Farlar

Araç ve yolcu güvenliğinin sağlanmasında önemli rol oynayan araba farları, aynı zamanda aracın dış görünümünü de etkiler. Dış aksesuar olarak tanımlanabilen farlar, yetersiz ışık ve sis durumunda görüş mesafesinin ve araç görünürlüğünün artırılmasını sağlar. Uzun, kısa ve park lambalarını da kapsayan araç farları, araç çeşidine göre sinyal ışıkları ile de entegre tasarlanabilir. Güvenli bir sürüşün yanı sıra rahat ve konforlu bir kullanıma da ev sahipliği yapan araç far çeşitleri temelde uzun ve kısa olmak üzere ikiye ayrılır. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte çeşitli boyut ve farklı modellerde tasarlanır. Markaya ve araç modeline göre değişen ve uygun fiyat aralığında seyreden araç farı çeşitlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Araba Farı Neden Önemlidir?

Trafik kazalarının en önemli nedenleri arasında dikkatsizlik ve araç aksesuarlarına yeterli önemin verilmemesidir. Her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiği ya da yaralandığı kazalardan korunmak için sürücülerin araçlarına ve aksesuarlarına ekstra özen göstermesi gerekir. Arabanın her bir parçasının bakımının düzenli yapılması ve yolculuk sırasında çalışır durumda olması hayati önem taşır. Uzun ve kısa ışık kaynağı ile park lambası olmak üzere araç farları üç temel göreve sahiptir Araç güvenliği açısından oldukça önemli bir aksesuar olan araba farları, diğer sürücülerin arabanızı fark etmesini sağlar ve olası kaza riskini minimuma düşürür. Aynı zamanda uyarı amaçlı da kullanılan araba farları, özellikle dönemeçlerde ve sollama gibi durumlarda kullanılır. Acil durumlarda geçiş üstünlüğü konusunda da yardımcı olan farlar güvenli yolculuğun anahtar araçları arasında yer alır. Temel fonksiyonlarının yanı sıra araçlara şık ve modern bir görünüm de sağlar.

Araba Farı Fiyatları ve Modelleri

Araba farları, aracın modeline göre farklılık gösterir. Sisli ve yağmurlu havalar için özel olarak tasarlanan sis farı, görüşün güç olduğu durumlar için kullanılır. Yere daha yakın bir şekilde araca monte edilen far çeşidi, sisli havalarda güvenli bir sürüş sağlar. Arabanın ön kısmında bulunan LED özellikli ön far çeşitleri ise özellikle gece uzun mesafe yollar için ekstra güvenlik sunar. Gözü yormayan tasarıma sahip olan modelleri, sürüşü kolaylaştırır ve gün ışığına yakın ışık kalitesi ile sıklıkla tercih edilir. Beyaz ve sarı renk skalasına sahip olan xenon far çeşidi de yoğun olarak tercih edilir. Karşıdan gelen sürücünün gözlerini rahatsız etmemesini sağlayan xenon far çeşitleri hem uzun hem de kısa mesafede sağladığı güvenli sürüş keyfi ile ön plana çıkar. Bazı araba modellerinde sinyal ışıkları da farlara monte edilerek daha fonksiyonel bir kullanım sunar. Kullanıcılar dilerse aracının orijinal farları yerine yine araca uygun ancak farklı özelliklere ve tasarımlara sahip far çeşitlerini monte ettirebilir. Araba farı fiyatları da farın özelliklerine ve tasarımına göre farklılık gösterir.

Araba Farı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Farların lamba gücü görüş kalitesi için önemli rol oynar. Lamba gücü ne kadar yüksek olursa farın uzaklığı aydınlatma mesafesi de o kadar yüksek olur. Ancak lamba gücü yüksek farların akü harcaması da yüksektir. Seçim yaparken bu faktörü göz önünde tutmalısınız.
  • Sis farı seçerken halojen lambalara öncelik vermeniz akıllıca olabilir. Xenon lambalarda ekstra ateşleme ünitesi olması sis farlarının küçük olması nedeniyle monte zorluğu yaratır. LED lambalar ise yüksek ışık kaynağıdır ve bu nedenle sis farı için uygun bir seçenek değildir
  • Araba farlarının dış camları darbeyi ve kumlamayı önleyen özel bir bileşikten imal edilir. Far seçerken camım dış yüzeyinin ışık geçirgenliğinin yüksek olmasına dikkat edilmesi önemlidir.
  • Araç farlarının montajının tam olarak yapılması gerekir. Aksi halde araç hareket halindeyken yerinden çıkabilir ve kaza riskini artırabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Farı Fiyatları ve Modelleri

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001302/60001304