Yaz Lastiği & Kaliteli Orjinal Oto Lastik Fiyatları ve Markaları

Lastik Modellerinin Bakımı ve Performansı

Arabaların tüm aksamlarında olduğu gibi lastiklerde de yüksek performans özelliği istenir. Ancak performansın istenilen kadar yüksek olması için bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Lastiğin uygun şekilde bakımının ve temizliğinin yapılması, hava ve ortam şartlarına göre değişiminin yapılması durumunda ömrünün uzadığı ve çok daha yüksek performans gösterdiği gözlenir. Lastiklerin uzun ömürlü olması maliyet yönünden değerlendirilse de aynı zamanda güvenlik açısından da önemlidir. Sürüş sırasında araçta bakımları yapılmış ve performansından emin olunan bir aracın çok daha güvenli şekilde kullanılması söz konusu olur. Güvenlik konusunda lastik basıncının önemi de atlanmaması gereken bir noktadır. Uygun olmayan basınca sahip lastikler istenmeyen durumlar yaşanmasına sebep olabilir. Lastik basınçlarının doğru ayarlanması güvenlik açısından olduğu kadar performans açısından da önemlidir. Ayrıca basınç yakıt tasarrufunu da etkileyen bir durumdur. Her bir aracın özelliklerine göre farklı lastik basıncına sahip olması durumu dolayısıyla her kullanıcı lastik basıncını kendi aracının özelliğine uygun bir değerde tutmalıdır. Yakıt istasyonlarında bunların kontrolü için gerekli araçlar bulunur. Buralarda lastik basıncı basit şekilde kontrol edilerek gerekli durumlarda anında tamamlanabilir. Bunun dışında performansın sürekli yüksek kalması için yaz ve kış aylarında lastik basınçları değiştirilmelidir. Uzmanların mevsim değişiklikleri hakkındaki uyarılarına uygun olarak basınç değişiklikleri araçlarda uygulanmalıdır. Bu şartlarda tüm mevsimlerde aracın performansının en yüksek değerde olması sağlanabilir.

Lastiğin araç ile olan uyumu performans için dikkat edilmesi gereken diğer bir detaydır. Araç için uygun olan lastik ölçüsünün dışında kullanılabilen başka ölçüler olabilir. İlk etapta bu ürün araçla uyumlu gibi görünse de ilerleyen zamanda aracın performansını düşürdüğü ve araçta arızalara sebep olduğu görülür. Sadece araçta değil lastikte de yakın zamanlarda yıpranma ve eskimeler meydana gelir. Asıl ölçüsünden farklı olan ölçülerde lastik kullanımı aracın rot ve balans ayarının da bozulmasına sebep olur. Bu durumda aracın performansı düşerken aynı zamanda konforu da azalmaya başlar. Lastik ölçülerinin doğru seçilmesinin dışında rot ve balans ayarının da doğru zamanlarda yapılması gerekir. Araçta lastiklerin yüksek performans göstermesi istendiği zamanlarda lastiklerin önerilen zamanlarda değiştirilmesi de önemli bir durumdur. Her ne kadar bakımı ve temizliğine dikkat edilse de belirli bir zaman sonunda lastikler ömrünü tamamlar. Bunlar ekstra durumlarda azalıp artabilen bir aralığa sahip olmasının yanında ortalama olarak belli bir km ile ifade edilir. Bu durumda lastik değişimi yapmak, aracı lastiğe bağlı performans açısından en yüksek olduğu değerde kullanmak anlamına gelir. Eğer kullanıcı lastiklerin ne zaman değiştirilmesi gerektiği hakkında fikir sahibi değilse lastiklerde bulunan dişlere bakılarak lastik değişim zamanı netleştirilebilir. Lastiğin dişlerinin aşınması ve derinliğin azalması durumunda lastikler en yakın sürede değiştirilmelidir.

Doğru Lastik Seçiminin Performansa Etkisi

Lastik seçiminde farklı etkenler göz önüne alınarak karar verilmesi gerekir. Bunlardan bazıları; kullanım alanı, mevsimi, ölçüleri şeklinde sıralanabilir. Performans ve güvenlik açısından bu noktalar oldukça önemlidir. Lastik ebatları seçilirken model ve markaya uygun olmalarına dikkat edilmelidir. Her marka ve modele göre değişiklik gösteren lastik ebatları doğru seçilmediği durumda arabanın performansına negatif bir etki gösterir. Bu nedenle lastiklerin seçiminde mutlaka doğru ebatlar seçilmelidir. Uygun boyutlarda olmayan lastikler hem kendilerinin hem de aracın ömründen azalmalara sebep olur. Aynı zamanda aracın sıklıkla arızalanması, yakıt tüketiminin artması gibi istenmeyen durumlar yaşanmasına sebep olur. Bunlara sebebiyet vermemek için araç lastiklerinin boyutunu üretici firmanın önerileri doğrultusunda yapmak çok önemlidir. Lastiklerin performansa etkisinin yanında uzun ömürlü olmaları da istenen bir başka durumdur. Bu durumu sağlamak için lastiklerin belirli zamanlarda bakım ve temizliğinin yapılması oldukça önemli bir noktadır. Ne zaman ve ne şekilde bakım ve temizlik yapılması gerektiği bilgisine üretici firmanın yönergeleri üzerinden ulaşılabilir. Üretici firma tarafından tavsiye edilen bakım, temizlik ve kullanım şartları sağlandığında lastikler en yüksek performans ve en uzun kullanım ömrüne sahip olur.

