Tırpanlar

İnsanların tarım faaliyetleri ve bahçe bakımı gibi işlerinde faydalandığı tırpan, gelişen teknoloji sayesinde çok daha pratik ve konforlu bir kullanım sunan modelleri ile öne çıkar. "Tırpan nedir?" sorusuna verilebilecek en sade yanıt ise "uzun sapı ve ucunda yer alan hafif eğimli bıçağı olan bir tarım aletidir" olur. Yerli ve yabancı onlarca marka tarafından mekanikten motorluya, akülüden testereliye kadar pek çok çeşidi üretilen söz konusu aletler, minimal bahçecilik işleri ile büyük çaplı tarım faaliyetlerinin vazgeçilmez araçları arasında yer alır. Tırpan çeşitlerini, kullanım alanlarını ve avantajlarını açıklamadan önce "Tırpan ne işe yarar?" sorusunu yanıtlamak gerekir. Tırpanlar, hangi çalışma prensibine sahip olursa olsun temel amacı yabani otları temizleme ve ekinleri hasat etme olan tarım aletleridir. Başka bir ifadeyle bahçe tırpanı olarak da bilinen el tırpanı ile motorlu, akülü, misinalı, tekerlekli, şarjlı tırpan modelleri tam olarak aynı işi yapar. El, sırt tırpanı olarak adlandırılan modeller insan gücü ile çalışırken elektronik olan modeller ise elektrik ve benzin ile çalışır. Dolayısıyla büyük tarım faaliyetlerinde ve geniş alanlarda mekanik tırpan modelleri yerine benzinli ve akülü tırpanlar tercih edilir. Modern tırpan makinelerinde bıçak kısmı geleneksel tırpan bıçağı gibi kavisli ve uzun değildir. Söz konusu bıçak yerine yuvarlak testere uçlarının kullanıldığı tırpanlar, çapa aparatı gibi ek aparat ve uçlar ile birden fazla iş için de kullanılabilir.

Tırpan Çeşitleri ve Özellikleri

Yerli ve yabancı onlarca tırpan markası tarafından üretilerek kullanıcıların beğenisine sunulan birçok tırpan çeşidi bulunur. Farklı çalışma prensiplerine sahip olan bu tırpanların bir kısmı kol gücü ile çalışan manuel ot biçme tırpanı adı verilen aletlerdir. Genellikle dayanıklı ahşaptan üretilen sap kısmı ve paslanmaz çelik bıçağı ile öne çıkan bu aletin metal tırpan adı verilen ve sap kısmının da metal olduğu modelleri bulunur. Öte yandan elektronik olan ve kol gücü gerektirmeden çalışan tırpanlar ise kendi aralarında testereli, arabalı, ipli, 4 zamanlı tırpan gibi farklı isimler ile anılır. Motora sahip olan tırpanlar şarj edilebilir akü veya benzin kullanımı gerektirir. Daha fazla alanı daha kısa sürede hasat etme veya temizleme avantajı sunan bu yeni nesil tırpan makineleri, kullanım konforu ile de övgü toplar. Tarımsal bir.ok faaliyeti yorulmadan ve vakit kaybetmeden gerçekleştirme imkânı tanıyan bu makineler, çapalama aparatı, fındık filizi alma aparatı, ot toplama ve desteleme aparatı gibi tırpan aparatları ile çok fonksiyonlu bir hale de getirilebilir.

Benzinli tırpan olarak adlandırılan ve motorlu tırpan, iki zamanlı tırpan, 4 zamanlı tırpan gibi isimler ile de anılan bu makineler, benzin ve yağ karışımından meydana gelen bir yakıt ile çalışır. Kol gücü gerektirmediği için kullanıcının yorulmasını da önleyen yeni nesil cihaz, hafif yapısı, uzun tutma sapı, geniş dairesel kesme çapı, kesme hızı ile hasat ve ot kesme işlemlerinin kolaylaşmasına yardımcı olur. Benzinli tırpanlar ise kendi aralarında sırt tipi tırpan ve bisiklet kol tipi tırpan olmak üzere iki farklı seçenek sunar. Sırt tipi tırpanlar, motor kısmı sırtta taşınabildiği için daha çok engebeli arazilerde kullanıma uygundur. Bu sayede daha fazla manevra kabiliyetine sahip olan tırpanlar ortalama 7 kg ağırlığındadır. Düz şaftlı olarak da bilinen bisiklet tipi tırpanlar ise düz arazilerde kullanıma uygun olup ortalama 4 kg ağırlığındadır. Bir başka motorlu tırpan modeli olan akülü tırpanlar ise yeniden şarj edilebilir lityum pilleri sayesinde 45 dakikaya kadar kesintisiz çalışabilen makinelerdir. Çevre kirliliğine neden olmayan ve gürültülü çalışmadığı için çevreye rahatsızlık vermeyen bu modeller, küçük bahçelerde kullanım için idealdir.

