Bahçe Sulama

Sulama rutini, bitki sağlığı açısından hayati önem taşır, fakat devamlı ellinizle sulama yapmak zorlayıcı olabilir. Hortumları bahçeler arasında sürüklemeniz, fıskiyeleri hareket ettirmeniz veya her bir bitkiyi sulamak için tek tek zaman ayırmanız gerekir. Çoğu sebze, ne çok ıslak ne de çok kuru bir toprak tercih eder. Bitkilerinizi aşırı sularsanız onları kendi yataklarında boğabilirsiniz. Sonuç olarak su altında kalırlar ve kahverengiye dönerler. Bu da onları kırılgan hale getirir. Otomatik bahçe sulama sistemleri, bu sorunu ortadan kaldırır. Sulama sistemleri bitkilere ihtiyaç duydukları tutarlı nemi vermenin en kolay yoludur. Bu sistemler bitkilerin sevdiği yavaş ve derin sulamayı sağlamak için bir sağanak hortum kullanır. Kök bölgesine su uygulayarak yaprakları kuru tutar ve hastalık problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Böylece su tasarrufu da sağlayabilirsiniz.

Sağanak hortumlar, üstten sulamaya göre yüzde 80'e kadar daha az su kullanır. Fideleri ve çoklu bahçe yataklarını sulamak için mükemmeldir. Ağaçlar, çalılar ve sebze bahçeleri için özel olarak tasarlanmış farklı sistemler vardır. Profesyonel damla sulamanın verimliliğini kullanarak hortumları belirli bölgelere su uygulamak üzere konumlandırabilirsiniz. Bu, yavaş, derin ve hedefli sulama yapabilmenize olanak tanır. Böylece her bitkinin ihtiyaç duyduğu suyu almasını sağlayabilirsiniz. Damla sulama yöntemi, sert suya sahip bölgeler için en iyi seçimdir. Kurulumu kolay ve özelleştirilebilir sistemler size esneklik kazandırabilmek için farklı bağlantı parçaları içerir. Elbette elinizin altında, hortum ve hortum tabancası benzeri temel sulama aparatları da bulunmalıdır. Böylece farklı koşullara uyum sağlayabilirsiniz.

Bahçe Sulama Sistemleri Çeşitleri

Genel anlamda iki farklı bahçe sulama sistemi bulunur. Bu iki tür sulama sistemi bazen birbiriyle karıştırılabilir, çünkü birbirlerine oldukça benzerler. Damla sulama, bir set gibi birbirine bağlanan ana hat borular ve bağlantı parçalarından oluşan modüler bir sistemdir. Damlama boruları, onları tam olarak sulamaya ihtiyacınız olan alana yerleştirmenize olanak tanıyan ince ve esnek borulardır. Modele bağlı olarak, aralıklı küçük deliklere sahiptirler ve adından da anlaşılacağı üzere damlama yoluyla çalışırlar. Damlama sistemleri modüler olduğundan onarımlar nispeten basittir ve birçok yedek parçası ucuza satın alınabilir. Sağanak hortumlar ise gözenekli bahçe hortumlarıdır. Birbirine yakın olan ve tüm uzunluklar boyunca yavaşça su sızdırırlar. Belli oranda suya ihtiyaç duyan dikimler için idealdirler. Bahçe sulama sistemleri, bol yağışlı iklimlerde yaşayan insanlar için bile tüm ikilemleri çözebilir. Sadece bitkilerinizin gelişmesi için gereken doğru miktarda suyu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda suyu en çok ihtiyaç duyulan köklere iletir ve suyu yapraklardan uzak tutarak küflenme ve sarımsak pası gibi mantar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Sistem tek bir sezon için tamamen kurulduğunda, daha verimli atık su akışı ve daha sağlıklı bitkiler elde edersiniz. Bu artık elle sulama yapmayacağınız için tasarruf edebileceğiniz anlamına da gelir. Bir damlama sistemi bir zamanlayıcıyla otomatikleştirilebilir. Zaman ayarlı bahçe sulama sistemleri belirli bir süre boyunca çalışacak şekilde planlanabilir ve bahçenizi henüz tohumlanırken otomatik olarak sulamaya başlayabilir. Her bahçenin damla sulamaya ihtiyacı yoktur. Eğer bahçenize yakın bir su musluğunu varsa, bahçe hortumunuza kolayca bir sağanak hortumu bağlayabilir ve bunu bitkilerinizin tabanına yerleştirebilirsiniz. Sağanak hortumlar, düz yüzeyler üzerinde ve kısa mesafeler için en iyisidir. Ancak birden fazla ekili alanınız, teraslı bahçeleriniz veya aynı alanda çeşitli ağaçlar, çalılar ve bitkiler varsa ve hepsi değişen nem ihtiyacına sahipse damla sulamanın özellikleri ve faydaları hayatınızı kolaylaştırabilir. Daha ılıman iklimlerde, özellikle kış ayları, bir damlama sistemi kurmak için iyi bir zaman aralığıdır. İşe su musluğunuz konumu ve sulama yapacağınız alanın ne kadar büyük olduğunu hesaplayarak başlayabilirsiniz.

