Fren & Debriyaj

Otomobilin stop etmeden durmasını sağlayan fren ve debriyaj sistemi, çeşitli bileşenlerin bir araya gelmesi ile oluşur ve hayati öneme sahiptir. Birçok kullanıcı durmak için sadece frene basmanın yeterli olacağını düşünür. Ancak fren yavaşlamaya imkan tanırken debriyaj sistemi de aracın durmasını sağlar. Araçlarda bulunan fren ve debriyaj sistemleri, kullanım yoğunluğuna ve bileşenlerin kullanım ömrüne bağlı olarak arızalanabilir. Sürüş güvenliğinin yanı sıra araç performansını da olumsuz etkileyen bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden arızalanan veya arızalanma belirtileri göstermeye başlayan fren ve debriyaj sistemi parçalarının değiştirilmesi gerekir. Yerli ve yabancı markalar tarafından üretilen otomobil yedek parçaları arasında yer alan söz konusu parçaların hangisinin arızalandığını anlamak için profesyonel destek alınması ve vakit kaybetmeden ilgili parçanın yenisi ile değiştirilmesi tavsiye edilir. Öte yandan belirli bir kullanım süreci sonunda önlem alma açısından fren ve debriyaj sistemlerinin yenilenmesi gerekebilir.

Debriyaj Seti Parçaları ve Özellikleri

Manuel şanzımanlı tüm araçlarda bulunan ve kalkışı sağlayan debriyaj seti; balata, baskı, rulman ve motora bağlı volan adlı parçalardan meydana gelir. Söz konusu parçalar, sürücünün sürüş teknikleri ve aracı kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak arızalandığı için değişim süresi açısından kesin bir şey söylemek doğru değildir. Ancak vites geçişlerinde zorlanma, titreme ve kayma gibi durumlar meydana gelmeye başlamış ise debriyaj sisteminin yenilenmesi gerektiği anlaşılır. Motorun hareketlerini vites kutusuna aktaran debriyaj, vites geçişi yapılmasını sağlar. Çalışma prensiplerine göre farklı çeşitleri bulunan debriyajların en sık tercih edilenleri kavrama debriyajı, hidrodinamik debriyajlardır. Bunların yanı sıra kaydırmalı debriyaj ve çift debriyaj da bulunur. Motosikletlerde kullanılan kaydırmalı debriyaj türü, yüksek hızla viraja girmeyi sağlarken arka tekerleğin kilitlenmesi de önler. Çift debriyaj ise debriyaj kontrolünün otomatik veya yarı otomatik olarak debriyaj pedalı olmadan gerçekleştiği sistemdir. Bu sistemde, araç bir viteste devam ederken bir sonraki vites de devreye girer fakat boşta kalır.

Fren Debriyajları Özellikleri ve Parçaları

Araçların yavaşlamasını ve durmasını sağlayan fren sistemleri, güvenli ve verimli sürüş için hayati öneme sahiptir. Standart bir fren sisteminde fren ana merkezi, fren servosu, hidrolik hortum, disk, kampana, balata, kaliper, fren silindiri, hidrolik valf ve piston parçaları bulunur. Genel olarak hidrolik, mekanik, elektronik ve havalı olmak üzere 4 çeşit fren vardır. Her birinin farklı çalışma prensibine sahip olduğu frenlerden hidrolik olanları modern otomobillerde kullanılırken mekanik olanları ise daha eski otomobillerde tercih edilir. ABS, ASR, ESP ve Hill Holder başta olmak üzere pek çok sistem seçeneği sunan modern frenler, ekstra uzun ömürlü bir kullanım ve zamanında durma avantajı sağlar. Kamyon ve otobüs gibi devasa araçlarda havalı fren sistemleri tercih edilirken yeni nesil otomobillerde ise elektronik fren sistemleri yer alır. Araçlarda en sık tercih edilen fren sistemleri şu şekildedir:

  • Elektromanyetik Fren Sistemi: Araçların durması için elektrik bir motordan yardım alan bu fren sistemi hibrit araçlarda bulunur.
  • Sürtünmeli Fren Sistemi: Pek çok araçta bulunan bu fren sistemi, aracın durmasını sağlamak için sürtünme meydana getirir.
  • Hidrolik Fren Sistemi: Bir sıvı deposundan beslenen silindirin yer aldığı bu fren sistemi, içerdiği iki zıt pistonun baskı ile ayrılması sonucunda tekerleklerin durmasını sağlar.

