Kış Lastiği & Kaliteli Orjinal Oto Lastik Fiyatları ve Markaları

Oto Lastikleri

Bir araba almaya karar verdiğiniz zaman öncelikle arabanın yol tutuşu, virajlarda ne kadar savurduğu gibi kavramları göz önüne alırsınız. Birçok kişi araba alma konusunda bu kadar hassas davranırken, lastik almaya karar verdiği zaman aynı hassasiyeti göstermiyor. Otomobil lastikleri işleyiş olarak aracınızın motorunda bulunan gücün tam anlamıyla yola aktarılmasını sağlamaktadır. Fren yaptığınız bir an da ya da bir virajı süratli bir şekil de döndüğünüz zaman lastiğinin öneminin farkına varılır. Eğer aracınızda yol tutuş problemleri virajlarda savurma gibi sıkıntılar yaşıyorsanız, bunu minimum seviyeye indirmek için doğru lastik tercihi yapmalısınız. Lastikler yaz lastikleri ve kış lastikleri olarak sınıflara ayrılmaktadır. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile yeni üretilmiş olan lastikler hem yaz hem de kış olarak dört mevsim lastik özelliği sağlıyor. Dört mevsim lastik olarak nitelendirebileceğimiz oto lastikleri, normal lastiklere oranla biraz daha pahalıdır. Yaz ve kışın ayrı ayrı lastik değiştirme sıkıntılarıyla uğraşmak istemiyorsanız, çıkarttığınız lastikleri barındıracak bir alanınız bulunmuyorsa, dört mevsim lastik seçmek sizin için büyük avantaj olacaktır.Aracınıza oto lastiği alırken boyutlarına da önem vermeniz gerekiyor. Her aracın fabrikada üretildiği zaman yapılan incelemelere göre belirlenmiş olan belli oto lastiği boyutları bulunmaktadır. Aracınız için belirlenmiş olan boyutlardan farklı bir boyutta lastik tercih etmeniz durumunda, konfor azalması, virajlarda savurma gibi çeşitli problemler yaşayabilirsiniz. Eğer fabrika verilerinin dışında bir boyutta oto lastiği seçmeye karar verdiyseniz, aracınızda nasıl bir değişim meydana getireceğini önceden düşünmeniz gerekiyor. Yeni aldığınız bir aracın üzerinde bulunan lastiğin boyutları hakkında fikir sahibi değilseniz ilk olarak aracınızın yanına giderek lastiğin üzerinde yazan yazıları okumanız gerekiyor. Her oto lastiğinin üzerinde 195/65 15 88H gibi ifadeler bulunmaktadır. Bu rakamların en başında yer alan 195, taban genişliği anlamına gelmektedir. Hemen yanında yer alan 65 rakamı da, lastiğinizin yanak genişliğidir. 15 Rakamı da jant çapını ifade ediyor. Yanlış jant çapına sahip lastik satın almanız durumunda aracınızın jantıyla uyum yaşamayacağından dolayı, yeni jantlar almak zorunda da kalabilirsiniz. 88 rakamı yük endeksine karşılık gelirken, harfler de hız endeksini belirliyor. Son zamanlarda aracın görümünü dışarıdan daha ilgi çekici yapmak amacıyla yapılan yanlış lastik seçimleri, kendi can güvenliğiniz kadar çevrenizde yer alan insanların da can güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

 Oto Lastiğinin Ömrü Ne Kadardır?

Bir oto lastiğinin kullanım ömrü çeşitli sebeplere göre değişim göstermektedir. Siz lastik almaya karar verdiğiniz an da ilk olarak lastiğinin üretim tarihini göz önüne almalısınız. Sahip olduğunuz aracın özellikleri , lastiğinin kullanılmış olduğu yollar, arabanın mekanik aksamında bulunan problemler, kullanım tarzı, lastik basınç seviyesi, istemsiz meydana gelmiş olan darbeler, araç ön düzeninde buluna hasarlar başlıca sebeplerdir. Ek olarak bilmeniz gerekiyor ki, bir lastik üretildikten sonra uygun koşullarda saklanması halinde raf ömrü 10 yıldır. Alacağınız lastiğin üretim tarihi bu sebeple ön plana çıkıyor.