Bahçe Sulama Sistemleri Nasıl Kullanılır?

Bahçe yağmurlama sulama sistemleri, damla sulama ve sağanak hortumlarının tümü, doğru kullanıldığında düşük hacimli ve yüksek verimli sulama teknikleridir. Bahçenizdeki bitkiler toprağın nemi eşit olduğunda daha iyi büyür. Bahçe sulama otomasyon sistemleri bitkilerinizin stresini ve çatlama ve çiçek çürümesi gibi fizyolojik sorunları azaltmanın harika bir yolu olabilir. Diğer avantajlar, eğimli bir yerde sulama yaparken daha az su akışı, bahçeniz değiştikçe ve büyüdükçe uyarlanabilirlik ve sulamayı otomatikleştirme ve optimize etme fırsatıdır. Bu sistemler aynı zamanda kullanıcılar için giderek daha erişilebilir ve uygun maliyetli hale gelir ve birçok tedarikçi, küçük ölçekli kullanım için özel olarak tasarlanmış ürünler üretmeye odaklanabilir. Su kaynağınızdan maksimum akış hızınızın ne olduğunu, sulama sisteminiz tarafından hangi akış hızının desteklenebileceğini ve kritik olarak mahsulünüz için ne kadar su sağlamanız gerektiğini anlayarak sisteminizi ne kadar süre çalıştırmak istediğinize odaklanabilirsiniz.

Toprak profiliniz, ne kadar sulama yapacağınızı belirleyen bir faktördür. Organik madde içeriği daha yüksek olan bir toprak iyi su tutma kapasitesine ve iyi drenaja sahip olurken killi bir toprak daha fazla su tutma kapasitesi gösterecektir. Kumlu topraklarda kısa aralıklarla daha sık sulama yapmak isteyebilirsiniz. Killi bir toprak daha az sıklıkta, daha derin sulamaya ihtiyaç duyar. Toprak nemi sensörü, sulama oranlarınızı yönlendirmek için yararlı bir araçtır. Toprak nem seviyelerini düzenli olarak izlemek ve sulamanızın sıklığını ve hacmini ayarlamak önemli bir fark yaratır ve mahsulleriniz geliştikçe daha seyrek uygulanabilir. Genel olarak, ekinler daha az gelişmiş olduklarında daha sık sulamaya ve daha fazla geliştikçe daha az sıklıkta daha derin sulamaya ihtiyaç duyarlar. Bir bahçe ortamında, bir nem ölçer muhtemelen nem oranını doğru şekilde ayarlamanızı sağlar ve farklı mahsuller için nem seviyelerinin nerede olması gerektiğine dair bir kılavuz sunabilir. Basit bahçe sulama aparatlarını kullanarak nem dengesini kolayca ayarlayabilirsiniz. Bir su filtresi kullanıyorsanız su filtreye ulaşmadan önce bir hortum musluğu takmanız gerekir, böylece suyu filtreden geçmeden bahçenize ve peyzajınıza yönlendirebilirsiniz. Filtrelenen bir suyun PH dengesi bitkiler için yüksek olabilir. Çoğu bitki daha asidik bir suya ihtiyaç duyar.

