Alternatörler, modern otomobillerde aküyü şarj etmek ve motor çalışırken elektrik sistemine güç sağlamak için kullanılır. Araçların elektrik jeneratörü olarak da bilinen araba alternatörü, aracınızın şarj sisteminin önemli bileşenleri arasında yer alır. Araç motoru her çalıştığında alternatör, aküyü şarj eder ve aracın elektrik sistemleri için ilave elektrik gücü tedarik eder. Alternatör, motora bağlı bir tahrik kayışı (serpantin kemeri) üzerinden gücünü alır ve motor çalıştığı süre boyunca enerji depolamaya devam eder. Alternatör donanımı, aracın çalışmasını sağlayan buji uçlarına ilk kıvılcımı göndermesi için aküyü şarj eder. Alternatör; araç yol aydınlatması, araç içi aydınlatmalar, oto ses sistemleri, klima, yol bilgisayarı ve navigasyon gibi elektronik ekipmanların daimi ve stabil bir şekilde çalışmasını sağlar. Alternatörlerin ebatları ve özellikleri; araçların markası, modeli, kullanım öncelikleri, elektronik donanımları ve motor yapıları gibi hususlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Stator, rotor, diyot ve voltaj regülatörü olmak üzere dört ana bileşenden oluşan alternatör, komplike bir şekilde çalışır. Alternatör kemeri ya da V-kayışı, alternatif makarayı döndürdüğünde alternatörün içindeki rotor da hızla döner. Bir grup mıknatısın bir araya gelmesi ile oluşan rotor, temel manyetizma fonksiyonunu yerine getirir. Stator olarak adlandırılan bakır tellerin ortasında hızla dönen rotor, enerji değişimini sağlayarak elektrik oluşumuna olanak tanır. Alternatörler, ilk olarak alternatif akım üretir. “DC jeneratörü” olarak da bilinen mekanizmalar, AC akımı hareket hâlindeki armatür içinde üretir ve daha sonra komütatör desteği ile DC akıma dönüştürür. Diyotlar ile DC akıma dönüştürülen elektrik, akümülatör (akü) içinde saklanabilir. Alternatörün en önemli parçalarından biri olan voltaj regülatörü, voltaj belirli bir seviyenin üzerine çıkarsa (genellikle 14.5 V olduğunda) elektrik akışını durdurur. Akü boşalmadan önce alternatör üzerinden akımın kendisine geri akışına izin verir ve enerji üretim sürecini kontrollü olarak devam ettirir.

Ufak boyutları, pratik kullanım olanakları ve sorunsuzluğu ile öne çıkan kompakt alternatörler, 1960'lı yıllardan günümüze kadar geçen süreçte modern araçların vazgeçilmez elektrik donanımları arasında gösterilebilir. Tipik binek otomobil, motosiklet, pick-up, arazi taşıtları ve kamyonet gibi taşıtların alternatörlerinde Lundell tipi enerji sarmalları sıklıkla tercih edilir. Bu ürünlerde tek bir bobin sargısından çok kutuplu bir alan üretmek için rotor üzerinde şekillendirilmiş bir demir çekirdeği kullanılır. Rotorun kutupları, iki elin parmakları birbirine kenetlenmiş gibi görünür. Bobin, bunun içine eksenel olarak monte edilir. Alan akımı ise kayma halkaları ve karbon fırçalar ile sağlanır. Alternatörlerin ısınan parçaları, doğrusal hava akımı ile soğutulur. Tahrik kayışı makarasına bağlı olan dış fan, hem regülatör hem de motor sisteminin soğutulmasına yardımcı olur.

Herhangi bir bakım ya da tamirat gerektirmeden çalışan alternatör, ortalama on yıl boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Alternatör arızalanırsa aküye yeterli seviyede akım ulaşmayabilir. Bu durumda araç, kısa süre içinde sadece pil gücüyle çalışmak zorunda kalır. Aküde bulunan elektrik enerjisi de tükendiğinde aracın destek almadan çalışması mümkün olmaz. Silecekler, müzik sistemi, sinyaller ve aydınlatma grubu yeterli elektrik akımını alamadığı için çalışmayabilir. Alternatör üzerindeki sorunlar, aküye güç aktarımını yavaşlattığı ve elektrik üretimini aksattığı için kısa ve orta vadede aracınızın elektrik sisteminin işlevselliğini yitirmesine neden olabilir. Farların kesik kesik ve güçsüz bir şekilde yanması, müzik sisteminin randımanlı çalışmaması gibi durumlar, alternatör arızalarının ilk sinyalleri olarak ele alınabilir. Alternatör arızalandığı zaman, yeni bir ünite ile değiştirilmesi ya da stator, rotor, diyot ve voltaj regülatörü parçalarının tek tek gözden geçirilip sorunlu donanımların yenisi ile güncellenmesi gerekir.

Araba Alternatörü

51 ürün var
 1. Markalar
  1. Cey
  2. Volt
  3. Wolcar
  4. Topran
  5. Mako
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001302/60008363
BAŞA DÖN