Motor yağlama sisteminin doğru bir şekilde çalışabilmesi için üretilen yağ filtreleri, motorun stabilizesini koruyarak korozyona uğramasını engeller. Motorun iç kısmında yer alan ana parçaların fonksiyonel olarak doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olan filtreler, yağ içindeki kiri temizler, karbon ve metal gibi zararlı maddeleri motorun dışında tutar. Kirli yağın motor içerisinde dolaşmasına engel olarak yağın kirlenmesine neden olan toz ve parçacıkları yakalayarak hapseder. Pek çok motor modeline uygun olan yağ filtreleri, kirli yağın motor ünitesinin akış bölümüne yapışmasını engelleyerek aracınızın performansını artırır. Düzgün çalışmayan filtreler, kirli yağın motorun içine girmesine izin vererek zamanla deforme olmasına neden olur. Yağ filtreleri genel olarak motor çalışırken yağı süzüp filtreler, yağ içindeki pislikleri motor karterinin dışında tutmanıza olanak sağlar. Böylelikle motor ünitesinde daha temiz bir yağ gönderilmesine imkân sunarak, motor sisteminin temel aksamında yer alan ana parçaların zarar görmesini engeller.

Yağ Filtreleri ile Daha İyi Bir Motor Performansı

Bütün içten yanmalı motor modellerinde bulunan yağ filtreleri ayrıca yağın içinde oluşan dispersant uygulanmış petrol tabakasını da temizleyerek zararlı maddeleri toplar. Hem motorunuzun ömrünü artıran hem de daha iyi bir performans elde etmenizi sağlayan filtrelerin temiz olup olmadığını belirli aralıklarla kontrol etmeniz önemlidir. Yağ filtrenizi seçerken conta sisteminin kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü yağ filtrelerinde bulunan contalar, sıcaklık ve basınca karşı verimli bir performans elde etmenize yardımcı olur. Tüm bu özelliklerin yanında piston segmanlarının da korozyona uğramasını önleyen filtreler, motorun tüm hareketli parçalarının temiz kalmasını sağlar. Temizleme şekline göre dört gruba ayrılan yağ filtreleri, çeşitli modellerde araçlar için üretilerek kullanıma sunulur. Bariyer tipi, eleman tipi, enerjik ve çevrilerek monte edilen filtre olarak adlandırılan yağ filtre modelleri, özellikleri doğrultusunda farklı motor tipleri için geliştirilir.

Kullanım Alanına Göre Yağ Filtre Modelleri

Bariyer tipi filtre modelleri, süzgeç sistemiyle çalışır. Yağı süzerek filtreden geçirir ve temizler. Eleman tipi filtreler, motor ünitesinde yer alan filtre haznesine yerleştirilir. Kâğıt ve örülmemiş malzemelerden oluşan bu filtre modelinde elemanlar belirli aralıklarla değiştirilebilir. Örülmemiş filtreler, kâğıt filtrelere oranla daha fazla kir tutarak yağı temizler. Bu tip filtreler tıkandığı zaman atılarak yenisi ile kolaylıkla değiştirilebilir bir forma sahiptir. Enerjik filtreler, motor aksamında oluşan demir ve kam gibi parçacıkları yağ hareket halindeyken gravitasyon ve mıknatıs yardımıyla ayrıştırır. Döndürerek monte edilebilen yağ filtreleri ise çalışma şekli eleman tipi filtrelere benzer, tek parça olarak üretilir. Kompakt yapısı sayesinde tıkandığında kolaylıkla söküp atılır ve yerine yenisi takılır. Ancak değişim yapılırken filtrenin contalarının yağlanması, filtrenin hazneye daha iyi oturmasını sağlar. Aracınızın yakıt tipine göre üretilen pek çok yağ filtresi, motor ünitesini koruyarak otomobilinizi sorunsuz bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Düzenli ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayarak yıpranmasını engeller, pistonların daha iyi çalışmasını sağlar.

Yağ Filtrelerini Değiştirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Yağ filtresi almadan önce aracınızın hangi tip filtre modeline uygun olduğunu belirlemeniz, seçim yaparken büyük kolaylık sağlar.
 • Motor yağı değişimi sırasında yağ filtresinin temiz olması, aracınızın hem yakıt hem de sürüş performansını artırır.
 • Yağ filtresinin tıkanmadan değiştirilmesi, motor ünitesindeki sirkülasyon sırasında oluşabilecek basınç sorunlarının önüne geçer.
 • Yağ filtrenizi kullanma kılavuzunda belirlenen zaman aralığında değiştirmeniz, daha iyi bir performans elde etmenize yardımcı olur.
 • Güvenliğiniz açısından filtrelerin alanında uzman kişiler tarafından kontrollü ve titiz bir şekilde değiştirilmesi önemlidir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Yağ Filtresi Fiyatları

9.656 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Filtron Yağ Filitreleri
  2. Mann Yağ Filitreleri
  3. Bosch Yağ Filitreleri
  4. Rixenberg Filters Yağ Filitreleri
  5. PGT Yağ Filitreleri
  6. Fil Yağ Filitreleri
  7. Cey Yağ Filitreleri
  8. Real Filter Yağ Filitreleri
  9. Sardes Yağ Filitreleri
  10. BSG Yağ Filitreleri
  11. Space Filter Yağ Filitreleri
  12. HENGST Yağ Filitreleri
  13. Grat Yağ Filitreleri
  14. Purflux Yağ Filitreleri
  15. OEM Yağ Filitreleri
  16. Mais Yağ Filitreleri
  17. BluePrint Yağ Filitreleri
  18. Penta Yağ Filitreleri
  19. Gm Yağ Filitreleri
  20. şampiyon Yağ Filitreleri
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Araç Markası A-Z
 5. Araç Modeli A-Z
 6. Fotoğraflı Değerlendirme
 7. Güncel Değerlendirme
 8. Fırsat Ürünleri
 9. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001489/20024146
Başa dön