak tümüne ihtiyaç duyulur. Bazı anlarda araçların hız limitinin artırılması ve çok fazla sarsıntılı kullanılmasından dolayı motor aksamlarında sorunlar oluşabilir. Kayışlarında meydana gelen kopmalar ürünlerin yenisi ile değiştirilme zorunluluğu kılar. Elektrik aksamında meydana gelen sorunlar neticesinde ampuller patlayabilir, ve yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Aydınlatmalar sadece aracın içerisinde ışık veren ve karanlıkta ortamı aydınlatan ampullerden oluşmaz. Bunun yanı sıra ön ve arka farlar elektrik donanımlarıyla mekanizmaya bağlanır. En önemli parçalar arasında yer alan elektrik sistemlerine bağlı olarak çalışan far sistemleri vardır. Gece görüşü açısından olası kazalara sebebiyet vermemek amacıyla far sistemlerinin bir yenisi ile kısa süre içerisinde değiştirilmesi önemlidir. Değişimin söz konusu olacağı aracın şoförü için gerekli olan bu durum aynı zamanda karşı taraftan hareket sağlayan diğer araç sürücüleri içinde sağlıklı bir yolculuk olabilmesi bakımından önem gerektirir. Bu bakımdan en çok satılan araba parçaları arasında elektrik sistemleri ve eşdeğer olarak motor haznesine bağlı olarak çalışan, aracın ilerlemesini sağlayan ana ürünler gösterilebilir.

Her Bütçeye Uygun Oto Yedek Parça Fiyatları

Otomobilin çalışması, ateşlemesi, ilerlemesi, durması, manevralar sağlaması için farklı parçalara ihtiyaç duyulur. Bu parçaların her birinin önemli görevleri vardır. Bir tanesi bu görevi yerine getiremediğinde tüm aksamlar durur. Güvenli şekilde hareketine devam ettirebilmesi ve işlevlerini yerine getirebilmesi açısından bu mekanizmalara bağlı parçaların değiştirilmesi gerekir. Oto yedek parça fiyatları kullanılacak olan parçanın işlevine göre değişiklik gösterir. Önemli bir görevi varsa ve bulunması zor parçalar arasında yer alıyorsa fiyat olarak yüksek olması normaldir. Bunun dışında mekanizmanın çalışmasını tamamen durdurmamakla beraber çeşitli sorunlara yol açabilecek aparatların bozulması da söz konusu olabilir. Ürünler kendi çaplarında farklı fiyat seçeneklerine ayrılarak karşınıza çıkar. Markaların çeşitliliği ile fiyatlara yansıyan diğer unsurlardır. Bunun dışında her bir markanın farklı bütçelere hitap eden aparatlar üretmesi ve cazip fiyat indirimleri sunması farklı fiyatlarla karşılaşmanızda etkili olur. İç aksamlar değerlendirildiğinde cam filmleri, koltuk kılıfları ve döşemeleri, cam perdeleri, direksiyon, kapı kolları, vites kılıfları, konsol yüzeyleri, koltuk altı tabanlıklar ve koltuklar için tasarlanan özel başlıklar araç içerisinde yer alan parçalardandır. Oto yedek parça fiyat listesi markalara ve ürünlerin kendi içerisinde değişiklik göstermesine göre bir çok farklı malzemeden oluşur. İhtiyacınız doğrultusunda ürünleri incelemeniz ve fiyat seçeneklerini karşılaştırarak alışverişinizi tamamlamanız bütçenizi sarsmamanız açısından önemlidir. Her ürünü özelliği ve size sunduğu güvenlik avantajları ile değerlendirmeniz bunun yanı sıra işlevini göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığına karar vermeniz doğru ürünlerle karşılaşmanız bakımından önemli detaylardandır. Uzun yollarda güvenliğinizi en iyi şekilde sağlayan ürünleri temin edebilmeniz için kaliteli tasarımlara da göz atarak kararınızı verebilirsiniz.

Oto Yedek Parça Ne İşe Yarar?

Otomobili oluşturan bütün parçaların ayrı bir görevi vardır. Farklı sebeplerden dolayı arızalanarak aracın çalışmasını engellerler. Parçaların her birinin farklı işlevleri olmasına rağmen bir arada düzenli bir şekilde çalıştıklarında herhangi bir aksama yaşamadan araç ilerler. Otomotiv yedek parça işlevleri arasında mekanizmaların çalışabilmesi için pek çok görevin yerine getirilmesi vardır. Motorun etrafındakiler aracın çalışmasını sağlarken iç bölümde yer alanlar aydınlatma, ısıtma, soğutma gibi işlevlere sahiptir.