Mekanik ve Motorlu Tırpan Modelleri

Geleneksel tarım uygulamalarında hala kol gücü gerektiren manuel kullanımlı tırpan modelleri tercih edilse de büyük ölçekli bahçeler ve tarım alanlarında motorlu tırpan kullanımı öne çıkar. Evin önündeki bahçe veya yeşil alanı yabanı otlardan arındırmak veya tarımsal faaliyetler için hazırlamak için elektrikli tırpan modelleri uygundur. Uzun elektrik kablosu ile oldukça geniş bir uygulama alanında etkili olan bu modeller, direkt olarak elektrik enerjisi ile çalıştığı ve prize ihtiyaç duyduğu için geniş tarım arazileri veya yerleşim yerlerinden uzaktaki alanlarda kullanıma uygun değildir. Ancak diğer motorlu tırpanlara kıyasla oldukça hafif olmaları, kullanıcıyı yormadan uzun süre kullanabilme olanağı tanır. Bu sayede seyyar elektrik çekilebilen geniş arazilerde de tercih edilebilen bir tırpan modelidir. Mini, küçük tırpan olarak bilinen ve ufak bir başlık değişimi ile mini bir çapa makinesine dönüşen benzinli tırpanların düz şaftlı olan modelleri yan tırpan olarak da adlandırılır. Geniş ve engebeli tarım arazilerinde kullanım için tasarlanan bu makineler çeşitli farklı kesme başlıkları gibi ekstra aparatlar sayesinde tek makine ile pek çok işi yapabilme avantajı sunar.

Markadan markaya değişen özelliklere sahip olan motorlu tırpanlar, kullanım alanlarına dikkat edilmesi önerilen tarım aletleridir. Örneğin bağ-bahçede yapılacak yabani ot kesme gibi basit işlemler için ot, çalı tırpanı alınacaksa yüksek motor gücüne sahip olmayan ve ekstra başlıksız olarak kullanıcıların beğenisine sunulan akülü, benzinli veya elektrikli tırpan modelleri tercih edilebilir. Ancak tarımsal faaliyetler yapılacaksa, arazinin yapısına uygun olan bir tırpan veya ekstra kesme başlıkları ile yedek parçaların yer aldığı bir tırpan seti tercih edilebilir. Yapılacak işin ağırlığı ve makinenin kullanım yoğunluğuna uygun motor gücüne sahip olması da tırpan modeli seçiminde belirleyici olan unsurlar arasındadır. Ortalamanın üzerindeki motor gücüne sahip tırpan modelleri, daha uzun süre yüksek performans gösterdiği için yoğun çapa ve hasat işlerinin kesintisiz devam edebilmesi için idealdir.

Motorlu ve Motorsuz Tırpan Fiyatları

Arazilerdeki yabani otları kesmek, ekinleri toplamak ve çapa yapmak motorlu tırpan kullanımı sayesinde çok daha hızlı ve konforlu gerçekleşir. Kol gücüyle çalışandan motor gücüyle çalışana kadar pek çok seçenek sunan tırpanlar, fiyat açısından da hemen her bütçeye hitap eden oldukça geniş bir aralığa sahiptir. Manuel kullanım için üretilen tırpanlar ile motorlu tırpan fiyatları arasında farklılıklar bulunur. Başka bir ifadeyle farklı fonksiyonlara ve çalışma prensiplerine sahip olan onlarca tırpan modeli bulunduğu için tırpan fiyatları da oldukça geniş bir aralığa sahiptir. Modelden modele fark ettiği gibi markadan markaya da farklılık gösteren tırpan fiyatlarının ürün kalitesi ile her zaman direkt bir ilgisi olmayabilir.

Kaliteli tırpan, fiyatından anlaşılamayacağı gibi uygun fiyatlı tırpanlar da uzun bir kullanım ömrü sunabilir. Manuel veya motorlu tüm tırpanlar, kullanım sonrasında düzenli olarak temizlendiği, yağlandığı ve bakım rutinleri gerçekleştirildiğinde uzun yıllar boyunca masrafsız kullanım vadeder. Ayrıca kolay bulunabilen yedek parçaları ve sadece arızalanan kısmın onarılması/değiştirilmesi ile kullanıma devam etme olanağı sunan tırpanlar, bütçe dostu cihazlar olarak bilinir. Siz de basit bahçe işlerinden tarımsal faaliyetlere kadar pek çok işi zahmetsizce yapabilmenizi sağlayacak bir tırpan almak istiyorsanız, Hepsiburada’nın zengin ürün yelpazesinde yer alan tırpan modellerini yakından inceleyebilir, yeni nesil tırpan makineleri ile tanışabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tırpan Fiyatları

1715 ürün listeleniyor
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Bahçe
Bahçe
Bahçe Makineleri
Bahçe Makineleri
Tırpanlar
Tırpanlar
Elektrikli
Elektrikli
Benzinli
Benzinli
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Ağırlık
Toplam 59 / 1715 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?