Saksı

Saksı

Dekoratif ürünler içinde yer alan saksı modelleri kapalı alanlarda da açık alanlarda da kullanıma uygundur. Rengarenk modeller, şeffaf modeller, kiremit modeller, seramik, kil ve cam gibi çeşitli modeller çiçeklerinizin güzelliğini daha fazla ön plana çıkarıyor. Evlerinizi renkli, ferah ve oldukça hoş kokulu alanlara çevirmek istediğinizde rengarenk çiçeklere bakmak istemez misiniz? Suladıkça, gübreledikçe ve tozlarını aldıkça daha da canlanan çiçekler hem renkleri hem de yeşil yaprakları ile sizleri selamlar. Giderek büyüyen ve gelişen çiçeklerinizin toprağında havalandırma yapabilmek ve sağlıkla yetişmelerini sağlamak için mutlaka doğru saksıların kullanıldığından emin olmanız gerekir. Hem çiçeklerin bir canlı olduğunu unutmadan onlara bir ev sunabilmek hem de dekorasyonunuzu zenginleştirmek için saksılarınızı da çiçeklerinizle uyumlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Ev içlerinde, balkonlarda, odalarda, mutfaklarda ve bahçelerin uygun alanlarında çeşitli boyutlarda modelleri tercih edebilirsiniz. 

Saksı Nedir?

En önemli canlılar arasında yer alan bitkiler ve çiçekler kapalı alanlarda da açık alanlarda da yetişmeye uygun özelliklere sahiptir. Birbirinden renkli çeşitlere sahip olan saksılar, çiçeklerin köklerini havalandırmak, gübrelemek ve en verimli şekilde yetiştirmek için kullanılan ürünlerdir. Evde yetişmeye uygun olan çiçekler için en doğru modeller tercih edilmelidir. Aksi takdirde çiçekler toprağına tutunamaz, sulamasını verimli şekilde alamaz ve minerallerden faydalanamaz. Sonuç olarak kısa sürede solmaya ve ölmeye yönelir. Çiçeklerinizi çok uzun süre mevsime göre canlı tutabilmek ve renklerinde bir kayıp yaşamamak adına çiçek türüne en uygun olan modelleri tercih etmelisiniz. Çiçeklerinizin toprağını havalandıracağınız zaman, sulama ya da vitamin ekleme yapacağınız zaman saksılarınızın rahat temizlenebilme özelliğine de sahip olması gerekir. Küçük boyutlardan büyük boyutlara birçok çeşidi bulunan saksıların kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar da mevcuttur. 

Saksı Modelleri

Renklerini koruyan, şeffaftan kiremite, renkli modellerden plastik modellere, makrome modellerden porselen modellere, cam modellerden askılı modellere varana kadar çeşitli boyutlara ve özelliklere sahip olan saksı modelleri, kullanımı oldukça pratik olan ürünlerdir. Evinizi, bahçelerinizi ve balkonlarınızı güzelleştiren modelleri çiçek türüne, toprak türüne ve çiçeklerin büyüme oranına bağlı olarak tercih edebilirsiniz. Elverişli kullanıma sahip olan saksıların temizliği de kolaydır. Alt kısmında tabak bulunan modeller, saksısıyla uyumlu renge ve malzemeye sahiptir. Tabaklı olan modelleri seçtiğiniz takdirde hem çiçeğiniz daha fazla hava alır ve kökleri daha rahat gelişir hem de sulama yaptığınız zaman arta kalan su tabakta birikir ve kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Renkli modellerin çeşitli boyutlarını temin ederek balkonlarınızda bir renk cümbüşüne yer verebilirsiniz. Çiçeklerinizin daha hızlı büyümesi ve yetiştiği mevsim boyunca canlı kalması için uygun saksıların kullanılması gereklidir. Aksi takdirde çiçekler kısa sürede ölür ve saksılarınız boş kalabilir. Plastik modellerde yer verilen plastik malzemesi sert ve kalındır. Çiçeklerin köklerini içine hapseder. Sulama yaptığınızda suda bulunan tüm mineral ve vitaminleri köklerin daha iyi çekmesini sağlar. Plastik modellerde aynı zamanda şeffaf olan tasarımlar da mevcuttur. Şeffaf tasarımlar, orkide ve familyasına ait olan çiçeklerin büyütülmesinde kullanılır. Son dönemlere damga vuran makrome modeller ise örgü ipleri ile elde edilir. El emeği şekilde tasarlanan bu modellerin dış kısmında makrome tasarımı iç kısmında ise çeşitli herhangi bir saksının yer aldığını görebilirsiniz. Saksıların kullanımı hem çiçeklerin sağlığı açısından hem de dekorasyona uyum sağlaması açısından oldukça önemlidir. Yalnızca çiçek bakımı için kullanılan modellerin yanı sıra dekoratif olarak özel şekilde tasarlanan modeller de mevcuttur. Bu modeller sayesinde dekorasyonlarınızda bir bütünlük ve zenginlik elde edebilirsiniz. Çeşitli ham maddeler kullanılarak tasarlanan modellerde renk, desen, sadelik ya da kullanışlılığı göz önünde bulundurarak tüm alternatiflere göz atabilirsiniz. 

