Alternatör Rulmanı

Araba alternatör rulmanı, arabaların en önemli sistemlerinden bir tanesidir. Tüm elektrik sistemi alternatör rulmanından kaynak bulmaktadır. Özellikle araç çalışırken akünün şarj olmasını ve böylece yolda kusursuz ilerlemeyi sağlar. Araba alternatör rulmanı, içinde bulundurduğu sistemler sayesinde arabanın gerekli olan enerjisini üretmektedir. Bu sayede de alternatif bir akım üretmektedir. Alternatif akım ise voltaj düzenleyici olarak görev yapmaktadır. Dolayısıyla arabalar, ancak voltaj düzenleyici akım sayesinde sorunsuz bir biçimde ilerlemektedir.

Araba alternatör rulmanı, adeta arabanın ihtiyaç duyduğu oksijen olarak görev yaptığından bu sistem oldukça dayanıklıdır. İşte bu nedenle bir anda bozulma gibi bir durum söz konusu değildir. Araba alternatör rulmanı, yavaş yavaş bozulmaya başlar ve bu süre zarfında çeşitli işaretlerle sizlere haber verir. Özellikle arabanın akü lambasının yanması, araba alternatör rulmanında bir problem olduğunu göstermektedir. Bu sorun, alternatör rulmanında olabileceği gibi aynı zamanda voltaj düzenleyicisi olarak görev yapan iç sistemde de olabilir.

Eğer sorun araba alternatör rulmanında ise bu sorunun çözülmesi, diğer iç sistem sorunlarına göre çok aciliyet yaratmamaktadır. Fakat, eğer sorun alternatör rulmanı içinde bulunan kayışta ise (kayışın zarar görmesi ve bunun sonucunda kopması gibi) bu problemin anında düzeltilmesi gerekir. Bunun nedeni, araba alternatör rulmanı kayışı koptuğu zaman voltaj düzenleyici sistemin görev yapmaması ve akabinde akünün şarj olmamasıdır. Böyle bir durumda yaklaşık yarım saat içinde araç hareket edemez hâle gelmektedir. İşte tüm bu nedenler dolayısı ile alternatör rulmanının kayışının çok acil bir şekilde değiştirilmesi gerekir. Araba alternatör rulmanının değişim zamanı, araçtan araca farklılık göstermektedir. Burada temel olan belirleyici nokta, arabanın kat ettiği mesafe ve kaç kilometre yol yaptığıdır. Genel olarak araba alternatör rulmanı, 30.000 ila 45.000 kilometre yol mesafelerinden sonra değiştirilmelidir.

Tüm bunların yanı sıra araba alternatör rulmanı kaynaklı başka problemler de bulunmaktadır. Gösterge tablosunda yer alan ikaz işaretleri, eğer görevini eksiksiz şekilde yapmıyor ise bunun nedeni araba alternatör rulmanı olabilir. Bu durumun haricinde eğer araçtaki ışıklar olduğundan ya da olması gerekenden daha zayıf ve sönükse ya da çok güçlü ve parlaksa bu durum aracın enerji ve elektrik ihtiyacının tam karşılanmamasından olmaktadır. Dolayısıyla araba alternatör rulmanı, görevini tam yapmadığı zamanlarda bu şekilde arızalar meydana gelmektedir.

Ayrıca, aynı şekilde araçta bulunan hız ya da devir göstergelerinin aniden durması ve devamında uzun bir süre ilerlememesi ya da çalışmaması, araç içindeki camlar elektrikli ise bu camların açılıp kapanma eylemlerinin olduğundan çok daha yavaş gerçekleşmesi gibi olumsuz durumlar da araba alternatör rulmanı arızalarının sonucu olmaktadır. Tüm bu sorunların yanı sıra araçta yer alan koltuklar, eğer elektrik ısıtmalı ya da soğutmalı ise ve araba alternatör rulmanında bir sorun meydana gelmiş ise aynı şekilde koltukların bu özellikleri de devre dışı kalmaktadır.

Araba alternatör rulmanının hayati önemli olma sebebplerinden diğer bir tanesi de eğer bu sistemde bir sorun gerçekleşecek olursa aracın aküsünün bitecek olmasıdır. Bu durum, arızalar içerisinde en büyük zararı verecek olaylardan bir tanesidir. Araçlarda yer alan aküler, araca ilk hareketi veren sistemlerdir. Ayrıca, aracın çalışması için gerekli olan elektriği hem motora hem de diğer sistemlere iletirler. Araç motoru çalışırken voltaj dengesini de sağlarlar. İşte bu gibi nedenlerden dolayı akünün bitmesi, tüm bu sistemlerin çökmesi anlamına gelmektedir.

Araba alternatör rulmanı, araçlar için azami önemi sahip olan bir sistemdir. Bu nedenle sürücülerin bu sisteme çok daha fazla önem göstermeleri, bakımını yaptırmaları ve eğer gerekiyor ise hiç vakit kaybetmeden değiştirmeleri gerekmektedir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Alternatör Rulmanı

1513 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 1513 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001302/60008365