Silikonlar

Araçların pek çoğunda fabrikadan çıkış sırasında egzoz ucu bulunmuyor. Ancak pek çok spor otomobili de spor görünümlü krom malzemeden yapılan egzoz uçlarıyla üretiliyor. Dolayısıyla egzoz uçlarının büyük bir çoğunluğu, sonrasında kullanıcılar tarafından takılıyor. Bu noktada egzoz uçlarının ne işe yaradığını ve hangi amaçlarla kullanılabileceği bilmek gerekiyor. Bu bilgiler ışığında siz de hem aracınızın tasarımına hem de zevkinize uygun egzoz uçları tercih edebilirsiniz. 

Egzoz Ucunun Sağladığı Faydalar

Bir otomobilin egzoz ucunu değiştirmek ya da yeni bir egzoz ucu takmak o araca performans ya da yakıt tüketimi bakımından herhangi bir etkide bulunmuyor. Çünkü egzoz uçları, tüm işlemlerden geçmiş olan yakıtın, nihayetinde gaz haline dönüştükten sonra dışarı çıktığı esnada geçtiği bir borudan ibaret oluyor. Dolayısıyla egzoz uçlarının aracın performansı ya da teknik aksamı konusunda herhangi bir etkisi olmuyor. Ancak buna karşılık performans amaçlı olarak satılan egzoz sistemleri motorun çıkış kısmından ucuna kadar büyük bir değişiklik ile araca ilave edildiği için hem performansı hem de yakıt tüketimini doğrudan etkileyebiliyor. Tabii; bu sistemler nikelajlı egzoz uçlarına göre çok daha maliyetli sistemler oluyor. Dolayısıyla egzoz uçları yalnızca aracın çok daha şık görünmesi amacıyla araç sahipleri tarafından tercih ediliyor. Özellikle pek çok araç sahibi egzoz ucu bulunmayan araçların çıplak göründüğünü düşündüğü için bu parçayı mutlaka kullanıyor. Bu yüzden egzoz uçları da farklı tasarımlara ve kaliteye sahip şekilde çeşitli modellerde sunuluyor.

Egzoz Ucu Takarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzoz ucu takma işlemi esnasında özellikle dikkatli olmak gerekiyor. Bu noktada açının ve mesafenin doğru ayarlanması gerekiyor. Dikkat edilmemesi halinde egzozdan çıkan gaz, direkt olarak tamponu karartmaya başlayabiliyor. Egzoz ucunu taktıktan sonra elinizde tamponu kontrol ettiğiniz zaman tamponun ısınmadığından da emin olmalısınız. Ayrıca sıcak havanın araca değmemesi için egzoz ucunun yere bakacak şekilde takılması gerekiyor. Bütün bu sebepler yüzünden egzoz ucu takma işlemini profesyonel kişilerin yapmasında yarar var. 

Egzoz Sistemi Parçaları

Egzoz sisteminde seramik petek, egzoz manifoldu, susturucu, dış muhafaza, katalitik konvertör, monolitik katalizör ve egzoz borusu gibi parçalar bulunuyor. Katalitik konvertörler, zararlı gazları kimyasal reaksiyonla zararsız bir hale getiriyor. Dış muhafaza da egzozun dıştaki yapısını meydana getiren paslanmaz çelik ya da galvaniz malzemeden üretilen bir koruma kaplaması oluyor. Böylece darbe ya da hasar gibi sorunları önlemiş oluyor. Sistemdeki konvertör çeşitlerinden biri olan seramik petekler ise katalizörün özelliğini yaklaşık 700 kat artırıyor. Egzoz manifoldu; silindir içindeki yanmış olan gazın, susturucu ve egzoz borusuyla dışarıya atılmasına yardımcı oluyor. Egzoz manifoldunun özel tasarımı sayesinde silindirlerdeki yanan gaz çok hızlı bir biçimde dışarıya atılabiliyor. Egzoz manifoldu ile birlikte çalışan egzoz borusu da çelik malzemeden üretiliyor ve kuyruk, merkez ve ön olacak biçimde üç parçaya ayrılıyor. Yanmadan sonra gazların silindirden çok daha iyi bir şekilde çıkabilmesi için egzoz borusunun hacmi, motor silindir hacminin 2 katı kadar büyük oluyor. Susturucu ise genel olarak gürültüyü azaltmak için kullanılıyor. Aynı zamanda gazların yavaş bir şekilde boşalmasına yardım ederken gazın soğumasını da kolaylaştırıyor. Yanmış olan gazlar, sırasıyla egzoz manifoldu, egzoz borusu ve susturucudan geçip kuyruk borusuyla dışarıya atılıyorlar. Sistemin başarılı ve sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için egzoz sistemindeki bütün bu parçaların kaliteli ve doğru şekilde seçilmiş olması gerekiyor. Ayrıca araçtaki tüm parçalarda olduğu gibi egzoz sistemindeki parçalarda da bozulmalar ya da eskimeler meydana gelebiliyor. Bu durumda eskiyen parçalar tamir edilemiyorsa vakit kaybetmeden değiştirilmeleri gerekiyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Silikon Fiyatları ve Modelleri

3852 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 3852 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/13003360