Polen filtreleri havadaki polen, toz, koku ve diğer kalıntıları filtreleyen önemli araç içi parçalardan biridir. Kaliteli bir polen filtresi ile aracınızın içindeki havayı temizleyebilir, mevsimsel alerjileri önleyebilir ve aracınızın her zaman temiz olmasını sağlayabilirsiniz. Hem kendiniz hem de yolcularınız için daha güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Polen filtreleri çoğu modern araçta standart olarak sunulur. Genellikle torpido gözünün arkasına veya ön gösterge panelinin altında kaldığından, sürücüler tarafından ilk bakışta görülemez. Filtreniz düzgün çalışmıyorsa veya tıkanıyorsa, aracınızdaki havanın akışını engelleyebilir. İhmal edilen bir filtre, arabanızda bakteri ve küf birikmesi sonucunda oldukça fazla miktarda mikroorganizmaya neden olabilir. Soğutma ve ısıtma sistemlerinizde verimlilik düşüşü yaşanabilir. Yeterli filtreleme olmadığında, aracınızdaki hava sağlığınızı etkileyebilecek yüksek seviyede kirletici ve alerjen taşır. Havada dolaşan yüksek miktarda kir ve toz; baş ağrısına, mide bulantısına ve hatta yorgunluğa neden olabilir. Polen filtresi polenlerden daha fazlasını filtreler. Her türlü toz, kir ve kokuların kabine girmesini ve ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin tıkanmasını önler. Düzenli olarak değiştirilen bir polen filtresi, arabanızdaki birçok hayati bileşenin ömrünü uzatabilir. Ayrıca daha sağlıklı ve konforlu bir sürüş sağlayabilir.

Polen Filtresi Nasıl Seçilir?

Polen filtresine karar verirken, ilk etapta sizin için hangi özelliklerin önemli olduğunu düşünmeniz gerekir. Filtre seçimi ihtiyaçlarınıza ve yaşadığınız ortam koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Sadece toz ve alerjenleri filtreleyen bir filtre seçebilir ya da kötü kokularla baş edebilen filtreleri tercih edebilirsiniz. Çevresel kirliliğin yoğun olduğu bir şehirde yaşıyorsanız, her iki sisteme de sahip bir filtre seçmek isteyebilirsiniz. Kirleticilerin az olduğu bir bölgede yaşıyorsanız sadece toz filtrasyon sistemine ihtiyacınız olabilir. 

Polen Filtresi Fiyatları Nasıldır?

Polen filtresi fiyatları, tüm bütçeler için erişilebilir seviyededir. Filtreler arasındaki fiyat farkları, büyük ölçüde filtre tipinden kaynaklanır. Polen filtreleri partikül filtreleri ve aktif karbon filtreleri olmak üzere iki ana tipte üretilir. Partikül filtreleri, küçük parçacıkların kabin içi dolaşıma girmeden önce yakalayarak araca girmelerini önler. Bazı filtre modelleri 0.3 mikrona kadar en küçük parçacıkları bile yakalayabilir. Polen, küf sporları, toz ve duman için en iyi filtre seçimidir. Aktif karbon filtreleri, partikül filtreleriyle aynı şekilde çalışmakla birlikte kokuları da filtreleyebilme özelliğine sahiptir. Bu filtrelerde koku filtrasyonu genellikle aktif kömür gibi ekstra bir element kullanılarak yapılır.

Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Farklı üreticiler, polen filtrenizi farklı kilometre aralıklarında değiştirmenizi önerebilir. Genel bir kural olarak filtrelerin her 20.000 km’de bir değiştirilmesi gerektiği kabul edilir. Bununla birlikte en iyi sonuçlar için satın aldığınız ürünün kullanım kılavuzunu inceleyebilirsiniz. Filtrenin değişim süresi aracınızı kullandığınız ve park ettiğiniz bölgenin özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin kırsal bir alanda yaşıyorsanız filtrenizi daha uzun sürelerde değiştirmeniz gerekebilir. Çok kirli bir alanda yaşıyorsanız veya bir ağacın altına düzenli olarak park ediyorsanız filtrenizi daha sık değiştirmeniz önerilir. Filtrenizin değişim zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için filtreyi inceleyebilirsiniz. Filtrede yoğun bir toz ve kir birikimi görürseniz değiştirmek isteyebilirsiniz. Ayrıca, iklimlendirme veya ısıtma sistemlerini kullanırken hava akımında belirgin bir azalma yaşıyorsanız, filtrenizi değiştirme zamanınız gelmiş olabilir.

Polen Filtresi Nasıl Değiştirilir?

  • Çoğu polen filtresi torpido gözünün arkasında veya ön camın altında, erişilmesi kolay yerlerde bulunur.
  • Temel montaj becerilerine sahip herkes tarafından filtre değişimi kolayca yapılabilir.
  • Filtreyi değiştirmek için ilk adım, filtre kapağını tutan vidaları sökmektir.
  • Vidaları söktükten sonra kapağı aşağı çekip, filtreyi dışarı kaydırabilirsiniz.
  • Filtreyi yenisiyle değiştirdikten sonra kapağı yerine yerleştirmeli ve vidaların yerine sıkıca oturduğundan emin olmalısınız.
  • En iyi sonuçlar için kullanım kılavuzunda belirtilen montaj talimatlarını takip edebilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Polen Filtresi Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001489/20024144