Aracınızın fren ve debriyaj sistemleri gibi önemli bileşenleri, kullanım koşullarına bağlı olarak zamanla aşınabilir ya da hasar görebilir. Hem araç performansı hem de sürüş konforu ve güvenliği açısından aracınızın yenilenmesi gereken yedek parçalarını, erişilebilir fren debriyaj fiyatları ile anında satın alabilirsiniz.

Debriyaj Seti

Debriyaj seti, manuel şanzımanlı araçlarda bulunur. Baskı, balata ve bilye olmak üzere üç parça şeklinde satışa sunulur. Titreme, kayma, vites geçişlerinde zorlanma gibi debriyaj sorunlarının büyük bir bölümü debriyaj setinin yenilenmesi ile giderilebilir. Debriyaj setinde yer alan parçalarda görülen aşınma ya da hasar genellikse belirli bir kilometre boyunca değil, sürüş teknikleri ve sürüş alışkanlıkları nedeniyle meydana gelir. Bu nedenle parçalar için önerilen bir değişim süresi genellikle yoktur.

Fren Disk Çeşitleri

Aracınızın tipine bağlı olarak frenleriniz diskli fren, kampanalı fren veya ikisinin bir kombinasyonu olabilir. Fren diskleri, kampana tipinden daha fazla durma gücü sağlaması ve meydana gelen ısının diskin daha geniş yüzey alanı boyunca, daha verimli bir şekilde dağıtılması nedeniyle tercih edilir. Birçok kişi tarafından modern araba fren sisteminin kalbi kabul edilen ve çok çeşitli tasarımlarda gelen büyük metal disklerdir. Örneğin, yarış arabaları genellikle ısının daha iyi yönetilmesini sağlayan oluklu disklere sahiptir. Oluklu bir diskteki delikler ayrıca ıslak havalarda suyun çıkarılmasını kolaylaştırır. Bu sayede ıslak ve kaygan koşullarda bile daha iyi fren performansı sağlamaya yardımcı olur.

Fren Kampana Çeşitleri

Kampanalı fren sistemleri diskli fren sistemiyle aynı bileşenlere sahiptir. Prensipte, kampanalı frenler fren pabuçlarının hareketinin dışında, fren disklerine çok benzer şekilde çalışır. Fren kampanası, bir disk fren sistemindeki fren diskine eşdeğerdir ve arabanın tekerleğine sabitlenir. Fren sırasında, fren pabuçlarını birbirinden uzaklaşmaya zorlayan tekerlek silindirine hidrolik sıvı verilir. Bu, fren pabuçlarını dönen tambura doğru iterek aracı yavaşlatır. Frenler serbest bırakıldıktan sonra, fren pabuçları geri tepme yayının hareketi ile başlangıç ​​konumlarına geri döner. Kampanalı frenler fren disklerinden daha uygun fiyatlıdır. Onarılması ve hatta değiştirilmesi çok daha kolaydır. Bununla birlikte yüksek ısıda çalışma performansı fren diskleri kadar yüksek değildir.

Fren Kaliperleri ve Balataları

Kaliper, fren pedalı baskı uygulandığında fren rotorunu kavrayan bir mengene gibidir. Fren hidroliğini besleyen bir dizi hortuma bağlı hidrolik pistonlar içerir. Frene basıldığında hidrolik sıvısı ana silindire doğru akmaya zorlanır ve böylece pistonları kalipere iter. Kaliperin sıkma hareketi ne kadar sert olursa, o kadar fazla ısı üretir. Fren balataları, kaliper tarafından fren rotoruna doğru itilen ve en çok aşınmaya maruz kalan fren bileşenleridir. Bu nedenle, fren balatası satın alırken, üretilen ısıyı çok daha verimli bir şekilde yönetebilecek kaliteli fren balatalarının seçilmesi önem taşır. 

