Su Flanşı

Arabalar için büyük önem taşıyan flanş bir diğer adıyla, termostat yuvası olarak da bilinir. Küçük bir parça olmasına rağmen arabalar için oldukça önemlidir. Su flanşı motordaki suyun sıcaklığını istenen ölçü doğrultusunda sabit tutup, motor içinde devirdaimin gerçekleşip, gerçekleşmemesini sağlayan bir anahtar yapıdır. Araba motoru çalıştığı sürece motor suyu devirdaim pompası vasıtası ile sürekli olarak motorun içinde soğutma sisteminde dönerek hararet önlenir. Aracın ilk çalıştığı anda suyun soğuk olmasına rağmen bile işlem gerçekleşmeye devam eder. Araç motorunun en verimli çalışma sıcaklığına ulaşabilmesi için mevcut sistemin kısa süreliğine kapatılması gereklidir. Bu işlem ise termostat aracılığı ile olur.

Flanş, motor ile radyatör arasında bulunur. Su sıcaklığı düşük iken suyun akışını engelleyerek devirdaim yapmasını önler. Böylece araç ilk çalıştığında motor çalışma sıcaklığına en hızlı şekilde ulaşmış olur. Motor sıcaklığı olması gereken sıcaklık derecesine ulaştığında, ısının daha fazla yükselip hararet yapmaması için termostat açılır ve su soğutma sisteminde dolaşmaya başlar. Böylece flanş görevini gerçekleştirmiş olur. Hararet yapmış bir motorun, ısısı çok yüksek ve radyatör sıcaklığı az ise büyük bir ihtimalle termostat kısmı açılmıyordur. Bunun gibi bir durumla karşılaşıldığında motor sıcaklığı daha fazla yükselmeden motor durdurulur. Fan motorunun çalışması sağlanır. Bunun için fan müşürü uçları yerlerinden çıkartılarak, fan motoruna giden kablolar ile birbirine temas ettirilir ve motorun çalışması sağlanır. Motor sıcaklığını, fan motorunun çalışması az da olsa düşürür. Motorda bulunan silindir kapak veya hortumun içerisinde bulunan termostat yerlerinden çıkartılır. Hava koşullarına, mevsimsel koşullara uygun olan flanş yerine takılır.

Araba Su Flanşı Fiyatları

Su flanşları sahip olunan aracın marka ve modeline göre bazı fiziki farklılıklar gösterir. Tüm flanşların görevi, amacı ve çalışması aynıdır. Araçların model ve markalarına bağlı olarak değişim gösteren termostatlar, suyun ısı değerlerine bağlı olarak açılmalarında farklılıklar gösterirler. Bu farklılıkların varlığı termostatların görevlerini değiştirdiği anlamına asla gelmez. Su flanşları senelerdir araçlar için aynı sistem ile üretilmektedir. Flanşlar aracın model ve markasına göre değiştiği gibi fiyat konusunda da farklılıklar göstermektedir. Su flanşı genellikle uygun fiyatlı olmasına rağmen oldukça önemli bir parçadır. Şayet su flanşı düzgün çalışmaz ise ciddi problemler doğabilir. Bu açıdan doğru ürünü kullanmak da oldukça önemlidir.

Arabadaki su flanşı sıcaklığın ayarlanmasında kullanılır ve önemli bir rol oynar. Asıl görevi arabadaki ısı denetimini sağlamaktır. Araç sıcaklığının değişmesi işe çalışan bir parçadır. Araç motor soğutma sisteminde ve ısı kontrol klapelerinde çeşitli flanşlar kullanılır. Su flanşları genelde arabadaki suyun devirdaim kısmında bulunur.

Su flanşı yani termostat arızasını anlamanın birkaç yolu bulunmaktadır. Eğer; araç hareket halindeyken hararet göstergesi aşağı düşüp, motorun gereğinden fazla soğuduğunu gösteriyorsa, araç çalıştığı zaman çok geç ısınıyorsa, 10-15 km yol gitmenize rağmen araç hala çalışma ısısına gelemiyorsa, kalorifer çalıştığında sıcak üflemiyorsa, araç sebepsiz hararet yapıyorsa yüksek bir ihtimalle termostatta bulunan bir arıza var demektir. Şayet bunlar ve benzeri durumlar yaşarsanız aracınızın su flanşını kontrol etmeli, gerekli görüldüyse de değişimi gerçekleştirmelisiniz. Neredeyse her araç belirli bir zaman geçtikten sonra bu arızayı yaşatabilir. Korkulacak, panik yapılacak bir durum değildir. Oldukça normal olan bu durum ile karşılaşıldığı zaman, çok acil olmamakla birlikte en kısa zamanda değişim sağlanması için gerekli uygulamalar yapılmalıdır. Uygun fiyatla ve kolaylıkla ulaşabileceğiniz, araçtaki en önemli parçalardan biri olan su flanşının değişimini de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Su Flanşı

744 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 744 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?