Hobi amaçlı ya da profesyonel doğrultuda fark etmeksizin el becerisi gerektiren pek çok işte yardımcı aletlerden bir tanesi de silikon tabancasıdır. Yapacağınız iş içerisinde yapıştırmayı ya da doldurmayı gerektiren aşamalar varsa silikon tabancası büyük kolaylık sağlar. Farklı yüzeyleri birbirine yapıştırmak için kullanılan silikon tabancıları, eğlenmeyi bilen insanların eline geçtiğinde adeta bir hobi nesnesi haline gelir.

Ev içerisindeki ihtiyaçları giderebilecek her türlü alet ve edevatı içeren takım çantaları içerisinde mutlaka bir silikon tabancasının da bulundurulması beklenir. Bunun sebebi ise silikon tabancalarının geniş kullanım alanına sahip olmasıdır. Piyasada pek çok silikon tabancası olmakla birlikte tasarım ya da kapasite gibi temel faktörler, modeller arasındaki farklılıkları oluşturur. Ergonomik tasarıma sahip olması için tabanca şeklinde dizayn edilen silikon tabancalarının kullanımı kolaydır, pratik birkaç işlem sonucunda istek ve ihtiyaçlar başarıyla karşılanabilir.

Silikon Tabancası Nedir?

Silikon tabancalarının temel işlevi yapıştırmak olsa da dolgu malzemeleri ile doldurma işlemlerinde de silikon tabancaları kullanılabilir. Yapıştırma tabancası gibi farklı isimlerle de anılabilen bu aletlerin zaman zaman mum tabancası olarak ifade edildiği de görülür. İsmi ne olursa olsun bu aletler, sayısız maddeyi birbirine yapıştırabilir. Silikon tabancalarının sıcak - soğuk ya da sıvı - katı gibi çeşitli türlere ayrıldığı bilinir. Klasik anlamdaki silikon tabancası sıcak olarak nitelendirilir. Sıcak silikon, yapıştırıcı mahiyetindedir. 

Sıcak Silikon Tabancasının Kullanım Alanları Nelerdir?

Sıcak silikon tabancaları ahşap ve metal başta olmak üzere ısıya dayanıklı tüm yüzeylerde kullanılabilir. Öte yandan kumaş üzerindeki işlemlerde de sıcak silikon tabancaları tercih edilebilir. Elektronik devrelerde, maket yapmaya dayalı çeşitli hobilerde ve daha pek çok alanda rahatlıkla kullanabileceğiniz bu tür, silikon tabancalarının da en popüleri olarak değerlendirilir.

Soğuk Silikon Tabancasının Kullanım Alanları Nelerdir?

Soğuk silikon tabancalarının temel kullanım misyonu ise sıcak olan türe nazaran biraz farklıdır. Soğuk tabancalar yalıtım amaçlı kullanımlardaki ilk alternatiftir. Lavabo gibi yüzeylerde ya da cam kenarlarında kullanabileceğiniz soğuk silikon tabancaları tamir edilmesi gereken nesnelerde de başarılı sonuçlar verir. Soğuk silikon tabancalarını kullanmadan önce hedef alınan yüzeyin temizlenmesi önerilir, bu konu dikkat edilmesi beklenen önemli hususlardandır.

Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır?

Silikon tabancasının kullanım mantığı oldukça pratiktir. Tabanca formundaki aletin arka kısmında hazneye benzer bir alan bulunur ve bu bölgeye silikon yerleştirilir. İnce ve uzun olan silikonlar, bu hazneye yerleştirilerek kullanıma hazır hale getirilir. Sonrasında ise tetiğe basmak, iki yüzeyi birbirine yapıştırmak için yeterli olacaktır. 

Silikon tabancaları elektrik ile çalışır ve bu nedenle de prize takılı halde kullanılır. Şarjlı modeller de olmakla birlikte piyasadaki yaygın tür kabloludur. Prize takılan silikon tabancasına yukarıdaki gibi silikon yerleştirilir ve tuşa basılarak açılır. Bu aşamada bir süre beklemeniz tavsiye edilir çünkü silikonun kullanılması için ısıtılması gerekecektir.

Silikon Tabancası Nasıl Seçilir?

Silikon tabancası seçiminde sıcak ve soğuk türlerin farklılıklarının göz önünde bulundurulması gerekmekle birlikte kullanım amaçları da önemli bir kriterdir. Hobi amaçlı basit kullanımlarda kompakt niteliğe sahip küçük modeller tavsiye edilirken profesyonel kullanımlarda komplike modellere yönelebilirsiniz. Öte yandan silikon yerleştirme haznesinin büyüklüğü de modelden modele değişiklik gösterir. Küçük çaplı ya da büyük çaplı işlemlerde kullanacağınız silikon tabancası farklı olmalıdır. Ayrıca açma - kapama düğmesine sahip olan silikon tabancaları enerji tasarrufu konusunda bir adım öne çıkar. Böyle bir düğmeye sahip olmayan silikon tabancaları ise fiyatlandırma konusunda avantajlı konumda yer alır. 


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Silikon Tabancası

Aksesuarlar
Makineler
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 1116 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003082/13003187