El Frenleri

El freni, fren hidroliği tarafından çalıştırılmaması veya etkinleştirilmemesi nedeniyle bir servis freni olarak kabul edilemez. Birçok yönden, tüm fren sistemi arızalandığında acil fren işlevi görürler. Farklı otomobil üreticilerinin farklı acil durum fren mekanizmaları vardır, bunların çoğu orta konsolda genellikle sürücü koltuğunun yanında ve ön koltuklar arasında bulunur. Yer pedallarının yanında başka bir pedalla etkinleştirilen acil durum frenleri ya da direksiyon kolonunun yanında bulunan el frenleri de vardır. El fren sisteminde en çok değiştirilen yedek parça el freni telidir. Telin, sağ ve sol trenlere giden bağlantı yerleri kullanım koşullarına bağlı olarak yıpranabilir ve değiştirilmesi gerekir.

ABS Fren Sistemi ve Sensörleri

ABS fren sistemi, ayrı bir fren tasarımından çok modern fren sistemi tasarımına entegre edilmiş gelişmiş bir sensör teknolojisidir. Kilitlenmeyen fren sistemleri veya ABS, her bir tekerleğin dönüş hızını takip eden özel sensörlerden oluşur. Ani fren manevrası, özellikle ıslak yol koşullarında, tekerlek hızına bağlı olarak zeminle temas kaybı nedeniyle tekerleklerin kilitlenmesine ve lastiklerin kaymasına neden olabilir. ABS sisteminde sensörler herhangi bir patinaj tespit ederse, ABS aracın fren basıncını hızla açıp kapatır. Tekerleklerin dönme hızını azaltır ve lastiklerin yolla yeniden temasını sağlar.

Bunları Bilmenizde Fayda Var

  • Debriyaj seti değişiminde, uzun ömürlü kullanım için volanı da kontrol etmeniz gerekebilir.
  • Premium fren diski modelleri aşırı ısınma sorunlarını yol önleyen olağanüstü ısı yönetimi özelikleri ile öne çıkar.
  • Uygun maliyetli metallerden üretilmiş ekonomik fren diski modelleri ihtiyacınız olan kısa durma mesafesini sağlamakla birlikte, yüksek kaliteli bir diskle kıyaslandığında kullanım ömrü genellikle daha kısadır. 
  • Fren balatalarının kinetik enerjinin daha verimli aktarılmasını sağlamak için optimum sıcaklıkta çalışması gerekir.
  • Kış aylarında sıcaklığın 0 derecenin altına düştüğü bir bölgede yaşıyorsanız, genleşmeyi de göz önünde bulundurarak ekstra sert bileşiklerden yapılmış fren balataları yerine saha yumuşak balataları tercih etmeniz gerekebilir.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Fren Debriyaj Fiyatları