Oto Lastiği Basıncı Kaç Olmalıdır

Üreticiler tarafından belirlenmiş araçlara göre çeşitli lastik basınçları bulunmaktadır. Bu bilgi bazen aracınızın benzin kapağının içerisinde, bazen de torpido gibi yerlerde yazmaktadır. Oto lastiğinizin gereğinden daha az basınç ile kullanılması durumunda lastiğinizde uzun süreçte hasar meydana getirecektir.

 Oto Lastik Fiyatları

Bir oto lastik almaya karar verdiğiniz zaman mutlaka öncelikle baktığınız kalite ve fiyat ilişkisidir. Aslında oto lastiği fiyatları da tam bu kavram üzerinden şekil almaktadırlar. Bridgestone lastik, Good Year lastik , Michelin lastik, Lassa lastik gibi çeşitli popüler lastik markalarının yanı sıra bir de fazla bilinmeyen ama kalitesiyle kendini kanıtlamış markalar bulunmaktadır. Marka ismi lastiğin fiyatına ciddi oranda etki sağlamaktadır.Bu sebeple bütçenize uygun bir lastik bulduğunuzda ilk olarak kullanıcı yorumlarına göz atmalısınız. Sitemiz üzerinden bir lastiğin sayfasına girdiğinizde popülerliği ile orantılı olarak kullanıcı yorumlarını gözlemleyebilirsiniz. Eğer kullanıcılardan olumlu yorumlar aldığını görürseniz içiniz rahat bir şekilde alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hepsiburada.com olarak sizlere en kaliteli lastikleri en uygun fiyatlar ile sunmayı amaçlıyoruz. Son zamanlarda Nokian oto lastiklerinin fiyat ve kalite politikası sayesinde ciddi oranda popülerlik kazandığınız söyleyebiliriz. Nokian markası teknolojiyi takip ederek sizlere benzersiz bir sürüş deneyimi, üstün direksiyon hakimiyeti gibi kavramları yaşatmayı amaçlıyor.

 Oto Lastiği Yaz / Kış Dönemleri

Oto lastiğinizin yaş ve kış dönemini doğru şekilde takip etmelisiniz. Türkiye şartlarında Nisan ve Ekim ayları arasında yaz lastiğini problemsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Ekim ve nisan tarihleri arasında da kış lastiğine geri dönmelisiniz.

Oto Lastiğine Hızın Etkisi Var mıdır?

Aracını ne kadar hızlı kullandığınızda oto lastiğinize etki sağlamaktadır. Aracınızın hızı arttıkça oto lastiğinizin sıcaklık seviyesi de doğru orantıda artar. Isının artması sonucunda da lastiğin içerisinde bulunan kauçuk yapıda yumuşlar meydana gelir. Örnekler üzerinden ilerleyecek olursak, 70 km/h ile giden bir aracın hızını 110 km/h ‘a yükseltmesi oto lastiğinizin ömründe %50 oranında bir düşme meydana getirir. Aracınız ile hız yaparken aracınıza ait çeşitli aksamları düşünürken oto lastiğini de göz önüne almalısınız.

Yük ve Oto Lastiğinin Bağlantısı

Yazının başında da her araca ait lastik seviyesinin yüke orantılı olarak belirlendiğini belirtmiştik. Siz sahip olduğunuz araca gereğinden fazla yükleme yaptığınız da lastiklerinizde sertleşme problemi meydana gelecektir. Normal şartlarda lastiğe zarar vermeyecek darbeler, bu durum sonucunda lastiğin sert olması sebebiyle kolayca zarar meydana getirecektir. Bu konuda da aracınıza eklemiş olduğunuz %20’lik fazla yüklemenin lastik ömrüne %30 oranında azaltma yaptığını sözlerimize ekleyebiliriz. 

Oto lastiği malzemesi ne olmalıdır?

Oto lastiklerinde Vulkanizasyon ismiyle nitelendirilen işlem, kauçuk ve kükürtün reaksiyona girmesi sonucunda meydana gelen malzeme olayıdır. Bu reaksiyon sonucunda kauçuk normal şartlara göre çok daha fazla seviyede dayanıklı bir hal almaktadır. Reaksiyon işleminin ardından soğuması sağlanan lastik, sıcaklığa karşı bağışıklık kazanmış bir seviyeye gelir.

Oto Lastiği Etiketleri Nelerdir?

