Aracınız çalışır haldeyken motorunuz, üretilen hiçbir gücün boşa gitmesine izin vermiyor. Kontağı çevirdiğinizde motora ilk hareket, akü tarafından sağlanan elektrik akımı ile gerçekleştiriliyor. Bu bağlamda, ilk ateşleme için gereken en önemli güç yakıttan ziyade elektrik oluyor. Sahip olduğunuz taşıtı yerinden oynatmak ve hareketi devam ettirmek için elektrik, hayati önem taşıyor. Bunun yanında, gündüz uzaktan fark edilmenizi sağlayan gece de yolunuzu aydınlatan farlarınız, yine elektrik ile çalışıyor. Trafiğin uyumu ve trafikteki herkesin güvenliği için kullandığınız sinyal lambalarınız da gücünü aküden alıyor. Aracınızın iç donanımında bulunana göstergeler ve müzik seti gibi pek çok aksesuar da yine elektrik ile çalışıyor.

Araba diot tablası, alternatörün içinde yer alıyor. Alternatör, aracınızın ihtiyaç duyduğu tüm elektriği sağlamak için mekanik enerjiyi, elektrik enerjisine dönüştürüyor. Aracınızın rotoru döndükçe burada oluşan mekanik enerji, alternatöre aktarılıyor. Birbiriyle bağlı bulunan parçalar tarafından elektrik enerjisine dönüştürüldükten sonra, araba diot tablası aracılığıyla aracınızın ihtiyaç duyulan bölümüne yönlendiriliyor.

Araba diot tablası, genellikle içerisinde altı adet diot bulunduruyor. Elektriği almaya ve iletmeye yarayan bu devrelerin üçü, alternatör tarafından üretilen elektriği alırken diğer üçü de elektriğin diğer aksamlara geçişini sağlıyor. Bu geçiş esnasında, elektrik akımının istenmeyen bir parçaya sıçramasını önlemek amacıyla devreler, araba diot tablası içine yerleştiriliyor.

İçerisinde bulunana iletken maddelerin etkileşiminin doğru yönlendirilmesi için araba diot tablasının iç yüzeyinin belli bölümleri, yalıtkan materyaller ile hazırlanıyor. Araç içinde elektriğin doğru yönde güvenli bir şekilde ilerlemesi için araba diot tablasının dış yüzeyi de aynı şekilde yalıtkan malzemeyle kaplanıyor. Yalnız bağlantı uçlarından akım gerçekleşmesini sağlayan yöntem, elektrik enerjisinin boşa harcanmamasına ve doğru kanallara iletilmesine olanak sunuyor.

Alternatör tarafından araba diot tablası yardımıyla gerçekleştirilen enerji dönüşüm işlemi ile akünüz dolduruluyor. Motorunuz hareket halindeyken kendi ürettiği elektrik enerjisini kullanıyor ve akünüz daha sonrası için dolu bekliyor. Bu sayede, araç motorunuz durduğunda elektrik ihtiyacınızı karşılamak için akünüz hazır bekliyor. Motorunuz bu şekilde akünün tamamen boşalmasını engelleyerek ömrünü uzatırken sizin de yolda istenmeyen sürprizlerle karşılaşmanızı engelliyor.

Araba Diot Tablası Fiyatları

Sahip olduğunuz taşıtın marka ve modeline göre farklılık gösteren araba diot tablası fiyatları, kullanılan malzeme ile de orantılı oluyor. Her otomotiv üreticisi, farklı modelde ürettiği motorlara özel metal alaşımlar geliştiriyor. İletkenliği en hassas seviyede tutmayı sağlayan bu alaşımların ne kadar kullanıldığı da fiyatlar üzerinde etkili oluyor.

Araç motorunuzun ürettiği itme ve çekiş gücü ile alternatörün dönüştürdüğü elektrik de aynı oranda artıyor. Torku yüksek ya da turbo motorlarda meydana gelen momentum, elektrik akımının yüksek olmasını sağlıyor. Araba diot tablasının, oluşan yüksek akıma direnebilmesi gerekiyor. Genel olarak, alternatörün yüksek elektrik akımına dirençli olabilmesi için içeriğinde bulunan ve diot olarak adlandırılan elektrik devrelerinin, direnci yüksek malzemeler kullanılarak hazırlanması gerekiyor. Daha düşük vat elektrik üreten araçlarda ise düşük dirençli devreler yeterli oluyor. Bu bağlamda, devrelerin yapımında kullanılan malzeme seçimi de araba diot tablası fiyatları konusunda etkili oluyor.

Kullanmakta olduğunuz aracın ürettiği güce göre motor hacmi ya da kullanılan motor çeşidi değişiyor. Pek çok farklı motor türüne yönelik olarak farklı boy ve şekillerde araba diot tablası üretiliyor. Özel kalıplar kullanılarak hazırlanan tablalar; köşeli, yuvarlak ya da yarım ay şeklinde tasarlanıyor. Aracınızın ihtiyacına yönelik araba diot tablasını, kategoride sunulan seçenekler arasından kolaylıkla bularak ihtiyaç anında hızla sahip olabilirsiniz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Diot Tablası

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
Başa dön