Plastik Saksı Modelleri

Minik çiçeklerin bakımında sık sık tercih edilen plastik saksı modelleri, kullanımı oldukça uzun ömürlü olan modellerdir. Pembe, mavi, sarı, turuncu, kırmızı ve beyaz gibi tüm renk tonlarına sahip olan plastik modellerde kullanılan ham madde özel bir plastiktir. Kırılmaya ve solmaya karşı dayanıklıdır. Şeffaf olarak sunulan modelleri de mevcuttur. Şeffaf modeller daha kalın köklere sahip olan çiçeklerin bakımında kullanılır. Bunun en önemli sebebi ise sudan çok güneşe ihtiyaç duymalarıdır. Kökleri de sık sık güneş görmesi gereken çiçekler için plastik ve şeffaf olan modelleri tercih edebilirsiniz. 1 litreden 3 litreye, 5 litreden 10 litreye varana kadar çeşitli boyutlara sahip olan plastik modellerde kiremit renkte olan tasarımları da görebilirsiniz. Nostaljik ve eskitme havası olan bu modellerde kare ve dikdörtgen tasarımlar da ön plana çıkar. Çeşitli derinliğe sahip olan kiremit ya da plastik modellerde alt tabaklar da yer alır. Alt tabaklarına akan su ve toprak tanecikleri çok kolay bir şekilde temizlenir. Daha çok antik saksılar olarak bilinen klasik kahverengi modellerde kullanılan plastik de özel bir şekilde hazırlanır. Düştüğü zaman ya da darbe aldığı zaman kırılmaya karşı dayanıklıdır. Ekonomik fiyatlara sahip olan klasik kahverengi modellerle tüm çiçek türlerini yetiştirebilirsiniz. Balkonlarınıza ve bahçelerinize de ergonomik tasarımları ile oldukça uyum sağlar. Sağlam plastikten elde edilen çok minik modeller de mevcuttur. Rengarenk türleri ile çocuk odalarında, yatak odalarında, çalışma odalarında, oturma ve misafir odalarında cam kenarı saksıları olarak kullanılabilirler. Bu minik modeller genel olarak 0,13-0,50 gibi litrelik boyutlara sahiptir. Yuvarlak, dikdörtgen, beşgen ve altıgen kesimleri bulunan mini modellerde çiçeklerin yanı sıra sukulent, mini aloe vera ve kaktüs bakımı yapabilirsiniz. Çok sık sulama ve gübre ihtiyacı duymayan bu çiçek türlerinin uzun ömürlü olduğu bilinir. Bu özelliği de göz önünde bulundurarak çeşitli mini plastik saksılarınızı masaüstü objesi olarak da kullanabilirsiniz. Tekli satışa sunulduğu gibi takım şeklinde satışa sunulan modeller de mevcuttur. Altı tabaklı ya da tabaksız olan modelleri tercih edebilirsiniz. Tabaksız olan modellerde havalandırma delikleri saksının iç kısmında yer alır. Saksılar iki katlı şekilde tasarlanır ve çiçeklerin bakımına uygun şekilde kullanılır. Tabaklı olan modellerin havalandırma delikleri ise saksının taban kısmında yer alır. 