Oto lastikleri zemine karşı duyarlılığı, frenleme kabiliyeti, su tahliye özelliği gibi birçok sınıfta değerlendirmeye alınıyorlar. Bu değerlendirmeler sonucunda da başlıca 3 kategori olmak üzere puanlanarak etiket alıyorlar. Bu etiketleri yeni alacağınız lastiklerin üzerinde görebilirsiniz. Etiketleri gözlemleyerek kolayca lastik hakkında fikir sahibi olabilir, diğer lastikler ile karşılaştırmasını yapabilirsiniz.

Oto Lastiğinin Yakıt Tüketimine Etkisi

Önceki maddelerde yanlış oto lastiği seçiminin konfora, araç donanımına, yol tutuşuna çeşitli etkiler yapacağını belirtmiş. Bu belirttiğimiz kavramların yanı sıra yanlış seçim yakıt tüketimini de etkilemektedir. Kış aylarında yaz lastiği kullanmanız durumunda normal orana göre daha fazla gücün lastiğe yüklenmesini sağlayacaksınız. Bu durum sonucunda da yakıt tüketimi değişim gösterecektir. Bunu göz önüne alarak yaz ve kış lastiği tarihlerini geçirmemeye özen gösteriniz. Yakıt tüketimini etkileyen bir diğer husus da yanlış hava basıncıdır. Eğer oto lastiğinize yanlış oranda hava basarsanız yakıt tüketimi artacaktır. Yakıt tüketiminin yanı sıra oto lastiğinizin hava basıncı güvenliğiniz için de büyük önem taşıyor.Popüler lastik üreticileri yakıt tüketiminin %20’lik oranının oto lastiği ile bağlantılı olduğunu belirtiyorlar. Tüm bu bahsettiğimiz konuları göz önüne alarak sizin için en uygun oto lastiğini seçmelisiniz.

Kış Lastiği

Hareket halindeki araç ile yol arasındaki tek temas noktası olan lastikler, güvenli bir sürüş için hayati önem taşıyor. Özellikle; buzlu, ıslak, kaygan zeminlerde aracın hakimiyetinin ve can güvenliğinin sağlanması için uygun lastik değişimini zamanında yapmak gerekiyor. Aksi durumda kazalar ve hatta can kayıpları kaçınılmaz hale gelebiliyor. Bu nedenle kazaları ve kazalardaki kayıpları minimum seviyeye indirmede kış lastikleri büyük oranda fayda sağlıyor. Çünkü kış lastikleri zorlu hava koşullarında yol ile güvenli bir temas sağlayarak arabanın yol tutuşunu artırıyor. Bu da özellikle karlı ve buzlu yollarda aracın yolda güvenle ilerleyebilmek için önemli bir faktör.

Yol güvenliğini sağlayabilmek için sadece kış lastiğini yaz lastiği ile değiştirmek yetmiyor. Lastikler arasından en uygun ve en iyi yol tutuşuna sahip olan ürünü seçmek gerekiyor. Doğru kış lastiğini seçebilmek içinse lastikler ve araca uyumlulukları konusunda bazı teknik bilgilere sahip olmak gerekiyor. Bu bilgiler dışında alınacak lastiklerin yanlış seçilmesi can güvenliğini tehlikeye atabileceği gibi yakıt tüketimini de artırabiliyor.

Kar lastiği olarak da bilinen kış lastikleri özel olarak tasarlanıyor ve bir dizi testten geçiriliyor. Kış lastiği alırken sadece teknik özellikleri değil yaşanılan şehrin hava şartlarını da dikkate almak doğru seçimi yapabilmek için önem taşıyor.

Kış Lastiği Nasıl Seçilir?

Kış lastiği kategorisinde çok sayıda markaya ait oldukça geniş bir lastik skalası kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu seçenekler arasından tercih yapmaya başlamadan önce aracın standart lastik ebadının dikkate alınması ve kış lastiklerinin bu ebada göre seçilmesi gerekiyor. Lastiklerin, aracın standart lastik ebadından daha geniş olması durumunda lastiklerin yol tutuşu azalıyor ve kızaklanmaya neden olabiliyor. Kullanılacak tüm kış lastiklerinin aynı ebat ve aynı kaliteye sahip olması da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Farklı kalite ve ebatta lastik kullanımı sonucunda sağa/sola çekme sorunları yaşayabilirsiniz. Özellikle bu tarz sorunlarda uzun yola çıkmak ciddi boyutlarda güvenlik riski oluşturuyor.

