Araç performansını ve konforunuzu artıran önemli ekipmanlar arasında yer alan elektrik aksamları, aracınızın sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aracın farklı parçaları arasında bağlantı da sağlayan ürünlerin pek çok farklı modeli ve seçeneği bulunur. Elektrik Aksam Fiyatları ise ürünün tasarımı ile kullanılan malzemelere göre değişiklik gösterebilir.

Far Modelleri

Özellikle gece yolculuklarında büyük öneme sahip olan farlar, sürüş güvenliği üzerinde etkilidir. Farklı far modelleri arasında seçim yaparken bazı ipuçlarını göz önünde bulundurmalısınız.

 • Tercih edeceğiniz farın parlaklığına karar verirken yaşınızı ve göz sağlığınızı göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.
 • Zorlu hava şartlarında farların aydınlatma kapasitelerinin düştüğünü bilmeniz ve yaşadığınız iklime uygun bir far seçmeniz önemlidir.
 • Uzun süre performans kaybı yaşamadan kullanabileceğiniz bir far almayı planlıyorsanız ürünün hava deliklerinin tasarımını kontrol etmelisiniz.
 • Yüksek performanslı ve gözleri rahatsız etmeyen bir far satın almak için tercih edeceğiniz ürünün ECE R48 standartlarına uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Sinyaller

Özellikle karanlık ve zorlu hava şartlarında son derece önemli olan sinyaller, trafik akışının sağlıklı bir şekilde sürmesine yardımcı olur. Sinyallerin pek çok farklı amaçla kullanılan modeli olup tercih edeceğiniz ürünlere karar verirken işlevlerini bilmenizde fayda vardır.

 • Ön sinyaller hemen her araçta bulunan ve trafikte düzenin sağlanmasına yardımcı olan ekipmanlardır.
 • Ayna sinyalleri, dikiz aynalarının arka kısmına monte edilen ürünler olup sinyalin görünmesini kolaylaştırır.
 • Sahte alarm sinyalleri, aracınızın alarmı ya da araç kamerası yoksa kullanabileceğiniz hırsızlığa karşı caydırıcı olması amaçlanan ürünlerdir.
 • Arka stop sinyalleri binek otomobillerin yanı sıra motosikletlerde de kullanılan parçalar olup aracın duracağını belirtir.

Cam Krikoları

Cam krikoları, araçların camlarının açılıp kapatılmasında kullanılan mekanizmanın en önemli parçaları arasında yer alır. Araç içerisindeki hava sirkülasyonunun sağlanmasına yardımcı olan ürünlerin farklı modelleri ve seçenekleri mevcuttur. Tercih edilecek cam krikosunun, aracın modeli ve kullanılan kilit sistemine uyumlu olması son derece önemlidir. Cam krikolarının manuel seçeneklerinin yanı sıra otomatik modelleri de mevcuttur. 

Klima Fanları

Aracınızın iç ortamındaki ısıyı ayarlamanıza yardımcı olan ekipmanlar arasında yer alan klimalar, sürüş konforunuzu artıran donanımlar arasında yer alır. Klimanın fanlarını belirli aralıklar değiştirmekte fayda bulunurken, bu işlem ihmal edildiği takdirde klimanın performansında düşüş olabilir. Klima fanlarının fiyatları üründe kullanılan malzemeler ve ürünün tasarımına göre büyük değişiklikler gösterebilir. Tercih edeceğiniz modele karar verirken aracınız ve aracınızda kullanılan klimanın modelini göz önünde bulundurabilirsiniz. Ayrıca mümkün olduğunca dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilen fanlara öncelik vermenizde fayda vardır.

Müşürler

Müşürler, aracın farklı bölümlerinde kullanılan ekipmanlar olup her birbirinin görevi birbirinden farklıdır.

