Gaz Teli

Araçların en önemli parçalarından biri olan gaz pedalı. akselerasyon sağlamak ve aracı stabil bir şekilde ilerletmek için kullanılır. Etkili sürüş dinamikleri söz konusu olduğunda, aracın rayında seyredebilmesi ve sürücülerin kendini güvende hissedebilmesi gerekir. Özellikle yokuş yukarı ve virajlı yollarda gaz pedalının hassasiyeti ve tepkileri büyük önem taşır. Gaz pedalı gevşek ise, artan hızlarla birlikte sürüş güvenliği, yol tutuşu ve motor performansı gibi hususlarda da bir takım kayıplar oluşmaya başlar. Gevşek gaz pedalı, arabanın beklenmeyen şekilde davranmasına ve yolda bir takım tehlikelere sebebiyet verebilir. Örneğin, viraj alırken devinimi sağlayabilmek için vites düşürüp, motor devrini artırmak gerekir. Eğer gaz pedalında bir sorun varsa, aracı istenilen devir aralığında tutmak mümkün olmayabilir.

Gaz teline bağlı olarak gevşeyen ya da özelliklerini kaybetmeye başlayan gaz pedalı, zaman içinde bir takım belirtiler gösterir. Gaz pedalı arızalarında genellikle, pedalın geri itme veya çekme fonksiyonlarında azalma görülür. Gevşek olan gaz pedalı sorunlarında, gaza baştan sona basarken, belli noktalarda bariz boşluklar, diğer bir tabirle hissizlik oluşur. Bu aralıklarda gaz pedalına basılsa dahi, motor tepki vermeyebilir ya da beklenilen akselerasyon sağlanamayabilir. Sarmal bir yapıya sahip olan gaz telinin çapaklanması ya da incelmesi durumunda ise, pedal tepkileri belli aralıklarda daha agresif bir hale gelir. Gazlama sırasında takılan pedal, sinir bozucu bir şekilde tutarsızlık gösterebilir. Bu durum, hem sürüş güvenliğini hem de performansı önemli ölçüde sekteye uğratır.

Sürücüler gaz pedalı gevşek olduğunda genellikle sorunu hissederler. Ancak bazı sürücülerin sorunlu noktayı keşfetmesi kısa süre içerisinde mümkün olmayabilir. Gaz pedalının gevşemesi ya da pedalın yalpalaması, gaz teli sorunlarının en önemli göstergeleri arasında yer alır. Gevşemiş pedalın başka bir belirtisi de, gaza basıldığında araç tepkilerinin eskisi kadar duyarlı olmamasıdır. Sürüş esnasında kavrama alanının homojen olması gerekir. Ayrıca, pedal üzerine monte edilen pabucun eskimesi ya da metal parçasının yerinden oynaması da kullanımı kısıtlayabilir. Bu nedenle, eskiyen pedal pabucunun değiştirilmesi ve pedalın bağlı olduğu bağlantı alanlarının güçlendirilmesi yapılabilecek ilk işlemlerdir. Eğer bağlantı kolunu tuttuğunuzda yanlara doğru bir sallantı gözlemliyorsanız, doğru bir anahtarlarla gevşek somun ve cıvataları güçlendirebilirsiniz. .

Bağlantı kolu güçlendirildikten sonra hala bir gevşeklik söz konusu ise, sorun büyük olasılıkla gaz teli olarak da bilinen gaz kelebeği kablosundan kaynaklanır. Motor manifolduna bağlı olan örgülü kablonun iyi durumda olup olmadığını görmek için, gaz telinin kontrol edilmesi ve ardından tel ayarının yapılması gerekir. Ön bağlantı somunu ve fındık şeklindeki sapma ayarı cıvatası olmak üzere gaz kelebeği kablosunu tutan iki adet somun bulunur. Kilit somununu araladıktan sonra, gaz kablosunun ortasından sağa ya da sola doğru 1 mm ile 3 mm arasında ayar somunu çevirerek, germe işlemini tamamlayabilirsiniz. Kabloyu doğru bir şekilde gerdikten sonra, kilit somununu güçlendirip gaz pedalına basarak mekanizmanın doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını da test edebilirsiniz.

Gaz Teli Fiyatları

Gaz telinin gerilim aralığının, mevsimsel değişimlere göre değişebileceği de göz ardı edilmemelidir. Dış sıcaklıklar düştüğünde kabloları gevşetmek gerekli olabilir. Aynı şekilde, çok sıcak iklim koşullarında da gaz teli gevşeyebilir. Gerekli ayarlamaları yapmanıza rağmen gaz pedalında bulunan sorun devam ediyorsa, eskiyen gaz telinin yenisi ile değiştirilmesine ihtiyaç var demektir. Sonuç olarak, gaz pedalının tamiri son derece basit ve pratik bir işlemdir. İster kendi emeğiniz ile isterseniz de oto servisi tarafından kısa süre içinde değişim gerçekleştirilebilir. Sorunsuz çalışan gaz pedalı, her zaman için güvenli bir sürüş deneyimi sunar. Gaz teli fiyatları ise; ürünün markasına, türüne, kalitesine, sahip olduğu aparatlara ve marka uyumluluğuna göre farklılık gösterebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Gaz Teli

713 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 713 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001302/60007115