Oto fitreleri kirlendiğinde ya da tıkandığında çeşitli sorunlara neden olabilir. Güç kaybı, siyah egzoz ve hatta motor arızası gibi ciddi performans sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Arabanızdaki farklı filtreleri düzenli aralıklarla değiştirmek aracınızın önemli parçalarını korumaya ve performansını artırmaya yardımcı olur. 

Aracınızdaki Filtreleri Tanıyın

Her otomobilde kabin filtresi, yağ filtresi, yakıt filtresi ve hava filtresi olmak üzere dört ana filtre bulunur. Tüm filtrelerin işlevi akışı sağlamak ve kirleticileri yakalamaktır. Araç filtreleriniz zamanında değiştirilmezse, düzgün çalışmaz ve sonunda mekanik parçalar üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Erişilebilir fiyatlarla sunulan oto filtre fiyatları ile filtrelerinizi değiştirerek aracınızın daha yüksek performansla çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ekonomik ve pratik bir satın alma çözümü için filtre setleri gibi ihtiyaç duyduğunuz tüm filtreleri bir arada sunan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Hava Filtreleri İle Motorun Performansını Artırın

Hava filtresi, her araçta belirli aralıklarla değiştirilmesi veya temizlenmesi gereken en basit parçalardan biridir. Motorun tam performans ile çalışabilmesi için yakıt ve hava oranının ideal şekilde oluşturulması gerekir. Hava filtresi motora herhangi bir böcek, toz, parçacık, kum veya pislik girmesini önler ve performansı desteklemek için iyi bir hava ve yakıt karışımı sağlar. Motorun tam devirde ve yüksek performans ile çalışmasına yardımcı olur. Panel, dairesel veya silindirik olmak üzere farklı şekillerde üretilen hava filtreleri; genellikle pamuk, sentetik kağıt veya köpük gibi havayı filtreleyen, kıvrımlı bir malzemeden yapılır. Hava filtresi tıkandığında yakıtın yanması tamamlanmaz ve bu durum siyah egzoz dumanına yol açabilir.

Kabin Filtreleri ile Soluduğunuz Havanın Kalitesini Artırın

Araç içi hava kalitesini düzenlemek için tasarlanan kabin hava filtreleri; klima gibi sistemlerden aracınızın içine giren toz, polen ve havadaki diğer partikülleri filtreler. Sürüş sırasında soluduğunuz havayı temiz tutar. Karbon aktif kabin filtreleri aynı zamanda egzoz gazları ve kokuları da yakalar. Herhangi bir alerjiniz veya solunum probleminiz varsa arabanızda temiz hava olması özellikle önemlidir. Kabin hava filtresi kaputun altında, torpido gözünün arkasında veya ön panelin altında olabilir. Bulunduğu yere bağlı olarak, hava filtrelerini değiştirmek motor hava filtresinden biraz daha zor olabilir. Kabin filtrenizi düzenli olarak değiştirmezseniz, aracınızda hoş olmayan kokular fark edebilirsiniz ve bu durum alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Temiz bir kabin filtresine sahip olmak hava akışını en üst düzeye çıkarır ve aracınızın ısıtma, havalandırma ve klima sisteminin ömrünü uzatır. 

Yağ Filtreleri ile Motorunuzun Ömrünü Uzatın

Yağ filtresi, yağ akışının sürekliliğini korur ve motor aşınması nedeniyle motor yağında oluşabilecek parçacıkları (kir, oksitlenmiş yağ, metalik parçacıklar) temizler. Motor yağının verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Temiz bir yağ filtresi araçların yüksek performans ile çalışabilmesi, motor ömrü ve yakıt tüketimi açısından son derece önemlidir. Bu nedenle yağ filtresinin her yağ değişiminde değiştirilmesi önerilir. Ortalama bir yağ filtresi, bir sonraki yağ değişimine kadar işlevselliğini koruyabilmek için yeterli filtre kapasitesine sahiptir. Kullanım sıklığına göre değişmekle birlikte binek araçlarda motor yağı ve yağ filtresi için tavsiye edilen değişim zamanı 6000 ila 10000 km arasındadır.

Yakıt Filtreleri ile Verimliliği Artırın

Benzin ya da motorin gibi yakıtlar rafineriden çıktığında kullanıma hazır ve temizdir. Bununla birlikte nakliye sırasında ya da benzin istasyonlarındaki tanklarda bekleme süresince yakıtlar kirlenebilir. Yakıt filtresi, yakıtta bulunan toz, pas ve kum gibi kirleticileri temizler ve yakıt enjektörlerinizi korur. Motorunuzun performansını artırır. Uzun ömürlü olmasını sağlar. Yakıt filtreniz tıkanırsa, motor yakıt çekmekte zorlandığından akışı azaltabilir ve performansı düşürebilir. Çoğu üretici yakıt filtresini iki yılda bir değiştirmenizi önerir. Yakıt filtresini ne zaman değiştireceğinizi öğrenmek için aracınızın kullanma kılavuzunu inceleyebilirsiniz. Bazı yakıt filtreleri otomobilin gaz deposunun içinde bulunur ve profesyonel yardım almadan değiştirmek zor olabilir.

Bunları Bilmenizde Fayda Var

  • Kabin filtresi havayı tazeler. Bakterileri, polenleri ve kirletici maddeleri filtreleyerek temiz hava solumanızı sağlar.
  • Hava filtreleri iyi bir yanma sağlayarak yakıt tüketimini yakıttan tasarruf etmenizi sağlar.
  • Arızalı bir yağ filtresi, yağ akışının yavaşlamasına neden olarak motor aşınmasına, kötü performansa ve hatta motor arızasına yol açabilir.
  • Yağ filtresi genellikle her yağ değişiminde (benzinli araçlar için her 10.000 km'de, dizel araçlar için her 15.000 km'de bir) değiştirilmelidir.
  • Tıkalı bir yakıt filtresi yakıt pompasının çok daha fazla çalışmasına neden olur. Aracınızı çalıştırmakta sorunlar yaşıyor, düzensiz hızlanma veya yavaşlama gibi performans sorunları fark ediyorsanız yakıt filtrenizi değiştirmeniz gerekebilir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Oto Filtre Fiyatları

Yakıt Filtreleri
Polen Filtreleri
Yağ Filtreleri
Filtre Setleri
Hava Filtreleri
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001489