Kondansatör

Temel amacı kısa süreli olarak elektrik yüklerini depo etmek olan kondansatörün birimi; Farat olup, sembolü ise "C" ile ifade edilir. Bu elektronik devre elamanı yapısal olarak incelendiğinde; iki iletken levha arasına koyulan yalıtkan bir madde olduğu görülür. Ayrıca "kapasitör" olarak da adlandırılan kondansatör, elektrik akımını depolamak için kullanılır. 18. yüzyılda keşfedilen ve her geçen gün gelişme kaydedilen araba kondansatörü, günümüz teknolojisinin hızla gelişmesi sayesinde de elektrik ve elektronik bölümlerinin en önemli unsurlarından biri halini almıştır. Elektrik yükünü depolamanın yanı sıra reaktif güç kontrolü, veri kaybını önleme ve AC ile DC arasında dönüşüm yapmada da kullanılır. Tüm entegre elektronik devrelerinin vazgeçilmezlerinden biri olan bu devre elamanının sınıflandırılması sırasında kullanılan en verimli yöntem, yalıtkan maddesine göre bölümlendirmedir.

Kondansatör seçimi yapmadan önce bu devre elemanının çeşitlerini tanımak ve duruma uygun olan türü seçmek gerekir. Kondansatör çeşitlerine bakıldığında; "Sabit" ve "Ayarlı" olarak adlandırılan iki farklı tür ile karşılaşırsınız. Sabit olan grupta; seramik, film, mika, kutuplu ve elektrolitik kondansatör bulunur. Diğer grupta ise; trimel ve varyabl konsandatör çeşitleri yer alır. Kondansatörler; kullanım alanlarına bakıldığında 4 farklı grupta görev aldıkları görülür. Elektronik devrede kullanılan konsandatörün görevleri şunlardır;

- Elektrik enerjisini depo etmek: DC bölümüne bağlanan konsandatörler çok kısa bir sürede şarj olduğundan pillere benzetilir. Fakat durum bunun tam tersi olduğunda ve DC bölümü yerine devreye bağlandıklarında ise kısa sürede deşarj olurlar. Buna rağmen depolama işlemlerinin gerektiği pek çok yerde kullanılır. Örneğin; elektrik kesintisinin yaşanması durumunda depolama yapan bir cihazın arızalanmaması için elektrik kesintisi yaşandıktan sonra kondansatör sayesinde cihaz hemen kapanmaz.

- Kondansatörün bir diğer ve en önemli olan görevi ise doğrulatma işlemleridir. Doğrulatma işlemleri; yarım dalga, tam dalga ve köprü tipi doğrulatma olmak üzere üç farklı grupta toplanır. Genel olarak doğrulatma devreleri sağlıklı bir DC voltajı elde etmek için kullanılır. Doğrulatma tiplerinin en büyük avantajları arasında ise; alternatif bir gerilimin doğru gerilime çevrilmesi yer alıyor.

Araba Kondansatörü Fiyatları

Kondansatörler kutuplarına göre incelendiğinde ise; kutuplu ve kutupsuz olarak iki farklı gruba ayrıldığı görülür. Üretim aşamasında devreye bağlanma kısmı değer taşımayan ve henüz kutuplanmamış olan kondansatörlere "kutupsuz" isimi verilir. Ayrıca yalıtkan olma özelliğine sahip olan mika ve seramik elemanlar da bu grup içerisinde yer alır. Bunun yanı sıra diğer grup olan kutuplu kondansatörler; üretim aşamasında direk kutuplu olarak tasarlanır. Bir adet negatif ve bir adet de pozitif ucu bulunan bu kondansatörlerde uçların birbirine düzgün bir şekilde bağlanması gerekir. Aksi taktirde yanlış bağlanan uçlar, ciddi hasarların ve arızaların oluşumuna neden olur. Hatta bazı durumlarda; kondansatörlerin tamamen yanması ve patlaması gibi sonuçlar ile de karşılaşılabilir. Yalıtkanlıklarına göre farklı bir grupta yer alan alüminyum elektrolitler ve tantalum kondansatörler, kutuplu grubuna girer.

Enerji depolayan elemanlar olan kondansatörlerde çeşitli nedenlerden dolayı sorunlar meydana gelebilir. Özellikle yüksek gerilim ile çalışan ve yüksek kapasitede değere sahip olan modellere son derece dikkat edilmesi gerekir. Kondansatöre temas yapılacaksa, kesinlikle tamamen boşaldığından emin olunmalı ve sonra dokunulmalıdır. Aksi taktirde devreden sökülen kondansatörlerin yük depolanmış bir şekilde olduklarını unutmamalısınız. Yüksek gerilimli olan modeller istiflenirken uçları arasına yalıtkan aracılığı ile mutlaka kısa devre yapılması gerekir. Bunun nedeni ise bu tip kondansatörlerin içlerinde büyük zarara yol açabilecek yükü depolamalarıdır. Herhangi bir sorundan dolayı meydana gelen kondansatör arızlarında, hemen yetkili servis ile iletişime geçilmelidir. Araba kondansatör fiyatları, kullanılacak olan modele ve hasara göre farklı rakamlarda değişiklik gösterir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Kondansatörü

76 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 76 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001302/60008382