Lamba Sensörü

Araba lambda sensörü (ya da oksijen sensörü) enjeksiyonlu araçlarda egzoz manifoldunun çıkışında, katalitik konvertör ve motor arasında bulunan, yanma sonrası ortaya çıkan egzoz dumanından salınan oksijen miktarını ölçerek elektronik beyne karışımın zengin ya da fakir olduğunu bildiren parça olarak biliniyor. Enjeksiyonlu araçlarda genellikle tek lambda sensörü bulunsa da bazı yeni nesil araçlarda konvertörün çalışmasını denetlemek amacıyla ikinci bir sensör de bulunabiliyor. Bu tür araçlarda oksijen sensörünün biri katalitik konvertörün giriş bölümünde, ikincisi ise egzoz borusu yönündeki konvertör çıkışı bölümünde yer alıyor. Yaygın kanının aksine oksijen sensörü yalnızca benzinli araçlarda değil LPG'li ve dizel araçlarda da bulunabiliyor. Araçtaki elektronik kontrol ünitesi, oksijen sensöründen aldığı sinyalleri değerlendirerek hava ve yakıt karışımını ideal oran doğrultusunda ayarlıyor. İdeal karışımda bu oranın "1" olması gerekiyor. Sensör, oksijen oranının yükseldiği durumlarda karışımı zenginleştirmek için kontrol ünitesine sinyal göndererek enjeksiyonların yakıt püskürtme miktarlarını değiştiriyor. Bu sayede yakıt tüketimi minimize edilirken egzoz emisyonu da düşürülüyor.

Saniyede ortalama 5 kez ölçüm yaparak motor verimliliğini kontrol eden araba lambda sensörü motorun performansına ve yakıt tüketim miktarına etki eden hayati parçalardan biri olarak öne çıkıyor. Bu nedenle kirlenme, fiziksel deformasyon, uzun süreli kullanıma bağlı yıpranma gibi nedenlerle işlevini kaybeden oksijen sensörlerinin en kısa süre içinde yenilenmesi gerekiyor. Araba lambda sensörü bulunduğu konum itibariyle kaza dışında fiziksel darbeye müsait bir bölümde olmasa da zaman içinde su, çamur, egzoz gazındaki mineraller, yakıt artıkları, yakıt katkı maddelerinin bileşenleri, kül ve toz gibi safsızlıklar nedeniyle kirlenebiliyor. Bu durumda lambda sensörü voltaj ayarlama görevini yerine getiremediği için hava-yakıt karışımı gerektiği oranda ayarlanamıyor, motor verimi düşüyor, egzoz emisyonu artıyor. Ayrıca sensörün arızalanması motorun sürekli zengin karışımla çalışmasına neden olabileceğinden yakıt tüketiminde artma, motor performansında azalma meydana gelebiliyor.

Araçlarda piston ve silindir sistemi arızalarından bağımsız olarak yaşanan yakıt sarfiyatının fark edilir düzeyde artması problemi genellikle araç lambda sensörü arızasından kaynaklanıyor. Benzer şekilde motor arıza lambasının yanmasının sebebi de oksijen sensörünün arızalanması olabiliyor. Osiloskop aracılığıyla yapılan sensör muayenesinde voltaj üretiminde anomali gözleniyorsa lambda sensörünün değiştirilmesi gerekiyor. Ayrıca yüz bin bakımları sırasında araba lambda sensörü bakımını yaptırmak ve gerekliyse yenilemek öneriliyor. Bazı araçlar LPG'liye dönüştürülürken oksijen sensörünün ayar ve bakımlarının yenilenmesi, bazı durumlarda sensörün tümüyle değiştirilmesi gerekebiliyor.

Araba Lambda Sensörü Fiyatları

Araba lambda sensörü eskidiğinde ya da arızalandığında motor veriminin düşmesini, yakıt tüketiminin ve egzoz emisyon değerinin artmasını engellemek için sensörün değiştirilmesi gerekiyor. Oksijen sensörleri araçların marka ve modeline özel spesifikasyonlar taşıdığından değişim sırasında aracın modeline ve ihtiyaçlarına uygun bir sensör seçimi yapılması önem taşıyor. Araba lambda sensörü fiyatları üretici firmaya ve sensörün uyumlu olduğu araç modeline göre çeşitlilik gösteriyor. Araba lambda sensörü fiyatlarıincelendiğinde fiyatların sensörün üretiminde kullanılan materyalin kalitesine, markasına ve dayanıklılığına göre değişkenlik taşıdığı görünüyor. Araba lambda sensörü alırken orijnal veya orjinal nitelikli muadil parçaların tercih edilmesi öneriliyor. Ayrıca araçta iki oksijen sensörü bulunması durumunda arızanın hangi sensörden kaynaklandığının tespit edilip değişimin bu yönde yapılması da önem taşıyor. Yakılan karşımın bileşiminin doğru bir şekilde ölçülmesini sağlamak, egzoz emisyon değerlerini yasal sınırlarda tutmak ve yakıt tüketimini en aza indirgeyerek motor verimini artırmak için oksijen sensörünün değişmesi gerektiği durumlarda güvenilir markaların, araç modeline uyumlu ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Lamba Sensörü

2307 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 2307 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001302/60008384