Filtre

Temel araç ekipmanları arasında önemli bir yere sahip olan filtreler, çevresel etkenlerin araç aksamlarına ve araç kabinine ulaşmasını önler. Yakıt filtresi, yağ filtresi, polen filtresi ve hava filtresi olmak üzere dört temel araba filtresi bulunur. Aracın yakıt türüne, motor özelliklerine ve klima fonksiyonlarına bağlı olarak farklı filtre çeşitlerine de ihtiyaç duyulabilir. Araç üzerinde yer alan filtreleri belirli periyotlarda değiştirmek, motorun yanma işlemi için ihtiyaç duyduğu temiz havayı almasını kolaylaştırır. Motor içine giren havadan ne kadar fazla kir, toz ve kalıntı temizlenirse araç motoru da o ölçüde verimli çalışır ve motor ömrü çok daha uzun olur. Aynı şekilde araç içi havalandırmanın temiz, sessiz ve kokusuz bir şekilde sağlanması için polen filtrelerin belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.

Araca Uygun Olarak Üretilen Araç Filtre Çeşitleri

Araç kullanırken yollardan ve çevreden motora ulaşan kir ve partiküller, aracın performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Kıvrımlı kâğıttan veya özel sünger materyalden hazırlanan hava filtreleri, motorun içine giren havayı temizler. Havayı süzen katmanlı kanallar, hava içindeki tozun ve mikropartiküllerin yakıta karışmasını engeller. Bir hava filtresi, hava girişinden motora giren havayı kirletici maddelerden temiz tutabilen çok basit bir bileşendir. Böcekleri, suyu, nemi, kireci, poleni, kiri ve araç ızgarasına girebilecek diğer her şeyi dışarıda tutar. Açık ve kapalı olmak üzere iki tür hava filtresi bulunur. Kapalı araç filtre çeşitleri, motorun temiz hava giriş kanalına yakın olacak şekilde konumlanır. Kapalı hava filtresi tıpkı motor koruma kapağı gibi sabit bir hazne içinde tutulur. Motor içine daha hızlı ve yoğun hava çekebilmek için tasarlanan açık hava filtreleri ise sürüş performansına ekstra katkı sağlar.

Hava ve yakıt karışımının mükemmel dengede tutulabilmesi için hava filtresi gibi yağ ve yakıt filtrelerinin de yenilenmesi gerekir. Araç motoru çalışırken piston, segman, motor yatağı ve conta gibi temel parçaların kusursuz bir şekilde yağlanmasına ihtiyaç vardır. Motor içinde yeterli oranda yağ bulunmazsa veya mevcut yağ kirli ise motor normalden daha fazla ısınır ve parçalar zamanından önce aşınır. Yağ motorda her dolaştığında yanmaya bağlı olarak kirlenebilir. Yağ filtresi motor havuzu içinde bulunan yağı sürekli temizleyerek motorun randımanlı çalışmasını sağlar. Bir diğer araç filtre türü olan yakıt filtresi ise benzinliklerden alınan yakıtın motora ulaşmadan önce temizlenmesini sağlar. Motor deposunda yer alan tortuların ve benzin içinde bulunan zararlı partiküllerin süzülmesine yardımcı olur.

Oto Filtresi Değişimi Neden Önemlidir?

Motor içindeki yağ, dahili bileşenleri yağlayarak araç performansı üzerinde önemli bir rol oynar. Yanma ile açığa çıkan kiri ve karbon birikintilerini uzak tutmak yağ filtresinin işidir. Yağ filtresi, motor yağını filtreleyerek kirleticileri durdurur ve atıkların hazne kanallarında muhafaza edilmesini sağlar. Bu da motorun aşırı iç aşınmasını önler ve kılcal çizik oluşumlarının önüne geçer. Araç motorunun düzgün çalışması için muazzam miktarda temiz yağ gerekir. Yağ filtresi periyodik olarak değiştirilmezse filtre ciddi şekilde tıkanabilir ve filtreden motora geçen yağın hacmini azaltabilir. Azalan ve doğal akışkanlığını kaybeden yağ, araç motoruna ciddi hasarlar verebilir. Yağ filtresi, araç rutin bakımının önemli bir parçası olan yağ değişiminde kontrol edilir. Tam motor yağı değişimi ile beraber yağ filtresi de değiştirilir.

