Park Sensörü

Çeşitli algılama teknolojileri ile geliştirilen araba park sensörü, park işlemi esnasında sürücülere büyük kolaylıklar sunuyor. Aracı park ederken daha pratik manevra olanakları sağlayan sensörler, dar alanlarda dahi güvenli bir şekilde hareket edebilmenizi kolaylaştırıyor. Elektromanyetik ve ultrasonik algılayıcılar ile donatılan park asistanları, engellere karşı sürücüleri uyaracak şekilde tasarlanıyor. Farklı frekans aralığında yayılan ses dalgaları, objelerden yansıyarak akıllı sensörlere geri dönüyor. Bu süreçte, araç ile obje arasındaki net mesafe, neredeyse sıfır hata payı ile ölçülebiliyor. Tampon çevresine eklenen ve ultrasonik yakınlık dedektörleri ile senkronize olarak çalışan sensörler, arka tarafta yer alan nesnelerin uzaklığını santimetre, metre veya inç gibi çeşitli ölçüm birimleri ile kullanıcılara gösteriyor. Genellikle arka tampon şeridine ve çevresine monte edilen sensörleri, isteğe bağlı olarak tamponun yanlarına, ön tampona ve kapı şeritlerine ekleyebilmek de mümkün oluyor.

Araç Park Sensörü Fiyatları

Araç park sensörü fiyatları; ürünün markası, modeli, türü, kalitesi, sensör tipi ve kontrol ünitesi gibi detaylara bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Araç park sistemleri, nesnelerin mesafesini belirtmek için LED veya LCD okuma monitörleri gibi görsel yardımcıları da içerebiliyor. Geleneksel modellerde ise daha çok renkli veya siyah bloklarla temsil edilen bir araç piktogramı bulunuyor. Sistem, sürücüleri görsel ve sesli uyarı mekanizmaları ile uyarıyor. Sensörler, her yansıyan sinyalin dönüş aralığını ölçen ve nesne mesafelerini hesaplayan bir kontrol ünitesi ile akustik darbeler yayıyor. Araç ile obje arasındaki mesafe kısaldıkça sıklığı ve ses tonu artan bir uyarı mekanizması devreye giriyor. Bu sayede, monitöre dahi bakmadan arka tarafta bulunan nesneye yakınlaştığınızı tahmin edebilmeniz mümkün oluyor. Monitör üzerindeki mesafe ölçer ise arka taraftaki obje ile olan yaklaşık mesafeyi ayrıntılı bir şekilde sizlere sunuyor.

1992 yılında Mauro Del Signore tarafından geliştirilen elektromanyetik park sensörü (EPS), aracın kaçınılması gereken nesneye doğru yavaş ve sorunsuz bir şekilde hareket edebilmesine olanak tanıyor. Geri vites seçildiğinde otomatik olarak devreye girebilen araç park sensörleri, farklı bir vites seçildiğinde hemen devre dışı bırakılabiliyor. İsteğe bağlı olarak ön tampona da eklenebilen sensörler, 1. vitese geçildiğinde ya da herhangi bir buton desteği ile aktif hâle getirilebiliyor. Bu özellik, uç noktasının tam olarak nerede sonlandığını hesaplayamadığınız yeni nesil araçları park ederken büyük kolaylık sağlıyor. Ufak aralara dahi ön ve arka park sensörleri desteği ile kolaylıkla girilebiliyor. Mesafe algılayıcıları, manuel olarak da etkin hâle getirilebiliyor veya araç önceden belirlenmiş bir hıza ulaşıldığında otomatik olarak devre dışı bırakılabiliyor. Harici bir aksesuar olarak araç konsoluna ya da paneline eklenen araba park sistemleri, sürüş konforunu önemli ölçüde yükseltiyor.

Araç park sistemleri, bazı araçlara fabrika çıkış donanımı olarak eklenebiliyor. Park sistemi bulunmayan araçlara ise harici park sistemleri, kolaylıkla monte edilebiliyor. Satış sonrası yedek sensörler, oldukça uygun fiyatlarla bulunabiliyor ve sorunsuzca kurulabiliyor. Ufak bir punç desteği ile yuvarlak sensörler tampon üzerine monte edilebiliyor. Aracın tampon rengine uygun parçalar seçildiğinde görsel açıdan da herhangi bir tezat görünüm oluşmuyor. Sensörlerden alınan veriler, dayanıklı kablolar yardımıyla kontrol ünitesine ulaştırılıyor. Kontrol ünitesinde işlenen bilgiler, monitöre aktarılarak yaklaşma mesafesinin sesli ve görsel olarak takip edilebilmesi sağlanıyor. Geleneksel park sistemlerinin yanı sıra kamera ile donatılmış görüntülü park etme cihazları da kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Mobil kameralar ile elde edilen anlık görüntüler sayesinde park etme işlemi, çok daha kolay bir hâl alıyor. Aracın multimedya ekranına dahil edilen kameralı ürünler, harici olarak konsol üzerine de monte edilebiliyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Park Sensörü

1225 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 1225 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001302/60008386