Sinyaller

Otomobillerdeki aydınlatma ve sinyal sistemleri; görüşün kısıtlı olduğu karanlık ve sisli havalarda görüşü artırmayı ve geri vites, park, dönüş gibi hareketlerde diğer sürücülerin ve yayaların önceden uyarılmasını sağlıyor. Oto sinyali ve diğer ikaz-işaret lambaları özellikle şehir içi trafikte trafik akışının düzenli bir şekilde sağlanması, dönüşlerde, park ve geri vites esnasında kazaların önlenmesi açısından da hayati önem taşıyor. Oto sinyali ve diğer lambalar, kontağın açılmasıyla birlikte sinyal komutunun verilmesi ile çalışmaya başlıyor. Lambalar temel olarak elektrik sisteminden gelerek sigortaya ulaşan akımın sigorta üzerinden lambaya aktarılması prensibiyle çalışıyor. Lambaların sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için elektrik devresinin tamamlanması ve sisteme uygun şekilde devamlılığının sağlanması gerekiyor.

Oto sinyali; sağ ve sol sinyal lambaları, ön ve arka çamurluk sinyali, dikiz aynası sinyali, tampon sinyali gibi farklı görevleri yerine getirmek üzere tasarlanıyor. Füme, beyaz, sarı ve turuncu tonlarındaki sinyal lambaları; işlevleri, bulundukları konum, uyumlu oldukları araç modelleri ve markalara göre yuvarlak, oval, kare, dikdörtgen, üçgen, çubuk, damla ve kedi gözü şekillerinde olabiliyor. Markalar modelleri tasarlarken sinyal lambaları ile araçlara özgünlük kazandırıyor. Bu nedenle modeller arasında lambaların biçim, akım değeri ve rengi açısından farklılıklar olabiliyor.

Oto sinyalleri zaman içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı çizilebiliyor, yıpranıp arızalanabiliyor. Akımın azalması, ampulün eskimesi gibi durumlarda sinyal gücü zayıflayabiliyor. Kimi zaman fiziksel darbeler sinyal lambalarının kırılmasına, çatlamasına neden olabilirken sistem içi arızalardan kaynaklanan durumlarda ise oto sinyali tamamen işlevini kaybedebiliyor. Ampulün yanması, sinyali elektrik sistemine bağlayan kablo bağlantısının çıkması, gevşemesi veya oksitlenmesi, uygun olmayan akım değerindeki lambaların kullanımı ve sigorta sisteminin bozulması, şasi bağlantısındaki problemler sıkça karşılaşılan sorunlar arasında yer alıyor. Bu durumlarla karşılaşıldığında sürüş emniyetinin sağlanması için oto sinyallerinin onarılması; onarımın mümkün olmadığı durumlarda ise sinyal lambalarının tamamen değiştirilmesi gerekiyor.

Oto Sinyal Fiyatları

Oto sinyal lambaları çeşitli nedenlerden dolayı arızalanıp çalışamaz hale geldiğinde hem güvenli sürüşün devamlılığını sağlamak için hem de yasal bir zorunluluk olması açısından arızalanan lambaların en kısa sürede yenilenmesi gerekiyor. Sinyal lambaları değiştirilirken lambaların akım değerlerinin aynı olmasına dikkat edilmesi öneriliyor. Simetrik ve karşılıklı sinyal lambalarından biri, diğerinden farklı akım değerindeki bir lambayla değiştirildiğinde ışık şiddetleri arasında farklılık oluşabiliyor. Bu durum özellikle görüşün iyi olmadığı karanlık, yağışlı veya sisli havalarda diğer sürücülerin ve yayaların zayıf olan sinyalleri fark etmesini zorlaştırabiliyor. Bu nedenle sinyal lambaları değiştirilirken aracın elektrik sistemine uygun akım değerlerine sahip olan lambaların tercih edilmesi gerekiyor.

Oto sinyal fiyatları sinyal lambalarının uyumlu olduğu modellere göre farklılık gösterebiliyor. Her araç markası farklı teknik özelliklerdeki ve fonksiyonlardaki lambaları tercih edebildiğinden markalar ve modeller arasında çeşitlilik olabiliyor. Bu nedenle oto sinyali alınırken aracın marka ve modeline uygun lamba seçimi yapmak gerekiyor. Oto sinyal fiyatları incelendiğinde fiyatların; üretici firma, ürünün markası, orijinalliği, rengi, modeli ve materyal çeşidi gibi unsurlara bağlı olarak değiştiği de göze çarpıyor. Eş değer ürünler, modifiye lambalar ve orijinal yedek parçalar genellikle diğerlerine oranla daha yüksek fiyatlardan satışa sunuluyor. Lambaların büyüklüğü, ampullerin ortalama kullanım ömrü, kullanılan materyalin kalitesi, dayanıklılığı, lambaların amper değeri, kullanım alanı, işlevi ve diğer teknik ürün özellikleri oto sinyal fiyatları arasında farklılığa neden oluyor. Oto sinyali satın alınırken fiyat farklılığına neden olan bu unsurların değerlendirilmesi, aracın teknik özelliklerine ve ihtiyaçlarına uygun ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Oto Sinyali

8642 ürün listeleniyor
Otoco
Meydan
Depo
Garaj
Pleksan
Itaqi
Nevparça
OEM
Wolcar
Parçazamanı
Sancar Auto
TŞT
Mars
Dkmc Group
GVA
YSN
Eurolamp
MATSUBA
Wisco
Dega
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 39 / 8642 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?