Motora giren hava temiz olduğunda yakıt ve hava karışımı da ideal seviyede olur. İyi bir yanma sağlayarak yakıt tüketimini azaltır. Motor yağına karışan tortular, kara duman olarak da bilinen kirli ve renkli gaz salınımına neden olabilir. Bu durum hem araç kondisyonunun bozulmasına hem de çevre kirliliğine yol açar. Yakıt filtresi tıkandığı durumlarda motor yakıt çekmekte zorlandığı için yakıt akışı azalabilir. Azalan yakıt seviyesi, aracın çekişten düşmesine ve rölantide çalışırken aracın stop etmesine neden olabilir. Aşındırıcı etkisi nedeniyle yakıttaki kir ve tortular, aşınma ve yıpranmayı hızlandırabilir, pahalı parçalara zarar verebilir ve hatta yakıt pompasının ya da enjektörün arızalanmasına neden olabilir. Aracın motor mekanizmasında olduğu gibi kabin içinde bulunan havanın da en iyi şekilde filtrelenmesi önemlidir. Polen filtreler dışarıdan alınan havadaki kir, toz, polen ve koku gibi istenmeyen maddeleri temizler. Yoğun dokulu ince ağlar en küçük partikülleri bile iç ortamdan izole eder. Polen filtresinin düzenli değişimi sayesinde klimanız sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder.

Araç Filtresi Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınızın kullanım kılavuzu, araç yağını ve filtresini ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiği konusunda bilgi verir.

  • Mikron boyutundaki küçük parçacıkları yakalayabilen sıralı yakıt filtreleri, yakıtın daha verimli yanmasını sağlar.
  • Araç yağı değişimi periyotları aracın özelliklerine göre 10.000 km, 15.000 km veya 20.000 km olabilir. Yağ değişimi esnasında mutlaka filtre değişimi de yapılmalıdır.
  • Hava filtresi ise dış koşullara bağlı olarak genellikle 10.000 ile 30.000 km arasında değiştirilmelidir.
  • Yakıt ve polen filtresi değişim aralığı, yağ filtresi değişimine kıyasla daha uzun süreli olabilir. Dış ortam koşulları, hava kalitesi ve sigara kullanımı gibi durumlara uygun olarak daha erken polen filtresi değişimi yapılabilir.
  • Kapalı hava filtreleri ve polen filtreler, araç motor tasarımına uygun hazneler içine sığacak şekilde tasarlanır. Dolayısıyla her aracın hava filtresi modeli farklıdır.
  • Motor performansına katkıda bulunan açık hava araç filtre çeşitlerinin ömrü oldukça uzundur. Düzenli bakım, yağlama ve temizlik ile uzun yıllar boyunca kullanılabilir.
  • Açık hava filtreleri hariç tüm araç filtrelerinin tek kullanımlık olduğu unutulmamalıdır.

Filtre Değişimi Nasıl Yapılır?

Hava filtresi, değiştirilmesi veya temizlenmesi en basit parçalardan biridir. Araç türüne ve modeline göre farklılıklar bulunmakla birlikte hava toplama kutusunu açarak doğrudan filtreye erişmek mümkün olur. Daha kolay bir değişim için filtre kutusuna bağlı giriş hortumunu çıkarabilir veya klipsli filtre haznesini kaldırabilirsiniz. Kabin içi bir ürün olan polen filtresi, genellikle torpido gözü gibi iç alanlara yakın konumda bulunur. Yağ filtresi sökme işlemi için ise daha profesyonel ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Araç lift ile yukarı kaldırılmalı veya araç servis çukuru üzerine getirilmelidir. Yağ tapası çıkarıldıktan sonra motor yağı akıtılır ve yeni filtre kartel ardındaki bölümden değiştirilir. Bu süreçte yağ filtresi sökme aparatına ihtiyaç duyulabilir. Oto filtre değişimi konusunda deneyiminiz veya gerekli ekipmanlarınız yoksa benzinliklerden veya araç servislerinden yardım alabilirsiniz.

Araç Filtre Fiyatları ve Markaları

Araç filtre fiyatları; ürünün markası, modeli, türü, özellikleri ve yapısı gibi detaylara bağlı olarak değişebilir. Araç filtre markaları genellikle geniş bir ürün yelpazesi ile hizmet verir. Aynı markanın çok sayıda yan ürünü olabilir. Yağ, yakıt, hava ve polen filtreleri set halinde de sunulabilir. Oto filtre seti fiyatları tekli ürünlere kıyasla daha avantajlı olabilir. Tüm parçaları içerisinde barındıran bir araç filtre seti edinerek aracınızın rutin bakımları esnasında komple parça değişimi avantajından da yararlanabilirsiniz. Araç marka ve modeline göre üretilen araba filtresi modelleri içinden seçiminizi yaparak aracınızın motor ömrünü uzatabilir ve sorunsuz sürüşün keyfini çıkarabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Oto Filtre Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Oto Aksesuar
Oto Aksesuar
Oto Yedek Parça
Oto Yedek Parça
Filtre
Filtre
Yakıt Filtreleri
Yakıt Filtreleri
Polen Filtreleri
Polen Filtreleri
Yağ Filtreleri
Yağ Filtreleri
Filtre Setleri
Filtre Setleri
Hava Filtreleri
Hava Filtreleri
Bosch
Gold Filter
Filtron
Mann
Mann Fılter
Wöbermann
Sardes
Rixenberg Filters
Purflux
Wunder
Oto Deposu
Mais
Waben
Mahle
Ufi
Nevparça
Opar
Sion
Goodyear
OEM
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Araç Modeli
Toplam 47 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?