Tevzi Makarası

Tevzi makarası, içten yanmalı motorların ateşleme sistemindeki en önemli parçalar arasında yer alır. Karbüratörün hemen üzerinde bulunur ve endüksiyon bobini ile senkronize bir şekilde çalışır. Parçanın döner bir yapıya sahip olmasından dolayı ismi tevzi makarasıdır. Düzenli dönüş hareketi ile akımın buji ateşleme sistemine aktarılmasını sağlar. Distribütörün merkez noktasında olan tevzi makarası, endüksiyon bobininden bujilere ulaşan yüksek gerilimi dengeler. Özellikle dört zamanlı otomobillerde sıklıkla kullanılır. Sıralı bir biçimde çalışması, ateşlemenin orantılı olarak dağıtılmasını kolaylaştırır. Doğru ateşleme sırasıyla elektriği taşıdığı için, motorun devrine göre oluşan güç üretimini de destekler. Kalın boru şekline sahip olan tevzi makarası, distribütörün hemen altında yer alır.

Distribütör içinde dönen tevzi makarası, ateşleme ünitesinde bulunan akım boşluklarının yer değiştirmesini sağlar. Buji üzerine elektrik aktarılır ve motor çalışmaya başlar. Bakır ve demir gibi uçlara sahip olan rotor parçaları, iyi iletkenler oldukları için, elektriğin hızla çevrilmesine olanak tanır. Hem tevzi makarası hem de rotor uçları, araç performansını daha verimli hale getiren malzemelerden imal edilir. Tevzi makaraları, yüksek akımlı elektrik akışının neden olabileceği kıvılcımlara karşı direnç gösterebilecek şekilde tasarlanır. Çapraz ateşleme sistemine sahip olan mekanizmalar, aracın istikrarlı bir biçimde çalışabilmesi için büyük önem arz eder. Bu nedenle, tevzi makarasının ve buji kablolarının belli aralıklarla kontrol edilmesine ve sorunlu parçaların yenisi ile değiştirilmesine dikkat edilmelidir.

Genel olarak tevzi makaraları, yüksek akımlı elektriğin distribütöre doğru bir şekilde aktarılmasından sorumludur. Makara sistemine bağlı olan rotor parçalarının arızalanması ya da fonksiyonlarını kaybetmeye başlaması, bir takım problemleri de beraberinde getirebilir. Rotor ve distribütör üzerinde oluşan arızalar, sürüş esnasında aracın teklemesine ve performans kaybı yaşamasına neden olabilir. Tevzi makarasının onarılamayacak şekilde arızalanması durumunda, ateşleme mekanizması üzerinde farklı sorunlar oluşmaması için, parçanın en kısa sürede yenilenmesi gerekir. Oto mekanik sistemleri hakkında bilgi ve deneyim sahibiyseniz, rotor parçasını kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Aracınızı iyi aydınlatılmış bir alana park ederek, tadilat işlemine başlayabilirsiniz. Akünün negatif kutup kablosunu çıkarıp, gerekli emniyet tedbirlerini de aldıktan sonra, parçayı sökmek için kolları sıvayabilirsiniz.

İşlem sırasına göre ilk olarak, distribütörü koruyan kapak cıvatası ve kelepçesi anahtar yardımıyla açılır. Kelepçe söküldükten sonra, buji kabloları ve ardından da distribütörü kapağı çıkarılır. Son olarak, parçayı tutan dip vidalar ve kelepçeler de sökülerek tevzi makarası araçtan ayrılır. Statik fırçalar veya temiz bir bez yardımıyla conta, vida, kelepçe, kapak ve bağlantı yüzeyleri toz ve kir kalmayacak şekilde temizlenir. Bağlantı noktaları ya da tırnakları birbirine denk gelecek şekilde ayarlandıktan sonra, yeni tevzi makarası yerleştirilir ve vidalar tornavida ile sıkıca sabitlenir. Diğer parçalar da tıpkı sökme işleminde olduğu gibi, sırasıyla kapatılarak rotor yenilemesi gerçekleştirilir. Eğer, daha öncesinde ateşleme sistemi üzerinde tadilat yapmadıysanız, parça değişimi için yetkili servislerden de yardım alabilirsiniz.

Tevzi Makarası Fiyatları

Tevzi makarası fiyatları; ürünün markası, modeli, malzeme kalitesi ve uyumluluğu gibi hususlara bağlı olarak farklılık gösterebilir. Rotor çevresinde yer alan kaplamaların kalitesi, metal uçların iletkenlik seviyesi ve birleşim alanlarının sağlamlığı gibi unsurlar da fiyat üzerinde doğrudan etki sahibi olabilir. Tevzi makarası, ateşleme sisteminin vazgeçilmez parçaları içinde olmasından dolayı, yedek parça açısından bir çok alternatif bulunur. Aracınızın modeline ve distribütör yapısına uygun olan rotor parçalarını rahatlıkla seçebilirsiniz. Kategori içinden farklı markalara ait tevzi makaralarını ayrıntılı bir biçimde inceleyebilir; ihtiyacınıza ve beklentilerinize en uygun ürünlere kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tevzi Makarası

82 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 82 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001302/60007103