Oto Yedek Parçaları Kimler Takar?

Oto yedek parçaları belirli aralıklarla işlevini kaybeder ve aracın çalışmasını engeller. Bu gibi durumlarda otomobiller yollarda kalabilir ya da park edilen alanlarda herhangi bir ilerleme gerçekleştiremez. Otomobilin iç mekanizmasından anlıyorsanız ve yanınızda yedek parça malzemeniz varsa bu değişiklikleri kendiniz yapabilirsiniz. Fakat sizi aşan durumlarda yedek parça tamiratını mesleği olarak icra eden kişilerden destek alarak yaptırabilirsiniz.

Oto Yedek Parçaları Hangi Sürelerde Değiştirilir?

Araçların trafiğe çıktığı andan son arızalanma durumuna kadar geçen süre parçaların yıpranmışlık derecesini hesaplanabilmesinde kolaylık sağlar. Ne zaman ve hangi sürede arızalanacağı belli olmamakla birlikte yıllık bakımlar söz konusudur. Bu bakımlar esnasında ihtiyaç duyulan araba yedek parça değişimi gerçekleştirilebilir. Arızası tespit edilen bir ürünün değiştirilmemesi sonraki aşamalarda daha büyük sorunlarla karşılaşılmasına sebep olur.

Oto Yedek Parça Ürünleri Pahalı mıdır?

Arabaların her bir aksamının işlevi farklıdır ve bu sebeple fiyatları değişiklik gösterir. Pahalı olarak tabir edilebilen ve çalışma mekanizmasının ana ürünlerini oluşturan aparatlar vardır. Bunun yanı sıra en çok ucuz bir fiyata maliyetini gerçekleştirebileceğiniz parçalar da mevcuttur. Oto yedek parça markaları arasında değişiklik gösteren fiyatlar, kampanya dönemlerinde daha uygun seçeneklerle karşınıza çıkar. Bu avantajları değerlendirerek pahalı olarak nitelendirilen ürünleri uygun fiyatlar üzerinden alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Oto Yedek Parça

10.000+ ürün listeleniyor
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Oto Aksesuar
Oto Aksesuar
Oto Yedek Parça
Oto Yedek Parça
Ateşleme Sistemi
Ateşleme Sistemi
Yürüyen Aksam & Direksiyon
Yürüyen Aksam & Direksiyon
Kaporta
Kaporta
Filtre
Filtre
Elektrik Aksam
Elektrik Aksam
Fren & Debriyaj
Fren & Debriyaj
Mekanik Aksam
Mekanik Aksam
Motor Aksamı
Motor Aksamı
Ayna
Ayna
LPG Yedek Parçaları
LPG Yedek Parçaları
İş Makinesi & Traktör Yedek Parçaları
İş Makinesi & Traktör Yedek Parçaları
Cam
Cam
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Araç Modeli
Toplam 48 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Triger KayışıTriger kayışı, araçlarda krank mili ile eksantrik mili arasındaki hareket iletimini sağlar. Triger kayışını iki mil arasında doğru hizada geren ise gergi bilyesidir. Kayış sistemini tamamlayan son parça da devridaim pompasıdır. Motorun güvenliği ve performansı için önemli bir parça olan kayış, kopması hâlinde ciddi sorunlara neden olabilir. Motor soğutma sıvısının sistem içinde ilerlemesini sağlayan triger kayışıdır. Devridaim pompası, gücünü kayıştan alır.  Triger kayışının ömrü, kullanım süresine, kullanılan mesafeye ve son kullanım tarihine göre değişiklik gösterir. Belli aralıklarla kayışın kontrolü şarttır. Markaya ve modele göre araçların triger kayışının kullanım süresi farklılık gösterse de kayışların ömrü ortalama 3 senedir. Süre dolduğunda hasarsız dahi olsa kayış değiştirilmelidir. Değişiklik işlemi, uzmanlarca yapılır. Bir kayışın ortalama ömrü, 90.000 ile 100.000 kilometrede arasındadır.  Triger kayışları; kauçuk, çelik, tel, kumaş malzemeden üretilen bir parçadır. Kompozit yapıda kevlar, aramid ve karbon fiber malzemeler de yer alabilir. Özel parça, kaymayı önleyen özelliği ile dayanıklılık vadeder. Triger kayışı yerine triger zinciri de kullanılabilir; ancak pek tercih edilmez. Zincirde uzun mesafede aşınma olabilir Zincir, zamanla uzayabileceği için motor sesine ek bir gürültüye sebep olabilir. Zinciri uzun süre gergin tutmak, raylara ve dişlilere de zarar verebilir. Yıpranma oluşabilir.  Triger kayışının kopması, motorun da ciddi zararlar görmesi anlamına gelir. Motor iflas edebilir. Supap zamanlamasının bozulması, açık kalması, pistonlara çarpması, sipopların eğilmesi, tüm parçaların zorlanması ve gürültü oluşması, bu sorunun sonucudur. Kayış koptuğunda yapılabilecek en doğru hamle, aracı kenara çekip uzman yardımı almaktır. Kaputu açıp motora bakıldığında kayışın durumu görülebilir. Motordan ses gelmesi, egzozdan siyah duman çıkması da triger kayışında bir sorun olduğunun işareti olabilir.
