Motorlu taşıtların yavaşlaması ve durması için kolaylık sağlayan ve tekerlek sistemleriyle bağlantılı olarak çalışan fren balatası, fren sistemini etkileyen bir mekanizmadır. Fren sisteminin önemli parçalarından bir tanesi olan fren balatasının, sağlıklı ve güvenli bir araç kullanımı için düzenli olarak kontrol edilmesi ve süresi dolduğunda mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Farklı çeşitleri bulunan fren balataları arasından bazı detaylara dikkat ederek ihtiyacınıza en uygun olanını seçebilirsiniz. 

Fren Balatası İşlevi

Fren balatası, sürücünün fren yapması halinde kampanalara sürtünerek kampana dönüşünü engelliyor. Dolayısıyla kampana bu hamleden sonra artık dönemediği için araç da yavaşlayarak duruyor. Fren balatası sürtünme komutunu pedala basma hareketinden alıyor. Disk fren balatasının tam ortasında yarık şeklinde bir çizgi bulunuyor. Bu çizgi, balatanın aşınma limitini gösterme işlevini taşıyor. Bu yüzden aracınızdaki balatayı çıkartıp baktığınızda bu çizginin yok olduğunu görürseniz fren balatasını mutlaka değiştirmelisiniz. Disk fren balatalarının arkasında ise piston ile balata arasında bir adet sac parça yer alıyor ve frenleme sırasında sesin azaltılmasını sağlıyor. Aynı şekilde balatanın sessiz bir şekilde çalışabilmesi için çeşitli yaylar ve klipler de bulunuyor. Bu parçaların paslanmış olması da sorun yaratabiliyor. Bu yüzden gres yağı sürülerek klipslerin daha etkili şekilde çalışması sağlanabiliyor. Ancak gres yağını kesinliklere balatalara bulaştırmamanız gerekiyor. Aksi takdirde frenler tutmayacaktır. 

Fren Balatası Arızası

Tekerlek sistemindeki balatalar fren pedalına basılması halinde gücü yumuşatma görevini taşıyor. Ancak fren balatalarının çok hızlı bir şekilde yıpranan parçalar olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden fren balatalarını çok sıkça kontrol etmelisiniz. El freni çekili haldeyken aracı kullanmak, aşırı hız yapmak ve ani şekilde frene basmak balataların zaman içerisinde yıpranmasına yol açıyor. Fren balataları genellikle yumuşak ve sert olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yumuşak fren balataları, fren sistemini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamasına rağmen hızlı bir şekilde deforme oluyorlar.

Fren Balatası Ömrü

Fren balatasının da bir ömrü olduğu için düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekiyor. Ancak değişim sürecinde önemli olan kriter, aracın ne kadar ve ne şekilde kullanıldığı oluyor. Yine de her halükarda fren balatalarının 40.000 ile 50.000 km’de bir muhakkak değiştirilmesi gerekiyor. Fren balatasının ömrüne olumsuz şekilde etki eden durumlar arasında, devamlı şehir içi araç kullanılması, fazlaca dur-kalk yapılması, agresif şekilde araç kullanılması, ani hızlanmalar, ani yavaşlamalar, gereksiz şekilde fren pedalının kullanılması ve devamlı yokuş olan yollarda araç kullanılması yer alıyor. 

Bunun yanı sıra otomatik vitese sahip araçların balataları, manuel araçların balatalarına göre çok daha hızlı şekilde aşınıyor. Çünkü bu tip araçlarda hız kontrolünü ağırlıklı olarak fren pedalı ile yapılıyor. Bunların yanı sıra bazı durumlarda daha fren balatası aşınmamışken de fren tutmayabiliyor. Bunun temel sebebi ise kalitesi düşük olan balataları kullanmak oluyor. Fazla ısınmış olan bu balataların yüzeyler camlaşıyor, parlıyor, sürtünme katsayıları düşüyor ve diski yavaşlatma işlevlerini yerine getiremiyor. Bu gibi durumlarda da mutlaka fren balatasının değiştirilmesi gerekiyor. 

Fren Balatasında Kullanılan Malzemeler

Fren balatalarının üretiminde genellikle çelik yünü, grafit, demir oksit, alüminyum oksit, bakır tozu, reçine, Hindistan cevizi unu, barit ve mika tozu gibi malzemeler kullanılıyor. Bu malzemelerin bazıları sürtünme katsayısı ile dayanımı artırma işlevi görürken bir kısmı da dolgu ve yapıştırma özellikleri nedeniyle tercih ediliyor. Önceleri fren balatası üretiminde asbest kullanılıyordu. Bu malzeme sağlığa zararlı olması sebebiyle artık fren balatası üretiminde kullanılmıyor. Bunun yerine ağırlıklı olarak organik malzemeler tercih ediliyor. 


Fren Balataları

8.301 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Bosch
  2. TRW
  3. MGA
  4. Delphi
  5. Beşer
  6. Valeo
  7. Ferbe
  8. Ypc
  9. Ferodo
  10. Trw-Lucas
  11. Cey
  12. Walburg
  13. Ate
  14. Prc
  15. BluePrint
  16. Brenta
  17. Kale
  18. AUTOTECH
  19. Kale Balata
  20. Veka
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20019478/60001488
Başa dön