Makrome Saksı Modelleri

Huzurlu bir ortam elde etmek, kitap okurken, ders çalışırken ya da sakin bir hobi ile uğraşırken alanın huzurunu fark etmek için çiçeklerinizi makrome saksı modellerinde yetiştirmeye ne dersiniz? İç kısmında plastik ya da cam gibi çeşitli malzemelerden elde edilen saksıların dış kısmında makrome örgülere yer verilir. Kullanımı oldukça zarif ve şık bir görünüm sunar. İster askılı şekilde kullanabileceğiniz ister sabit bir şekilde kullanabileceğiniz özelliklere sahiptir. Tamamen el emeği kullanılarak tasarlanan bu saksıların iç mekanlarda kullanımına daha fazla yer verilir. Evlerinizde, ofislerinizde, masalarınızda, balkonlarınızda dekorasyonu güçlendirmek ve nezih bir ortam yaratmak için tercih edebileceğiniz modellerdir. Özel kalınlıkta makrome ipler kullanılarak örülen bu modellerde seyrek örnekler, sık örnekler, geometrik şekiller ya da klasik örme desenlerinin yer aldığı örnekler bulunur. Tarzınıza ve dekorunuza en uygun olan desenleri bulabilirsiniz. Makrome ipler çok güçlü bir yapıya sahip olduğundan kopma, sökülme ve yırtılma gibi sorunlar meydana gelmez. Böylece saksılarınızı çok daha uzun ömürlü bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Örgülerde bir kirlenme fark ettiğinizde ise yapmanız gereken tek şey makrome kalıbı saksıdan çıkararak yıkamaktır. Kuruduktan sonra tekrar geçirebilirsiniz. Çeşitli renklerde iplikler kullanılarak örülen bu saksıların renklerine çiçek renklerinize göre karar verebilirsiniz. Daha canlı çiçekleriniz için pembe, kırmızı ve bordo gibi renk tonlarından örülmüş modelleri tercih edebilirsiniz. Daha soft renkte çiçekleriniz için ise yeşil, bej, krem gibi hafif renk tonlarından örülmüş modelleri tercih edebilirsiniz. 

Porselen Saksı Modelleri

Yapısı daha sert ve kalın olan porselen saksı modellerinde kullanılan birçok desen ve renk çeşidi vardır. Çiçek desenleri, hayvan figürleri ve geometrik desenler porselen modellerin üzerine boyama tekniği ile yerleştirilir. Tüm çiçek türleriniz için kullanıma uygun olan porselen modellerde tamamen porselen içeriklere yer verilir. Kullanımı da temizliği de oldukça idealdir. Özel saksı porseleni kullanılarak tasarlanan bu modeller ısıl işlem görerek sert hale getirilir. Çok eski zamanlardan bu yana modası geçmeyen ve kadınların ilgisini en çok çeken tasarımlar arasında yer alır. Tekli, ikili, üçlü ve dörtlü gibi çeşitli miktarlarda sunulan porselen modellerde birçok boyutu da bulabilirsiniz. 