Detaylar
BobinTemel görevleri otomobillerin elektrik sistemlerinde ateşleme yapmak olan bobinler, çekiş verimliliğine ve yakıt harcamasına da doğrudan etki ediyor. İdeal düzeyde ateşleme voltajı sağlayan oto aksesuarı, titreşim ve sıcaklık direncini de sürekli hâle getiriyor. Çok yönlü etkiye sahip olan bobinler, kıvılcım sürelerini artırıyor; yakıt tüketiminin ve zararlı egzoz emisyonunun azaltılmasına katkı sağlıyor. Mekanik bir parça olan bobin, benzinli motorlu otomobillerde silindir içerisinde sıkıştırılmış vaziyetteki hava ve yakıt karışımının ateşlenmesini sağlıyor. Oto aksesuarı, aküden gelen düşük gerilimin yüksek gerileme dönüştürülmesinde son derece kritik bir rol oynuyor. Bobinin çalışma prensibi, iki sargısı sayesinde manyetik alan etkisini değiştirip buji tırnakları arasında kıvılcım meydana getirmesine dayanıyor. Bobinler, genellikle demirden koruyucu bir nüve içerisine yerleştirilmiş olan sargılardan meydana geliyor. Bir bobin içerisinde birbirinden yalıtılmış olarak yerleştirilmiş iki adet sargı bulunuyor. "Primer sargı" olarak da adlandırılan ilk sargı, 0,7 ile 1 mm kalınlık arasında değişen ve ortalama 200 sarımlı telden; "sekonder sargı" olarak da adlandırılan ikinci sargı ise 0,03 ile 0,07 mm kalınlık arasında değişen ve ortalama 20.000 sarımlı telden oluşuyor. Primer sargıda bakır tel kullanılıyor. Bobin üzerinde üç adet uç bulunuyor ve bağlantılar, uçlar aracılığıyla yapılıyor. Uçlardan ilki kontak anahtarına, ikincisi distribütör girişine, sonuncusu ise distribütör kapağının merkezine bağlanıyor. Sonuncu kablonun bağlantısı, buji kablosuyla yapılıyor. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir oto aksesuarı olan bobin, marka ve model özelinde farklı performanslar göstermekle beraber ortalama 70.000 kilometre boyunca kullanılabiliyor. Bobin kaynaklı sorunlar, otomobilde yakıt tüketiminin belirgin biçimde artmasına neden oluyor. Değişim yapılmak suretiyle sorun gideriliyor. Hızlı ve sorunsuz bir şekilde takılıp çıkarılır olması nedeniyle bobin değişimi kolayca gerçekleştiriliyor.
