Modern dünyanın en çok kullanılan araçları olan arabaların güvenlikleri ve koruma standartları büyük önem taşıyor. Sürücülerin arabaya tamamen güvenmelerini sağlayan el freni tellerinin kalitesi tercih nedeni oluyor. Farklı araç tiplerine göre özel olarak tasarlanan el freni telleri sürücülerin kendi sürüş ihtiyaçlarına uygun özellik göstererek aracın performansını arttırıyor.

Otomobillerin güvenlik donanımlarının başını çeken fren sistemi, trafikte seyir halinde iken hayatta kalmayı sağlıyor. Fren sisteminde yer alan el fren düzenekleri aracın güvenliğini sağlamasının yanı sıra park etme esnasında da önemli rol oynuyor. El freni yukarı çekildiğinde arka tekerlekler sıkıştırılıyor ve araç sabit hale geliyor. El freni genellikle arabaların park edildikten sonra sabit olarak kalmalarını sağlayan sistemler olarak kullanılıyor. Hız yüksekliklerinin fazla olduğu durumlarda el freni kullanılması arabanın hızını aniden durduracağı için takla atmasına sebep olabiliyor. Tamamen mekanik bir yapıya sahip olan el frenine bağlı olan teller arka tekerleklerin hareket etmesini engelliyor. Çok telli ipler kullanılarak yapılan araba el freni telleri birbirleri üstünden kayabilme yetenekleri ile esnekliği arttırıyor. Tellerin üzerini kaplayan molibden disülfit sürtünmeyi en aza indirgeyerek tellerin daha geç aşınmasını sağlıyor. Yüksek kaliteli yüzey işlemine sahip olan araba el freni teli paslanmaz ortam içerisinde yerini alarak uzun ömürlü olarak kullanılıyor. Çok sayıda küçük tellerin bir araya gelerek kalın ip oluşturan ürün, yüksek kablo mukavemeti ve esnekliği sayesinde kılıf içerisinde mükemmel bir kayma geliştiriyor. Bakım gerektirmeyen yapıları ile montajından sonra sürücüler için gönül rahatlığı ile kullanım olanağı sağlayan el freni teli, etkili tasarımı ile her aracın ihtiyacını karşılıyor. Kolay montajı ile hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf sağlayan ürün, hızlı ve verimli kullanımı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Hasar gören teller değiştirilmediğinde el freninin çalışmasını engelleyerek arka tekerlerin stabil kalmalarını önlüyor. Düzenli olarak el freni tellerinin kontrolünün sağlanması hem sürücünün hem de arabanın güvenliği açısından önemli hale geliyor.

Araba El Freni Teli Fiyatları

Bir otomobilin en önemli bölümünü oluşturan fren sisteminin güvenilirliği ve güçlülüğü aracın güvenilirliğini etkiliyor. Yokuş çıkarken sıklıkla başvurulan el freni, yokuş üzerinde durmak zorunda kalındığında arabanın geri kaymasını önlemek amacıyla kullanılıyor. Özellikle park ederken veya düşük hızla araba kullanırken kullanılan el freni, çelik bir tel ile arabanın arka tekerleklerini sabitliyor. El freni çekildiği zaman normal fren sistemindeki hidrolik basıncın yerini mekanik basınç alıyor. El freni teli, fren balatalarının disk ya da kampanalarına yapışmasını sağlıyor. Arabanın altında yer alan el fren teli zamanla aşınabiliyor ve koparak araba boşta olsa bile hareket haline geçmesini sağlayabiliyor. El freni telinin ömrünün uzun olması içim el freni çekili iken arabanın hareket etmeye zorlanmaması gerekiyor. Düzenli olarak arabanın bakımdan geçirilmesi ve el fren kablolarının paslanmaz olması ya da paslanmayı önleyen spreylerin kullanılması aracın el freni sisteminin uzun ömürlü olmasını sağlıyor. El freninin arabayı tutmadığı durumlarda, el frenine geçildiğinde bir zorlanma hissedildiğinde ve fren uyarı ışığının yandığı durumlarda el freni kablolarının değiştirilmesi zorunlu hale gelebiliyor. El fren telinin kalitesi ve sağlamlığı disklere ve kampanalara yapışma gücünü etkiliyor. Her araca özel olarak üretilen el freni telleri, arabanın benzinli, dizel ya da manuel veya otomatik olması gibi özelliklerine göre tasarlanıyor. Kullanılan materyalin kalitesi ile paralellik gösteren araba el freni teli fiyatları, araba özelliklerinden de etkileniyor.

Araba El Freni Teli

309 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. CAVO
  2. Cey
  3. Ctvr
  4. GEMO
  5. TURTEL
  6. FEBI
  7. Rıcambi
  8. ALT
  9. BSG
  10. BluePrint
  11. DORTEL
  12. MGA
  13. SEIM
  14. Topran
  15. Tral
  16. Wolcar
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20019478/60008401
BAŞA DÖN