Beton Saksı Modelleri 

Son dönemlerde en çok tercih edilen modeller arasında beton modeller de yerini almış durumdadır. Tekli ya da üçlü şekilde satışa sunulan beton saksıların kullanımı dekoratif ürün olarak daha çok tercih ediliyor. Saksı çeşitleri arasında genellikle küçük boyutlara sahip olan beton modeller el yapımı olan modellerdir. Özel olarak karılan beton karışımına el yordamıyla şekiller verilir ve desen baskıları yapılır. Beton tamamen kuruduktan ve saksı şeklini aldıktan sonra üzerine çeşitli boyamalar yapılır ve vernik tekniği kullanılır. Kitaplıklarda, mutfak tezgahlarında, yemek masalarında, çalışma masalarında ve daha birçok alanda dekoratif süs saksısı olarak kullanılan beton modellerde daha klasik ve şık renk tonları tercih edilir. İçlerinde ise menekşe, sukulent ve kaktüs gibi küçük yapılı çiçekler bakılabilir. Alt tarafları oldukça kalın tabakadan oluşan beton modellerde katman ya da havalandırma bulunmaz. Bu nedenle bu modelleri tercih edeceğiniz zaman güneşe ve suya çok fazla ihtiyacı olmayan ve bakımı kolay olan çiçekleri de temin etmeniz gerekir. Beton modelleri çiçeksiz bir şekilde kalıp bir dekorasyon ürünü olarak da kullanabilirsiniz. 

Cam Saksı Modelleri

Şeffaf renklerde tasarımlara sahip olan cam modeller de evlerin en vazgeçilmez dekoratif ürünlerinden birisidir. Saksı altlığı bulunan, havalandırma delikleri bulunan ve özellikle de köklerin daha iyi güneş almasını sağlayan cam kenarlıkları bulunan modellerdir. Özel cam alaşımları kullanılarak tasarlanan bu modellerde düz ya da kıvrımlı tasarımlara tanıklık edebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz alana göre sade ya da çeşitli kabartmalardan oluşan modelleri tercih edebilirsiniz. Büyük çiçekler yetiştirmek istediğinizde, köklerinin daha iyi güneş alması ve suyunu çok daha etkili şekilde emmesi gerekir. Bu hususta cam modeller işinize en fazla yarayan modellerdir. Çeşitli kalınlığa, genişliğe, yüksekliğe ve renge sahip olan modelleri iç mekanlarda kullanabileceğiniz gibi balkonlarda sehpa üzerinde ya da sağlam askılıklar üzerinde de kullanabilirsiniz. 

Saksı Askılık Modelleri

Çiçeklerinizin bir alanda sabit kalmasını istemediğinizde saksı askılığı kullanarak daha farklı bir ambiyans elde edebilirsiniz. Ahşaptan metale, paslanmaz çelikten plastiğe çeşitli malzemeler kullanılarak tasarlanan saksı askısı, saksıların yukarıdan aşağıya sallanarak kullanılmasına olanak sunar. Dekoratif açıdan oldukça şık bir görünüme sahiptir. Rengarenk modelleri mevcuttur. Bu askılara daha çok makrome modelleri, plastik modelleri ve minik beton modelleri asabilirsiniz. Büyük boyutlu çiçekler yerine daha hafif ve küçük yaprakları olan çiçekler için askılıklı saksıları kullanmanız daha doğrudur. Aynı zamanda tek bir saksıda yer alan sarmaşık çiçeği için de askılık modellerini tercih edebilirsiniz. En üst noktasına asacağınız sarmaşık büyüdükçe askılığa dolanır ve çok hoş bir görünüm ortaya çıkar. Yeşilliğini daha fazla ön plana çıkarır ve tazeliğini daha fazla korur. Saksı Sehpa Modelleri

Saksılarınızın yerde, cam kenarlarında ya da askılıklarda yer almasını istemediğinizde, saksı sehpası modelleri işinize yarar. Çeşitli şekillerde kesilen ve vernikli, boyalı ya da mat görünümlere sahip olan sehpaların boyları da farklıdır. Küçük çiçekleriniz için alçak boylu sehpaları tercih ederken, büyük ve ağır çiçekleriniz için yüksek boylu sehpaları tercih edebilirsiniz. Böylece hem saksılarınız hem sehpalarınız dekorasyona uyum sağlamış olur. Ahşap sehpa modelleri, cam sehpa modelleri, plastik sehpa modelleri odaların içinde kullanılabileceği gibi koridorlarda, mutfaklarda, balkon ve verandalarda da kullanılabilir. Sehpaların renklerini çiçek renkleri ile uyumlu olarak seçtiğinizde çok daha ferah bir ortam da yaratmış olursunuz. 

