Kaliper Tamir Takımı

Otomobillerde sık sık sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Bunların tamir edilerek telafi edilmesi de bir sürece yayılabilir. Ancak arabanızda sorunları hiç ihmale gelmeyen acil giderilmesi gereken arızalar vardır. Bunlar aracın yürüyen aksamının bir kısmını oluşturan direksiyon, teker, lastik ve fren takımlarıdır.

Araçlarda can güvenliği söz konusu olduğunda, akla ilk gelen yer fren sistemleridir.  Kaliper bu hayati güvenlik merkezinin içinde, aracınızın fren sistemini çalıştıran, değerli, ufak bir parça takımıdır. Arabanızın fren sisteminde monteli bu parçalar, zamanı geldiğinde mutlaka bir takım halinde değiştirilmelidir.  

Oto tamircileri ve servis uzmanlarının yakından tanıdığı araba kaliper tamir takımı birçok sürücünün hiç bilmediği bir kavramdır. Sürücülerin çoğu kaliper nedir, sorusunu doğru cevaplayamaz.  Oysa fren kaliperleri aracınızın durdurma gücünü üreten sistemin en önemli odağıdır.  

Seyahat güzergahları ve yol şartlarına göre değişen ortamlarda arabanızın fren aksamları yıpranır. Toz, toprak, kum ve darbelerden etkilenir. Hatta, yağışlı iklim şartları ve deniz bölgelerinde daha hızlı olmak üzere paslanırlar. Yani kaliper takımları, tekerlerin tam ortasında, muhafazasız, yağışlı havalarda doğrudan suya temas eden bir sistemin parçalarıdır. Bu takımlarda meydana gelecek arızalar, fren sistemin kilitlenmesine sebep olur. Aracın durma gücü aniden yok kaybolur. Meydana gelebilecek kazalar önlenemez olur.

Böyle ufak bir parça takımı çok önemli bir görevi üstlenir. Kaliperler, fren balatalarının ileri geri hareket ettirerek disk üzerinde hidrolik baskı ile sıkışma yaratan parçalarıdır. Kaliperlerin hidrolik sistem üzerinden uyguladıkları baskı sonucu, balatalar diski her iki yönden bir cendere misali arada sıkıştırır. Bu sıkışma aracınızın durdurma gücünü üretir. İşte bu safhada yıpranmış, eski, paslı, tutukluk yapan kaliperler fren sisteminde sorunlar yaşatırlar. Ölümlü birçok kazalarda, kazaların fren sisteminde meydana gelen sorundan kaynaklandığı kaza raporlarına işlenmiştir.     

Arızalı kaliper takımı denilince, hayati önem taşıdığına sürekli vurgu yapılan sorunları kısaca şöyle tanımlayabiliriz. Fren basınç tesiri azalır. Fren tutmamaya başlar. Durma mesafesi uzar. Fren esnasında, aracın savrulmasına kadar götürebilen, tek taraflı çekmeler meydana gelir. Sıkışan balatalar ısınır. (Birçok olayda balata sıkışmasının sebep olduğu, alev alma, yangın çıkma durumları görülmüştür) Balatalarda fren haricinde diske sürtünme meydana gelir. İstenmeyen sesler çıkarır. Disk yaralanmaları oluşur, çizilmeler meydana gelir. Diskte eğilmeler ortaya çıkar. Balataların dengesiz erimesine sebep olur. (İç balata, dış balataya göre daha çabuk tükenir) Balataların ömrü kısalır. Jantın ısınmasına, lastiğin etkilenmesine sebep olur.

İşte böyle, bu küçük kaliper takımları aracınızın tüm yürüyen aksamları içinde çok ama çok etkili bir göreve sahiptir. Bu yüzden, yukarıda sayılan sorunların ortaya çıkmasını bile beklemeden, belli aralıklarda servisinize veya tamirciye uğrayarak kontrol ettirmelisiniz. Gerekiyorsa uzmanlar, eskiyen araba kaliper takımını kısa sürede yenisiyle değiştireceklerdir. Seyahatlerinizde can güvenliğinizin mühim merkezi konumundaki bu parça takımı, maliyet olarak da sizin bunu zorlanmadan hemen her yerde yaptırabileceğiniz seviyelerdedir.

Eğer gereken bilgiye sahipseniz, arabanızı kendiniz tamir etmeyi seviyor ve bu işten keyif alıyorsanız, bir de ihtiyaç duyulan tamir takımlarınız elinizin altında varsa, rahatlıkla kendinizin de yapabileceği bir işten bahsediyoruz. Kendiniz araba kaliper tamir takımı satın alabilir, eskisiyle çok kolay değiştirebilirsiniz. Ancak sürücülerde çoğunlukla olduğu gibi, otomobil tamiri konusunda bilgi sahibi değilseniz, tecrübeniz yoksa, bu işleri uzmanına bırakmakta fayda vardır. Doğruca bir servise, oto tamircisine gidebilirsiniz. Bir test sürüşü ve gerekli kontrollerden sonra uzmanlar size gerekli tavsiyelerde bulunacaktır. Ekonomik değeri çok yüksek olmayan bu takımlardan kısa sürede aracınıza monte edeceklerdir.    

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Kaliper Tamir Takımı

847 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 847 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20019478/60008403