Detaylar
KatalizörGünümüzde hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden biri, motorlu cihazlardan havaya salınan egzoz gazlarıdır. Özellikle kalabalık şehirlerde ciddi bir sorun hâline gelen egzoz gazı kaynaklı hava kirliliği, başta solunum problemleri olmak üzere önemli sağlık sorunlarının en büyük tetikleyicileri arasında yer alır. Trafik problemi olan şehirlerde bu sorunu azaltmak amacıyla ilk defa 1975 yılında araçlarda katalizatörler kullanılmaya başlanmıştır. Katalizatör, araçlardaki zehirli gaz emisyonunu azaltmak üzere egzoz borusuna bağlanarak kullanılan çelik bir kutudur. Katalizatörlerin yapısı ve çalışma prensibi, oldukça basittir. Karbonmonoksiti, hidrokarbonları, azot oksitleri ve zehirli gazları alevsiz şekilde yakan cihaz, bu elementleri azot, su buharı ve oksijen gibi zararsız maddelere dönüştürür. Bir diğer adı "katalitik konvertör" olan bu dönüştürücülerin gözenekleri, seramikten üretilen ve katalitik etkiye sahip olan maddelerle kaplıdır. Bu sayede cihazın içinden geçen zararlı gazlar kolayca reaksiyona girer ve zararsız maddeler olarak dışarı çıkar. Katalizatörlerin yapısında platin, radyum ve palladyum bulunur. Oksidasyonu sağlama görevini, platin üstlenir. Radyum, konvertörün indirgenmesinde kullanılır. Stabilizasyonu sağlama sürecinde ise palladyum rol alır. Katalitik konvertör kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunların başında araçlarda kullanılan benzinin niteliği gelir. Konvertörlü araçların kurşunsuz benzin ile çalıştırılması gerekir. Diğer benzin türleri, katalizatörde geri dönüşü olmayan sorunların oluşmasına neden olur. Bunun yanı sıra konvertörlerin her beş yılda bir değiştirilmesi önerilir. Bir dönüştürücünün ömrü, ortalama 80 bin kilometredir. Katalitik konvertör, insan sağlığı için oldukça zararlı olan renksiz ve kokusuz karbon monoksit gazını arındırması açısından oldukça etkilidir. Yanmamış yakıttan kaynaklanan hidrokarbonlardan ve sinir sistemi üzerinde negatif etkisi olan nitrojen oksitlerden de katalitik konvertör ile kurtulmak mümkündür. Katalizatör sayesinde zararlarından arındırılan ve temizlenen gazlar, aracın egzozuyla kolaylıkla dışarı atılır. Bu şekilde hava kirliliğinin önüne geçmek kolaylaşır.
Detaylar
TermostatTermostat, ısıtıcı veya soğutucu sistemlerde kullanılan aksamdır. Sıcaklığı istenilen derecede tutmayı sağlayan termostatlar, hem ısıtma yapan cihazlarda hem de soğutma yapan cihazlarda bulunabilir. Isıtıcı sistemlerde sıcaklığın istenen derecenin üstüne çıkmasını engeller; soğutucularda kompresörü istenen soğukluğa ulaşıldığında devreden çıkarır. Böylelikle gereksiz elektrik tüketiminin veya kısa devrenin önüne geçer. Ortam etkisine göre konum değiştiren röleler, ısı üreten cihazlarda, klimalarda, fotokopi makinelerinde kullanılır.  Termostatlar, yapısal olarak üç grupta incelenir: Bimetal, gazlı ve cıva tüplü termostatlar bulunur. Kullanım yerine göre ev termostatı, ticari termostat ve klima termostatı olarak sınıflandırılabilir. Gerilim seviyesi üzerinden hat gerilimli, düşük ve mili volt gerilimli olarak üçe ayrılır. Bimetal termostatlar, içinde ısıtıcı bulunan cihazlarda yer alır. Isıtma sistemi, bimetalin üzerine sarılır. Saç kurutma makinesi, ütü gibi cihazlarda ısı kontrolü böylelikle gerçekleşir. Gazlı modellerde gaz deposu, körük gibi parçalar yer alır. Isı ile genleşen gaz, körük ile kontakların konum değiştirmesini sağlar. Cıva tiplilerde ise ısı etkisi ile bimetal genleşir ve büzüşür. Cıva hareketlenerek kontaklar arasındaki iletimi keser.  Otomatik termostat ise ısı seviyesine erişildiğinde otomatik olarak kapanır. Otomatik çalışabilme özelliği de vardır. Otomatik özellik, tasarruf edilebilmesine yardımcı olur. Analog ve dijital termostatlar bulunabilir. Her iki model de yaygındır; ancak dijital özellikli termostatlar, programlanabilir özellikleri sayesinde kazandıkları kullanım kolaylığı ile öne çıkar.  Günümüzde dijital termostatlar akıllı özelliğe de sahip olabilir. Evin kablosuz İnternet ağına bağlanan termostatlar; cep telefonu, tablet veya bilgisayar üzerinden kumanda edilerek ayar yapabilmenizi mümkün kılar. Akıllı termostatlar, kilometrelerce öteden bile evinizin ısısını ayarlamanıza yardımcı olur. GPS özelliği olan ürünler, eve yaklaştığınız zaman otomatik devreye girebilir. Kombinin çalışma süresi, ısısı, dış hava sıcaklığına göre otomatik ayarlanabilir.