Saksı Suluk Modelleri

Tüm saksılarla kullanıma uygun olan saksı suluğu modelleri oldukça enteresan tasarımlara sahiptir. Çiçeklerin köklerine ve yapraklarına suyun çok yavaş bir şekilde iletilmesi için kullanılan ürünlerdir. Sulama aparatı olarak da adlandırılan bu suluklar, seyahate çıktığınız zaman ya da unutma ihtimaline karşı çiçeklerinizi sulayan aparatlardır. Çiçekler düzenli olarak sulanmadığı takdirde kurumaya, solmaya, ölmeye başlar. Bu durum çiçekseverleri derinden yaralayan bir durumdur. Sizler de çiçeklerinizin daha uzun ömürlü olması, rengini hiçbir şekilde kaybetmemesi adına nemini ve toprağını sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Ancak buna vaktiniz olmadığında ya da unuttuğunuzda sizin yerinize suluklar aynı işlevi yerine getirir. Uç kısımlarında damlama mekanizması bulunan suluklara, suyu doldurmanız ve toprağa saplamanız yeterli olacaktır. Çiçeğin köküne doğru belli aralıklarla ve belli miktarda suyu uzun süre boyunca gönderir. Böylece çiçekleriniz hem nemini kaybetmez hem de tazeliğini korumaya devam eder. 

Saksı Fiyatları

Birbirinden şık tasarımlara sahip olan saksı fiyatları son derece uygundur. Herkesin rahatlıkla temin edebileceği fiyatlara sahip olan saksıların elbette çeşitli özelliklerine bağlı olarak fiyatlarında değişiklikler meydana gelebilir. Cam, porselen, makrome, kil, seramik gibi farklı malzemelerin kullanımı, boyutlarında, yüksekliğinde, derinliğinde ve genişliğinde meydana gelen ölçü farklılıkları fiyatların da farklı olmasına neden olur. Ancak genel olarak tüm modellerde uygun fiyatları görebilirsiniz. 

Saksı Temizliği Nasıl Yapılır?

İlk kez çiçek bakacak olanlar için saksı ne demek? Sorusu akıllarda yer edinir. Çiçeklerin daha güzel bakılması, toprağına daha güzel tutunabilmesi ve uzun süre yaşayabilmesi için kullanılan kaplara saksı adı verilir. Saksıların temizlenmesi için çiçeğin toprağıyla birlikte çıkarılması gerekir. Toprağını da bu sayede değiştirme imkanı elde edebilirsiniz. Saksıyı güzelce yıkayıp kuruttuktan sonra tekrar çiçeğinizi ekebilirsiniz. 

Saksıda Hangi Tür Çiçekler Yetişir?

Dışarıda toprakta yetişen çiçeklerin yanı sıra saksılarda yetişen özel çiçek türleri de mevcuttur. Kanarya, fesleğen, kaktüs, camgüzeli, sarmaşık, kauçuk ve orkide türleri saksılarda yetişmeye en uygun olan çiçek türleridir. Saksıdaki Çiçekler Ne Kadar Arayla Sulanır?

Çiçeğin türüne bağlı olarak sulama aralığı da farklıdır. Bazı çiçekler az bazı çiçekler daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bunu dengelemek için en iyi yöntem suluk kullanmaktır. 

Saksı Modelleri Seçerken Nelere Dikkat Edilir? 

Çiçeğin büyüme ve gelişme dönemlerine, ne kadar toprak ve suya ihtiyacı olduğuna bağlı olarak saksıların seçilmesi gerekir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Saksı

9766 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Malzeme
Toplam 48 / 9766 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?