Araba Salterler & Müşürler, arabada kullanılan elektrik sistemlerinin en önemli parçaları arasındadır. Şalterler, arabalarda kullanılan elektrik devrelerini tamamlayarak devrenin çalışmasını sağlarlar. Elektrik devrelerini açar ya da kaparlar. Arabalarda bulunan korna, cam açma düğmeleri gibi çoğu sistem, şaltere bağlıdır. Bu düğmeler aracılığıyla şalter, harekete geçirilir ve sistem çalışmaya başlar. Arabalarda kullanılan şalterler, mekanik şalterler ve manyetik şalterler olarak ikiye ayrılırlar.

Mekanik Şalterler, hareketi mekanik olarak alırlar. Devreyi çalıştırmak için kornaya basmak gibi el gücünün kullanıldığı şalterler, mekanik sınıfına girer ve düşük akımlara uygundurlar.

Manyetik şalterler ise devreyi tamamlamak için gerekli kuvveti bir manyetik alanın oluşturduğu mıknatıslanma ile sağlarlar. Yüksek akımlar gerektiren devrelerde bulunur ve mekanik şalterlerle bir arada kullanılabilirler. Arabaların elektrik sistemlerinde direksiyon mili kolu şalteri, devirme şalteri gibi birçok parçanın çalışmasını sağlayan şalterler bulunmaktadır. Araba şalter çeşitleri ve fiyatları, arabanın markasına ve teknik özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Sensör ya da gösterge anlamına da gelen müşürler, devrelerde anahtar görevi üstlenirler. Arabalarda çeşitli görevlere sahip çok sayıda müşür bulunur. Müşürlerin bağlı oldukları parçaya göre görevleri bulunur. Debriyaj müşürü, yağ müşürü, radyatör müşürü, hararet müşürü, fan müşürü, termostat müşürü, hava müşürü, geri vites müşürü gibi örnekler arabalarda bulunan müşürlerden bazılarıdır. Müşürler, basit birer parça gibi görünseler de her birinin görevi, arabanın çalışması ve güvenliği açısından önemlidir. Arabada müşür arızası varsa kısa süre içinde ilgili parçanın değiştirilmesi gerekir.

Arabanın motorunda bir sorun varsa bu durumun peşinden de müşür arızaları gelir. Müşür arızalarının en önemli işareti, göstergelere hatalı sinyallerin gitmesidir. Bağlı oldukları parçada sorun oluşursa müşürler de buna bağlı olarak arızalanırlar. Hatalı göstergeler, sürüş güvenliğini tehlikeye atacağı için müşürlerin çalışma durumları ve arıza işaretleri dikkatle takip edilmelidir.

Örneklendirmek gerekirse; motor suyunun ısı derecesini arabanın hararet gösterge paneline ileten hararet müşürü arızalanırsa hararet olsa da motor sıcaklığı bilinemez.

Fan müşür arızası sonucunda ise motor aşırı ısınarak hararet yapacaktır. Çünkü fan müşürü, arabalarda belirli bir sıcaklığa ulaştıktan sonra fanı devreye sokarak sıcaklığı düşürür.

Debriyaj pedalına basıp ayak çekmek, motor gücünü düşürüp yükseltir. Bu değişimi gösterge paneline debriyaj müşürü yansıtır. Arızalanması, motorla birlikte arabanın diğer parçalarına da zarar verebilir.

Fren müşürü ise arabada bulunan el ve ayak frenlerinin altında bulunur. Her iki frene de basıldığında fren lambalarının yanmasını sağlar.

Arabanın geri vites lambasının yanmasını sağlayan geri vites müşürü, arabanın vitese geçmesi ile stop geri vites lambalarını söndürür. Geri vites müşürü arızalanırsa sistem, çalışmayacaktır.

Müşür fiyatları, aracın ve müşürün çeşidi ve modeline göre değişmektedir. Şalter ve müşür, her arabanın markası ve modeline özel üretilir. Sipariş verdiğiniz şalter ve müşürün arabanızın markasına ve özelliklerine uygun olması gerekir. Aksi hâlde, arabanıza uyum sağlamaz ya da kısa sürede tekrar arızalanır. Üretici firmalardan ürün hakkında ve uygun olduğu araba modelleriyle ilgili detaylı bilgi alınmalıdır. Şalter ve müşür değişimi konusunda iyi bir ürün, kaliteli malzemeden yapılan ve arabaya uygun olan ürün anlamına gelir. Sipariş verirken bu detaylara dikkat etmeniz, ürünün kullanım ömrünün uzun olmasını sağlar ve ekonomik açıdan avantaj yaratır. Üretici firmalar ürünlerini, çeşitli sürelerde garanti kapsamına almaktadır.

Şalter ve müşürlerin değişimi için profesyonel hizmet almanız gerekir. Servislerin verdiği parça değişim fiyatları da yedek parça fiyatında olduğu gibi arabanızın markasına ve modeline göre değişir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Araba Salterler & Müşürler

5.184 ürün var
 1. Araç Markası A-Z
 2. Araç Modeli A-Z
 3. Markalar A-Z
  1. Parçazamanı Salterler & Müşürler
  2. Wolcar Salterler & Müşürler
  3. Cey Salterler & Müşürler
  4. Valea Salterler & Müşürler
  5. Bross Otomotiv Salterler & Müşürler
  6. Alpha Auto Part Salterler & Müşürler
  7. OEM Salterler & Müşürler
  8. Grt Salterler & Müşürler
  9. Mcar Salterler & Müşürler
  10. Remark Salterler & Müşürler
  11. Aksa Salterler & Müşürler
  12. Betto Salterler & Müşürler
  13. Gm Salterler & Müşürler
  14. Topran Salterler & Müşürler
  15. ELM 327 Salterler & Müşürler
  16. NVF Salterler & Müşürler
  17. Wender Salterler & Müşürler
  18. Vipkrom Salterler & Müşürler
  19. Barcha Salterler & Müşürler
  20. FAE Salterler & Müşürler
 4. Fiyat Aralığı
  -
 5. Ürün Puanı
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001302/60008388
Başa dön