Çim sulama sistemi

Fıskiyeler, açık alanlarda suyu etkili bir şekilde dağıtmak için kullanılan mekanik ya da elektronik araçlardır. Herhangi bir sulama sistemini planlarken, her bölge için doğru tipte fıskiye ve yağmurlama başlığını seçmek önemlidir. Çeşitli ebatlarda, tarzlarda ve püskürtme şekillerine sahip fıskiyeler arasından bahçenizin ihtiyaçları için en iyi fıskiye modelini seçebilirsiniz.

Fıskiye Modelleri Nelerdir?

Bahçenizi sulamak için kullanabileceğiniz iki temel sulama sistemi vardır. Uygun maliyetli bir sulama çözümü için, toprak üstü kuruluma sahip ve herhangi bir hortuma takılabilen plastik fıskiye modellerinden satın alabilirsiniz. Bir hortum ayırıcı bile satın alarak, aynı anda bahçenin iki farklı bölümünü sulayabilirsiniz. Bahçenizi sulamak için ikinci ve daha profesyonel bir seçenek olarak fıskiye sistemi kurmayı düşünebilirsiniz. Fıskiye sistemleri bahçe sulama işlemlerini otomatikleştirilir. Yer içi fıskiye sistemleri, ana boruya bağlı çok sayıda borudan meydana gelir. Her bir borunun sonunda, belirlenmiş bir alana su püskürtmek için tasarlanmış fıskiyeler bulunur. Fıskiyeler, kullanım amacına göre yer altına ya da yer üstüne kurulabilir. Açılır fıskiye modelleri, yay mekanizması sayesinde, etkinleştirilmediği zamanlarda tamamen toprak altında kaldığından, peyzaj açısından en estetik çözümü sunar.

Sabit Püskürtmeli (Sprey) Fıskiye Modelleri

Fıskiye kafaları arasındaki ayırt edici en önemli faktörlerden biri suyu püskürtme modelidir. Her fıskiye, belirli bir su akışı oluşturmak üzere tasarlanır. Sabit, dönen (rotor) ve sisleme olmak üzere üç temel püskürtme modeli türü vardır. Sabit püskürtmeli fıskiye modelleri yaygın olarak dairesel bir nozülün ortasından çıkan çok sayıda ince su akışından oluşur. Dışarı pompalanan su miktarı modele göre yaklaşık 1 ila 15 metre arasında olabilir. Sabit fıskiyeler, hedeflenen bölgenin sulama amacına bağlı olarak 40 dereceden tam 360 dereceye kadar ayarlanabilir. Örneğin, bir yürüyüş yolunun yanına sabit püskürtme düzenine sahip bir fıskiye yerleştirebilir ve sadece 180 derecelik bir düzende sulama yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sayede yürüyüş yolunu ıslatmadan sadece çimlerin sulanmasını sağlayabilirsiniz.

Dönen ( Rotor) Fıskiye Modelleri

Rotor tipi fıskiyelerin püskürtme modeli sabit modellere benzer. Bununla birlikte fıskiyenin içinde dönen bir kafa bulunur. Geniş çim alanlarını kapsayacak şekilde dönen rotor fıskiye modelleri, sabit modellere kıyasla genellikle daha büyük ve açık alanlar için kullanılır. Fıskiyenin püskürtme aralığı 10 ya da 360 derecelik yarıçapa genişletilebilir. Rotor fıskiyeler genellikle çiçek bahçelerinde veya büyük miktarda su gerektirmeyen sınırlı alanlarda kullanılır. Açılır (pop up) rotor fıskiyeler etkinleştirildiğinde üst kısım suyu sprey modelinde yaymak için yükselir. 15 cm boyutunda bir açılır rotor fıskiye kafası, genellikle 35 metrelik su atım mesafesine sahiptir. Bu nedenle açık çim alanlarında ve bordürler ve kaldırımlar gibi sert çizgiler boyunca kullanım için idealdir.

Toprak Üstü Fıskiye Modelleri

Toprak üstü fıskiye modelleri, uygun maliyetli bir sulama çözümü sunar. Genellikle bu sistemlerde yer üstündeki hortumlar kullanılır. Kazıklı fıskiye modelleri, birden çok hortum çapına uyacak şekilde tasarlanır. Modele göre fıskiye sabit ya da dönen tasarıma sahip olabilir. Kazık şeklindeki gövde tasarımı sayesinde her türden toprağa kolayca yerleştirilebilir. Kazıklı fıskiye modelleri genellikle dayanıklı, sert plastikten yapılır. Bununla birlikte pirinç gibi dayanıklı metallerden yapılmış metal kazıklı fıskiye modelleri de bulabilirsiniz.

Sisleme ve Nemlendirme Fıskiyesi Modelleri

Bazı bitkiler, mikro sprey veya sisleme adı verilen hassas bir sprey sulama tekniği gerektirir. Sisleme ile saat başına daha az su harcandığından, bu tür fıskiyeler su kullanımı açısından uygun maliyetlidir. Mikro veya sisleme fıskiyeleri, suyun sadece küçük bir alana ulaşması gereken küçük bahçeler için uygundur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Fıskiye Fiyatları ve Modelleri

İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 1273 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/60000381/34001255