Detaylar
Bijon AnahtarıAraba tekerleğini kapamaya yarayan; tekeri diske bağlayan, sabitleyen cıvatalar, bijon adıyla anılır. Bijonları açmak için kullanılan ve farklı boyutlarda çeşitleri bulunan anahtarlara ise "bijon anahtarı" denir. Anahtar ile cıvata ve bijon somunu kolaylıkla sökülebilir. Bijon anahtarı, tekerlek çıkarmak ve takmak için kullanılır. Cıvatalar tek tek sökülerek bijonlar açılır, tekerler çıkarılır; yenisi takılıp yine anahtarla sabitlenir. En sık kullanılan bijon anahtarı çeşitleri; altı köşeli ağızlı, ıstavroz tipi, T kollu ve pipo tipi bijon anahtarlarıdır. Ağır hizmet tipi araçların tekerlerinin sökülüp takılması için altı köşe ağızlı bijon anahtarına ihtiyaç vardır. Yüksek kaliteli çelikten imal edilen bu anahtarlar, oldukça dayanıklıdır ve ağır araçlar için uygundur. Kolu yardımı ile moment artırılarak yüksek kuvvet uygulanır. Istavroz tipi anahtar, artı şeklindedir ve en yaygın kullanılan modeldir. Krom-vanadyum çelikten yapılır. Tüm araçların lastikleri için kullanılabilir. T kollu bijon anahtarı, adını şeklinden alırken; pipo tipi ise tek kollu görünümü ile farklılaşır. Pratik ve az yer kaplayan bu tip anahtarların kullanımı, oldukça kolaydır.  Tekerleklerin çalınmasını önlemek amacıyla bazı markalar, şifreli bijonlar ve şifreli bijon anahtarları üretmiştir. Tekerlekleri sökebilmek için şifreli anahtara sahip olmak gerekir. Aracın bijonu şifreliyse ve bijon anahtarı kaybolursa kullanıcılar zor durumda kalabilir. Şasi numarasının servise verilmesi ile işlemler yapılabilir. Bijonları sökmek için anahtar yerine kaynak veya çekiç kullanmak, aracın beynine, takımlarına zarar verebilir. Tek ve en güvenli yol, anahtar ile bijonları çıkarmaktır.  Her aracın bagajında bir bijon anahtarının bulunması gereklidir. Acil durumlarda araç kriko ile kaldırıldıktan sonra tekerlek de anahtar yardımı ile sökülüp, yedek lastik rahatlıkla takılabilir. Takılma esnasında anahtarla bijon somunlarının iyice sabitlendiğinden emin olmak gerekir. Güvenli bir sürüş, ancak böylelikle mümkün olabilir.
Detaylar
ŞanzımanMotorun hareketini tekerlere aktaran sistem, "şanzıman" adını alır. Türkçesi "hız değiştirme kutusu"dur. Şanzıman, viteslerin küçülmesini, büyümesini etkiler ve aracın hızı ile direkt ilişkilidir. Doğru vites değişimi yapmamak, şanzıman arızalarına neden olur. Vitesi tam değiştirmemek de sorunların bir diğer nedenidir. Oldukça hassas olan aksam, kolaylıkla arızalanabildiği için şanzıman sorunları ile sık sık karşılaşılır. Manuel vitesli araçlar için önem arz eden sistem, otomatik vitesli araçlarda ise otomatik formda bulunur. Ancak, otomatik vitesli araçlar da şanzıman sorunları yaşayabilir.  Şanzıman sorunları, balata dişlilerinden; yıpranma ve aşınmadan dolayı olabilir. Balata dişlileri düzeltilebilir; ancak, yıpranma ve aşınma sorunu varsa kutunun tamamen değişmesi gerekir. Otomatik vitesli şanzımanların fiyatı, düz vitesli şanzımanlardan daha yüksektir. Şanzımanın daha uzun ömürlü olması için yağ ve filtre bakımının rutin olarak yapılması gerekir. Yokuş aşağı araç park ederken önce el freninin çekilmesi tavsiye edilir. Vitesleri tam olarak değiştirdiğinizden emin olmanız, olası birçok şanzıman probleminin önüne geçmenize yardımcı olur.  Motordan gelen hareket enerjisini yönlendiren şanzımanlar üçe ayrılır: Manuel, yarı otomatik ve otomatik şanzımanlar piyasada yer alır. Manuel şanzıman, en çok kullanılan türdür. Vites, kullanıcı tarafından değiştirilir; debriyaj serbest bırakılır. Yeni vites seviyesinin güç ayarları tekerleklere iletilerek sürüş devam eder. Yarı otomatik şanzıman, "DSG" olarak anılır. Açılımı, "Dual Shift Gear Box"tır. Yağsız olan bu şanzımanlar, "kuru şanzıman" olarak da tanınır ve yağ değişimine ihtiyaç duymaz. Araçlarda iki krank mili yer alır. Biri 1., 3. ve 5. viteslere geçerken, diğeri 2. 4. ve 6. viteslere geçişi sağlar. Otomatik şanzıman ise vitesin otomatik değiştiği türdür. Tork konvertörü aracılığıyla değişim tamamlanır. Kullanım kolaylığı sebebiyle otomatik şanzıman sistemi tercih edilir. Hassas olan bu sistemlerin arızalanma potansiyeli, manuellerden daha yüksektir.
