Alternatör

Araba Alternatörü

Özel otomobilinize yerleştirebileceğiniz araba alternatörü sayesinde hareket halindeyken dahi arabanızın aküsünü şarj edebilir ve aracınızın tüm elektrik sistemlerine enerji sağlayabilirsiniz. Arabanıza ekstradan yerleştirebileceğiniz alternatör seçenekleri, doğru akım üreteçlerinden farklı birtakım özelliklere sahiptir. Örneğin; bu parçalar içlerinde çevirici olmadığı için görece daha basit, hafif ve dayanıklı olan ürünlerken, doğru akım üreticiler yalnızca sahip oldukları çevirici ile doğru akım üretebilmektedir. 

Araba alternatör modellerinin dayanıklı yapısı, alternatörlerin daha yüksek hızda çalışmasına imkan tanımaktadır. Bu sayede aracınıza yerleştirdiğiniz alternatör, aracınızın motor hızının iki katı kadar hızda çalışabilir. Motordan daha hızlı çalışabilen alternatör rölantideki çıkış gücünü dayanıklı ve hızlı yapısı sayesinde arttırma imkanı elde eder. Son yıllarda yapılan araçların alternatörlerinde voltaj düzenleme seçeneği de yer almaktadır. Voltaj düzenleyiciler, hem alternatörün hem de aracın daha iyi bir performans göstermesine yardımcı olmakla kalmaz, araç sahiplerinin daha keyifli ve rahat bir sürüş deneyimi elde etmelerine de imkan tanır. Otomobillere yerleştirilen alternatörlerin çalışma prensibi aslında oldukça basittir. 

Mekanik enerjiyi alternatif akıma dönüştürmeye izin veren bu akıllı aygıtlar, manyetik alan kullanımını gerektirmektedir. Alternatörde yer alan manyetik alan, iletişim bileziği ile iletilen doğru akım sayesinde üretilmektedir. Manyetik alanda oluşturulan akım ise sabit stator sarımlarında üretilen akımdan birkaç nokta açısından farklıdır. Örneğin; manyetik alan akımı sabit stator sarımlarında imal edilen akımlarla kıyaslandıklarına görece daha küçük oldukları için büyük ebattaki iletişim bileziklerine gerek duymaz. Farklı araba ve motor türleri göz önüne alınarak üretilen araba alternatörleri geniş yelpazede ürün çeşitliliği oluşturur, bu sayede kendi aracınıza uygun bir modeli rahatlıkla sipariş edebilirsiniz.

Araç Alternatör Tam Olarak Ne İşe Yaramaktadır?

Araç alternatör modelleri otomobilinizin için adeta şarj makine işlevi görür. Şarj dinamosu olarak da bilinen araç alternatörleri hareket halinde olan araçların akülerini sürekli biçimde şarj ederek akünün bitmesi gibi ihtimallerin önüne geçer. Bu aygıtları, evinizde veya ofisinize yer alan jeneratörler olarak düşünebilirsiniz. Akıllı tasarıma sahip bu aygıtlar, araç motorundan aldıkları hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür, bu sırada aküyü doldurmakla kalmayan bu alternatörler, otomobilde yer alan çeşitli sistemlere de elektrik gücü sağlayarak destek olur. Arabanızda yer alan akü, yalnızca elektrikli marş motorunun gereksinim duyduğu elektriği imal eder, bu sayede elektrikli marş motoru, aracın çalışmasına imkan tanır. Öte yandan seyir halinde olan bir otomobile ve otomobilin çalışmak için elektriğe ihtiyaç duyan bütün bölümleri için elektrik üretimine, akü değil, araç alternatörleri yardımcı olur. 

Araç alternatörü sayesinde üretilen bu elektrik enerjisi, gerekli tüm sistemlere enerji sağlamakla kalmaz, aynı zamanda aküyü şarj etme işlevi de gösterir. Ofis, hastane gibi yerlerde yer alan jeneratörler araç alternatör modelleri ile aynı biçimde çalışmaktadır. Aracın tekerleklerini hareket ettirmesine imkan sağlayan şey, aracın içten yanmalı motoru sayesinde ürettiği enerjidir. Araç alternatörünün üzerine konumlandırılmış tekerlekli krank sayesinde hareket enerjisi elektrik enerjisine çevrilmektedir. Alternatörlerin sahip olduğu kayış, motordaki hareket enerjisinin alternatöre toplanmasına olanak tanımaktadır. Hidrolik santrallerindeki elektrik üretimi araba alternatörlerinin elektrik üretme metoduna oldukça benzer biçimdedir. Hidrolik santrallerinde yer alan tekerli kranklar düzenli biçimde döner ve krank üzerinden akan su elektrik üretimine olanak tanır.

Araba Alternatör Parçaları Nelerdir? Araba Alternatör Parçaları Niçin Önemlidir?

