Trafik Setleri

Karayolları Trafik Yönetmeliği tarafından otomobillerden otobüslere, kamyonlardan traktörlere kadar tüm motorlu araçlarda bulundurulması şarta bağlanmış olan trafik setleri, sürücü ve yolcu güvenliği için kritik önem taşıyan çeşitli gereçler içeriyor. Araç muayenesine giderken araçta belirtilmiş gereçleri içeren bir trafik seti yer alması zorunlu tutuluyor. Trafik seti içerisinde yer alan gereçler, kaza meydana geldiğinde, arıza oluştuğunda, araçta yangın çıktığında, müdahale gerektiren bir yaralanma ya da sakatlık yaşandığında kullanılabiliyor. Sette yer alan her gerecin yaralı kişiye ilk yardım uygulamaktan diğer araçlar tarafından fark edilmeyi sağlamaya kadar farklı bir işlevi bulunuyor. Böylece sürücü ve yolcular, araç hareket halindeyken ortaya çıkabilecek ve ciddi sonuçlar doğurabilecek çeşitli durumlara karşı çaresiz kalmamış oluyor.

Trafik Seti Özellikleri

  • Trafik seti içerisinde bulunan reflektörler, aracın herhangi bir nedenden dolayı yolda durdurulması gerektiğinde veya bir kaza meydana geldiğinde arkadan ya da karşı şeritten gelen araçları uyarmak için yolun belli noktalarına yerleştiriliyor ve bölge güvenliği sağlamaya yardım ediyor.
  • Sürücü ya da yolcularda yolculuk sırasında yaşanan bir kaza sonrası çeşitli yaralanmalar söz konusu olmuşsa, trafik setinde yer alan ilk yardım seti kullanılarak yaranın türüne göre müdahalede bulunmak mümkün oluyor.
  • Çekme halatı ve takoz, araç yolda kaldığı takdirde kurtarma çalışmaları sırasında aktif şekilde kullanılıyor. Aracın kurtarma işlemi başlayana kadar sabit tutulması ve kurtarma işlemi yapılırken çekiciye bağlanması gerektiğinde trafik setindeki çekme halatı ve takozdan faydalanılıyor.
  • Yangın söndürme aleti, bazı kazalar ya da kısa devre gibi durumlar sonrası ortaya çıkabilen kıvılcım ve yangına hızlı bir biçimde müdahale etme olanağı sağlıyor.
  • Bir kaza veya çarpışma sonrası baş ve boyun sakatlığı ya da beyin sarsıntısı geçirdiği gibi şüpheler duyulan kişiye, tıbbi yardım gelene kadar trafik seti içinde bulunan boyunluk takılarak müdahale edilebiliyor.

İlk Yardım Çantası

İlk yardım çantası, insan hayatı kurtarabilecek nitelikte malzemeler içermesi nedeniyle trafik setlerinin en önemli parçası durumunda bulunuyor. Çanta içerisinde üçgen sargı bezi, flaster, tıbbi eldiven, hidrofil gaz steril, gaz kompres, elastik bandaj, antiseptik özellikli solüsyon, yara bandı, turnike, makas, çengelli iğne, el feneri ve pil gibi ilk yardım yaparken kullanılabilecek çeşitli gereçlerin olması gerekiyor. Profesyonel kullanım bilgisi gerektirmeyen ilk yardım gereçleri, temel ilk yardım bilgilerine sahip olan herkes tarafından kolay şekilde kullanılabiliyor. Her gereç, farklı bir görev üstleniyor. Seçenekler içerisinde açık veya kapalı yaraya, kesiğe ve yanığa uygulanabilen ilk yardım malzemelerinin yanı sıra burkulma, ezilme, morarma ve şişlik durumlarında kullanılabilen malzemeler de yer alıyor.

Kaza Tespit Tutanak Seti

Trafik kazası meydana geldiğinde araçlardan en az birinde maddi hasar oluşmuşsa, hak talebinde bulunabilmek için kaza tespit tutanağı tutmak gerekiyor. Trafik setleri kategorisi içerisinde yer alan kaza tespit tutanak setleri, doğru ve eksiksiz biçimde tutanak tutmaya olanak tanıyor. Tutanak setleri genel olarak kişiye nasıl tutanak doldurması gerektiği hakkında bilgi veren bilgilendirme formu, doldurulmuş tutanak örneği, aslı ve sureti olmak üzere kağıda basılı şekilde kaza tespit tutanağı gibi dokümanlardan meydana geliyor. Yeterince bilgi vermesinin yanı sıra örnekler de sunan tutanak testleri, tutanak doldurması gereken kişilerin işlerini ciddi oranda kolaylaştırıyor. Trafik setleri ve fiyatları ile ilgili değerlendirme yapabilmek için öncelikli olarak ürünün araç muayene şartlarına uygun olması önem arz ediyor. Araç muayenesi için uygun olan trafik setlerinin fiyatları, üretici marka ve set içeriğine göre değişkenlik gösteriyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Trafik Setleri ve Fiyatları

297 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 44 / 297 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?