 • Fren müşürleri, fren ile fren lambası arasındaki bağı kurar. Frene bastığınız anda fren sinyaline giden sensör çalışmaya başlar ve lamba çalışır. Ayrıca hız sabitleyicilerle birlikte de kullanılabilir.
 • Hararet müşürleri, aracınızın güvenliği için son derece önemli olup motordaki sıcaklık arttığında gösterge panelinde uyarı oluşmasını sağlar. Araç müşürünün deforme olması durumunda araçta oluşabilecek tehlikeyi fark edemeyebileceğinizi göz önünde bulundurarak düzenli bir şekilde kontrol etmenizde fayda vardır.
 • Bluetooth ve WİFİ arıza cihazları, aracınızın sorununu kolaylıkla tespit etmenize yardımcı olur. Akıllı cihazlarınıza bağlayarak kullanabileceğiniz cihazlar aracınızın doktoru olmanızı sağlar.
 • Debriyaj müşürleri, debriyaja basıp basmadığınızı ya da basma miktarınızı gösterge panelinden takip edebilmenizi mümkün kılar. Özellikle acemi sürücüler için son derece önemli olan parça, aracın motorunda oluşan dalgalanmalar nedeniyle zaman içerisinde bozulabilir.
 • Fan müşürleri, motorun sıcaklığını düzenli kontrol ederek olağan dışı bir sıcaklık yükselmesi olduğunda fanın çalıştırılmasını sağlayan ürünlerdir.

Araç Sigorta Kutuları

Sigorta kutuları, depo kapaklarıyla beraber aracın güvenliğini sağlamanıza yardımcı olan en önemli parçalardandır. Araçtaki elektrikli aksamlarda oluşabilecek arızalar esnasında yaşanabilecek yangınların önüne geçebilir. Araç ekipmanlarının kısa devre yapması durumunda araç sigortaları şalterin atmasını sağlayarak aracın alev almasının önüne geçer. Araç sigortası alırken, aracınızın tipini göz önünde bulundurmanız gerekir. Binek araç ve minibüsler için genellikle 12 volt ürünler kullanılırken; kamyon ve tır gibi ağır araçlarda 24 voltluk modeller tercih edilir.

Kompresörler

Kompresör ve pompalar, aracınızın sizi yarı yolda bırakmasını engelleyen son derece önemli ekipmanların başında gelir. Kompresörlerin önemli bir kısmı aracınızın gücünden yararlanarak çalışır ve kısa süre içerisinde lastiklerin şişirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kompresörleri top ya da şişme yatak şişirmek için de kullanabilirsiniz.

Silecek Süpürgesi Modelleri

Cam silecek süpürgeleri yağış esnasında oluşan su birikintilerini camdan uzaklaştırarak sürücünün görüş açısını netleştirir. Aynı zamanda cam temizliğinde de faydalanabilen ürünlerin pek çok farklı modeli olup kullanılacak modelin aracınızın modeli ve sistemiyle uyumlu olması önemlidir. Tercih edeceğiniz modelin aracınızın camlarına zarar vermeyecek malzemelerden üretilmesine özen gösterebilir ve belirli aralıklarla cam süpürgesini değiştirebilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Elektrik Aksam Fiyatları

