Fren Disk ve Kampanaları

Fren sistemini oluşturan parçalar, aracınızın güvenli bir şekilde durmasını sağlar. Aşınan diskler ve balatalar, aracı istediğiniz şekilde yavaşlatmak veya durdurmak için yeterli sürtünme ya da durdurma gücü üretemez. Bu nedenle kullanım ömrünün sonuna gelmiş fren diski, kampana ya da fren balatası gibi önemli yedek parçaları değiştirmeniz gerekir. Fren diski fiyatları marka, model ve tasarıma göre geniş bir fiyat yelpazesine sahiptir. Standart disklerden, performans için tasarlanmış delikli ya da oluklu disklere kadar, aracınız için en iyi fren diski modelini kolayca bulabilirsiniz.

Fren Diski ve Kampana Arasındaki Fark

Disk ve kampana olmak üzere iki tür fren tipi vardır. Kampana daha eski bir fren sistemi olup, tekerleğe monte edilmiş metal bir tambura benzer. Fren balataları, sürtünmeye neden olmak ve aracı yavaşlatmak için tambura doğru dışarı doğru itilir. Kampanalar, disklere kıyasla daha zayıftırlar ve bu nedenle günümüz otomobillerinde genellikle kullanılmazlar. Bununla birlikte, uygun fiyatlı olmaları nedeniyle, daha büyük ve frenleme kuvvetine ihtiyaç duymayan daha küçük ve giriş seviyesi araba modellerinde tercih edilebilir. Hemen hemen tüm modern araçlar disk frenlerle çalışır. Kampanadan farklı olarak disk, fren balataları ile kaplı bir çift kaliperin içinden geçecek şekilde monte edilir. Kaliperler, fren balatalarını disk yüzeyi ile temas edecek şekilde diski sıkıştırır. Metal bir tambur içinde bulunmadıkları için çok daha hızlı soğurlar.

Delikli ve Oluklu Fren Diski Çeşitleri

Delikli ya da oluklu fren diskleri sportif bir sürüş tarzını benimseyen sürücüler için yüksek performans sağlayan özel tasarımlı disklerdir. Disk yüzeyindeki delik ya da oluklar ile sürtünme katsayısının artırılması, tutuş ve fren performansında artışa neden olur. Delikli disklerin en önemli avantalarından biri ıslak yol koşullarında bile yüksek performans sunmasıdır. Diskin delikli yüzeyi sayesinde su birikmediğinden fren sistemi daha verimli hale gelir. Oluklu diskler de benzer şekilde suyun dışarıya doğru yayılmasını sağlayan etkili bir tasarıma sahiptir. Bu sayede her iki disk tasarımında da ıslak yolda yüksek performans elde edilebilir. Su dışında, sürtünme sırasında açığa çıkan yüksek sıcaklıklar da önemli bir sorun oluşturabilir. Delikli ya da oluklu fren diski çeşitleri, balata ve disk arasında meydana gelen sıcaklığın ve gaz oluşumunun daha iyi dağıtılmasını sağlar. Delikli disk ile kıyaslandığında oluklu diskler çatlamaya karşı dayanıklılığı ile bilinir. Bu nedenle extrem sürüş teknikleri ve yarış performansı için tercih edilir. Delikli diskler ise extrem sürüş tekniklerini uygulamayan ancak sportif disklerin faydalarından yararlanmak isteyen sürücüler için en iyi seçimlerden biridir. Delikli disklerin en önemli avantajı ısı yönetme yeteneğidir. Estetik görünüşü ile aynı zamanda dikkat çekmeyi seven ve araçlarına sportif bir hava kazandırmak isteyen sürücüler için idealdir.

Araç Fren Bakımında Bunlara Dikkat Edin

  • Fren sisteminizin bakımını düzenli olarak yapmak, frenlerinizin her zaman iyi durumda kalmasını ve arabanız güvenli bir şekilde durdurmayı sağlar.
  • Yüksek performans için fren hidroliğini kontrol edin ve periyodik olarak değiştirin.
  • Fren balatalarını ve diskleri kontrol edin. Her ikisinde de aşınma belirtisi olup olmadığını kontrol edin.
  • Kullanım ömrü sona eren parçaları yenileriyle değiştirin.
  • Fren disklerinin ömrünü etkileyebilecek bir dizi faktör vardır. En önemli faktör kişisel sürüş tarzınızdır. Standart bir disk ortalama olarak, 50.000 ila 125.000 km arasında bir ömre sahiptir.

Bunları Bilmenizde Fayda Var

  • Tüm frenleri sistemini defada değiştirmek düzensiz aşınmayı önlemeye yardımcı olur.
  • Delikli fren diski tasarımı, diskin daha hızlı soğumasına yardımcı olur.
  • Oluklu fren diskleri, fren balatalarının disk yüzeyine daha iyi tutmasını sağlar. Bu sayede daha fazla durma gücü elde edilir.
  • Fren diskleri yol yüzeyi boyunca su, yağ ve diğer çevresel faktörlere maruz kalır. Gümüş çinko kaplama gibi korozyon önleyici bir koruyucu tabaka paslanmayı ve korozyonu önlemeye yardımcı olabilir.
  • Koruyucu kaplamalar frenlerin ömrünü uzatır. Daha uzun süre güzel ve parlak görünmelerini sağlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Fren Diski Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Bosch
TRW
Ferodo
Delphi
Swag
Zimmermann
BSG
Frendi
Otoco
Valeo
Goodyear
İTHAL
General Motors
OEM
BluePrint
Cifam
Febı
Parça Ofisi
GVA
Victor Reinz
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Araç Markası
Toplam 38 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?