Isıtma Beyni

Sahip olduğunuz aracınız, her türlü hava koşuluna meydan okuyarak sizi istediğiniz yere götürüyor. Bir yerden başka bir mekana ulaşımınızı sağlamanın yanında işlerinizi kolaylıkla yapmanıza da yardımcı oluyor. Sıcak havalarda motorunuz, yüksek hararet tehlikesiyle karşı karşıya kalırken düşük hava sıcaklıkları da tam tersi etki gösteriyor. Araç motorunuz, ısının düşük olduğu zamanlarda ilk ateşleme için ihtiyacı olan sıcaklığı bulmakta zorlanıyor. Özellikle dizel motorlu bir araç sahibi iseniz gaza basmadan önce, motorunuzun ısınması içi bir süre bekliyorsunuz. Daha sonra, yavaşça gaza basarak motorun hareketlenmesini sağlıyorsunuz.

Sahip olduğunuz araç dizel motor ile çalışıyorsa, soğuk havalarda motorunuzu ateşlemek için biraz daha fazla ısıya ihtiyacınız olabiliyor. Bazı durumlarda ise, marşa bastıktan sonra bir süre motorunuzun ısınmasını beklemeniz yeterli oluyor. Bazen de, hava şartları daha da soğuk olduğunda, motorunuzun kendi başına ürettiği sıcaklık ateşlemeye yeterli olmuyor. Silindirler içerisine çekilen hava, motorun ısısıyla birleşse de ateşleme için gereken sıcaklığa ulaşamıyor. Bu durumda, ısıtma beyni devreye girerek ateşleme için motorunuzun ihtiyaç duyduğu ısının üretilmesini sağlıyor.

Motorunuzun silindirinin soğuk olması ve içine çekilen havanın da aynı oranda düşük ısıda olması, ateşleme için gereken sıcaklığın kendiliğinden oluşmasını engelliyor. Bu bağlamda dizel motorlar, sıcaklık artışı konusunda yardım almadan, ateşlemeyi sağlayamıyor. Dizel motorlu araçlarda, ısıtma beyni ile bağlantılı olan kızdırma bujileri bulunuyor. Silindir kapağının altında yer alan bujiler, içeri giren havanın ısınmasını sağlayarak yakıtın yanması için gerekli koşulları oluşturuyor.

Havanın ısısının yeterli olmadığını algılayan ısıtma beyni, kızdırma bujilerine elektrik akımı iletilmesini sağlıyor. Aküden alınan elektrik enerjisi, ısıtma beyninden aldığı talimat doğrultusunda gerekli miktarda gerilimi bujilere gönderiyor. İletim tamamlanınca kızdırma bujileri hızlı bir şekilde elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürüyor. Ortaya çıkan sıcaklık, yakıtın hava ile karışarak ideal yanmayı gerçekleştirebileceği ortamı oluşturuyor. Yanma için yeterli sıcaklık sağlandığında ısıtma beyni, aküden bujilere gönderilen elektriği kesiyor. Bu sayede, en zorlu hava koşullarında dahi dizel motorlu aracınız sorunsuz bir şekilde ateşleniyor.

Isıtma Beyni Fiyatları

Sahip olduğunuz aracın marka ve modeline göre ısıtma beyni fiyatları değişiyor. Her bir dizel motorun ihtiyaç duyduğu ısıyı sağlamak için pek çok ısıtma beyni modeli bulunuyor. Sahip olduğunuz araç motorunuzun çalışma sistemi ve hacmine göre ısıtma beyinleri de kızdırma bujilerine farklı akım dirençleri gönderiyor. Böylelikle ısıtma beyinleri, farklı akımlara dirençli olabilmesi için her motora göre değişen materyaller kullanılarak üretiliyor. Kullanılan materyallerin farklılığı da ısıtma beyni fiyatları arasında değişkenliğe yol açıyor.

Aracınızın dizel motorunun, en soğuk kış günlerinde bile teklemeden ateşlenmesini sağlayan kızdırma bujileri, gereğinden fazla ısındığında yakıt tüketimini arttırıyor. Aracınızın performansını düşüren ve maliyeti arttıran bu durumun önüne geçmek için ısıtma beyni devreye giriyor. Kızdırma bujilerinin istenilenden fazla ısınmasını engelleyerek yanma için ideal ortamın oluşmasını sağlıyor. Oluşturulan ideal ortamda yakılan sıvı sonucu duman oluşmasının ve atık gazların çoğalmasının önüne geçilmiş oluyor.

Isıtma beyni, aküden aldığı elektriği kızdırma bujilerine iletirken akımın istenilen orana getirilmesini ayarlıyor. Bujilerin, ısı enerjisine dönüştüreceği elektriğin yükselip alçalarak dalgalanmasını engelliyor. Aynı vata sabitlenen akım, tek bir yönden geçerek ısınmanın gerçekleşeceği noktaya ulaşıyor. Yalıtkan ve iletken malzemelerin karışımından oluşan ısıtma beyni, elektriğin diğer motor aksamlarına sıçramasını engelliyor. Böylelikle, elektrik akımıyla arızalanabilecek parçalar korunuyor. Sahip olduğunuz dizel motorun marka ve modeline uygun ısıtma beynini, seçenekler arasında karşılaştırma yaparak kolayca bulabilir ve hızla sahip olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Isıtma Beyni

59 ürün listeleniyor
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 59 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001302/60007108