Kış lastiği seçimi yapılırken diş derinliğinin 3 milimetrenin altında olmamasına dikkat ederek karar verme sürecine başlayabilirsiniz. Bu standardın altına inen lastiklerde buzlu, karlı ve ıslak zeminlerde performans düşüşleri yaşanabiliyor. Yine sorun yaşanmaması için lastiğin yük sınıfının orijinal lastiklerinden daha düşük olamaması ve lastik üzerinde kış lastiği etiketinin yer alması önem taşıyor. Kar lastiği adıyla satılan bazı lastikler, kar üzerinde iyi sonuç vermesine karşın kuru ve ıslak zeminlerde kötü sonuçlar verebiliyor. Bu nedenle “kar lastiği” adıyla satılsa dahi iyi bir kış lastiği olmayabiliyor. İyi bir kış lastiğinin karlı yollarda fren ve çekiş gücü açısından yeterli olması gerekiyor. Ancak bu kadarı de bir kış lastiğinin iyi olarak değerlendirilebilmesi için yeterli değil. Kış lastiklerinin aynı zamanda kuru ve ıslak zeminlerde yaz lastiğine en yakın performansı vermesine de dikkat edilmeli.

Kış Lastikleri Hasar ve Kayıpları Önler

Kış lastiği alma aşamasında yaşadığınız bölgedeki mevsimsel koşulları dikkate alarak iyi bir seçim yapabilirsiniz. Lastiklerin takılma zamanı hava koşullarına göre ekim-kasım ayları, çıkarılma dönemi olarak ise mart-nisan ayları olarak belirlenebilir. Lastikleri satın almadan önce yakıt tüketim oranına ve kabin içi sese de dikkat edilmeli. Çünkü kış lastikleri yapıları gereği yakıt tüketimini artırıyor ve eğer tüketim oranı dikkate alınmazsa ciddi bir yakıt külfeti oluşturabiliyor. Öte yandan doğru kış lastiği seçimi ile olası kazalar önlendiği gibi kazaların yaratacağı maddi ve bedeni hasarlar da önlenmiş oluyor.

Kış lastikleri, özellikleri karşılaştırılarak her bütçeye ve her araca uygun niteliklere sahip modeller arasından seçim yapılarak İnternet'ten güvenle satın alınabiliyor. Kullanılan kış lastikleri, bahar aylarında çıkarıldıktan sonra temiz bir şekilde, hasar görmeyecekleri bir depoda saklandıkları takdirde her sene yeni lastik almak yerine daha uzun sürelerde de kullanılabiliyor.

İndirimli Alışveriş için Hepsiburada.com

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Lastik Fiyatları

+10.000 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Michelin Oto Lastikler
  2. Continental Oto Lastikler
  3. Goodyear Oto Lastikler
  4. Pirelli Oto Lastikler
  5. Petlas Oto Lastikler
  6. Starmaxx Oto Lastikler
  7. Lassa Oto Lastikler
  8. Nokian Oto Lastikler
  9. Hankook Oto Lastikler
  10. Bridgestone Oto Lastikler
  11. Kumho Oto Lastikler
  12. Kormoran Oto Lastikler
  13. Riken Oto Lastikler
  14. Falken Oto Lastikler
  15. Laufenn Oto Lastikler
  16. Nexen Oto Lastikler
  17. Marshal Oto Lastikler
  18. Dunlop Oto Lastikler
  19. Windforce Oto Lastikler
  20. Sava Oto Lastikler
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Jant Çapı A-Z
  1. 16
  2. 15
  3. 17
  4. 10
  5. 12
  6. 13
  7. 14
  8. 17,5
  9. 17.5
  10. 18
  11. 19
  12. 19,5
  13. 20
  14. 21
  15. 22
  16. 22,5
  17. 22.5
  18. 23
  19. 55
  20. 60
 5. Taban Genişliği A-Z
 6. Kesit Oranı A-Z
 7. Mevsim
 8. Araç Türü A-Z
 9. Hız Kodu A-Z
 10. Yük Endeksi A-Z
 11. Fotoğraflı Değerlendirme
 12. Güncel Değerlendirme
 13. Fırsat Ürünleri
 14. Satıcı A-Z