Debriyaj Setleri
Fren Balataları
Fren Disk ve Kampanaları
ABS Sensörleri
Aksesuar Seti
El Fren Teli
Kaliper Tamir Takımı
Merkezler & Aksesuarlar
Pedal
Pedal Lastiği
Pedal Merkezi
Westinghause
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 10000+ ürün
Fren Debriyajları Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Şanzıman Motorun hareketini tekerlere aktaran sistem, "şanzıman" adını alır. Türkçesi "hız değiştirme kutusu"dur. Şanzıman, viteslerin küçülmesini, büyümesini etkiler ve aracın hızı ile direkt ilişkilidir. Doğru vites değişimi yapmamak, şanzıman arızalarına neden olur. Vitesi tam değiştirmemek de sorunların bir diğer nedenidir. Oldukça hassas olan aksam, kolaylıkla arızalanabildiği için şanzıman sorunları ile sık sık karşılaşılır. Manuel vitesli araçlar için önem arz eden sistem, otomatik vitesli araçlarda ise otomatik formda bulunur. Ancak, otomatik vitesli araçlar da şanzıman sorunları yaşayabilir.  Şanzıman sorunları, balata dişlilerinden; yıpranma ve aşınmadan dolayı olabilir. Balata dişlileri düzeltilebilir; ancak, yıpranma ve aşınma sorunu varsa kutunun tamamen değişmesi gerekir. Otomatik vitesli şanzımanların fiyatı, düz vitesli şanzımanlardan daha yüksektir. Şanzımanın daha uzun ömürlü olması için yağ ve filtre bakımının rutin olarak yapılması gerekir. Yokuş aşağı araç park ederken önce el freninin çekilmesi tavsiye edilir. Vitesleri tam olarak değiştirdiğinizden emin olmanız, olası birçok şanzıman probleminin önüne geçmenize yardımcı olur.  Motordan gelen hareket enerjisini yönlendiren şanzımanlar üçe ayrılır: Manuel, yarı otomatik ve otomatik şanzımanlar piyasada yer alır. Manuel şanzıman, en çok kullanılan türdür. Vites, kullanıcı tarafından değiştirilir; debriyaj serbest bırakılır. Yeni vites seviyesinin güç ayarları tekerleklere iletilerek sürüş devam eder. Yarı otomatik şanzıman, "DSG" olarak anılır. Açılımı, "Dual Shift Gear Box"tır. Yağsız olan bu şanzımanlar, "kuru şanzıman" olarak da tanınır ve yağ değişimine ihtiyaç duymaz. Araçlarda iki krank mili yer alır. Biri 1., 3. ve 5. viteslere geçerken, diğeri 2. 4. ve 6. viteslere geçişi sağlar. Otomatik şanzıman ise vitesin otomatik değiştiği türdür. Tork konvertörü aracılığıyla değişim tamamlanır. Kullanım kolaylığı sebebiyle otomatik şanzıman sistemi tercih edilir. Hassas olan bu sistemlerin arızalanma potansiyeli, manuellerden daha yüksektir.
Debriyaj Debriyaj, arabayı hareket ettiren en temel parçalardan biridir. Debriyajın yanlış kullanımı, araç aksamında sistemsel sorunlara yol açabilir. Düz vites araçlarda debriyaj, manuel kullanımlıdır. Araçlarda vites değiştirmeyi sağlayan debriyaj, vites kutusu ile motor arasındaki bağlantıyı organize eder. Aracın sarsılmadan kalkması; yokuşta, inişte veya vites değişikliği gerektiren hızlanmalarda doğru viteste hareket edilmesi debriyaja bağlıdır.  Düşük hızdan yüksek hıza geçerken veya yavaşlarken aracın sorun yaşamaması, debriyajın doğru kullanımı ile mümkündür. Kullanım esnasında sürücünün debriyaja uygulayacağı kuvvetin iyi dengelenmesi, hayati önem taşır. Debriyaja sol ayakla basılır. Ayak çekilirken devir saati kontrol edilmelidir. Saat değiştiğinde ve arabada sarsılmalar olduğunda kavrama noktasına ulaşılmış anlamına gelir. O an ayağın sabitlenmesi önemlidir. Bu esnada sağ ayak frenden çekilmeli ve yavaşça gaza basılmalıdır. Aracın sorunsuz kalkışı bu hamlelerle gerçekleşir. Gaz verilirken debriyaj yavaş yavaş bırakılır.  Debriyajın görevi üç başlıkta toplanabilir. Aracı çalıştırırken motor hareketini aşamalı olarak tekerleklere ulaştırarak sansıntısız kalkış sağlamak, debriyajın birinci görevidir. Araç çalışır hâldeyken vites değiştirildiğinde motordan vites kutusuna hareket akımını keserek kolaylık sağlamak ikinci önemli görev olarak sıralanır. Son olarak gerekli durumlarda motor ile güç aktarma donanımları arasındaki bağı kesmek gerekebilir. Bu işlemi debriyaj gerçekleştirir.  Aracın kavrama noktasına geç ulaşması veya ulaşmaması, debriyaj kontrolünün gerekli olduğunun işaretidir. Hiçbir sorun olmasa dahi belli aralıklarla araç bakımı yapılmalı ve bakım esnasında debriyaj da kontrol edilmelidir. Debriyajın yanlış kullanımı debriyajda sık sık bozulmalara neden olabilir. Debriyaj balatasının eski veya bitmek üzere olduğu; araç titremesinden, hızlanmada zorlanmadan, aracın atak olmamasından, motor sıcakken vites geçişinde sorun olmasından anlaşılabilir. Bu tür problemlerde ihmal edilmeden araç servisi ile görüşülmelidir. Debriyaj problemi araç konforundan motor sağlığına birçok farklı başlıkta sorun yaşamanıza neden olur.
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20019478