Sahip olduğunuz aracın içerisinde birçok güvenlik sistemi bulunuyor. Güvenlik sistemlerinin pek çoğu, sürücü ve yolcuların hayatını korumaya yönelik olarak tasarlanıyor. Ancak; sürücü ve yolcular araç içinde bulunmadığı zaman aracınızın kendi güvenliği ön plana çıkıyor. Bu durumda park hâlinde bekleyen aracınızı döndüğünüzde yerinde bulmanızı sağlayan merkezi kilit sistemi devreye giriyor.

Yeni nesil araçlarda merkezi kilit sistemi, genellikle kızıl ötesi alıcı ve uzaktan kumada ile kontrol ediliyor. Aracınızdan ayrıldıktan sonra belli bir mesafeye kadar aracınızı uzaktan kilitleyebiliyor ya da açabiliyorsunuz. Araç anahtarında yer alan kızıl ötesi verici üzerinde açma ve kapama işlemi için iki ayrı tuş yer alıyor. Her bir tuş, tek dokunuşla istenilen işlemi hızla gerçekleştiriyor.

Uzaktan kumandalı merkezi kilit sistemi, tek tuş ile aracın tüm kapılarını kilitliyor. Araçtan malzeme almak için bagaj kapısının kullanım alanı farklılaştığından otomatik açma kapama sistemi içerisinde bagaj için ayrı bir mekanizma bulunuyor. Bazı araç kilit sistemlerinde kızıl ötesi verici olarak görev yapan anahtar üzerinde bagaj için ayrı bir açma kapama düğmesi de yer alıyor. Bazı araba üreticileri ise bagaj kapağında manuel kilit sistemi tercih ederken yeni üretilen modellerde bagajı açmayı kolaylaştıran ayak sensörü yer alıyor.

Kullanmakta olduğunuz aracınıza yerleştirilen hırsız alarmı, merkezi kilit sistemi ile bağlantılı olarak çalışıyor. Elektrik enerjisi ile çalışan sistemler, gücünü aküden alıyor. Dolayısıyla alarm ve kilit sisteminin düzgün çalışabilmesi için akünüzün şarjının ihmal edilmemesi gerekiyor. Alarm sistemi, kilit sistemi ile beraber aracın korna ve farlarına bağlanıyor. Kilit sistemi anahtar kullanılmadan aracınız açılmaya çalışıldığında alarm; ses ve ışık yayını yaparak sizi uyarıyor.

Araba merkezi kilit beyni, kumandadan aldığı komutu kilit sistemlerine iletiyor. Elektrik akımıyla iletilen açma ya da kapama komutu, aracınızın iç mekanizmasında bulunan kilit sistemleri tarafından uygulanıyor. Tek tuşla gönderilen sinyal, merkezi kilit beynini oluşturan yazılımlar aracılığıyla algılanarak kilitlere aktarılıyor ve birden fazla kilit mekanizmasının senkronize bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Kızıl ötesi sinyallerle çalışan merkezi kilit sistemlerinde beyin, uzaktan kumandadan yayılan algoritmayı analiz ediyor. Analiz sonuçlarını komuta dönüştürdükten sonra işlemi gerçekleştiriyor. Kilit sisteminin güvenliği açısından kumandadan yayınlanan kod, her işlem sonrası değiştiriliyor. Merkezi kilit beyni ve kumanda üzerinde eş zamanlı gerçekleşen değişim, tuşa her basıldığında alıcı ve verici üzerinde aynı anda aynı kodun algılanmasını sağlıyor. Bu sayede sistem, uyum içinde çalışmaya devam ediyor.

Araba merkezi kilit beyni, sürücü koltuğuna oturduğunuz zaman iki farklı kapı kilitleme seçeneği sunuyor. Tüm yolcular araca yerleştikten ve tüm kapılar kapatıldıktan sonra anahtara takılı olan uzaktan kumanda kullanılarak tüm kapılar kilitlenebiliyor ve aynı şekilde açılabiliyor. Bunun yanı sıra sürücü kapısının iç kısmında yer alan kilit mandalı, birkaç saniye kilitleme konumunda tutulduğunda tüm kapılar otomatik olarak kilitleniyor.

Bagaj kapısı ya da yolcu kapılarından herhangi biri tam kapanmadığı zaman merkezi kilit beyni tarafından algılanıyor ve otomatik kilitleme işlemine izin verilmiyor. Aynı şekilde, yakıt kapağının durumu da kilit beyni tarafından algılanarak kontrol sağlanıyor. Aracınızın kapıları içeriden otomatik olarak kilitlendikten sonra arka kapıların kilitleri, istenildiği zaman tek başlarına açılıp kapanabiliyor. Tüm kapılar birlikte açılmak istendiğinde kilit işleminin tersi uygulanıyor.

Aracınızın ister içinde ister dışında olun, herhangi bir kapı tam olarak kapanmadığı zaman merkezi kilit beyni, mekanik olarak kilit işleminin gerçekleşmesine izin vermiyor. Bu sayede araç anahtarının içeride unutulması engellenerek aracınızın güvenliğine katkı sağlanıyor.

Araba Merkezi Kilit Beyni

24 ürün var
  1. Markalar
    1. Wolcar
    2. Bross Otomotiv
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001302/60008385
BAŞA DÖN