Lastik çeşitleri öncelikle mevsime göre değişiklik gösterir. Kış, yaz ve dört mevsim olmak üzere şekillenen lastiklerin her birinin kendi içerisinde spesifik özellikleri bulunur. Lastik seçimi yapılırken aracın performansının üst seviyede kalması için mevsim şartları da göz önünde bulundurulmalıdır. Mevsimlere göre yanlış ürün kullanımı hem lastiklerde hem de araçta istenmeyen sonuçlar doğurur. Yaz lastiklerini kış mevsiminde kullanma durumunda aracın yere tutunması oldukça zorlaşır. Bu güvenlik açısından oldukça büyük sorunlara yol açtığı gibi aynı zamanda yakıt tüketiminin de artması anlamına gelir. Yaz lastiği ile kış lastiği arasındaki fiziksel fark dişlerin derinliğidir. Kış lastiklerinde derinlik daha fazla iken yaz lastiklerinde diş derinliği düşüktür. Kış lastiklerinin yol tutuş özelliği yaz aylarında kullanılması durumunda fazla yıpranmadan dolayı azalır. Bu da güvenli olmayan her an kazaya davetiye çıkaran bir durum anlamına gelir. Kış ayları geldiğinde lastikleri kış lastikleri ile değiştirmek her açıdan olumlu bir davranış olur. Bu tip lastikler kış aylarında sıklıkla rastlanan yağmurlu ve karlı havalarda yüksek yol tutuş özelliği gösterir. Aracın yola iyi tutunması sayesinde güvenli sürüş ve yakıt tasarrufu sağlanmış olur. Ayrıca mevsimler değiştikçe hava şartları gereği aracın konforunda değişiklikler görülebilir. Bunun önüne geçmek için mevsimlere göre lastik değişimi çok önemlidir. Yazın sıcak havalarda yaz lastikleri, kışları ise kış lastikleri ile konfordan ödün vermeden araç kullanmak mümkün olur.

Lastik Çeşitleri ve Özellikleri

Her aracın marka, model ve özelliklerine göre kullanması gereken lastik çeşidi farklıdır. Bunun dışında aynı zamanda aynı lastiklerin kış, yaz ve dört mevsim özellikli çeşitlerini görmek mümkündür. Kış lastikleri isminden de anlaşılacağı üzere kış mevsiminde en iyi performansı gösteren lastik türleridir. Soğuk hava şartlarına bağlı olarak kar, buz, yağmur gibi hava olaylarında aracı hem güvenlik açısından hem de performans açısından destekler. Ayrıca yol tutuşu da bu şartlara göre ayarlandığı için optimum yol tutuşu sağlayarak yakıt tasarrufu sağlar. Kış lastiklerinin dişli yapısı kış aylarının şartlarına uygun olması için daha fazla derinliğe sahip şekilde tasarlanır. Bu dişliler sayesinde araç yola çok rahat biçimde tutunabilir. Araç sadece yol tutuşu değil aynı zamanda fren mesafesi, virajı almak kabiliyeti gibi konularda da pozitif etki gösterir. Yaz lastikleri ise yaz mevsiminde en ideal sürüşü sağlar. Bu tarz lastiklerin dişli derinlikleri kış lastiklerine göre daha azdır. Yaz mevsiminde yağışlı havanın görülmemesi nedeniyle dişlilerin derinliğine ihtiyaç yoktur. Yaz aylarında yaz lastikleri kullanımı hem araç için hem de lastiklerin için en doğru tercih olur. Sıcak havalarda kış lastiği kullanımı lastiklerin gereksiz şekilde yıpranmasına neden olurken aynı zamanda aracın arıza yapma süresini de kısaltır. Lastiklerin satın alınması sırasına üretici firma tarafından kullanım şekli belirtilir. Belirli tarih ve sıcaklıklarda uygun ürünleri kullanmak hem konfor hem de bütçe açısından en doğru hareket olur. Sürekli olarak lastik değiştirmek istemeyenler için ise son dönemin en popüler ürünü dört mevsim lastik çeşitleri uygun seçenek olur. Dört mevsim ürünler her mevsim şartı altında son derece yüksek performans gösterir. Bu lastiklerin mevsimin değişimine bağlı olarak değiştirilmesine gerek yoktur. Dişli derinliği bakımından orta derinliğe sahip bu lastikler yılın her ayında aracın yola en sağlam şekilde tutunmasını sağlar. Ancak bu lastikler yaz ve kış lastiklerinin performansına hiçbir zaman çıkamaz. Araç performansı açısından rutin değerlerde kalmayı tercih edenler için ise en doğru tercihtir.