Modern araçlarda en sık görülen fren ise kampanalı fren ve diskli frendir. Kampanalı frenler, aracın tekerleğine sabitlenir ve sürücü frene bastığında tekerlek silindire hidrolik bir sıvı verilerek fren pabuçlarının birbirinden uzaklaşması sağlanır. Bunun sonucunda fren pabuçları tambura doğru yönlendirilir ve araç yavaşlar. Yüksek ısılarda çalışma performansı çok iyi olmayan bu fren türünün onarılması ise oldukça kolaydır. Diskli frende ise kampanalı frenlere kıyasla yüksek durma gücü nedeniyle tercih edilir. Modern araç fren sisteminin vazgeçilmezi olarak kabul edilen diskli frenler, büyük metal diskler ile çalışır. kaygan zeminde yüksek frenleme performansı sunan bu fren türü, yarış arabalarında da yer alır.

Fren sisteminin türü ne olursa olsun kullanıma veya parçaların arızalanmasına bağlı olarak işlev sorunları ile karşılaşmak mümkündür. Hidrolik sistemin hava yapması, westinghouse olarak da adlandırılan fren servosunun arızalanması, pabuç balatanın yerine oturmaması, balataların yaşlanmış veya camlaşmış olması, fren diskinin bombe yapması ve fren sisteminin çeşitli bölümlerinde yağ kaçakları bulunması fren sisteminde meydana gelebilecek sorunların en sık karşılaşılan nedenleridir.

ABS Fren Sistemi Özellikleri

Elektronik bir kontrol ünitesi tarafından yönetilen ABS fren sistemi, hidrolik frenlerin araç tekerlerini kilitlemesini engelleyecek şekilde tasarlanmıştır. Tekerleklerin devir sayısını izleyen akıllı sensörler sayesinde frenleme sırasında ekstra direksiyon hakimiyeti sağlaması ile bilinir. Özellikle donma meydana gelmiş zeminlerde avantaj sağlayan bu fren sistemi; kumanda grubu, sensörler ve tekerlek rotorlarından meydana gelir. ABS fren sistemi, sürücünün fren pedalına basması ile aktif olur ve tekerleklerin fren mekanizmasına ulaştırılmak üzere hidrolik bir yağ oluşturulur. Sistemin kumanda grubunda yer alan elektronik pompa ise zemine ve aracın hızına göre fren basıncını ayarlar. Daha sonra da araç yavaşlayarak durur.

Modern fren sistemine entegre edilmiş sensörlerden meydana gelen ABS fren sistemi, kilitlenmeyen fren sistemi olarak da bilinir. Söz konusu sensörler sayesinde her bir tekerleğin dönüş hızı yakından takip edilir. Standart bir fren sisteminde ani frenleme yapıldığında tekerleklerin zemin ile olan teması kesileceği için lastiklerde kayma ve kilitlenme olması normaldir. Ancak ABS fren sisteminde, tekerlekleri takip eden sensörler patinaj tespit ettiğinde fren basıncını ani bir şekilde açıp kapatarak tekerleklerin hızını azaltır. Otomatik olarak gerçekleşen bu süreç sonunda tekerlerin yeniden yola temas etmesi sağlanır. ABS fren sistemi parçaları ve sensörleri çeşitli etkenler nedeniyle arızalanabilen parçalar olup yedekleri ile değiştirilmeleri ise oldukça kolaydır.

