Ayna

Araba aynaları, sürücülerin çevrelerini gözlemlemelerine yardımcı olan yansıtıcı bileşenlerdir. Yansıtılan görüntüler, sürücülerin çevresel görüşlerinin dışındaki diğer araçları ve yol koşullarını görmelerini sağlar. Bir arabanın birkaç aynası vardır. Her bir ayna sürüş sırasında size daha fazla görüş sağlar. Ayna olmadan güvenli ve doğru bir şekilde park etmek zordur. Oto aynası çeşitleri dönüşler, manevralar ve park esnasında sürücülerin en büyük yardımcısıdır.

Dikiz Aynası Modelleri

Araba aynaları, sürücülerin çevresel görüşlerinin dışındaki araçları ve yol koşullarını görmelerine yardımcı olan yansıtıcı bileşenlerdir. Dikiz aynası ve yan aynalar olmak üzere iki ana araba aynası türü bulunur. Diğer popüler oto aynası türleri arasında otomatik karartmalı dikiz aynası, kör nokta aynası, geniş açılı ayna ve elektrikli ayna modelleri yer alır. Dikiz aynası, arabanızın kontrol panelinin üzerinde bulunan ve arkadaki herhangi bir şeyi görmek için baktığınız geniş dikdörtgen aynadır. Bu tür aynalar dönüş yaparken, şerit değiştirirken ve bir park yerine yanaşırken güvenlik için gereklidir. Dikiz aynası olmadan, mesafeleri doğru bir şekilde tahmin etmek, arkanızdan gelen trafiği izlemek ve yayaları kontrol etmek zor olacaktır. Dışbükey ayna, uzak görüntüleri yansıtma kapasitesi nedeniyle tipik olarak dikiz aynası için kullanılır. Bu ayna, ön camın üst orta kısmına tutturulmuş plastik bir taban plakasına monte edilir. Yansıtıcı yüzeyin açısı bir elle hareket ettirilerek ayarlanabilir. Tüm dikiz aynaları sürüş sırasında sürücünün gözlerine yansıyan ışık miktarını sınırlamak için parlama önleyici özelliğe sahiptir. Yansıma koruması sürücünün, diğer araçlardan veya güneşten gelen güçlü ışıklar nedeniyle gözlerinin zarar görmesini önler.

Sağ ve Sol Yan Ayna Modelleri

Aracınızın sol ve sağ tarafına yerleştirilmiş yan aynalar aracın uzunluğunu gözlemlemeyi kolaylaştırır. Yan aynalar kullanım, konum (sürücü veya yolcu), ayarlanabilme (sabit veya katlanabilir) ve mekanik (manuel veya elektrikli aynalar) özellikleri bakımından çeşitli kategorilere ayrılır. Bu aynalar aynı zamanda kanat aynaları olarak da bilinir. Yan aynalar boyanabilir (uygun boyalarla), dokulu siyah, krom veya paslanmaz çelik yüzeyler gibi çeşitli renk ve yüzeylere sahiptir. Aracınızın yan aynalarını yakından incelediğinizde sağ (sürücü tarafındaki) ve sol (yolcu tarafındaki) aynalardan yansıyan görüntüler arasında bir fark olduğunu fark edebilirsiniz. Düz aynalar, görüntüleri ışığın yüzeye çarptığı tam açıyla gösterir. Bu nedenle sürücü tarafındaki düz aynalar, ayna ile sürücü arasındaki kısa mesafe sayesinde genellikle en doğru yansımayı sağlar. Öte yandan, sürücünün pozisyonu nedeniyle sağ yan aynalarda tam açı kullanılamaz. Sağ aynalar genellikle 'yansımadaki nesneler göründüğünden daha yakındır' uyarısıyla gelir. Bunun nedeni, bu aynaların merkeze eğilmiş ve kavisli kenarları olan dışbükey aynalarla yapılmasıdır. Özel şekli sayesinde sağ aynalar, sürücünün tam bir yansıma görmesini sağlayarak aracın sağ tarafındaki kör noktaları ortadan kaldırmayı sağlar.

Diğer Oto Aynası Modelleri Öne Çıkan Özellikler

  • Sabit aynalar sürücünün tercihine göre ayarlanamayan, uygun fiyatlı temel modellerdir.
  • Katlanabilir aynalar dar alanlarda daha iyi manevra yapmak için aynanın içe doğru katlamasını sağlar. Katlanabilir aynalar manuel veya elektrikli ayna mekanizmasıyla birlikte gelir.
  • Manuel yan aynalar sürücünün aynaların açısını fiziksel olarak değiştirmesini gerektirir.
  • Elektrikli aynalar motorlu ve elektronik olarak ayarlanabilen, katlanabilir aynalardır. Bu aynalar genellikle LIN kontrol modülü ile birlikte gelir.
  • Isıtmalı yan aynalar aynadaki buzun erimesini sağlamak ve yolda görünürlüğü iyileştirmeye yardımcı olmak için entegre ısıtıcı elemanlara sahiptir.
  • Parlama önleyici aynalarda sürücünün güneşten veya diğer araçların farlarından gelen parlak ışıkla geçici körlük yaşamasını önleyen özel camlar kullanır.
  • Otomatik karartmalı aynalarda, parlaklığı ve ortam ışığını algılayan sensörler bulunur.
  • Kör nokta aynaları, yan ya da dikiz aynalarına ek bir ayna olarak monte edilen dışbükey aynalardır.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Oto Aynası

10.000+ ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 46 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?