Bahçelerdeki yabani otlar düzenli temizlenmediğinde süs ya da bahçe bitkileri için önemli bir sorun oluşturabilir. El tırpanları küçük alanlar için pratik kullanım olanağına sahiptir. Bununla birlikte daha büyük alanlarda hızlı ve kolay temizlik yapmak için motorlu tırpanlar daha iyi bir seçim olabilir. Tırpan seçerken motor tipi, motor gücü ve kesme sistemi hakkında bilgi sahibi olmak, ihtiyaçlarınız için en iyi tırpan modelini seçmenizi kolaylaştırabilir.

Benzinli Tırpan Modelleri Nelerdir?

Motorlu tırpan, bitkileri ya da küçük çalılar kesmek için tasarlanmış özel bir bahçe aletidir. Kullanılan güç tipine göre tırpanlar benzinli, elektrikli ya da akülü olabilir. Benzinle çalışan motorlu tırpanların en büyük avantajı, geniş alanlarda kullanılabilmesi ve yüksek güç üretmesidir. Uzun ve sert otları biçmeniz gerekiyorsa benzinli modeller daha iyi bir seçim olabilir. Çoğu tırpanda standart olarak iki zamanlı motor kullanılır. Bununla birlikte, dört zamanlı motora sahip daha az sayıda tırpan modeli de bulunabilir. Dört zamanlı bir motor daha az gürültüyle çalışır ve daha güvenilirdir. Ancak ağırlığı nedeniyle kullanımı konforlu değildir. İki zamanlı motorlarda, yağın ve yakıtın karıştırılarak kullanılması gerekir. Diğer modellere göre daha yüksek güce sahip benzinli tırpan modellerinin yüksek performansla çalışabilmesi için düzenli bakıma ihtiyacı vardır.

Elektrikli Tırpan Modelleri Nelerdir?

Elektrikli tırpanlar sınırsız sabit güç sağlar. Böylece ne kadar yakıtınız olduğu veya aküde yeterli şarj olup olmadığı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Kullanımı kolaydır ve fazla bakım gerektirmez. Evinizin yakınında (veya güç kaynağınızın olduğu yerde) kullanım için idealdir. Herhangi bir güç kaynağına kolay erişiminiz yoksa veya hareket özgürlüğünü tercih ediyorsanız, akü ile çalışan kablosuz tırpanları tercih edebilirsiniz. Çoğu model, kablolu tırpanlara göre daha hafiftir ve bir saat kadar kısa bir sürede şarj edilebilir. Düşük bakım ve sessiz çalışma gibi avantajları sayesinde, akülü tırpanlar orta ve büyük ölçekli bahçeler için idealdir. Akü gücüne bağlı olarak maksimum çalışma süresi modelden modele değişiklik gösterir. Elektrikli motor gücü watt, kablosuz akü gücü volt olarak ölçülür. Küçük alanlarda veya hafif kullanım için, 250 ila 400W arası elektrikli modeller veya 12V ve üzeri akülü modeller uygun olabilir.

Tırpan Başlıkları Nelerdir?

Motorlu tırpanlarda iki ana tip kesici eleman (biçme kafası) vardır. Modele göre kesme sistemi bıçaklardan ya da kesme tellerinden (misina) oluşabilir. Tel çapı genellikle 2 ila 3 mm arasındadır. Tırpan bıçağı metal veya plastikten üretilebilir. Bıçak, 2, 3 veya daha fazla kesme yüzeyine sahip olabilir. Bıçaklı modeller daha sert otları, yabani otları ve hatta çalıları kesmeyi kolaylaştırır. Kesme genişliği milimetre (mm) cinsinden ölçülür. Bahçe alanınızın boyutu, ihtiyaç duyduğunuz bıçak boyutunu belirler. Daha büyük kesme genişlikleri, geniş alanların kesilmesini daha hızlı hale getirir. Bununla birlikte daha küçük ve ulaşılması zor alanlar için en iyi seçenek değildir. 200 ila 300 mm, küçük otlar ve çimler için 301 ila 399 mm arası daha kalın ve orta uzunluktaki çimenler için daha iyi bir genişliktir. 400 mm ve üzeri genişlik kalın çimler, uzun otlar, çalılar ve geniş bahçeler gibi ağır işler için en iyi seçimdir.

Tırpan ‌Nasıl Seçilir?

Motorlu tırpanlarla çim ya da ot kesmek kolay olsa da uzun çalışma süreleri yorgunluğa neden olabilir. Ortalama tırpan ağırlıkları 4 ila 8 kg arasında değişir. Ayrıca motorun tırpanının ağırlığına doğrudan etkisi vardır. Daha güçlü tırpanların daha ağır olması kaçınılmazdır. Orta seviyede güce sahip profesyonel tırpan modelleri genellikle 6 ila 7 kg arasındadır. Tırpanın en iyi şekilde tutulmasını sağlamak için özel bir tırpan kayışı kullanılır. Kayış, tırpan ağırlığını yalnızca eller üzerine değil aynı zamanda vücudun geneline dağıtmanızı sağlar. Bu sayede yapılan işi büyük ölçüde kolaylaştırır ve yorgunluğu azaltır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Tırpan Fiyatları

Elektrikli
Benzinli
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 822 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/465415/451580