Bahçe Sulama Sistemleri Nasıl Çalışır?

Yosun, kum ve diğer malzemeleri çıkarmak için sulamaya uygun bir filtreleme yapmak önemlidir. Yüzey suyu veya kuyu suyu kullanıyorsanız, daha ayrıntılı filtreler denemeniz gerekebilir. Hortum önlüğü, filtre tertibatı ve besleme hatlarından oluşan dağıtım sistemi, bir zamanlayıcı ve bir basınç düşürme valfi ile birlikte kullanılabilir. Zaman ayarlı bahçe sulama sistemleri ekinleriniz için en uygun sulamayı sağlamak üzere doğru sulama aralıklarını belirlemenize yardımcı olur. Otomatik sulama bitkilerinizi sulamanın etkili bir yoludur. Sulama aparatlarını uygun şekilde yerleştirmek çok önemlidir. Kötü veya çok uzak yerleştirilirse bitkiler zarar görebilir. Kaçınılması gereken başka bir hata, tek bir bölge için çok fazla sulama aparatı kullanmaktır. Sulama için sadece damlama sistemi kullanıyorsanız gübreyi de aynı bant üzerinde ekinlere ulaştırabilirsiniz. Set damlama boruları, otomatik sulamada kullanılan başka bir tekniktir. Borular genel olarak daha sağlamdır ve kışın yerde bırakılabilir, bu nedenle sebzeler, meyveler, ağaçlar ve çalılar gibi sezonluk dikimler için daha uygundur.

Hortum boşaltıldıktan sonra kışın bahçede bırakılabilir. Bahçe sulama sistemleri fiyatları seçtiğiniz aparatlara göre değişkenlik gösterecektir. Farklı zamanlayıcıları, farklı borularla ya da fıskiyelerle eşleştirebilirsiniz. Doğru bakım için sızıntıların düzenli olarak takip edilmesi gerekebilir. Akış ölçerli bir zamanlayıcınız varsa akışta bir sızıntıya işaret edebilecek ani artışları gözlemleyebilirsiniz. Sızıntıyı fark etmenin başka bir yolu, bir bölgedeki bitkilerin strese girmeye başlamasıdır. Bu durumda sulama sistemi o bölgedeki tıkanıklık veya sızıntı açısından kontrol edilmelidir. Ana hatta ihtiyaç duyulmayan delikleri tıkamak için farklı tapalar kullanılabilirsiniz. Mahsulleri hasat ettikten sonra o bölgeye su akışını kapatmak ekinlerinizin korunmasına yardım eder. İlkbaharda tüm vanalarınızı kapatarak ve sistemi basınçlandırarak sızıntı ve çatlak olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Benzer bir uygulama basit bahçe gereçleri için de kullanışlıdır. Sağanak hortumlar, suyu yavaşça toprağa bırakan veya hortumun tüm uzunluğu boyunca su sızdıran küçük deliklere sahip kauçuk hortumlardır. Sağanak hortumları kavisli bir yönde yerleştirilebilir ve ardından malç içine gömülebilir. Sağanak hortumlar, düzensiz şekillerde dikimler için çok uygundur ve yükseltilmiş yataklar için iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca yeni başlayanlar için harika bir giriş seviyesi seçeneğidir.

