Otomobil, kamyon, tren lokomotifleri, kabinli deniz aracı ve bazı hava araçları da dahil olmak üzere hemen hemen tüm taşıtlarda kullanılan silecek mekanizmaları; yağmur, su, kar, buz veçevreden sıçrayan diğer sıvıların hızlı bir şekilde temizlenebilmesine olanak tanıyor. İşlevsel özelliklerinin yanı sıra yasal olarak da kullanılması zorunlu olan silecekler, görüş alanının her daim açık kalmasına yardımcı oluyor. Genel anlamda araba temizleme sistemi; silecek pabuçları, silecek kolları, bağlantı parçaları, elektrikli motor ve pnömatik güç ekipmanlarından oluşuyor. Günümüz araçlarında sadece elektrikli motor ile çalışan silecekler, camın üzerinden ileri geri salınarak su veya diğer sıvıları cam yüzeyinden dışarı doğru itiyor. Direksiyon arkasından kontrol edilen silecek mekanizması, farklı hız ayarları veya aralıklı çalışma seçenekleri ile birlikte kullanılabiliyor. Yağmur sensörü gibi yeni nesil donanımları üzerinde bulunduran otomobillerde silecekleri otomatik olarak devreye sokabilmek de mümkün oluyor.

Konforlu ve güvenli bir şekilde araç kullanmanıza destek olan araba temizleme sistemi, araçların modeline ve özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Bazı araç modellerinde tekli silecekler tercih edilirken, bazılarında da senkronize radyal kollu silecekler kullanılıyor. Bakımlarının ve değişiminin pratik olmasından dolayı kara yollarında ilerleyen hemen hemen tüm araçlarda çift kollu silecek sistemleri bulunuyor. Camın bir ucundan diğerine doğru geniş bir açı ile hareket eden silecekler, metal bir kol ve esnek bir şekilde birbirine tutturulmuş uzun kauçuk temizleyicilerden oluşuyor. Silecek sayısı gibi sileceklerin temizleme yönü de aracın türüne, üretim yılına ve kullanım alanına bağlı olarak çeşitlilik arz edebiliyor. Elastik içeriğe ve yumuşak zemine sahip olan temizleyiciler, camın şekline göre rahatlıkla esneyebiliyor. "Station wagons", "sportback" ya da "hatchback" tarzı araçlara arka kısmı daha iyi görebilmek için tekli arka silecekler de eklenebiliyor.

Kuru ortamlarda sileceklerin sorunsuz ve sağlıklı bir biçimde hareket etmesine olanak tanıyan su fıskiyeleri, ön ya da arka camı istenilen her an kolaylıkla temizleyebilmenizi sağlıyor. Direksiyon çevresine konumlandırılan fiskeyi butonu sayesinde seyir veya park hâlindeyken cama su püskürtmek kolaylaşıyor. Püskürtme ucu, camlara su veya antifriz cam yıkayıcı sıvısını tazyikli olarak gönderiyor. Ön cam yıkayıcı sistemi silecekler ile birlikte kullanıldığında ön cama yerleşen kir ve tozları çıkarmaya yardımcı oluyor. Sıvı haznesi, su borusu ve fiskeyi parçalarından oluşan sistem, sürüş güvenliği için olmazsa olmaz ekipmanlar arasında yer alıyor. Havaların soğuk olduğu dönemlerde su haznesi içerisine cam antifrizi ilave edilebiliyor. Antifriz ön cam yıkayıcı sıvısı kullanıldığında sileceklerin kar ve buz kaldırma yetenekleri artıyor. Cam üzerine ya da içine monte edilen gömülü ısıtma telleri ise kış koşullarında cama yapışan inatçı buzları kısa süre içinde eriterek sileceklerin rahatlıkla çalıştırılabilmesine imkan tanıyor.

Sürücüler tarafından otomatik olarak programlanabilen akıllı ön cam silecekleri, yağmurun varlığını ve miktarını tespit ederek sürüş esnasında ekstra konfor sağlıyor. Akıllı sensörler, tespit edilen yağmur miktarına göre sileceklerin hızını ve frekansını optimize edip temizleme sistemlerini en ideal şekilde çalıştırıyor. Otonom sürüşü destekleyen donanımlar arasında da bulunan sensörler, kullanıcılara farklı seçenekler sunabiliyor. Silecekler, silecek kolları, su fıskiyesi, su pompası, ısıtma ekipmanları ve silecek motoru gibi parçaların düzenli bakım esnasında kontrol edilmesine ihtiyaç duyuluyor. Araçların en temel güvenlik bileşenleri içinde gösterilen cam temizleme sistemlerinin hem sıcak hem de soğuk mevsimlerde kusursuz bir biçimde çalışması gerekiyor. Eskiyen, yıpranan ve görevini yerine getiremeyen donanımların yenisi ile değiştirilmesine öncelik tanınması ise güvenli bir sürüş için büyük önem arz ediyor.

Temizleme Sistemi

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN