Otomobillerin en önemli sürüş güvenlik bileşenlerinden biri olan cam temizleme mekanizması, seyir hâlinde ilerlerken ya da aracınızı çalıştırmadan önce ön camın temizlenmesini sağlıyor. Bu sayede, her koşulda temiz ve net bir görüş alanına sahip olmak mümkün oluyor. "Hatchback" ve "station wagon" tarzı bazı otomobil modellerinde arka camda da temizleme sistemleri bulunabiliyor. Çamur, kir ve toz gibi görüş alanını kısıtlayan atıkların temizlenmesine yardımcı olan araba cam suyu pompası; araçların markası, modeli ve sahip olduğu teknolojilere göre değişiklik gösterebiliyor. Püskürtücü başlık, pompa, motor mekanizması ve su haznesi gibi parçalardan oluşan cam temizleme sistemi, taşıtların kaputu altına konumlandırılıyor. Ön camın hemen altına yerleştirilen fıskiye parçaları, pompa desteği ile tazyikli suyu cama kolayca püskürtebiliyor. Arka camda kullanılan cam yıkayıcılar da bagaj veya özel bölmeler içindeki pompa yardımıyla camı temizliyor.

Yağışlı havalarda veya çamurlu yollarda ön cam yıkayıcı pompası çalışmazsa yolu takip edebilmek, zorlaşıyor. Bu nedenle cam suyu haznesini düzenli olarak kontrol etmek ve belli aralıklarla hazne içindeki suyu tamamlamak gerekiyor. Şeffaf veya yarı şeffaf yüzeye sahip olan haznenin içi rahatlıkla gözlemlenebiliyor. Haznenin maksimum çizgisi altında ilave edilen su, oldukça ince bir delikten püskürtüldüğü için uzun bir süre boyunca ihtiyacınızı karşılıyor. Yeni nesil bazı otomobillerde silecek suyunun azaldığı durumlarda sürücüyü uyaran bir sistem de bulunabiliyor. Sıcaklığın eksi derecelere düştüğü soğuk dönemlerde su içine belli oranda donma önleyici katkı malzemeleri ilave etmek gerekiyor. Haznede bulunan suyun donması durumunda pompa ve su kanalları üzerinde ciddi hasarlar oluşabiliyor. Hazır olarak satılan ve içerisinde antifriz gibi donmaya karşı dirençli solüsyonların bulunduğu hazır sular da kış aylarında ihtiyacınızı karşılamak için yeterli oluyor.

Cam yıkama sisteminin tıkanması veya ön cam yıkama pompasının arızalanması, sürüş esnasında ciddi tehlikelere yol açabiliyor. Saniyelik bir görüş kaybı, yolun dışına çıkmanıza ya da trafikte tehlikeli bir duruma düşmenize neden olabiliyor. Hazne içinde su olmasına rağmen su püskürtme mekanizması çalışmıyorsa, genellikle ön cam yıkama pompasında veya su kanallarında bir sorun gözlemleniyor. Ön cam yıkayıcı pompasının veya başka bir bileşenin soruna neden olup olmadığını belirlemek için pompanın hazne ile bağlantısı kesildiğinde su akışı oluşturup oluşturamayacağını kontrol etmek gerekiyor. Cam yıkama pompası ve motor grubunda hasar görülmüyorsa bir sigorta veya kablo bağlantı problemi olup olmadığını kontrol ederek sorunu tanımlamak mümkün oluyor. Zamanla eskiyen kablolardan ya da metal soket bölümlerindeki temassızlıktan kaynaklanan problemler de görülebiliyor. Aynı şekilde, kaporta üzerindeki su çıkış deliklerinde ve su tesisat hattında da kırılma ve tıkanmalar yaşanabiliyor.

Elektrik düzeneği, motor aksamı, kablolar, su kanalları ve diğer bağlantı parçaları kontrol edildikten sonra sorun hâlâ devam ediyorsa yapılması gereken, su pompasının değiştirilmesi oluyor. Cam yıkama pompaları, çoğu zaman gerekli kurulum donanımları ve aksesuarları ile paketleniyor. Yapboz parçalar gibi birbirini tamamlayan ekipmanların kurulumu kısa sürede tamamlanıyor. Oldukça basit bir düzeneğe sahip olan pompa parçası, kolaylıkla sökülüp yenisi ile değiştirilebiliyor. Aracın ve sistemin yapısına uygun olarak ilk önce elektrik bağlantı düzeneği, ardından da su haznesi yerinden çıkarılıp su pompasına ulaşılabiliyor. Aracınızın markasına, modeline ve yılına göre imal edilen pompalar, kusursuz bir şekilde eski parçanın yerine monte ediliyor. Üretici firmalar tarafından imal edilen orijinal araba cam suyu pompası ve diğer ekipmanların yanı sıra yan sanayi ürünleri de alternatif seçenekler olarak sunuluyor.

Araba Cam Suyu Pompası

158 ürün var
 1. Markalar
  1. Cey
  2. Ema
  3. Topran
  4. Trow
  5. ALT
  6. Wolcar
  7. Carub
  8. Gm
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı

Cam Suyu Pompası Kategorisindeki En Çok Satan Ürünler

DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001302/60008374
BAŞA DÖN