Bütçe Dostu Debriyaj ve Fren Seti Fiyatları

Araçlarda her zaman doğru çalışması gereken ve hayati öneme sahip olan sistemler arasında yer alan debriyaj ve fren sistemleri, sürücünün sürüş karakteri, aracın kullanım yoğunluğu, aracın kullanıldığı zemin yapısı ve hava koşulları gibi etkenler ile arızalanabilmektedir. Araçtaki en yoğun kullanılan parçalar olması sebebiyle de kullanım ömürleri kolaylıkla dolabilen debriyaj ve fren sistemi elemanlarının yeniden doğru şekilde çalışabilmesi için bazen tüm sistemin yenilenmesi bazen de sadece arızalanan parçanın değiştirilmesi gerekir. Farklı çalışma prensiplerine ve parçalara sahip pek çok çeşidi bulunan debriyaj ve fren sistemleri, ürün tipine, markasına ve modeline göre değişen fiyat seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulur. Yerli ve yabancı onlarca marka tarafından üretilen bu parçalar ve sistemler, hemen her bütçeye hitap eden fiyat seçenekleri sunar.

Ulaşılabilir araba yedek parçaları arasında yer alan debriyaj ve fren setleri ile bu setlerin parçaları, düzenli bakım yapılması durumunda oldukça uzun ve masrafsız bir kullanım ömrü vadeder. Siz de aracınızın debriyaj veya fren sisteminde yer alan parçaları yenilemek veya daha gelişmiş bir sistem kullanmaya başlamak istiyorsanız Hepsiburada’nın zengin ürün yelpazesinde yer alan debriyaj ve fren setleri ile yedek parçalara ulaşabilir, aracınız için uygun bir debriyaj-fren sistemi satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Fren Debriyaj Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Oto Aksesuar
Oto Aksesuar
Oto Yedek Parça
Oto Yedek Parça
Fren & Debriyaj
Fren & Debriyaj
Debriyaj Setleri
Debriyaj Setleri
Fren Balataları
Fren Balataları
Fren Disk ve Kampanaları
Fren Disk ve Kampanaları
ABS Sensörleri
ABS Sensörleri
Aksesuar Seti
Aksesuar Seti
Balata Sacı
Balata Sacı
El Fren Teli
El Fren Teli
Kaliper Tamir Takımı
Kaliper Tamir Takımı
Merkezler & Aksesuarlar
Merkezler & Aksesuarlar
Pedal
Pedal
Pedal Lastiği
Pedal Lastiği
Pedal Merkezi
Pedal Merkezi
Westinghause
Westinghause
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 55 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
DebriyajDebriyaj, arabayı hareket ettiren en temel parçalardan biridir. Debriyajın yanlış kullanımı, araç aksamında sistemsel sorunlara yol açabilir. Düz vites araçlarda debriyaj, manuel kullanımlıdır. Araçlarda vites değiştirmeyi sağlayan debriyaj, vites kutusu ile motor arasındaki bağlantıyı organize eder. Aracın sarsılmadan kalkması; yokuşta, inişte veya vites değişikliği gerektiren hızlanmalarda doğru viteste hareket edilmesi debriyaja bağlıdır.  Düşük hızdan yüksek hıza geçerken veya yavaşlarken aracın sorun yaşamaması, debriyajın doğru kullanımı ile mümkündür. Kullanım esnasında sürücünün debriyaja uygulayacağı kuvvetin iyi dengelenmesi, hayati önem taşır. Debriyaja sol ayakla basılır. Ayak çekilirken devir saati kontrol edilmelidir. Saat değiştiğinde ve arabada sarsılmalar olduğunda kavrama noktasına ulaşılmış anlamına gelir. O an ayağın sabitlenmesi önemlidir. Bu esnada sağ ayak frenden çekilmeli ve yavaşça gaza basılmalıdır. Aracın sorunsuz kalkışı bu hamlelerle gerçekleşir. Gaz verilirken debriyaj yavaş yavaş bırakılır.  