Sensör

Günümüzün gelişen teknolojisi araba kullanmayı önemli ölçüde kolaylaştırıyor. Araçlarda yer alan sensörler sayesinde daha güvenli yolculuk yapmak, aracı kolayca park etmek mümkün oluyor. Araba sensörleri motorlu araçlarda pek çok mekanik donanımın daha güvenli çalışmasına olanak sunuyor. Bu ürünler araç içinde ya da dış mekânda oluşan değişimleri algılıyor ve araçtaki kontrol birimlerine sinyal olarak gönderiyor. Sürücü alarm şeklinde gelen sinyallerle aracı kolayca kontrol altında tutabiliyor. Aracın sürüş güvenliği artıyor, güvenlik sistemlerine hâkimiyet yükseliyor. Teknoloji o denli ilerledi ki yeni nesil sensörler sayesinde araçlar neredeyse kendi kendilerine yol alıyor ya da park edilebiliyor. Araçlarınıza taktıracağınız park sensörleri ile kusursuz park etme kolaylığını elde edebilirsiniz.

Otomobiller için kullanılan sensör çeşitleri içinde motor krank devir, hava emiş sıcaklık, gaz pedalı konum, motor su sıcaklık, motor yağ basınç ve mutlak basınç sensörleri gibi çeşitler bulunuyor. Bilindiği gibi bir otomobilin beyin kısmını elektronik kontrol ünitesi oluşturuyor. Araç sensörlerinin üstlendiği görev ise otomobilin beynine yani yönetim ünitesine eş zamanlı olarak bilgi vermek oluyor. Alınan bilgiler kontrol merkezi tarafından hafızada kayıtlı değerlerle karşılaştırılıp yorumlanıyor. Böylece araç içi mekanik donanımlara sinyaller gönderilip gerekli ayarlamalar yapılabiliyor. Araç kontrol ünitesi gerçek zamanlı olarak sensörlerden gelen bilgiye göre koordinasyon sağlıyor. Saniyeler içinde gelişen bu etkileşim sürücüler için büyük kolaylık ve güvence yaratıyor. Araba sensörleri analog sinyaller üretiyor. Kontrol ünitesi ise dijital sinyalleri algılayabiliyor. Bu nedenle sinyaller kontrol ünitesine ulaşmadan önce bir sistem aracılığıyla dijital sinyallere dönüştürülüyor. Dönüşüm sayesinde sinyallerin bazı parazitlerden etkilenmesi de engelleniyor.

Motorlu araçlarda en çok tercih edilen sensörler, park etmek için yapılmış olanlar gibi gözüküyor. Sürücülere büyük kolaylık sağlayan park sensörleri, aracın park edileceği yerdeki her nesneyi algılayıp sürücüye bir sinyalle gönderiyor. Böylelikle sürücü nesneyle arasındaki mesafeyi öğrenerek park yaklaşımını belirliyor. Park sensörü konforlu ve güvenli bir sistem olarak sürücüler tarafından tercih ediliyor çünkü genellikle acemilik süreçlerinde park edilirken küçük kazalar yaşanabiliyor. Hiç kimse tamponunun çizilmesini ya da daha büyük hasarlar görmesini istemediği için park sensörleri önem kazanıyor. Aracın yanında veya arkasındaki tüm nesneleri algılayan ve bunu sürücüye mesafe olarak bildiren bir uyarı sinyali, güvenlik açısından da çok önemseniyor. Park etme konforu sağlayan araba sensörleri yakıt tüketiminden ve park için harcanan zaman da tasarruf sağlıyor. Park etmede sorun yaşayanlar için ise büyük bir kolaylık unsuru oluyor.

Yeni nesil konforlu araçların hepsinde park sensörü ya da diğer araba sensörleri bulunuyor. Fakat arzu edilirse eski model otomobillere de park etme rahatlığı sağlayan uyarıcı ürünler monte edilebiliyor. Konforlu sürüş sunan bu ürünlerin fiyatları oldukça uygun ve takması da çok kolay. Araba üretiminde öne çıkan bu teknolojik buluşlar sayesinde sürücüler, geri geri giderek yapacakları park etme işlemi sırasında sıkıntı yaşamıyor. Teknolojinin insanlara sunduğu buluşlar içinde önemli bir yere sahip olan uyarı sensörleri, yeni araba kullanmayı öğrenen kişiler için de avantajlı oluyor. Araçları kazalara ve farklı tehlikelere karşı koruyan buluşlara her yıl yenileri ekleniyor. Araç hız gösterge sensörü de önemli olanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Vites kutusu üzerinde yer alıyor. Bu ürünler aracın hızını algılayarak elektronik kontrol ünitesine iletiyor. Aracın hız ve kilometre bilgisi ayrıca sürücü gösterge paneline de yansıtılıyor. Sürücü yaptığı hızın bilincinde oluyor. Araç hız sensörleri, farklı tasarımla üretiliyor. Bu nedenle çalışma prensipleri farklılıklar gösteriyor. Araba sensörleri sayesinde daha keyifli sürüşler deneyimleyebilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Sensörleri

6708 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 6708 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001302/60008389