Detaylar
DebriyajDebriyaj, arabayı hareket ettiren en temel parçalardan biridir. Debriyajın yanlış kullanımı, araç aksamında sistemsel sorunlara yol açabilir. Düz vites araçlarda debriyaj, manuel kullanımlıdır. Araçlarda vites değiştirmeyi sağlayan debriyaj, vites kutusu ile motor arasındaki bağlantıyı organize eder. Aracın sarsılmadan kalkması; yokuşta, inişte veya vites değişikliği gerektiren hızlanmalarda doğru viteste hareket edilmesi debriyaja bağlıdır.  Düşük hızdan yüksek hıza geçerken veya yavaşlarken aracın sorun yaşamaması, debriyajın doğru kullanımı ile mümkündür. Kullanım esnasında sürücünün debriyaja uygulayacağı kuvvetin iyi dengelenmesi, hayati önem taşır. Debriyaja sol ayakla basılır. Ayak çekilirken devir saati kontrol edilmelidir. Saat değiştiğinde ve arabada sarsılmalar olduğunda kavrama noktasına ulaşılmış anlamına gelir. O an ayağın sabitlenmesi önemlidir. Bu esnada sağ ayak frenden çekilmeli ve yavaşça gaza basılmalıdır. Aracın sorunsuz kalkışı bu hamlelerle gerçekleşir. Gaz verilirken debriyaj yavaş yavaş bırakılır.  Debriyajın görevi üç başlıkta toplanabilir. Aracı çalıştırırken motor hareketini aşamalı olarak tekerleklere ulaştırarak sansıntısız kalkış sağlamak, debriyajın birinci görevidir. Araç çalışır hâldeyken vites değiştirildiğinde motordan vites kutusuna hareket akımını keserek kolaylık sağlamak ikinci önemli görev olarak sıralanır. Son olarak gerekli durumlarda motor ile güç aktarma donanımları arasındaki bağı kesmek gerekebilir. Bu işlemi debriyaj gerçekleştirir.  Aracın kavrama noktasına geç ulaşması veya ulaşmaması, debriyaj kontrolünün gerekli olduğunun işaretidir. Hiçbir sorun olmasa dahi belli aralıklarla araç bakımı yapılmalı ve bakım esnasında debriyaj da kontrol edilmelidir. Debriyajın yanlış kullanımı debriyajda sık sık bozulmalara neden olabilir. Debriyaj balatasının eski veya bitmek üzere olduğu; araç titremesinden, hızlanmada zorlanmadan, aracın atak olmamasından, motor sıcakken vites geçişinde sorun olmasından anlaşılabilir. Bu tür problemlerde ihmal edilmeden araç servisi ile görüşülmelidir. Debriyaj problemi araç konforundan motor sağlığına birçok farklı başlıkta sorun yaşamanıza neden olur.