Bahçe Sulama Fıskiye Sistemleri

Bahçe sulama fıskiye sistemleri başka bir harika seçenektir. Sağlam, ayarlanabilir ve kaliteli malzemelerden yapılmış salınımlı fıskiyeler önemli bir fark yaratabilir. Sulamanız gereken geniş bir akanının varsa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Fıskiye geniş alanlarda bitkilerinize ihtiyaç duydukları su miktarını tam olarak doğru noktada verebilir. Fıskiyeler tarafından kapsanmayan alanları bir bahçe hortumu ile sulayabilirsiniz. Fıskiyeler özellikle geniş çimlik alanlar için kullanışlıdır. Daha büyük bahçeler veya daha fazla sayıda bitki için, ihtiyaçlarınızı karşılayan, size su ve zamandan tasarruf sağlayan park bahçe sulama sistemleri saatler sürecek işleri otomatik olarak halledebilir. Zamandan tasarruf etmek ve daha az yorulmak için bu sistemleri bir zamanlayıcıya bağlayarak otomatik olarak çalışmalarını sağlayabilirsiniz. Herhangi bir sulama sistemi kurarken sisteminizi nereye kuracağınızın kabataslak krokisini gösteren bir harita hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. Ardından boru ve konektörler gibi ihtiyacınız olan malzemeleri satın almanız kolaylaşır. Ayrıca püskürtücüler, sprinkler veya emitörler gibi farklı sulama cihazlarının hangisine ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekebilir.

Sulama sisteminizi yerin üstüne mi yoksa yerin altına mı kurmak istediğinize karar vermelisiniz. Doğru sistemi kurmak, su kullanımını önemli ölçüde azaltmanın yanı sıra yabani ot büyümesinin de önüne geçebilir. Kendiniz bir bahçe sulama sistemi kurmayı düşünüyorsanız bu, maliyetin daha da düşeceği anlamına gelir. Muhtemelen en ucuz seçenek, doğru donanım içi ürün özelliklerini incelemek ve neye ihtiyacınız olduğunu netleştirmektir. PVC veya diğer malzemelerden yapılmış borular ve konektörler satın alabilir ve kendi damlama ya da fıskiye sisteminizi kendiniz monte edebilirsiniz. Bu, biraz bilgi birikiminin yanı sıra demir testeresi ve PVC çimento gibi temel araç ve gereçler gerektirecektir. Ayrıca çok zaman alacaktır çünkü her şeyi kendiniz yapacaksınız. Başka bir yol, ihtiyacınız olan tüm sulama sistemi bileşenlerini tek tek satın almaktır. Bunlara borular ve emitörler gibi malzemeler dahildir. Bu yaklaşımın avantajı, sisteminizi tam ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmenize izin vermesidir. Dezavantajı ise her şeyi ayrı olarak satın almak, genellikle her şeyi tek bir pakette satın almaktan daha pahalıya mal olabilir. Sulama kitleri daima en verimli seçeneklerdir. Bu kitler, bileşenleri tek tek satın almaya kıyasla paradan tasarruf etmenizi sağlar ve ayrıca genellikle süreç boyunca size yol göstermenize yardımcı olabilecek yönergeler içerebilir. Bu, özellikle daha önce kendi sisteminizi kurmadıysanız işinizi oldukça kolaylaştırabilir.

Bahçe Sulama Sisteminin Faydaları

Bir bahçe sulama sistemi kullanılan geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında birçok fayda sağlar. Bahçe çim sulama sistemleri su tasarrufu sağlayarak gezegenin en değerli kaynaklarından birinin korunmasına yardımcı olur. Su tüketimini azaldığında, faturalarınız da hafifler. Sulama sistemleri, suyu tam olarak gitmesi gereken yere ulaştırarak daha sağlıklı bitkiler yetiştirmenize de yardımcı olabilir. Sebze bahçesinde kullanmak veya ağaçlarınızı, çiçeklerinizi hatta peyzajınızı sulamak için farklı ve pratik sulama sistemleri vardır. Eviniz için doğru bahçe sulama sistemi güvenilir ve bakımlı olmalıdır. Hayatınıza ve bahçenize güzellik, sağlık ve su verimliliği getirmelidir. Sulama sisteminizi ikliminize ve bölgenizdeki yetiştirme koşullarına göre ayarlayabilirsiniz. En iyi sistem, yalnızca bitkilerinizin ihtiyaç duyduğu suyu değil, aynı zamanda bitkilerinizin gelişmesi ve optimum boyuta ulaşması için gerekli besin maddelerini de sürekli olarak sağlamalıdır.