Araç için lastik satın alırken bazı noktalara dikkat etmek önemlidir. Ayrıca lastiklerin uzun süre aynı performansı sağlaması ve aracın güvenliği açısından risk oluşmaması için de bakım ve temizliğine dikkat etmek gerekir. Dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise lastikler üzerindeki rakam ve işaretlerdir. Araç için en uygun lastiği satın almak için üzerinde bulunan yazıların ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Lastikler genel açıdan beş grupta incelenir. Yakıt tasarrufu amaçlı olarak kullanılan ve direksiyon hakimiyetine katkı sağlayan lastiklerde düz lastik adı verilir. Dişli tip model denilen lastik çeşitleri dişlilerin ıslak, çamurlu ve karlı yollarda tutunma sağlaması ile buralardaki kullanım için tercih edilen lastiklerdir. Çekiş gücü ve fren mesafesi için blok tip lastikler tercih edilebilir. Asfalt dışı kullanım söz konusu olduğu durumlarda ise düz-dişli modellerin kullanımı uygundur. Kar-çamur lastikleri adından da anlaşılacağı üzere karlı ve çamurlu yollarda en yüksek performansı gösteren lastik çeşitleridir. Bu lastik çeşitlerinin üzerinde lastiğin kullanımı ile alakalı olarak bir kod yer alır. Aslında bu kod tam bir kod değil, lastiğin genel bilgilerinin bulunduğu bir rakamlar dizisidir. Bu dizide sırasıyla lastiğin ölçüleri yer alır. Lastiğin taban genişliği, yanak yüksekliği, jant ölçüsü ve taşıyabileceği yük sırasıyla yazılıdır. Bu rakam dizisinin en sonunda ise bir harf yer alır. J harfi lastiğin maksimum 100 km hıza kadar dayanıklı olduğunu, Y harfi ise lastiği 300 km hıza kadar çıkabileceğini belirtir. Hammaddelerin kullanılmaması durumunda dahi eskiyip yıpranabileceği durumuna karşı son 4 yıl içerisinde imal edilmiş lastiklerin kullanılması çok daha güvenli bir hareket olur.

Mevsimlere Göre Lastik Seçiminin Önemi Nedir?

Lastiklerin yaz, kış ve dört mevsim olarak ayrılması aracın performansı ve lastiğin ömründe etkilidir. Mevsimler için spesifik olarak ayrılan bu lastikler ait oldukları mevsimlerde en yüksek performans ve güvenliği gösterirler. Yanlış kullanımlarında ise aracın ve lastiklerin ömrü oldukça azalır. Aynı zamanda araç çıkabildiği maksimum performansı gösteremez. Bunların dışında güvenlik açısından da büyük sorunlara yol açabilir.

Lastik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Herhangi bir araca lastik seçimi yapılırken öncelikli olarak bilinmesi gereken aracın özelliklerine hangi lastiğin uygun olduğu durumdur. Her marka, model ve özellikteki aracın lastik boyutları ve özellikler değişir. Buna bağlı olarak bir seçim yapılır. Bunun yanında lastiğin hangi mevsim ve hangi şartlarda kullanılacağı da belirlenmelidir. En ideal kullanım için tüm bu şartlara uygun olan lastikler seçilmelidir.

Lastik Ölçüleri Neye Göre Belirlenir?

Lastikler farklı noktalara göre çeşitlilik gösterir. Bu noktalardan biri de lastiğin ölçüleridir. Her marka ve modele sahip araç için lastik ölçüleri değişiklik gösterir. Ölçüler lastiğin en, boy, geniş, derinlik gibi farklı boyutlarını anlatan rakamlardır. Bunların seçimini yaparken aracın kullanım kılavuzundan yardım alınmalıdır. Araç için gerekli ölçüler aracın en yüksek performans gösterdiği noktalar baz alınarak belirlenir. Bu ölçülerin yanlış kullanılması durumunda araç beklenen performansı sergilemediği gibi aynı zamanda ekstra yakıt sarfiyatı, aracın rot balans ayarında sıkıntılar yaşanması gibi istenmeyen durumlar ile karşılaşılabilir.

 

 

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/10
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Lastik Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Continental
Michelin
Goodyear
Bridgestone
Lassa
Hankook
Petlas
Pirelli
Nexen
Kumho
Laufenn
Kormoran
Starmaxx
NANKANG
Sava
BFGoodrich
Debica
Matador
Falken
Nokian
16
17
15
18
14
12
13
17,5
17.5
19
19,5
20
21
22
22,5
22.5
23
24
65
70
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 36 / 10000+ ürün
Popüler Aramalar
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?