Detaylar
KaportaKaporta, araçların sac bölümüne verilen isimdir. Arabayı kaplayan sac yapı, kabinin dış kısmını oluşturur. Aracın motorunun bulunduğu açılır kapanır kaput bölümü de halk arasında "kaporta" olarak adlandırılabilir; ancak kaporta, aslında aracın tüm dış kasası anlamına gelir.  Kaporta durumu, ikinci el araç fiyatını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Aracın kaporta hasarı, fiyat değişiminin en önemli nedenlerinden biridir. Aracın sağlamlığı, estetiği, kaportanın dayanıklılığına ve hasarsızlığına bağlıdır. Kaporta hasar aldığında uzmanlarca yapılan tamiratın ardından kötü görünümü ortadan kaldırmak için lokal veya genel boya işlemlerine başvurulabilir. Ayrıca, kaportadaki ufak çizikler bile araç için sorun teşkil etmektedir.  Kaportanın amacı, olası kazalarda aracın motorunu ve kabini korumaktır. Hafif ancak dayanıklı malzemeden imal edilen kaportalar, aracın ön ve arkasında tamponlarla desteklenir. Son yıllarda kullanılan kaportalar, genellikle alüminyum ve karbon fiberden yapılmıştır. Kaportanın dayanıklılığının yanı sıra estetik görünümü için de farklı materyallerle şekillendirmeler yapılabilir. Yuvarlak veya sivri hatlar verilerek kaportaların şekli değiştirilir ve markalar, araçlar birbirinden ayrılır. Kimi markaların kaporta özellikleri ikoniktir. Bazı markalar, araçların kaporta şeklinden rahatlıkla ayırt edilebilir.  İkinci el araç alım satımında uzmanlarca kaporta kontrolü yapılır. Bu kapsamda boyanan parça kontrolü, değişen parça kontrolü, gövde, tampon travers, çamurluk, arka bagaj, tavan, kapılar, iç direk, marşpiye, stepne havuzu, panel ve araç şasi kontrolleri gerçekleştirilir. Test esnasında hassas cihazlarla ölçüm alınır. Araca fabrika dışında boya yapılıp yapılmadığı, parça değişikliği olup olmadığı belirlenerek rapor hazırlanır.  Kazalar sonucu kaportada oluşan ağır hasarlar, yolcu ve sürücü güvenliğini tehdit etmektedir. Sürücülerin, araçlarının kaporta sağlamlığından emin olması ve ikinci el alım-satım esnasında kaporta durumunun göz önüne alınması tavsiye edilir. Kaporta parçalarında değişikliğe ihtiyaç olduğunda ise bu işlemlerin hepsi de uzmanlarca gerçekleştirilmelidir.
Detaylar
V KayışıV kayışı, motorlu araçlarda krank milinden aldığı gücün, vantilatör, şarj dinamosu ve su pompasına ulaştırılmasını sağlayan lastik aksamdır. Alternatör kayışı olarak da adlandırılan bu aksam, araçların klima ve ısıtma sistemlerinin çalışmasında büyük önem arz eder. V Kayışının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? V kayışları, aracın en çok çalışan parçaları arasında yer alır. Çok sık tamir ve bakım gerektiren aksamlar olmamakla birlikte aşınma ve oksitlenme gibi sorunlar nedeniyle ömürlerini tamamlayabilirler. Bununla birlikte V kayışı; aşınma, gevşeme gibi durumlara karşı belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Her aracın kendine uygun değişim süresi olsa da ortalama 50-60 bin kilometre aralığında triger seti ile birlikte V kayışının da değiştirilmesi önerilir. V Kayışı Fiyatları Ne Kadardır? V kayışları fiyatları, ait olduğu aracın markası, modeli ve üretici firmaya göre değişiklik gösterir. Binek araçlar için üretilen ürünlerin boyutları daha kısa olduğu için fiyatları da daha uygundur. Minibüs, otobüs gibi büyük araçların V kayışları ise hem daha uzun hem de daha kalın olmaları nedeniyle binek araçlara göre 2-3 kat daha pahalıdır. V Kayışı Ayarı Nasıl Yapılmalıdır? Eski ve kullanılamayacak durumda olan V kayışları, orijinal ve son kullanma tarihi geçmemiş ürünlerle değiştirilmelidir. Değişim sırasında kullanılan yeni kayış, bağlantılı olduğu vantilatör, şarj dinamosu ve su pompasını düzenli şekilde çalıştırmalıdır. Kayış, parçalara tam oturmalı; boşluk olmadan dönüşü etkilemeyecek gerginlikte olmalıdır. V Kayışı Tamiratını Kim Yapmalıdır? V kayışının yenilenmesi ve takılması işlemleri, otomobil servisleri ve oto sanayilerde bulunan konusunda uzman kişilerce yapılmalıdır. Bu parçaların sökülmesi ve takılması kolay gibi durmakla birlikte yerine tam oturtulamaması ya da gerginlik ayarının istenilen seviyede olmaması durumunda kayışın kopması veya ses sorunları gibi kusurlar ortaya çıkabilir.