Aracınızın elektrik ihtiyacını karşılayan ve hareket halindeyken akünün şarj edilmesi işlevini gösteren araç alternatörü belirli parçalardan oluşmaktadır. Seyir halindeki aracın hareket enerjisini elektrik enerjisine çevirerek adeta jeneratör işlevi gösteren araba alternatör parçaları bir voltaj regülatörü ve 3 ana ana bileşenden oluşur. Statör, rotor ve diyot 3 ana bileşeni oluşturmaktadır. Kömür rotota akım geçirme işlevi gösterirken, rulmanlar rotorun yumuşak biçimde dönmesine olanak tanımaktadır. Regülatör akımın kontrol edilmesi sırasında işlev gösterirken, hareketli yapıya sahip kasnak ve ana parçaların soğutulmasında ise pervane görev almaktadır. 

Araç alternatöründe olan parçalar rotor, elektronik regülatör, diyot grubu, saplamalar, kollektör muhafaza kapağı, ön ve arka kapak, kasnak, koruyucu kapak, rulman, rulman muhafaza kapağı ve komple arka kapaktan oluşur. Tüm bu küçük parçaların kaliteli materyallerden üretilmesi alternatörün daha iyi çalışmasına ve uzun süreli alternatör kullanımına olanak tanımanın yanı sıra, daha konforlu bir sürüş deneyimi geçirmenize de yardımcı olur. Örneğin; çekirdek ve stator bobinlerini içeren statorun çelikle kaplanan ince plakalardan imal edilmiş olması oldukça önemlidir. Çoğu zaman 3 negatif, 3 de pozitif diyot içeren diyot kümeleri son yıllarda başka alternatiflere sahip biçimde de üretilmeye başlanmıştır. Elektrik regülatörleri şarj sisteminin geriliminin sınırlandırılması hususunda görev almakta olup alternatörde çıkış gerilimin belirli bir değer aralığında tutulmasına yardımcı olur. Regülar tarafından verilen ikaz akımı devir çok arttığı zaman aktifleştirilir ve böylece yüksek şarj gerilimi engellenmiş olur.

Her Bütçe İçin Uygun Araba Alternatör Fiyatları

Seyir halinde olan otomobillerin aküsünü şarj etmeye yarayan ve elektrik gereksinimi duyan otomobil sistemlerine elektrik sağlayan araba alternatörleri, adeta jeneratör gibi işlev göstermektedir. Bu akıllı tasarımlar sayesinde daha keyifli ve konforlu bir araç deneyimi yaşayabilirsiniz. Bozulan bir alternatör, yani diğer ismi ile şarj dinamosu, akünün zayıflamasına veya tamamı ile boşalmasına yol açabilir. 

Araç alternatörünüzün bozulması pek çok sebebe bağlı olarak yaşanabilmektedir. Örneğin; alternatörünüzde yer alan kömürün bitmesi veya aşınması sonucunda elektrik üretimi durabilir. Alternatörünüzden ses gelmesi çoğu zaman bilyelerin bozulmasından kaynaklanmaktadır, bilyelerdeki arızanın vaktinde giderilmemesi rulmanların dağılması ile sonuçlanabilmektedir. Öte yandan alternatör kayışının kopması su pompalarının çalışmaması ile sonuçlanmaktadır. Bu sebeple aracınızın yıllık kontrollerini mutlaka yaptırmanız oldukça önemlidir, bunun yanı sıra kaliteli malzemeden imal edilmiş araba alternatörleri sayesinde güvenli bir sürüş deneyimi yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. 

Ürünler üretildikleri araba modelleri, arabaların üretim yılları, tüm alternatör seti veya parçaları olarak satılması gibi noktalar açısından kendi aralarında farklılık göstermektedir. Örneğin; bazı alternatörler 2002 yılı ve sonrasında üretilen araçlar için uygundur. Alternatörü bütün halinde alabileceğiniz gibi yalnızca yenilemeye gereksinim duyduğunuz parçaları birim olarak da sipariş edebilirsiniz. Geniş fiyat yelpazesinde dağılım gösteren bu ürünler sayesinde araba alternatör fiyatları her bütçeye uygun olacak alternatiflere sahiptir. Bu sayede gereksinim duyduğunuz araç alternatörünü veya alternatör parçalarını kolaylıkla sipariş edebilirsiniz. Bu parçaları bir uzman eşliğinde araca yerleştirmeniz tavsiye edilir.

Araba Alternatör Parçaları Nelerdir?

Araba alternatörü rotor, elektronik regülatör, diyot grubu, saplamalar, kollektör muhafaza kapağı, ön ve arka kapak, kasnak, koruyucu kapak, rulman, rulman muhafaza kapağı ve komple arka kapak gibi çeşitli parçaları içermektedir.

Alternatörü Araca Tek Başına Yerleştirmek Veya Değişmesi Gereken Parçaları Yenilemek Mümkün Müdür?

Kimi zaman alternatörü bütün olarak yenilemek gerekirken kimi zaman da bazı parçalarını değiştirmek yeterli olmaktadır, bu tür durumlar sırasında bir uzmana danışmanız sizler için daha güvenli olur.

Araba Alternatör Fiyatları Her Bütçe İçin Uygun Mudur?

Dilerseniz alternatörü bir bütün olarak sipariş edebilir veya gereksinim duyduğunuz parçaları satın alabilirsiniz. Oto alternatör fiyatları her bütçeye uygun olacak biçimde geniş bir aralığa yayıldığı için kendi bütçenize uygun bir modeli bulabilirsiniz.Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Alternatörü

4009 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 4009 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?