Debriyajın görevi üç başlıkta toplanabilir. Aracı çalıştırırken motor hareketini aşamalı olarak tekerleklere ulaştırarak sansıntısız kalkış sağlamak, debriyajın birinci görevidir. Araç çalışır hâldeyken vites değiştirildiğinde motordan vites kutusuna hareket akımını keserek kolaylık sağlamak ikinci önemli görev olarak sıralanır. Son olarak gerekli durumlarda motor ile güç aktarma donanımları arasındaki bağı kesmek gerekebilir. Bu işlemi debriyaj gerçekleştirir.  Aracın kavrama noktasına geç ulaşması veya ulaşmaması, debriyaj kontrolünün gerekli olduğunun işaretidir. Hiçbir sorun olmasa dahi belli aralıklarla araç bakımı yapılmalı ve bakım esnasında debriyaj da kontrol edilmelidir. Debriyajın yanlış kullanımı debriyajda sık sık bozulmalara neden olabilir. Debriyaj balatasının eski veya bitmek üzere olduğu; araç titremesinden, hızlanmada zorlanmadan, aracın atak olmamasından, motor sıcakken vites geçişinde sorun olmasından anlaşılabilir. Bu tür problemlerde ihmal edilmeden araç servisi ile görüşülmelidir. Debriyaj problemi araç konforundan motor sağlığına birçok farklı başlıkta sorun yaşamanıza neden olur.
Detaylar
ŞanzımanMotorun hareketini tekerlere aktaran sistem, "şanzıman" adını alır. Türkçesi "hız değiştirme kutusu"dur. Şanzıman, viteslerin küçülmesini, büyümesini etkiler ve aracın hızı ile direkt ilişkilidir. Doğru vites değişimi yapmamak, şanzıman arızalarına neden olur. Vitesi tam değiştirmemek de sorunların bir diğer nedenidir. Oldukça hassas olan aksam, kolaylıkla arızalanabildiği için şanzıman sorunları ile sık sık karşılaşılır. Manuel vitesli araçlar için önem arz eden sistem, otomatik vitesli araçlarda ise otomatik formda bulunur. Ancak, otomatik vitesli araçlar da şanzıman sorunları yaşayabilir.  Şanzıman sorunları, balata dişlilerinden; yıpranma ve aşınmadan dolayı olabilir. Balata dişlileri düzeltilebilir; ancak, yıpranma ve aşınma sorunu varsa kutunun tamamen değişmesi gerekir. Otomatik vitesli şanzımanların fiyatı, düz vitesli şanzımanlardan daha yüksektir. Şanzımanın daha uzun ömürlü olması için yağ ve filtre bakımının rutin olarak yapılması gerekir. Yokuş aşağı araç park ederken önce el freninin çekilmesi tavsiye edilir. Vitesleri tam olarak değiştirdiğinizden emin olmanız, olası birçok şanzıman probleminin önüne geçmenize yardımcı olur.  Motordan gelen hareket enerjisini yönlendiren şanzımanlar üçe ayrılır: Manuel, yarı otomatik ve otomatik şanzımanlar piyasada yer alır. Manuel şanzıman, en çok kullanılan türdür. Vites, kullanıcı tarafından değiştirilir; debriyaj serbest bırakılır. Yeni vites seviyesinin güç ayarları tekerleklere iletilerek sürüş devam eder. Yarı otomatik şanzıman, "DSG" olarak anılır. Açılımı, "Dual Shift Gear Box"tır. Yağsız olan bu şanzımanlar, "kuru şanzıman" olarak da tanınır ve yağ değişimine ihtiyaç duymaz. Araçlarda iki krank mili yer alır. Biri 1., 3. ve 5. viteslere geçerken, diğeri 2. 4. ve 6. viteslere geçişi sağlar. Otomatik şanzıman ise vitesin otomatik değiştiği türdür. Tork konvertörü aracılığıyla değişim tamamlanır. Kullanım kolaylığı sebebiyle otomatik şanzıman sistemi tercih edilir. Hassas olan bu sistemlerin arızalanma potansiyeli, manuellerden daha yüksektir.
Detaylar