Hava Filtreleri

Oto hava filtreleri, aracınızın motoruna taze ve filtrelenmiş hava sağlayan basit ancak hayati bileşenlerdir. Havayı motora girmeden önce toz parçacıklarından veya diğer maddelerden temizleyen filtreler aracınızın verimli çalışmasını sağlar. Motor performansını artırır ve yakıt tüketimini optimize eder.

Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

Oto hava filtresi, toz ve döküntüleri hapseden ve motora girmesini önleyen köpük benzeri bir malzemedir. Filtreler, filtreyi doğrudan hava giriş hortumunun üzerinde tutan ve filtre kutusu adı verilen bir kutuda bulunur. Hava ve yakıt karışımı, motoru çalıştıran ve sonuç olarak arabayı hareket ettiren şeydir. Bu nedenle motorunuz için en az temiz yakıt kadar temiz hava da önemlidir. Filtrenin durumu, motora giden hava miktarını doğrudan etkiler. Hava ve yakıt karışımının orantılı olmaması düşük performansa ve artan yakıt tüketimine neden olabilir. Atmosferdeki hava çok küçük toz parçacıkları içerir. Tozların filtrelenmeden motordaki yanma odasına girmesi otomobilin performansını büyük ölçüde etkiler. Yetersiz filtre durumunda sadece düşük performans sorunlarıyla değil, aynı zamanda uzun vadede yüksek onarım maliyetlerine neden olabilecek motor aşınmasına da neden olabilir. Tüm oto filtreleri aracınızın havasını temizlemek için tasarlanır. Bununla birlikte aracınız için en iyi filtre, filtre kutunuza mükemmel şekilde uyan ve partikülleri yüksek oranda yakalayabilen filtredir.

Hava Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Hava filtreleri toz ve havadaki diğer parçacıklarla nedeniyle zaman içinde kirlenir. Bu nedenle düzenli olarak değiştirilmeleri gerekir. Aracınız gerektiği kadar verimli çalışmıyorsa filtrenin değişim zamanı gelmiş olabilir. Otomobil üreticileri hava filtrelerinin ortalama 20000 km'de bir değiştirilmesini önerir. Bununla birlikte filtre değişim sıklığı araç kullanma alışkanlıklarınıza ve yaşadığınız bölgenin özelliklerine göre farklılık gösterebilir. Örneğin, hava kirliliğinin, polen açısından zengin bitki örtüsünün ya da havadaki kum oranının yüksek olduğu bölgelerde yaşıyorsanız, filtrelerinizi önerilen süreden daha önce değiştirmeniz gerekebilir.

Oto Hava Filtresi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hava filtreleri oldukça basit ekipmanlardır. Tasarım açısından farklı modeller olmakla birlikte malzeme açısından filtreler genellikle standarttır. Bununla birlikte, satın almak istediğiniz filtre modelini seçerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı tasarım özellikleri vardır. Filtre satın alırken aracınızla uyumlu bir filtre aldığınızdan emin olmanız yeterlidir. Boyut ve şekli hakkında fikir sahibi olmak için alışverişe başlamadan önce orijinal filtrenizi kontrol etmeniz faydalı olabilir. Motor hava filtrelerinde filtre görevi gören plise veya katlar bulunur. Plise yoğunluğu arttıkça hava ile motorun temiz iç atmosferi arasında daha iyi bir bariyer sağlanır. Bazı filtreler diğerlerinden daha yüksek sıcaklık dayanımına sahiptir. Çok yüksek sıcaklıklara sahip bir bölgede yaşıyorsanız, yüksek sıcaklık direncine sahip bir filtre tercih etmek isteyebilirsiniz.

Hava Filtresinde Bunlara Dikkat Edin

  • Filtreniz kirli ve kararmış bir görünüme sahipse,
  •  Arabanızın eskisinden daha fazla yakıt harcadığını fark ediyorsanız,
  • Egzoz borusundan siyah duman çıkıyorsa,
  • Arabanızın gaza basarken hava almakta zorlandığının gösteren olağan dışı sesler çıkarıyorsa hava filtresinin değişim zamanı gelmiş olabilir.

Hava Fitresi Değişiminin Faydaları Nelerdir?

  • Hava filtresini sık sık değiştirmek motorunuzun ömrünü uzatır. Kötü hava filtresine sahip bir araç, her devirden güç elde etmek için daha yüksek bir RPM'de çalışır.
  • Kötü hava akışı motor performansını önemli ölçüde etkiler ve performans düşüşüne neden olabilir. Yeni bir hava filtresi ile motora giden hava akışını artırabilirsiniz.
  • Hava filtresi, motora girebilecek tüm atıkları filtrelemek için tasarlanır. Bu sadece performansı arttırmakla kalmaz aynı zamanda motorun temiz kalmasını ve korunmasını da sağlar.
  • Hava filtresini değiştirmek, kapsamlı motor temizliğine kıyasla çok daha kolaydır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Oto Hava Filtreleri

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001489/20023958