Müşürler

Kelime anlamı; sensör, algılayıcı ya da gösterge olan müşürler, araçlarda farklı görevlere sahiptirler. Oldukça fazla çeşide sahip olan araba müşürleri arasında en çok bilinenler; fren , yağ, hava, fan, hararet, termosta, geri vites, radyatör ve debriyaj müşürüdür. Her bir müşürün kendine göre farklı yapıları ve farklı görevleri vardır. Temel olarak müşürlerin çalışma amacı gözlendiğinde; ifa edilen görevin yerine getirilmesi sonrasında açma ve kapama işlemlerini gerçekleştiren anahtar olarak incelenebilir.

Araçta en önemli parçalardan olan fren müşürü; fren lambası, fren sensörü ya da fren şalteri olarak da bilinir. Bu parçanın görevi, frene basılıp basılmadığını kontrol etmektir. Frene basıldığı anda fren müşürü kontakları kapatarak elektronik kontrol kısmına frene basıldığı mesajını gönderir. Basit bir elektrik anahtarı olarak düşünebileceğiniz fren sensörünün içerisinde, devreye elektrik sinyali gitmesini sağlayan kontak uçları ve bir adet yay bulunur. İç kısımda bulunan yayın en önemli görevi; frene basıldığı anda kontak uçlarına güç uygulayarak temas etmelerini sağlamaktır. Frene basıldığında; müşürün araca sinyal yollayarak, fren lambalarının yanmasını, hız sabitleyicinin devre dışı kalmasını ve aracın yavaşlamasını sağlar.

Bir diğer sensör olan hararet müşürü de, motor suyunun sıcaklık derecesini sürücü mahallindeki hararet göstergesine gönderir. Kısacası ısının derecesini ölçerek anormal bir durum meydana geldiğinde sürücüyü sinyaller ile uyarır. Hararet müşürüne baktığınızda en düşük seviyede ise ve yükselmiyorsa dikkatli olmanız ve bu durumu hemen kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca aracınızı çalıştırdığınızda ısı birden en yüksek seviyeye çıkıyorsa bu konuda da tedbir almanız gerekir. Aksi taktirde hararet müşüründe bu tarz sorunlar meydana gelmiyorsa gösterge normal seviyelerde olmalıdır. Motorun aşırı ısınması sonucunda termostatın devreye girmesi gerekir. Hararet müşüründe sorun yaşamanız durumdunda aracınızı hemen durdurmanız ve müşürü en kısa sürede değiştirmeniz motorun yanmaması açısından büyük önem taşır.

Araba Müşürü Fiyatları

Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen müşür arızaları, çoğu zaman müşürlerin yenisi ile değiştirilmesi ile sonlanır. Çok fazla müşür çeşidinin olması nedeni ile meydana gelen müşür arızaları da birbirinden farklı belirtilere sahiptir. Sıklıkla meydana gelen fan müşür arızaları da değişimin şart olduğu sorunlardır. Belli bir sıcaklıktan sonra fanı devreye sokan fan müşürü, sıcaklık uygun seviyeye geldiğinde fanı tekrar kapatan unsurdur. Fan müşürünün en önemli görev, motorun aşırı ısınmasını engellemektir. Motorun aşırı ısınması nedeni ile arıza vermesi durumda fan müşürünün işlevlerini yerine getirmediğini anlayabilirsiniz.

Arabada yer alan bir diğer müşür ise debriyajdır. Debriyaj pedalına basıldığında ya da tam tersi ayağın debriyajdan kaldırılması ile motor gücünün yükselmesi ya da düşmesi gösterge paneline debriyaj müşürü sayesinde yansır. Araçta motor nedeni ile meydana gelen arızaları nedeni ile eş zamanlı müşür sorunları ile de karşılaşabilirsiniz. Göstergeye yanlış bir sinyalin iletilmesi; müşür kaynaklı bir arızadan dolayı gerçekleşir. Ebat olarak küçük olan müşürler araçlar için oldukça önemli ve değerli bir yere sahiptir.

Müşür arızaları meydana geldiğinde hem yol ve sürüş güvenliği hem de sürücünün yaşamı riske girer. aracınızın herhangi bir müşüründe sorun çıkması durumunda motoru hemen durdurmalı ve yetkili servisten yardım almadan kesinlikle bir daha çalıştırmamalısınız. Aksi taktirde sadece müşürün değişmesi ile halledilebilecek bir sorunu, daha fazla büyüterek masrafını da arttırabilirsiniz. Araba müşürü fiyatları; aracın modeline ve müşürün de çeşidine göre farklı fiyatlarda sunulur. Müşür alırken dikkat etmeniz en önemli ve tek kural, doğru müşür çeşidini almanızdır. Fan müşürü yerine hararet müşürü almanız durumunda sorununuzu çözmediği gibi değişim yapmanız da gerekir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Müşürler

6736 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 37 / 6736 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?