Hortumla sulama, su vermenin en temel yoludur. Fakat evinizde olmadığınız zaman doğru miktarda su sağlayacak bir sistem kurmak bahçenizin daima korunduğu anlamına gelir. Çiçek ve sebze yataklarına her gün yeterli miktarda su vermek için ağır hortumları etrafa sürüklemek ve uzun süre tutmak zordur. Bir sulama sistemi, gömülü PVC plastik borulardan beslenen sprinkler ile geniş bir alanı kapsayabilir. Çok fazla su israf etmelerine rağmen sprinkler çimleri ve çiçek tarhlarını kolayca sular ve sadece arsanız sulanırken ortaya çıktıkları için göze batmazlar. Sulama sistemi kullanmayı seçerseniz çiçekler, ağaçlar ve diğer sulama işleri için endişelenmenize gerek kalmaz. Bir bahçe sulama sistemi su, zaman ve para tasarrufu sağlar. Düzgün kurulmuş bir sistem, günün belirli bir saatinde belirli bir süre boyunca otomatik olarak çalışabilir. Bu, uzun süre orada bir hortumla durmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Hatta evde olmanıza bile gerek yoktur. Böylece günlük işlerinizi hallederken bahçeniz için endişelenmenize gerek kalmaz. Sulama sistemleri, tüm bahçe ya da sizin seçtiğiniz bir bölgede sulama yapabilir. Aynı anda borudan bitkilerinize su damlatmanın veya püskürtmenin bir alternatifini sunar. Çoğu bahçıvan damlama sistemiyle sulama yapsa da suyu yüksek bir seviyeden püskürtmek için kazıklı püskürtücüler de mevcuttur. Ayrıca püskürtücüleri doğrudan ana su dağıtım hattına (yerleştirebilir ve yerden birkaç santim yukarıdan su püskürtebilirsiniz. Güneş enerjili bahçe sulama sistemleri kullanarak enerjiden de tasarruf edebilirsiniz.

1.Sulama Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bahçe sulama sistemleri malzemeleri satın almayı düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey, bahçelerinizin bir düzenini çizmektir. Ekili alanın boyutu da dahil olmak üzere, musluktan bahçe yataklarına olan yaklaşık mesafeleri ölçmeniz gerekebilir. Daha sonra nasıl bir sulama yapmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Temel aparatları tek tek satın alabilir ya da bir sulama sistemi kiti edinebilirsiniz.

2.Bahçe Sulama Sistemleri Ne Zaman Çalıştırılmalı?

Bitki yaprakları hafif solgun göründüğünde veya yaprağın rengi daha koyu bir renge dönüştüğünde sulama zamanını kaçırmış olabilirsiniz. Bir sulama sisteminin verimli çalışması için musluğa takılı zamanlayıcı kullanmak çok önemlidir. Bu programlanması kolay zamanlayıcılar size su tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca zamanlayıcıyı tam olarak istediğiniz miktarda ve günün en iyi saatlerinde sulama yapmak üzere programlayabilirsiniz. Kurmalı veya güneş enerjisiyle çalışan zamanlayıcı stillerini arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Genel olarak, bitkilerinizi birkaç günde bir sulamanız gerekebilir.

3.Sulama Sistemleri Gübreleme Yapıyor mu?

Sulama sistemlerinin bir diğer büyük avantajı, sistem çalışırken gübreleme yapabilme yeteneğidir. Bunu bir gübre enjektörü kullanarak yapabilirsiniz. Basitçe doğrudan ana hat boru sistemine takılan bu aparatlara eklenen gübre, su bitkilere akarken yavaş yavaş bahçenize yayılacaktır. Böylece gübreleme için ekstra enerji harcamanıza gerek kalmaz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bahçe Sulama Sistemleri

10.000+ ürün listeleniyor
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Bahçe
Bahçe
Bahçe Sulama
Bahçe Sulama
Hortum ve Toplama Ürünleri
Hortum ve Toplama Ürünleri
Sulama Başlıkları
Sulama Başlıkları
Hortum Bağlantıları
Hortum Bağlantıları
Fıskiyeler
Fıskiyeler
Su Zamanlayıcı
Su Zamanlayıcı
Musluk
Musluk
Bidon
Bidon
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 48 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?