Farlar
Stoplar
Sinyaller
Cam Krikoları
Klima Fanları
Ampul Setleri
Flaşör
Isıtma Beyni
Müşürler
Reflektörler
Röle
Sigorta Kutuları
Gaz Teli
Kilometre Teli
Tevzi Makarası
Lambalar
Fanlar
Alternatör
Alternatör Kasnağı
Alternatör Rulmanı
Ampul
Ayar elemani
Basınç Regülatörü
Basınç Sensörü
Basınç Valfi
Basinç Haznesi
Basinç Konvertörü
Cam Suyu Bidon
Cam Suyu Pompası
Çakmak
Dış Isı Sensörü
Diot Tablası
Direnç
Isı Sensörleri
KM Hız Sensörü
Kompresör
Kondansatör
Lamba
Lamba Sensörü
Merkezi Kilit Beyni
Park Sensörü
Salterler & Müşürler
Sensör
Sıcaklık Sensörü
Silecek Kolu
Silecek Lastiği
Silecek Motoru
Silecek Süpürgesi
Soket Gövdesi
Su Flanşı
Su Tapası
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 10000+ ürün
Elektrik Aksamlar Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Röle Üzerinden akım geçtiğinde çalışmaya başlayan elektromanyetik devre elemanlarından biri olan röle, düşük değerli alıcı ile yüksek akımlı cihazlar arasında anahtarlama görevinde kullanılır. Röle, enerji aldığında mıknatıslanan bobin armatürünü hareket ettirerek kontakların birbirine temasını sağlar ve böylece devreler arasında iletişim sağlanmış olur. Temelde elektronik devrelerin akım yolunu açıp kapatarak sistemin çalışmasını düzenler. 1835 yılında Joseph Henry tarafından icat edilen devre elamanı, AC ve DC’de çalışmak üzere tasarlanır. DC röleler elektronik sistemlerde kullanılırken AC röleler akım ve gerilim kontrolünde kullanılır. Rölenin en büyük avantajlarından biri birden fazla kontağa sahip olmasıdır. Tek bir elemanda birden fazla kontak ile birden fazla yükü açıp kapayabilir olması ile avantajlı bir kullanım sunar. Röle bağlantısı ise röle üzerinde bulunan sabit ve yön değiştiren kontak bağlantılarının ayarlanması ile yapılır. Rölenin yapısına ve çalışma prensibine bakıldığında ise bobin, demir nüve, yay, kontaklardan meydana geldiği görülür ve rölelerin çalışma prensibi de modeline göre değişiklik gösterir. Genellikle röleler, "anahtar" ve "ölçen" olarak değişir. Röle çeşitleri, kullanım amacına göre ise zaman ve koruma röleleri olarak değişir. Zaman röleleri kumanda devrelerinde önceden ayarlanan zamanı çalıştırmak ve durdurmak için kullanılır. Koruma röleleri ise aşırı akım, sıcaklık, yüksek gerilim gibi durumlardan sistemi korumak için geliştirilen röle çeşitleridir. Zaman ve koruma röleleri dışında kullanım alanına göre reed, termik, solid, kaçak akım röleleri bulunur. Röle kullanım alanlarına bakıldığında ise otomasyon sektöründe ağırlıklı olarak kullanıldığı görülür. Çeşitli sensörlerden alınan sinyaller ile sistemdeki elemanların çalıştırılması veya durdurulmasında görev alır. Ayrıca rölelerin elektronik devrelerin giremediği bazı hava ve sıvı sistemlerinde kullanılması tavsiye edilir. Röleler hızlı anahtarlama yapamadıkları için yavaş anahtarlama yapan uygulamalarda kullanılır ve aynı zamanda transistör görevi görür.
Bobin Temel görevleri otomobillerin elektrik sistemlerinde ateşleme yapmak olan bobinler, çekiş verimliliğine ve yakıt harcamasına da doğrudan etki ediyor. İdeal düzeyde ateşleme voltajı sağlayan oto aksesuarı, titreşim ve sıcaklık direncini de sürekli hâle getiriyor. Çok yönlü etkiye sahip olan bobinler, kıvılcım sürelerini artırıyor; yakıt tüketiminin ve zararlı egzoz emisyonunun azaltılmasına katkı sağlıyor. Mekanik bir parça olan bobin, benzinli motorlu otomobillerde silindir içerisinde sıkıştırılmış vaziyetteki hava ve yakıt karışımının ateşlenmesini sağlıyor. Oto aksesuarı, aküden gelen düşük gerilimin yüksek gerileme dönüştürülmesinde son derece kritik bir rol oynuyor. Bobinin çalışma prensibi, iki sargısı sayesinde manyetik alan etkisini değiştirip buji tırnakları arasında kıvılcım meydana getirmesine dayanıyor. Bobinler, genellikle demirden koruyucu bir nüve içerisine yerleştirilmiş olan sargılardan meydana geliyor. Bir bobin içerisinde birbirinden yalıtılmış olarak yerleştirilmiş iki adet sargı bulunuyor. "Primer sargı" olarak da adlandırılan ilk sargı, 0,7 ile 1 mm kalınlık arasında değişen ve ortalama 200 sarımlı telden; "sekonder sargı" olarak da adlandırılan ikinci sargı ise 0,03 ile 0,07 mm kalınlık arasında değişen ve ortalama 20.000 sarımlı telden oluşuyor. Primer sargıda bakır tel kullanılıyor. Bobin üzerinde üç adet uç bulunuyor ve bağlantılar, uçlar aracılığıyla yapılıyor. Uçlardan ilki kontak anahtarına, ikincisi distribütör girişine, sonuncusu ise distribütör kapağının merkezine bağlanıyor. Sonuncu kablonun bağlantısı, buji kablosuyla yapılıyor. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir oto aksesuarı olan bobin, marka ve model özelinde farklı performanslar göstermekle beraber ortalama 70.000 kilometre boyunca kullanılabiliyor. Bobin kaynaklı sorunlar, otomobilde yakıt tüketiminin belirgin biçimde artmasına neden oluyor. Değişim yapılmak suretiyle sorun gideriliyor. Hızlı ve sorunsuz bir şekilde takılıp çıkarılır olması nedeniyle bobin değişimi kolayca gerçekleştiriliyor.
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001302