Merkezler & Aksesuarlar

Aracınızla seyir hâlindeyken tekerler; motor gücüne ek olarak yer çekimi ve arkadan esen rüzgar yardımıyla da hareket kazanıyor. Hızınız arttıkça fizik kanunları da aracın hızlanmasında motor gücüne ek olarak hızınızı korumaya yardım ediyor. Tüm bu güçlerin birleşimiyle hızlanan aracınız, rahatlıkla ilerlemeye devam ediyor. Aracınızı durdurmak istediğiniz zaman fren mekanizması devreye giriyor ve aracı durdurmak için karşı güç üretiyor. Tek bir pedala basarak açığa çıkan gücün, aracı durdurması için diğer tüm bileşenlerden daha büyük olması gerekiyor. Bu sebeple fren ana merkezi ve aksesuarları, aracınızın en önemli parçalarını oluşturuyor.

Fren ana merkezi ve buna bağlı elemanlar, motorun ürettiği hareket enerjisini durağan hâle getiriyor. Aracın ilerlemesini durdurmak için geliştirilen fren sisteminde pedala bastığınız zaman oluşan güç, ilerlemeyi sağlayan enerjinin on misline ulaşıyor. Fren pedalına basıldığında her bir teker için ayrı ayrı hazırlanan fren mekanizmalarına yüksek basınç uygulanıyor. Böylece tekerlerin, dolayısıyla aracın durması sağlanıyor.

Yeni nesil araçlarda fren ana merkezi, özel geliştirilen tasarımıyla karşı karşıya kaldığı baskıyı kolayca durduruyor. Motordan ilave güç alan fren ana merkezi, aracı durdurmak için ihtiyaç duyduğu güce kısa sürede ulaşıyor. Ana merkezden frenlere iletilen basıncın miktarı artarken aracın durma süresi azalıyor. Bu sayede fren yapıldığında aracın durma mesafesinin de kısalması sağlanıyor.

Aracınızın fren mesafesi kısaltıldığında ani ve beklenmedik durumlarda aracınız daha seri bir şekilde duruma uyum sağlıyor. Böylece oluşabilecek kazaların önüne geçiliyor. Kazaların önlenmesi, başta sizin hayatınızı koruma altına alıyor. Diğer yandan aracınızda oluşabilecek hasarlar da engelleniyor. Fren ana merkezi ve aksesuarları, düzenli bakımlarla yenilenerek hem sizin hem de trafikteki diğer sürücülerin güvenliğini sağlamaya devam ediyor.

Fren ana merkezi, aracınızın ön tarafında konumlanıyor. Durdurma işlemi, fren pedalına basılarak kontrol edildiğinden ana merkez de pedala yakın mesafede yer alıyor. Pedala her dokunuşunuzda fren ana merkezi, hareketinize anında tepki veriyor. Tekerlere basınç uygulayarak dönme hareketlerini yavaşlatan fren sistemi, aracınızı durdurmadan hızınızı kontrol altına almanıza olanak veriyor.

Fren sistemi içerisinde ana merkeze bağlı bulunana fren silindirleri de bulunuyor. Dört tekerin her birinde bir adet fren silindiri yer alıyor. Silindir içerisinde yer alan mekanizma, merkezden gelen basıncı kullanarak tekerdeki diske sürtünme uyguluyor. Sürtünme sonucunda dönme hareketi yavaşlayan teker, arabanızı sarsmadan duruyor.

Fren silindirleri, aracın marka ve modeline göre değişiklik gösteriyor. Araç üreticilerinin tercih ettiği ayrıntılar, fren silindirinde modele göre ufak değişiklikler oluşturuyor. Tasarımlarında değişiklik olsa da her silindir, fren ana merkezinden aldığı basınç ile çalışıyor. Çalışma sırasında oluşabilecek hava boşluklarını almak için tüm silindir modelleri, hava tahliyesini kolaylaştıran mekanizmalara sahip oluyor. Düzenli bakımlarda, hava boşluğu bulunan silindirlere ayar yapılarak sistemin aracınızı güven içinde durdurmaya devam etmesi sağlanıyor.

Trafikte güvenli sürüş için aracınızın durma kabiliyeti, hayati önem taşıyor. Trafikte olumsuzlukların önüne geçebilmek için istediğiniz an aracınızı kontrol altına almanız gerekiyor. Fren sistemi, araç hızını kontrol etmenizi sağlayarak değişen yol şartlarına karşı aracınız üzerindeki hakimiyetinizin artmasına yardımcı oluyor.

Her marka ve modele yönelik olarak geliştirilen araba merkezler & aksesuarlar bulunuyor. Aracın torkuna göre ürettiği güç de değişiyor. Buna bağlı olarak da aracı durdurmak için üretilen fren gücü de değişkenlik gösteriyor. Araç marka ve modellerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak özel tasarlanan fren ana merkezi ve aksesuarları, kendileri için ayrılan bölüme tam oturacak şekilde monte ediliyor. Böylece yüksek çalışma performansına kavuşarak trafikte güvenli sürüş sağlıyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Merkezler & Aksesuarlar

8270 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 8270 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20019478/60008404