Basinç Konvertörü

Aracınızın motor gücü arttıkça sürüş keyfi de aynı oranda artış gösteriyor. İhtiyacınıza bağlı olarak, aracınızın motoru daha fazla yük taşıyor ya da yüksek sürate ulaşıyor. Silindirlerdeki yanma süresi ve oranı, motorunuzun harcadığı güce bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. İster yük taşıma amaçlı kullanılsın, ister yüksek sürate çıksın; her iki durumda da aracınızın silindirlerinin ani itme gücüne tepki vermesi gerekiyor. Bu tepkime, silindirlerde oluşan yanma sürecinin hızlanmasına sebep oluyor. Özellikle de turbo motora sahip bir araç kullanıyorsanız, tepki süresi hızlı ve atak ilerliyor.

Aracınızın uzun ömürlü olması, motorunuzun ömrüyle eş değer taşıyor. Motorunuz da harcadığı enerjiye karşılık oluşan baskılarla başa çıkabildiği oranda performansını koruyor. Hareketinin kaynağını oluşturan yakıtın silindirlerde yakılması, beraberinde itici bir güç getiriyor. Bu itici gücün ardından oluşan atık gazlar ise fazladan bir basınç öğesine dönüşüyor.

Turbo motor sisteminde gaza bastığınız anda size yanıt veren silindirler, aynı hızdaki yanma ile hareketleniyor. Aracınızın atik davranışları sonucunda ortaya çıkan atık gaz, beklenenden fazla olduğunda devreye araba basınç konvertörü giriyor. Motorun stresini azaltmak için fazla havanın hızla tahliye edilmesini sağlıyor.

Motorun egzoza yönlendirdiği hava yolu üzerinde bulunan araba basınç konvertörü, elektronik aksamlara bağlantılı olarak çalışıyor. Aracınızın motorunda fazla basınç olduğu bilgisi, basınç sensöründen basınç konvertörüne iletiliyor. Birbirine bağlı bu iki parça arasındaki etkileşim, elektrik akımı ile gerçekleşiyor. Basınç konvertörü, elektrik akımı tarafından uyarılarak vanaları açıyor ve fazla havanın egzoza doğru yol almasını sağlıyor.

Kendi içinde birimlerden oluşan araba basınç konvertörü, içerisinde bir bobin bulunduruyor. Elektro mıknatıs işlevi gören bobin sayesinde valflerin açılıp kapanmasını sağlayan piston hareket ediyor. Basıncın artmasıyla gönderilen elektrik, vanaların açılması yönünde pistonu hareket ettiriyor. Yeterli miktarda gaz boşaltıldıktan sonra sensör tarafından elektrik akımı kesiliyor. Akımın kesilmesi pistonu eski konumuna getirerek hava akışını sona erdiriyor.

Araba Basınç Konvertörü Fiyatları

Araba basınç konvertörü fiyatları, aracınızın marka ve modeline göre farklılaşıyor. Bu farklılıkta, motor hacmine oranla basınç konvertörünün büyüklüğünün de değişmesi etkili oluyor. Aracınızda kullanılan sensör de konvertör seçimine yön veriyor. Her araç türüne uygun araba basınç konvertörü için fiyatlar da değişiyor.

Elektrovana olarak da adlandırılan basınç konvertörü, içeriğindeki bobinin özelliklerine uygun olarak farklı elektrik akımları ile çalışıyor. Araç üreticilerinin tercihine göre belirlenen elektrik akımına uygun olan bobinler, her bir konvertör için özel olarak hazırlanıyor. Bu sayede, en yüksek verimin alınması sağlanırken işlevselliği de artıyor.

Araba basınç konvertörü fiyatları belirlenirken göz önünde bulundurulan bir diğer unsuru, vananın gövde malzemesi oluşturuyor. Motorunuzun gücüne, ortaya çıkardığı basınca ve ürettiği sıcaklığa dayanıklı ve kaliteli malzemeler, gövdenin yapımında tercih ediliyor. Ayrıca, gövde üzerindeki orifis çapının genişliği de tasarımda etkili oluyor. Pek çok ayrıntının birleşmesiyle oluşan sistem, motorunuzun korunmasına yardımcı oluyor.

Aracınızın büyüklüğüne göre boyutları değişen motorunuzun, aksamları arasındaki uzaklık da değişkenlik gösteriyor. Buna bağlı olarak, vananın bağlantı ölçüsü de motorunuzun modelinin diğer aksamlarıyla uyum sağlayacak şekilde tasarlanıyor. Araba basınç konvertörününün sorunsuz çalışması için hava giriş kısmına filtre yerleştiriyor. Böylece, valflerin çalışma sistemine zarar verecek ya da akış kanalını tıkayacak kir ve istenmeyen maddelerden korunuyor.

Sürüş keyfinizin kesintiye uğramaması için motorunuzdaki tüm parçaların bakım ve değişiminin düzenli yapılması gerekiyor. Böylece, motorunuzla beraber aracınızın da ömrü uzuyor. Aracınızın marka ve modeline uygun ürünü, seçenekler arasından hızla ve kolayca bulabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Basinç Konvertörü

52 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 36 / 52 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?