Röle, en yalın tabirle elektrikle çalışan bir anahtar olarak tarif edilebilir. Birçok röle modeli, bir düğmeyi mekanik olarak çalıştırmak için sabit elektromıknatıs kullanır. Katı hâl röleleri gibi başka çalışma prensipleri ile çalışan ürünler de mevcuttur. Röleler, bir devrenin düşük güçte bir sinyalle (kontrol ve kontrollü devreler arasında tam elektrik izolasyonuyla) kontrol edilmesi gereken yerlerde veya birkaç devrenin tek bir sinyalle kontrol edilmesi gereken durumlarda kullanılır. Otomotiv sektörünün en önemli ve en temel güvenlik donanımları arasında yer alan röleler, sinyallerin bir alandan diğerine hızlı ve sorunsuz bir biçimde ulaştırılmasına yardımcı olur. Açık, kapalı, minyatür ve koruma gibi farklı röle çeşitleri vardır. Minyatür röle parçaları; sinyal, flaşör ve iç aydınlatma tarzındaki parçaların üstünde ve elektrik akımının düşük olduğu alanlarda daha fazla tercih edilir. Orta ve yüksek gerilimli elektronik parçaları çalıştırmak için ise daha çok koruma röle çeşitleri kullanılır.

Normalde ağır akımlar gerektiren uygulamaların minimum akımlar kullanılarak açılmasını sağlayan röle anahtarı, araçların aküsündeki güç kayıplarını azaltmaya yardımcı olur. 10 ya da 12 amperlik bir yükü aşan akımların stabil bir şekilde açılıp kapatılmasını sağlayan röleler, araç içi güvenliği için de büyük önem arz eder. Modern araçlarda far, sinyal, çakmak ve ses sistemi gibi elektronik ekipmanlara bağlı olan anahtarlar bulunur. Farları çalıştırmak için gereken akım şiddeti, bir anahtar ile dengelenir. Bu sayede aşırı ısınmadan kaynaklanan kısa devre oluşumu gibi problemler kolaylıkla önlenebilmektedir. Bir röle anahtarı, farklı elektronik düzeneklerin hızlı bir şekilde kapatılmasını da sağlar. Böylece bir şeyler ters gittiğinde aşırı ısınma ve yangın riskini minimum seviyelerde tutabilmek mümkün olur. Araba çalışır konumdayken devrelerden kaynaklı problemler, akünün gereksiz yere güç tüketmesine neden olabilir. Bu nedenle devrelerin çoğu, kontak anahtarı üzerinden ve röle desteği ile güçlendirilir.

Yumuşak demir çekirdeğin etrafına sarılan tel bir bobin, manyetik akım için düşük manyetik alan sağlayan bir demir boyunduruğu, bir hareketli demir armatürü ve bir veya birden fazla kontak setinden oluşan elektromanyetik röle, farklı şekil ve tasarımlara sahip olabilir. Armatür boyunduruğuna menteşelenmiş olan elektromanyetik parçalar, bir veya daha fazla hareketli kontak grubuna mekanik olarak bağlıdır. Manyetik devrede röle enerjisi kesildiğinde parça, hava boşluğu oluşacak şekilde bir yay vasıtasıyla yerinde tutulur. Araç içindeki diğer rölelerin işlevlerine bağlı olarak daha fazla veya daha az kontak grubu olabilir. Armatürdeki hareketli kontaklarla PCB'ye (Printed Circuit Board/Baskılı Devre) lehimlenmiş devreler, sistemin sürekliliğini garanti altına alır. Bobin, kontak ve palet parçaları arasında bir elektromanyetik anahtar vazifesi gören röle, basit ama etkili bir çalışma prensibine sahiptir. Mıknatıs özelliği kazanan bobin, iletken paleti çekerek açma ve kapama fonksiyonunu yerine getirir. Elektronik aksamda oluşan mekanik “tık” sesi, aynı zamanda rölenin çalışma sesidir.

Rölenin aracın elektronik sistemine bağlanması ve kurulumu da oldukça basittir. Elektronik kutu, kontak anahtarı ile sigorta kutusuna ve buradan da kontakla birlikte gelen devrelerin sigortalarına bağlanır. Her sigortanın ilk bağlantısından sonra, bir iz rengi alarak devrelerin her birine düz bir telle elektrik ulaştırılır. Otomobil, minibüs, kamyon, otobüs, pikap ve motosiklet gibi farklı kullanım amaçlarına ve özelliklerine sahip olan araçların her birinde röle parçası yer alır. Parçanın özellikleri ve yetenekleri ise aracın niteliğine ve elektrik sistemine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Kapalı kutu şeklinde tasarlanan parçaların üstünde genellikle 4 veya 5 ayaklı priz girişi yer alır. Aracın markasına ve modeline göre bu sayı değişebilir.

Röle

75 ürün var
 1. Markalar
  1. Cey
  2. Starklips
  3. Ünüvar
  4. Fomoco
  5. Barcha
  6. Bosch
  7. Comac
  8. Wolcar
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001302/60007111
BAŞA DÖN