Detaylar
RöleÜzerinden akım geçtiğinde çalışmaya başlayan elektromanyetik devre elemanlarından biri olan röle, düşük değerli alıcı ile yüksek akımlı cihazlar arasında anahtarlama görevinde kullanılır. Röle, enerji aldığında mıknatıslanan bobin armatürünü hareket ettirerek kontakların birbirine temasını sağlar ve böylece devreler arasında iletişim sağlanmış olur. Temelde elektronik devrelerin akım yolunu açıp kapatarak sistemin çalışmasını düzenler. 1835 yılında Joseph Henry tarafından icat edilen devre elamanı, AC ve DC’de çalışmak üzere tasarlanır. DC röleler elektronik sistemlerde kullanılırken AC röleler akım ve gerilim kontrolünde kullanılır. Rölenin en büyük avantajlarından biri birden fazla kontağa sahip olmasıdır. Tek bir elemanda birden fazla kontak ile birden fazla yükü açıp kapayabilir olması ile avantajlı bir kullanım sunar. Röle bağlantısı ise röle üzerinde bulunan sabit ve yön değiştiren kontak bağlantılarının ayarlanması ile yapılır. Rölenin yapısına ve çalışma prensibine bakıldığında ise bobin, demir nüve, yay, kontaklardan meydana geldiği görülür ve rölelerin çalışma prensibi de modeline göre değişiklik gösterir. Genellikle röleler, "anahtar" ve "ölçen" olarak değişir. Röle çeşitleri, kullanım amacına göre ise zaman ve koruma röleleri olarak değişir. Zaman röleleri kumanda devrelerinde önceden ayarlanan zamanı çalıştırmak ve durdurmak için kullanılır. Koruma röleleri ise aşırı akım, sıcaklık, yüksek gerilim gibi durumlardan sistemi korumak için geliştirilen röle çeşitleridir. Zaman ve koruma röleleri dışında kullanım alanına göre reed, termik, solid, kaçak akım röleleri bulunur. Röle kullanım alanlarına bakıldığında ise otomasyon sektöründe ağırlıklı olarak kullanıldığı görülür. Çeşitli sensörlerden alınan sinyaller ile sistemdeki elemanların çalıştırılması veya durdurulmasında görev alır. Ayrıca rölelerin elektronik devrelerin giremediği bazı hava ve sıvı sistemlerinde kullanılması tavsiye edilir. Röleler hızlı anahtarlama yapamadıkları için yavaş anahtarlama yapan uygulamalarda kullanılır ve aynı zamanda transistör görevi görür.
Detaylar
BujiAraçlarda buji, yanma kısmına alınan hava ve yakıt karışımının kıvılcım oluşturmasını, yanmasını sağlamaktadır. Ateşleme bobininden gelen enerji, buji tırnaklarından geçerek kıvılcım oluşturur. Yüksek gerilme sayesinde tırnaklardaki hava iyonlaşarak kıvılcımı oluşturur. Tüm benzinli, LPG'li araçlarda buji yer alır. Benzinli motor, çalışmak için ateşleme bujisinden yararlanır. Dizel araçlarda ise bu parça bulunmaz. Dizel motorların özelliği, kıvılcım ile değil; hava sıkışması ile çalışmalarıdır.  Porselen gövdesi olan bujiler, kıvılcımların geçeceği artı ve eksi yüklü uçlar bulundurur. Buji tırnaklarının inceliği ve sivriliği, kıvılcımın gücünü belirler. Burun porseleni ebatları farklılık gösterebilir. Kısa burunlu bujilere "soğuk buji" adı verilir. Kısa burunlu bujilerde yanma odasındaki sıcağın temas yüzeyi de daha kısıtlıdır ve buji, daha az ısınır. Soğuk bujilerin ısı kapasitesi, diğerlerine göre daha fazladır. Sıcak bujilerde ise burun, daha uzundur.  Bujinin en iyi performansla çalışabilmesi için alt sıcaklık sınırı 450 derecedir. Bu sıcaklıkta buji, kendini temizler. 450 derecenin üzerindeki sıcaklıkta biriken kurum, yakılarak ortadan kalkar. Sıcaklığın daha az olması, kurum parçalarının birikmesi anlamına gelir. Kıvılcım oluşması zorlaşabilir; hatta aracın topraklanması sorunu bile oluşabilir. 850 derecenin üzerinde ise izolatör fazla ısınmış olur. Kontrolsüz ateşlemeler meydana gelebilir ve motor hasar alabilir.  Doğru buji seçildiğinde ve doğru kullanıldığında aracın yakıt harcaması azalır ve performansı güçlenir. Yanlış buji ve yanlış kullanım ise aracın fazla yakıt yakmasına, motor performansının azalmasına neden olur.  Bujinin dayanıklı olması, gaz kaçağının olmaması, korozyona dayanıklılığı, uygun boyutlarda bulunması, erken ateşleme yapmaması, akım kaçağı oluşturmaması önemlidir. Günümüzde binek araçlarda genellikle 12 ve 14 mm çapında bujiler kullanılır. Buji tırnak aralıklarının klasik sistemlerde 0,6 ve 0,8 mm arasında olması, elektronik sistemlerde ise 0,8 ile 1,1 mm civarında bulunması gerekir.
Detaylar